Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Monika - Prasnica s jedným prasiatkom

Prajem krásny rok 2014. Máme vietnamskú svinku. Neplánovane zabrezla so svojím 8-9týždňovým synom. Pred 6dňami sa jej narodilo malinké prasiatko. V deň pôrodu mala mama struky výrazne naliate, ale teraz akoby sa jej stratili. Je možné že keď má len jedno že pri tak malom dopyte sa zasušuje? Kŕmime ju kvalitne, stravou to nebude.Malé vôbec nepodrástlo, je stále také drobné ako v deň pôrodu. Jeho mama bola prvé 2-3týždne brezosti na tom veľmi zle, bola silne začervená, chudla dávila všetko čo zjedla, až mi ju poradili znova odčerviť , odčervili sme ju ivomecom , odvtedy je fit, pribrala, opeknela. Ale to malé je tým asi poznačené. Dnes som mu skúsila ponúknuť z flašky kozie teplé mlieko, malé to za 2minuty pochopilo a salo o dušu. Neviete mi poradiť koľko mlieka mu za deň môžem dať? Malé sa pokúša sať aj od mamy ale neviem či vobec dačo z nej dostane.

Standa - Re: Prasnica s jedným prasiatkom

Pěkný den, Moniko,

taky Vám přeji vše nejlepší v novém roce. U prasničky chtělo vyšetřit, jestli skutečně byl vrh máločetný (1 sele), nebo bylo ještě nějaké sele v děloze (dá se poznat i podle zčištění a podle případného výtoku). U málopočetných vrhů, jsou málo mléčné struky neobsazovány a samovolně zaprahují. Je potřeba je kontrolovat (aby nebyly horké, zbytnělé, zatvrdlé - možnost zánětu mléčné žlázy). Struky, v případě, kdy prasnice je ochotna je možné stisknout a ověřit jejich mléčnost - kapky mléka. Je možné, že prasnice mohla ztratit mléko z větší části, nebo úplně. V tom případě je dobré zajistit výživu umělou, neboť je předpoklad hypoglykémie a rizika možného podchlazení selete. Na trhu jsou u mléčné příkrmy pro selata, která obsahují mléčné komponenty (obvykle se zkrmují v suchém stavu od 2. nebo 3. dne). Co se týče náhdradního mléka, tak v drobnochovech se někdy selata krmila z láhve s dudlíkem kozím mlékem. Jaký by měl být objem je těžké odhadnout s ohledem na četnost denních krmení a především hmotnosti selete (zde orientačně, denní objem mléka = 10 až 18 % z aktuální živé hmotnosti). Lze použít pro odchov také například mléčnou náhražku Milac pro selata (prodáváno v 1 kg balení). Bude záležet, jak sele mléko přijímá (umí si říci, kdy má dost ;). Lepší jsou menší dávky a častěji, než velké objemy občas (s věkem se četnost krmení omezuje a dávka se pozvolna navyšuje). Při krmení z lahví je potřeba si pořídit více cucáků, neboť tyto jsou relativně rychle ostrými zuby selat rozkousány (možnost neučení pití z volné hladiny - misky v pozdějším věku). Nutné je nechat seleti aplikovat inj. přípravek s obsahem železa, aby jste zabránila enémii (čím dříve, tím lépe!) - např. ferribion nebo gafervit.
Zdravím Standa

Monika - Re: Re: Prasnica s jedným prasiatkom

Veľmi ďakujem za rady :) Nech sa vám darí

Lenka - Inseminace prasniček

Dobrý den,
dělám asi rok zootechničku a v poslední době se nám nedaří procento oprašení prasniček. Momentálně jsme na 65% před půlrokem jsme měli 85%. Náš chov bude přecházet na jiné plemeno, z toho důvodu je nutné zapouštět více prasniček, ale bohužel se nám dost často stává, že se nám prasničky vůbec neboukají a pokud se nám podaří je zapustit, tak jsou kolem 260´270 dní staré. Chtěla bych poprosit o radu, jak u prasniček vyvolat říje bez hormonů. Zkoušela jsem přesuny z haly na halu, promíchat skupiny prasniček, ale bohužel se to o moc velké procento nezvedlo. Budu velice ráda, pokud Vás něco napadne. Předem děkuji Lenka

Standa - Re: Inseminace prasniček

Pěkný den, Lenko,
problém neboukání prasniček může mít několik příčin (ustájení, výživa, zdravotní stav, načasování inseminace, skladování inseminačních dávek apod.).
U krmiva je potřeba se podívat na jeho jakost, skladování (čistota zásobníků na krmnou směs - zaplísnění), osvětlení, koncentraci plynů.
Jistě nejlepší bude, pokud problém proberete s kolegy z Kostelce nad Orlicí, z oddělení chovu prasat. Kontaktujte paní Ing. Václavkovou. Nejlepší cestou bude osobní konzultace. Faktorů je velmi mnoho, o kterých bych se v souvislosti s neboukáním prasniček mohl rozepsat (stimulace kancem, vyhledávání říjí, krmná dávka, transportní říje, škodlivé plyny, světelný režim, práce se semenem apod.).
Email je vaclavkova.eva@vuzv.cz (zabývá se výživou prasat), nebo Ing. Rozkot rozkot.miroslav@vuzv.cz
Zdravím Standa

Matej - Prestici

Dobrý den,chtel bych si koupit pár Prestonu na chov a tak se chci zeptat zda-li je nutná nějaká evidence a jestli je možnost nějakých dotaci,předem děkuji za odpověď.S pozdravem Matej.

Standa - Re: Prestici

Pěkný den, Matěji,
přeštická prasata lze po domluvě koupit na našem oddělení chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby v Kostelci nad Orlicí, případně v jiných chovech. Co se týče dotační politiky, tak ta bývá nejistá, protože podpora genetických zdrojů je v gesci Ministerstva zemědělství, které každý rok o těchto dotacích (zda budou či nebudou) rozhoduje.
Více o přeštickém černostrakatém praseti naleznete na http://www.prestici.websnadno.cz/ nebo na emailu vaclavkova.eva@vuzv.cz
Zdravím Standa

Michal - Registrace chovu

Dobrý den,
Je nutné mít registrovaný chov ovcí v případě chovu pouze za účelem domácí porážky? Jsou předpisy jakým způsobem nakládat se zbytky z poraženého kusu?

Standa - Re: Registrace chovu

Pěkný den, Michale,

domnívám se, že i Vy, jakožto chovatel za účelem výkrmu ovcí jste povinen registrovat své hospodářství, protože i přesun zvířat mezi chovy (prodej-nákup), vyžadují, aby v systému evidence byly tyto změny vedeny (včetně porážky). http://www.cmsch.cz/ovce-kozy/
Co se týče nakládání s živočišnými odpady, tak zde platí pravidla - se vstupem do EU pro nás začala platit v plné šíři nařízení EP a RADY(ES) č. 1774/2002, kterým se stanoví hygienická pravidla týkající se vedlejších živočišných produktů, které nejsou určeny k lidské spotřebě . Je potřeba mít box či kontejner na uhynulá zvířata, případně odpady. Součástí všeho je také vedení evidence, které si archivujete pro prokázání, že tyto odpady byly zlikvidovány.
Nejlepší cestou je zavolat si na okresní - krajskou veterinární správu, nebo přímo do asanačního ústavu (tam vám řeknou i cenu účtovanou za likvidaci v asanačním zařízení.
Předpisem, který stojí za prostudování je veterinární zákon 166/1999 Sb., v aktuálním znění - resp. pak Hlava V. - Veterinární asanace - § 39 (a ostatní § tohoto zákona). Na Veterinární správě vám jistě rádi poradí (kontejnery na odpady, případně kafilerní box, odvoz, hlášení a evidence). Zdravím Standa

Veronika - Kůzle

dobrý den,
Já bych se chtěla zeptat, když mi koza porodí Kůzlátko tak za jak dlouho mohou děti hladit a nebo já šahat na kůzle?????

Předem Díky za Odpověď

Veronika - Re: Kůzle

:) děti mě pořád otravují a já nevím co s nimi :)

Standa - Re: Kůzle

Hezký den, Veroniko,

sahat na kůzlata můžete po narození, avšak v případě, kdy je to nutné - očistění resp. vysušení kůzlat, ošetření pupků, odstřiky prvního mleziva a případné podložení kůzlat koze. O vše ostatní se postará koza sama. Děti bych pouštěl ke koze s kůzlaty málo a jen se dívat (šlo by o zbytečné stresování vyčerpané kozy po porodu). Po prvním týdnu věku kůzlat by již kontakt neměl vadit. Zdravím a přeji vše dobré v novém roce. Standa

beranka - Prosím o radu

Dobrý den, máme 2 beránky, jeden z nich dnes zničehonic upadl na bok a nějakou dobu se nemohl zvednout, když jsme mu pomáhali na nohy, vypadalo to, že přední vůbec nereagují.
Ted už chodí, ale je malatny a bez života. Sem tam si zobne sena.
Dostali jsme radu, nechat ho podriznout, ale určitě existuje lepší rada. Nechceme o něho přijít.
Děkuji za odpověď. Beranka

Veronika - Re: Prosím o radu

A Kolik mu je let???

Standa - Re: Prosím o radu

Pěkný den,

informace a rady přes internet při akutním stavu zvířete není dobrá forma pomoci. Ani při dobré snaze nelze určit co je příčinou zhoršeného zdravotního stavu beránka (poruchy trávicího traktu, bakteriální infekce). Vyšetřit a pomoci může jen veterinář na místě (poslech, zhodnocení výkalů, činnosti bachoru apod.).
Držím pěsti Standa

Táňa - Vápno

Prosím o radu. Sháním chlorové vápno na dezinfekci povrchů pod boudama po telatech. Ale nevím kde to koupit. díkyU5CTH

Standa - Re: Vápno

Hezký den, Táňo,

chlorové vápno bych zkusil hledat v bývalých ZZN výkupnách, nebo jej lze koupit přes internet, a to např. na stránkách Profarm viz odkaz
http://www.profarm.cz/prodej/chlorove-vapno-30kg-euro--93
Zdravím a přeji jen vše dobré v novém roce. Standa

honza - koza

Dobry den chtel bych se zeptat zda bych mohl mit kozu a kozla dohromady koza ceka kuzlata.kdysi mel kozy tata a mam pocit ze je mel dohromady i pri porodu dekuji za poradu.

Alena - Re: koza

Standa - Re: koza

Zdravím Honzo,
je lepší, když má koza při kocení klid od kozla. Porod je pro kozu stresující a kozel v dosahu by jej nemusel zajišťovat. Toliko můj názor. Vše dobré v novém roce a hodně chovatelských úspěchů.
Standa