Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Inseminace prasniček

Pěkný den, Lenko,
problém neboukání prasniček může mít několik příčin (ustájení, výživa, zdravotní stav, načasování inseminace, skladování inseminačních dávek apod.).
U krmiva je potřeba se podívat na jeho jakost, skladování (čistota zásobníků na krmnou směs - zaplísnění), osvětlení, koncentraci plynů.
Jistě nejlepší bude, pokud problém proberete s kolegy z Kostelce nad Orlicí, z oddělení chovu prasat. Kontaktujte paní Ing. Václavkovou. Nejlepší cestou bude osobní konzultace. Faktorů je velmi mnoho, o kterých bych se v souvislosti s neboukáním prasniček mohl rozepsat (stimulace kancem, vyhledávání říjí, krmná dávka, transportní říje, škodlivé plyny, světelný režim, práce se semenem apod.).
Email je vaclavkova.eva@vuzv.cz (zabývá se výživou prasat), nebo Ing. Rozkot rozkot.miroslav@vuzv.cz
Zdravím Standa

Matej - Prestici

Dobrý den,chtel bych si koupit pár Prestonu na chov a tak se chci zeptat zda-li je nutná nějaká evidence a jestli je možnost nějakých dotaci,předem děkuji za odpověď.S pozdravem Matej.

Standa - Re: Prestici

Pěkný den, Matěji,
přeštická prasata lze po domluvě koupit na našem oddělení chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby v Kostelci nad Orlicí, případně v jiných chovech. Co se týče dotační politiky, tak ta bývá nejistá, protože podpora genetických zdrojů je v gesci Ministerstva zemědělství, které každý rok o těchto dotacích (zda budou či nebudou) rozhoduje.
Více o přeštickém černostrakatém praseti naleznete na http://www.prestici.websnadno.cz/ nebo na emailu vaclavkova.eva@vuzv.cz
Zdravím Standa

Michal - Registrace chovu

Dobrý den,
Je nutné mít registrovaný chov ovcí v případě chovu pouze za účelem domácí porážky? Jsou předpisy jakým způsobem nakládat se zbytky z poraženého kusu?

Standa - Re: Registrace chovu

Pěkný den, Michale,

domnívám se, že i Vy, jakožto chovatel za účelem výkrmu ovcí jste povinen registrovat své hospodářství, protože i přesun zvířat mezi chovy (prodej-nákup), vyžadují, aby v systému evidence byly tyto změny vedeny (včetně porážky). http://www.cmsch.cz/ovce-kozy/
Co se týče nakládání s živočišnými odpady, tak zde platí pravidla - se vstupem do EU pro nás začala platit v plné šíři nařízení EP a RADY(ES) č. 1774/2002, kterým se stanoví hygienická pravidla týkající se vedlejších živočišných produktů, které nejsou určeny k lidské spotřebě . Je potřeba mít box či kontejner na uhynulá zvířata, případně odpady. Součástí všeho je také vedení evidence, které si archivujete pro prokázání, že tyto odpady byly zlikvidovány.
Nejlepší cestou je zavolat si na okresní - krajskou veterinární správu, nebo přímo do asanačního ústavu (tam vám řeknou i cenu účtovanou za likvidaci v asanačním zařízení.
Předpisem, který stojí za prostudování je veterinární zákon 166/1999 Sb., v aktuálním znění - resp. pak Hlava V. - Veterinární asanace - § 39 (a ostatní § tohoto zákona). Na Veterinární správě vám jistě rádi poradí (kontejnery na odpady, případně kafilerní box, odvoz, hlášení a evidence). Zdravím Standa

Veronika - Kůzle

dobrý den,
Já bych se chtěla zeptat, když mi koza porodí Kůzlátko tak za jak dlouho mohou děti hladit a nebo já šahat na kůzle?????

Předem Díky za Odpověď

Veronika - Re: Kůzle

:) děti mě pořád otravují a já nevím co s nimi :)

Standa - Re: Kůzle

Hezký den, Veroniko,

sahat na kůzlata můžete po narození, avšak v případě, kdy je to nutné - očistění resp. vysušení kůzlat, ošetření pupků, odstřiky prvního mleziva a případné podložení kůzlat koze. O vše ostatní se postará koza sama. Děti bych pouštěl ke koze s kůzlaty málo a jen se dívat (šlo by o zbytečné stresování vyčerpané kozy po porodu). Po prvním týdnu věku kůzlat by již kontakt neměl vadit. Zdravím a přeji vše dobré v novém roce. Standa

beranka - Prosím o radu

Dobrý den, máme 2 beránky, jeden z nich dnes zničehonic upadl na bok a nějakou dobu se nemohl zvednout, když jsme mu pomáhali na nohy, vypadalo to, že přední vůbec nereagují.
Ted už chodí, ale je malatny a bez života. Sem tam si zobne sena.
Dostali jsme radu, nechat ho podriznout, ale určitě existuje lepší rada. Nechceme o něho přijít.
Děkuji za odpověď. Beranka

Veronika - Re: Prosím o radu

A Kolik mu je let???

Standa - Re: Prosím o radu

Pěkný den,

informace a rady přes internet při akutním stavu zvířete není dobrá forma pomoci. Ani při dobré snaze nelze určit co je příčinou zhoršeného zdravotního stavu beránka (poruchy trávicího traktu, bakteriální infekce). Vyšetřit a pomoci může jen veterinář na místě (poslech, zhodnocení výkalů, činnosti bachoru apod.).
Držím pěsti Standa

Táňa - Vápno

Prosím o radu. Sháním chlorové vápno na dezinfekci povrchů pod boudama po telatech. Ale nevím kde to koupit. díkyU5CTH

Standa - Re: Vápno

Hezký den, Táňo,

chlorové vápno bych zkusil hledat v bývalých ZZN výkupnách, nebo jej lze koupit přes internet, a to např. na stránkách Profarm viz odkaz
http://www.profarm.cz/prodej/chlorove-vapno-30kg-euro--93
Zdravím a přeji jen vše dobré v novém roce. Standa

honza - koza

Dobry den chtel bych se zeptat zda bych mohl mit kozu a kozla dohromady koza ceka kuzlata.kdysi mel kozy tata a mam pocit ze je mel dohromady i pri porodu dekuji za poradu.

Alena - Re: koza

Standa - Re: koza

Zdravím Honzo,
je lepší, když má koza při kocení klid od kozla. Porod je pro kozu stresující a kozel v dosahu by jej nemusel zajišťovat. Toliko můj názor. Vše dobré v novém roce a hodně chovatelských úspěchů.
Standa

zuzana.s. - váha vepře

Dobry den
Prosím pěkně jak se dá vypočítat váha vepře-živé váhy??!! nebo i selátka. je pry nějaká tabulka!! či metr,DĚKUJUU.

Standa - Re: váha vepře

Pěkný den, Petře,

existuje pásková míra pro odhad živé hmotnosti prasat - např. zde http://www.kamir.cz/d249-m127-cz-paskova-mira-rondo-pro-skot-a-prasata

Jde o odhad hmotnosti. Selata se váží obvykle na přezmenové váze, nebo na osobní váze (váha chovatele, váha chovatele se seletem v rukou ;)
Přeji jen vše dobré v novém roce.
Zdravím Standa

Veronika - Kůzle

dobrý den,
Já bych se chtěla zeptat, když mi koza porodí Kůzlátko tak za jak dlouho mohou děti hladit a nebo já šahat na kůzle?????

Monika - Vietnamský kanček

Dobrý deŇ, vedeli by ste mi prosím poradiť v akom najskoršom veku cca je schopný vietnamský kanček oplodniť svinku? Kastrovali sme kančekov vo veku 9 týždňov a teraz, cca 3mesiace po tom sa mi zdá že sa ich matke zväčšilo a kleslo brucho.Oni už v tom veku pred kastráciou sa pokúšali na ňu naskakovať. Síce celkovo pribrala ale neviem či je to len tým. Tento týždeň manžel plánuje zabíjačku tak teraz mám obavu... Ďakujem za reakciu