Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Prosím o radu

Pěkný den,

informace a rady přes internet při akutním stavu zvířete není dobrá forma pomoci. Ani při dobré snaze nelze určit co je příčinou zhoršeného zdravotního stavu beránka (poruchy trávicího traktu, bakteriální infekce). Vyšetřit a pomoci může jen veterinář na místě (poslech, zhodnocení výkalů, činnosti bachoru apod.).
Držím pěsti Standa

Táňa - Vápno

Prosím o radu. Sháním chlorové vápno na dezinfekci povrchů pod boudama po telatech. Ale nevím kde to koupit. díkyU5CTH

Standa - Re: Vápno

Hezký den, Táňo,

chlorové vápno bych zkusil hledat v bývalých ZZN výkupnách, nebo jej lze koupit přes internet, a to např. na stránkách Profarm viz odkaz
http://www.profarm.cz/prodej/chlorove-vapno-30kg-euro--93
Zdravím a přeji jen vše dobré v novém roce. Standa

honza - koza

Dobry den chtel bych se zeptat zda bych mohl mit kozu a kozla dohromady koza ceka kuzlata.kdysi mel kozy tata a mam pocit ze je mel dohromady i pri porodu dekuji za poradu.

Alena - Re: koza

Standa - Re: koza

Zdravím Honzo,
je lepší, když má koza při kocení klid od kozla. Porod je pro kozu stresující a kozel v dosahu by jej nemusel zajišťovat. Toliko můj názor. Vše dobré v novém roce a hodně chovatelských úspěchů.
Standa

zuzana.s. - váha vepře

Dobry den
Prosím pěkně jak se dá vypočítat váha vepře-živé váhy??!! nebo i selátka. je pry nějaká tabulka!! či metr,DĚKUJUU.

Standa - Re: váha vepře

Pěkný den, Petře,

existuje pásková míra pro odhad živé hmotnosti prasat - např. zde http://www.kamir.cz/d249-m127-cz-paskova-mira-rondo-pro-skot-a-prasata

Jde o odhad hmotnosti. Selata se váží obvykle na přezmenové váze, nebo na osobní váze (váha chovatele, váha chovatele se seletem v rukou ;)
Přeji jen vše dobré v novém roce.
Zdravím Standa

Veronika - Kůzle

dobrý den,
Já bych se chtěla zeptat, když mi koza porodí Kůzlátko tak za jak dlouho mohou děti hladit a nebo já šahat na kůzle?????

Monika - Vietnamský kanček

Dobrý deŇ, vedeli by ste mi prosím poradiť v akom najskoršom veku cca je schopný vietnamský kanček oplodniť svinku? Kastrovali sme kančekov vo veku 9 týždňov a teraz, cca 3mesiace po tom sa mi zdá že sa ich matke zväčšilo a kleslo brucho.Oni už v tom veku pred kastráciou sa pokúšali na ňu naskakovať. Síce celkovo pribrala ale neviem či je to len tým. Tento týždeň manžel plánuje zabíjačku tak teraz mám obavu... Ďakujem za reakciu

Standa - Re: Vietnamský kanček

Pěkný den, Moniko,
u dva měsíce starého kanečka bych nepředpokládal produkci ejakulátu, který by obsahoval zralé spermie. Naskakování selat na sebe je přirozeným projevem pohlavních reflexů. Pokud chcete mít jistotu, pak je dobré si nechat prasničku vyšetřit ultrazvukem. Ten jediný, vám může dát odpověď na otázku, jestli prasnička je či není březí. Osobně bych toto nepředpokládal.
Zdravím Standa

Monika - Re: Re: Vietnamský kanček

Tak tým krpcom sa to skutočne podarilo, dnes kukám a pri svinke kvičí malé prasiatko, som z toho paf

Petra - Provázek

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,co mám dělat,když mi ovce sežrala kus provázku.Byl to takový ten zelený umělý asi 1 m dlouhý.Než jsem ovce chytla,tak ho sežvýkala,takže ani pořádně nevím,která to byla.Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Provázek

Pěkný den, Petro,
pokud ovce sežrala kus provázku, tak nyní se s tím nedá již nic dělat.. s ohledem na skutečnost, že pár dní již uběhlo. S provázky, drátky a kamínky je potřeba být opatrný, a to zvláště, pokud je zkrmováno balíkované seno či sláma. Pozor také na folie z balíkované zavadlé siláže (senáže). Také kovové předměty mohou být nebezpečně (perforace bachoru a ohrožení srdeční činnosti). V některých chovech se u skotu aplikují tzv. feromagnety.
Zdravím a věřím, že ovce je v pořádku. Standa

mirek - jersey

pane stando prosim chtel bych se zeptat jak dlouho kravky jersy trva brezost byla pripustena 18 .3.

Standa - Re: jersey

Pěkný den, Mirku,
pokud kráva byla zapuštěná 18.3., pak termín telení se dá očekávat mezi 29.12. až 3.1.2014. Zdravím Standa

Monika - Boulička ve vemínku u kozy

ahoj, má koza, kterou už máme asi dva roky a kterou ted dojím má ve vemínku takovou jako by měkou bouličku. Udělalo se jí to asi před třemi dny, všimla jsem si toho při dojení. Dojím deně ráno a večer.Má to v jednom vemínku, je to veliký asi jako třešně a má to vlastně i podobnej tvat.Na omak to kozu nebolí je to poměrně měkké a mléko co dojím je jinak taky normální.Nevíte co to může být? Nemuže to bejt třeba nějaká mléčná zduřelá žláza, nebo něco takovýho? a co s tím mám dělat?Mám počkat jestli se to nevytratí? (koza se má za týden znovu prskat jelikož si myslíme že jsme u kozla byli před tím pozdě a říji předtím nezabřezla-se zabřezáváním má , trochu problémy, ale nakonec se to zatím vždy povedlo- má perfektní mlíko a ma ho dost- nerada bych o ni přišla), Nebo mám hned volat veterináře?

Standa - Re: Boulička ve vemínku u kozy

Pěkný den, Moniko,

pokud by jste chtěla mít jistotu, že mléčná není postižena zánětem, pak je dobré poslat vzorek mléka do laboratoře na rozbor. Může, ale nemusí, jít o zánětlivé ložisko. Pohmatem by to měl posoudit veterinář.
Zdravím Standa

Tonda - chov

Ahoj Stando,chováme romanovské ovce.Jaké jsou podmínky pro uznání šlechtitelského chovu a čím začít. Děkuji Tonda.

Standa - Re: chov

Pěkný den, Tondo,
podmínky pro uznání vašeho chovu za šlechtitelský chov předchází několikaletá intenzivní práce v chovu, která je pod kontrolou Svazu chovatelů ovcí a koz. Určitě nejlepší cestou je kontaktovat přímo pracovníky svazu. Podle vašeho kraje, kde máte chov kontaktujte přímo šlechtitele a poptejte se na přesné podmínky a pravidla. Přikládám i odkaz: http://www.schok.cz/schok/kontakty/slechtitele

Zdravím Standa