Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

koza se chová jak kozel

Marcela,4. 9. 2013 13:39

Dobrý den v dubnu jsem pořídila roční anglonubijskou kozu s PoP import Holandsko. Když jsem jí dala do stáda tak hned začala lákat kozla já sem skok neviděla, ale šel po ní dost po cca dvou měsících sem zaznamenala růst vemene takže jako u všech sem předpokládala březost teď je to skoro 5. měsíců porod sem vypočítala na 6.9.2013 břicho má vemeno se zastavilo a neroste má ho jen mírně zvětšené, ale pořád je jak v těch 2 měsících koza začala skákat na kozy a dělá ze sebe kozla. Včera sem koukala břicho se jí vlnilo mluvila jsem s panem Dopitou ten mi řekl, že pokud nosí koza kozlíky tak vlivem hormonů může mít chování kozla proč jí, ale neroste vemeno? krmení má dostatek pastvu, seno, ječnej šrot, granule energys de heus, ječmen, jablka, pečivo, mrkev, švestky, brambory .Můžete mi poradit? děkuji marcela

Re: koza se chová jak kozel

Standa,10. 9. 2013 21:36

Pekný den, Marcelo,
chování kozy může být skutečně vlivem hormonálních změn. Je otázkou, jestli je koza skutečně březí. Vždy je lepší po měsíci a půl nechat kozu vyšetřit ultrazvukem (běžně dělají veterinární technici nebo inseminační technici). Pak víte, jestli je koza skutečně březí, nebo jde o problémy reprodukčních orgánů, nebo koza není hermafroditní. Zdravím Standa

odstaveni kuzlete

Marta,23. 7. 2013 10:53

Dobry den,prosim o radu jak odstavit kuzle. Mame dve kozy a od kazde zustalo 1kuzle. 1se narodilo 14.2 a druhe o mesic pozdeji. uz jsme je meli i mesic od sebe ale vzdy kdyz je dame spolu tak unorove zacne kozu pit. Uz ma kuzle zuby tak ze je koza dokousana ale drzi mu. uz opravdu nevime co s tim. Oddelovat je od sebe neni jednoduche. dekuji za radu.

Re: odstaveni kuzlete

Standa,24. 7. 2013 15:27

Zdravím Marto,

to co popisujete je přirozené a opětovné spojení vyústilo v to, co je pro kůzle přirozené, tj. sání resp. dokrmování se mlékem. Je vhodnější oddělovat kůzlata od koz a chovat je tak min. dva až tři měsíce, pokud samozřejmě u neplemenných zvířat nedojde k jejich porážce či odprodání mimo chov.
Starší kůzlata mohou velmi intenzivně zdevastovat struky koz, tj. popraskání a rozkousání, což je mj. bolestivé. Takové rány jsou pak vstupní branou případné infekce.
Určitě je dobré chovat kůzlata i kozy odděleně.
Zdravím Standa

Re: Re: odstaveni kuzlete

Eva,9. 9. 2013 8:25

Dobrý den. poraďte nám prosím, co dělat, když není možné chovat kůzle a matku zvlášť?

otok

petrsky,6. 9. 2013 23:10

otok vemene

Oves

Martina ,25. 8. 2013 13:51

Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat na šrot ovesný mám ho doma uskladněný v pytli prokousaly ho myši tak jsme ho daly do plastového sudu z víkem.Bohužel se nám vněm udělaly takové pavučiny.Asi nejaký hmyz.Nevim co to je?ani zda se muže ještě použít mám to pro ovečky a ještě docela dost asi 15 pytlů.A jestli by jste neporadil jak správně uzkladnit? děkuji Martina

Re: Oves

Standa,30. 8. 2013 7:56

Pěkný den, Martino,

ovesný šrot je velmi dobrým energetickým krmivem. Problémem u něj může být při skladování jeho žluknutí. Co se týče pavučin, tak může jít např. o zavíječe (zavíječ moučný aj.). Druhou věcí by mohlo být jeho zaplísnění, kdy se mohou tvořit chuchvalce nebo nálepy na stěně sudu.
Ovesný šrot je vhodný pro všechny kategorie ovcí. V současné době může být dobrým prostředkem pro úpravu kondice ovcí před zapouštěním.
Pokud by šlo o velmi drobné napadení šrotu zavíječi, pak zkrmování by nic nebránilo, leda by jej ovce odmítaly. U plísní je ale problém v tom, že mají kumulační účinek a jsou nebezpečné pro zdraví zvířete - s tím souvisí i např. problémy se zabřezáváním, horší kvalita semene u beranů a kozlů apod.
Je potřeba, aby vám někdo v okolí řekl o co jde. Na dálku toto bohužel neumím říci. Do budoucna je pak radou mít raději dřevěnou velkou truhlu na obilí. Šroty se nemají nakupovat na dlouhé týdny do předu.. Zvláště ne ty ovesné, které se napříč šroty kazí nejrychleji.
ZDravím Standa

Odrohování kozy

Jana,21. 8. 2013 16:42

Dobrý den, Stando,

děkuji za práci, kterou odvádíte v této poradně, pročítám ji pravidelně a hodně jsem se tady naučila.
Mám na Vás dotaz ohledně odrohování koz. Mám bezrohé stádo a jen dvě kozičky s rohama. Slyšela jsem o odstranění rohů pomocí strangulačních kroužků. Ráda bych věděla, co si o této metodě myslíte a co Vy považujete za nejšetrnější pro kozu.

Děkuji předen za odpověď. Jana

Re: Odrohování kozy

Standa,24. 8. 2013 9:47

Pěkný den, Jano,

pokud už je odrohování u koz nutné, pak jsem zastáncem jen a pouze odrohování kůzlat, a to nejlépe pomocí kauteru (elektrického, plynového). Odrohování pak může uskutečnit veterinární technik nebo veterinář (s medikací, bez medikace).
Máte pravdu v tom, že se v některých chovech používají strangulační kroužky. Nejsem jejich zastáncem. Nemáte jistotu, že efekt bude kýžený. Vidím pak v některých chovech kozy s deformovanými výrůstky, které jsou hyzdí a někdy i zasahují do oblasti čelní či oka.
Odrohovávat se mají pouze a jedině kůzlata. Pokud dospělá koza, pak tu by měl odrohovat veterinář (mj. má i prostředky pro tlumení bolesti apod.).
Zdravím Standa

hrča na vemene

Mária Rajňáková,17. 8. 2013 22:32

Kozu cele leto riadne vydajam. Dobre sa doji aj pasie. Zrazu sa jej urobila na vemene medzi dvoma ceckami najskôr mala hrcka a v priebehu tyzdna je to uz ako tvrde husacie vajce. Nie je to pre nu bolestive, riadne ju nadalej dojim, ale hrca rastie. Prosime o radu, co s tym robit.

Re: hrča na vemene

Standa,20. 8. 2013 12:38

Hezký den, paní Rajňaková,

pokud je boule v mezivemenné brázdě, pak by mohlo jít o zánětlivé ložisko. Určitě by se na to měl podívat veterinář. Někdy jde o opouzdřený zánět (zánětlivé ložisko), který praská a dochází následně k výtoku hnisu.
Je dobré, aby se na kozu podíval veterinář a rozhodl co dále, resp. jaký je nález a podle toho se bude odvíjet i léčba (např. černá mast pro urychlení ohraničení zánětu a vyhnisání, antibiotické masti, chirurgické otevření, podání antibiotik apod.).
Zdravím Standa

Re: Re: hrča na vemene

Mária Rajňáková,22. 8. 2013 22:59

Dakujem velmi pekne za rýchle rady. Skusime to najprv s mastou. Rajnakova

Re: Re: Re: hrča na vemene

Standa,24. 8. 2013 9:36

Pěkný den, paní Rajňáková,

u masti bych byl opatrný. Podporuje právě ono vyhnisání a musíte být v tomto směru obezřetná (osobně jsem na černou mast alergický!). Alergická reakce může být u kozy.
Vhodnější by bylo posouzení veterinářem, aby se předešlo případnému rozjetí akutního zánětu, který u koz může skončit jejich úhynem (v důsledku septického šoku).
Zdravím Standa

Boule na čelisti koz

Františka Hlaváčková,20. 8. 2013 18:59

Pěkný den, máme u dvou mladších koziček bouli na čelisti, která se pořád zvětšuje. Co by to mohlo být a vadí jím to nebo ne? Kozičky obě žerou. Děkuji Hlaváčková

Re: Boule na čelisti koz

Standa,21. 8. 2013 6:49

Pěkný den, paní Hlaváčková,

mohlo by jít u koz o aktinomykózu, kdy se tvoří souvislá, mezi sebou komunikující hnisavá ložiska. Nejvhodnější je kontaktovat veterináře, který kozičky vyšetří a bude aplikovat injekčně preparáty - na bázi penicilínu (např. Norostrep apod.) po dobu několika dní. Boule by pak měla po několika dnech zmizet - vstřebat se.

Zdravím Standa

Dotaz

Začátečník,12. 8. 2013 14:40

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat.Koupili jsme pro kozu zlatý a černý oves.Jak ho krmit? Celý nebo ho raději sešrotovat nahrubo?
Děkuji za odpověď a i za tuto poradnu,velice mi komentáře pomáhají se zdokonalovat.

Re: Dotaz

Standa,13. 8. 2013 9:31

Pěkný den,

zkrmování ovsa setého, ať již se žlutou nebo s černou barvou pluchy, je vhodnější podávat ve formě mačkané (příp. hrubě šrotované), než v podobě celého zrna. Cílem úpravy jakéhokoliv zrna je zpřístupnění živin uvnitř obilky, čemuž brání obaly. Pokud je zkrmováno zrno celé, je pak využitelnost živin z obilky výrazně menší. Proto již naše babičky, které neměly šrotovníky přes noc obiloviny namáčely, pařily či vařily na kamnách - změkčení a snazší rozmělnění obilky dobytkem a s tím související vyšší využitelnost živin.
Dělávaly se také různé zápary a zákvasy pro dobytek. Šlo o takové "energy" drinky pro bachorové mikroorganismy u koz, krav a ovcí (složení = voda + šroty (včetně plev) + kvasnice, někdy trochu cukru, soli a případně lněného semena před blížícím se porodem).
Zdravím Standa

Zavodněná jehnička

Dan,12. 8. 2013 9:13

Včera jsme našli naše mladé jehně staré tak 4měsíce ležet, mysleli jsme, že je mrtvé, ale hýbalo hlavou, nicméně se nepostavilo. Po loňských zkušenostech s léčením jiného, jsme se ho rozhodli zabít, asi by stejně nepřežilo. Po vykuchání bylo plné vody. před tím jsme pozorovali, že několik dní nežralo a den před tím ani nepilo. Játra a ostatní vnitřnosti vypadaly v pořádku. Poraďte, prosím, čím by to mohlo být. Ostatní ovce, které s ním byly v ohradě jsou v pořádku. Děkuji.

Re: Zavodněná jehnička

Standa,13. 8. 2013 9:11

Hezký den, Dane,

poradit Vám nemohu, protože prvně nejsem veterinář a ani z popsaného bych neuměl odhadnout. Obecně škála nemocí může být velmi pestrá od parazitární infekce až po bakteriální. Pokud se problém již ve stádě objevil, pak se na zvíře měl podívat veterinář, případně mělo být jehně posláno na pitvu a rozbory, aby jste měl stanovenou diagnózu. Takto Vám nikdo kvalifikovaně poradit nemůže, bohužel, protože příčin vodnatění může být mnoho. Chovatel pokud hledá příčinu, pak jde cestou eliminace tj. od pastvy, výživu, kvalitu vody, kvalitu krmiv, uskutečněných odčervení a vakcinací dále..
Zdravím Standa