Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: kotě

Standa,8. 10. 2013 8:17

Je potřeba zajít s kotětem k veterináři. Pouze ten může stanovit případné onemocnění nebo dietetickou chybu.

prase s kýlou

Lenka,11. 6. 2013 20:41

Dobrý den,máme selátko s kýlou. Chtěla bych se zeptat jestli se dá kýla u prasete nějak odstranit nebo jak se k tomuto problému stavit. Děkuji za odpověď.

Re: prase s kýlou

Standa,12. 6. 2013 16:12

Hezký den, Lenko,

chov prasete s kýlou, resp. jeho výkrm je vždy sázkou do nejistoty. Kýla se u některých prasat může zatáhnout (záleží na mnoha vlivech), případně se může stát velmi vážným problémem (snížení žravosti, přestání žraní, úhyn prasete) - riziko uskřinutí střeva s možností odumření jeho části zde je.
V chovu prasat se operace kýl nedělají (v praxi jsem to osobně neviděl).
V případě, kdy prase s kýlou začne mít zdravotní problémy, pak je jednou z voleb jeho velmi rychlé odporažení.


Zdravím Standa

Re: prase s kýlou

luky,7. 10. 2013 14:39

Ahojky,Lenko Standa moc mluví,u prasat se kýla operovat dá cca 10 min a je hotovo

Re: Re: prase s kýlou

Standa,8. 10. 2013 8:16

Z vlastní praxe jsem nikdy neviděl veterináře operovat kýlu u prasat a ani jsem jej v žádném chovu neviděl nikoho dělat.... Neříkám ale, že to nelze. Standa

Zazimování koz

Jirka,5. 10. 2013 10:50

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat kdy zimovat kyzy jde o dojné kozy a tady po několika dní bylo pod nulou trava přemrzla tak kozy už ji nechtějí spíše běhají po ovoci říkal jsem majiteli že je potřeba kozy ustájit do tepla a krmit senem a jádrem trochu mi nevěří jaký je váš nazor?. Kozy stejně stojí venku nakrčené zimou tak dle mého je potřeba je ustájit.Ovce má vlnu te to nevadí ale koza dle mého je natom hůře děkuji za odpověď

Re: Zazimování koz

Standa,5. 10. 2013 11:09

Pěkný den, Jirko,

koza, stejně jako skot snášejí lépe nízké teploty, a to než teploty nad 23 °C (myšleno hlavně u vysokoprodukčních zvířat). Obecně nižší teploty jim nevadí, ale má to hlavní podmínku a tou je přístup ke kvalitním krmivům. Pastevní porost je již touto dobou můžeme říci méně kvalitní a obsahuje vyšší podíl těžce stravitelných složek. Kvalitní seno a přídavek jadrného krmiva by měl být kozám zajištěn, zvláště v době přípravy na říje nebo již zapouštění. Ustájení koz přes večer, kdy teploty jdou pod hranici 0 °C je žádoucí. Pokud přes den bude pěkné počasí, pak není problém s tím, aby kozy byly ve venkovním areálu. Nepůjde již o pastvu, ale o výběh. I přes zimní měsíce je možné za dobrého počasí kozy vypouštět na krátkou dobu ven.
Zdravím Standa

Re: Re: Zazimování koz

Jirka,5. 10. 2013 11:27

Dobrý den,děkuji za rychlou reakci plně souhlasím ano je tomu tak že snášejí nízké teploty. Jen tady jde o to že kozy jsme kupovali před rokem jako stádo k likvidaci tak šlo o kozy stárší a to od 4let do 9let a přivezli jsme je z valašska ze 60ks nám uhynulo 14ks ten zbytek se drží no ta změna byla stresující dle mého je to 400km jen ta cesta jim moc nedala.A kuzlata která porodila jsou ok odrostla zde tak tam není problém ty jsou v pohodě ale ty co jsme přivezli to dodnes snáší huře.Ale děkuji za odpověd mě stačí jen majitelce se vše hůře vysvětluje.

chov ovcí v blízkosti včelínů

Ilona Hralová,3. 10. 2013 10:50

Chtěla bych vědět jak je to s chovem ovcí v blízkosti včelínů. Slyšela jsem, že včely ovce napadají.
děkuji za odpověď

Re: chov ovcí v blízkosti včelínů

Standa,4. 10. 2013 8:29

Pěkný den, Ilono,

o tom, že by včely napadaly ovce jsem nikdy osobně neslyšel. Myslím si, že ovce jsou na tolik inteligentní, aby rozeznaly adekvátní vzdálenost mezi jimi a včelami. Vzdálenost mezi ovčínem a včelínem by měla být stejná, jako je tomu v případě umístění úlů v blízkosti zástavby.
Zdravím Standa

jak skamarádit kozy

Romana,2. 10. 2013 20:43

Dobrý den
potřebovala bych poradit jak správně skamárádit dvě kozy.
V červenci jsme si pořídili kříženku kozičku /8 měsíců/kamerunka s holanďnkou je úžasná chová se jako pes,její chování je ,ale dost dominantní.Máme jí jako domácího mazlíčka má volný výběh,ale pouštíme ji po zahradě a navíc chodí i na procházky se psy a běhá si po lese...ale protože máme psy jinak doma a bohužel blíží se zima a kozička by byla větší čás dne sama,rozhodly jsem se jí pořídit kámošku další kozičku a tak jsme koupili holanďanku 6měsíců,ale bohužel ona jí strašně mlátí snad by ji byla schopná i zabít,vůbec je nemůžeme nechat samotné spolu v jednom výběhu, a tak je teď máme uvázané na zahradě,aby na sebe viděly a mohly se vedle sebe pást,ale pokud je pustíme ta starší na tu malou okamžitě útočí,na noc malou zavíráme do chléva a velká spí zatím ve venkovní ubykaci,ale prosím je nějaký fígl nebo něco,aby se holky skamarádily....už nám dochází nápady a nebo něco děláme špatně..moc děkuji za jakoukoliv radu Romana

Re: jak skamarádit kozy

Standa,4. 10. 2013 8:23

Zdravím Romano,

fígl na zlepšení vztahů mezi kozičkami není. Starší a hmotnostně těžší kamerunská kozička bude využívat svého dominantního postavení a bude to dávat i znát oné holndské zakrslé. Ve vašem případě to bude chtít pouze a jedině čas, který ukáže, jestli se kozičky mezi sebou spřátelí či nikoliv.
Bohužel Vám nemohu v tomto směru jakkoliv poradit. Obecně... do budoucna.. kozy jsou stádová zvířata, stejně tak i ovce .. pokud si je kdokoliv pořizuje, pak minimálně v páru, nikdy ne samostatně. Kamerunská kozička může nyní mít pocit, že vy jste její stádo a jakýkoliv nový člen vždy zamíchá onou hierearchií a musí se nastavit hierarchie nová. Například u krav, pokud je nutné zařadit do stále skupiny krav nová zvířata, pak by do něj měly přijít minimálně dvě nové krávy... nikdy ne jedna jediná... Zdravím Standa

Kolik??

Verča,2. 10. 2013 15:56

já bych se chtěla zeptat, do kolika stupňů můžou být cca roční kůzlátka venku (v zimě) DÍKY za odpověď!!!!!!!!

Re: Kolik??

Standa,4. 10. 2013 8:18

Hezký den, Verčo,

optimální teplota prostředí u kůzlat v jednom roce věku se pohybuje okolo 10 až 12 °C s tím, že dolní mez je pak mezi 3 až 5 °C. U kůzlat bude tolerance na nižší teploty tím vyšší, čím lepší výživa jim bude poskytnuta. Myslím to tak, že kůzlata musí mít zejména dostatek kvalitních krmiv, zejména pak energie v krmné dávce. To je rozhodující pro snášení i teplot pod 0°C. Zdravím Standa

stáj pro kozy

jara,20. 9. 2013 16:32

Ještě jsem zapmněl, potřeboval bych vědět vzdálenost svislých týčí od sebe, chovám rohaté kozy. Vaše rada mi moc pomůže, díky

Re: stáj pro kozy

Standa,30. 9. 2013 22:36

Hezký den, Jaro,

šířka krmného místa u koz je 350 až 400 mm. To co je vidět na obrázku je organizace u krmného stolu. Použití technologie je vždy závislé na počtu zvířat a také na krmivech. Krmný stůl je obvykle por zakládání zelené píce, častěji pro konzervovaná krmiva.
Pokud se rozhodnete pro krmný stůl, tak ten je vyvýšený, a to od úrovně stání předních končetin. Investice je tedy betonování a opatření nejlépe kyselinovzdornou dlažbou.
CO se týče krmení a tzv. vytahávání krmiva z jeslí, pak pod jesle se dává žlab, a to jak na odrolky, tak i jako prevence vytahávání. Se ztrátami krmiva se vždy počítá a ztráty se pohybují u koz okolo 5 až 10 %. Přeci jen jde o zvíře selektivní, tzn. že do jisté míry zde tzv. paběrkování je zakotveno od přírody. Za zvýšené paběrkování stojí také kvalita píce (hlavně stařinu kozy nemusí).
Krmné stoly bych doporučoval pro chovy nad 50 koz a ovcí. Tam je možné použití jak betonových prvků, tak i dřevěných konstrukcí, které jsou ale méně trvanlivé a z pohledu hygieny krmení i méně příznivější.
Zdravím Standa

Nafouklá ovce

Mark,20. 9. 2013 19:38

Zdravím, v noci mi utekly ovce z ohrady rano se vratily a jedna dvouletá ovce má nafouklé břicho jako kdyby byla březí. Co stím?

Re: Nafouklá ovce

Standa,28. 9. 2013 12:06

Hezký den, Marku,

jako v ostatních případech Vám nemohu radit přes internet. Na dálku, bez vidění zvířat se nikdy moc dobře radit nedá. Pokud je ovce nafouklá a není v pokročilém stádiu gravidity, pak bych uvažoval o problémech zažívacího traktu - nadmutí. Pokud nemáte zkušenosti s těmito situacemi, pak je vždy dobré neprodleně zavolat veterinárního lékaře. Ten by tento problém měl vyřešit. Možných postupů je několik, včeteně následného doporučení výživy ovcí - diety. Standa

stáj pro kozy

jara,20. 9. 2013 15:57

Zdravím Stando! Pomalu dokončuji stáj pro kozy, při brouzdání po internetu jsem narazil na farmu Ratibořice, kde mě zaujala úvodní fotografie hrazení, kde koza prostrčí hlavu do krmné chodby skrz hrazení a krmí se ze země, velmi se mi to líbí a chtěl bych to v domácích podmínkách udělat podobným způsobem. Dotaz zní jestli je to dobrá volba oproti klasickým jeslím? Z jeslí ať jsou jakékoliv kozy strašně natahají a pak to pošlapají a tím znehodnotí. U výše popsaného způsobu, který jsem viděl ve vodorovném provedení u skotu pošlapání odpadá, přesto se vás chci zeptat zda-li je krmení v krmné chodbě v chovu koz vhodné a jaké jsou pro a proti. Zde je odkaz:
http://www.kozimleko.cz/16/chov-koz

Děkuji za radu

Ustajení koz a ovcí

Jirka,6. 9. 2013 12:28

Dobrý den,už jsem se tu dotazoval na pár věcí a tak se opět obracím s radou.Jak jsem psal už kdysi jsem vyučený obor Ovčák a vyrostl jsem v Ovčátské rodině tak jsem přesvědčen že něco umím a vím.Problém je ale že tam kde pracuji jsem neustále za pitomce protože se zde staví nové budovy pro ovce a já se snažím vysvětlit pár věcí které jsou dle mého nesmysla špatně tak se dotazuji vás jestli nejsou nějaké normy pro staje například osazení zasuvek do výsky 1až1,5m od podlahy je špatná dle mého ovce kabel rozkoušou a hlavně ze zasuvky vede kabel k vodě ktrá je pod zasuvkou tež dle mého špatně vodu ovce pustí a vytopí stáj.To samé před vraty ze stáje postavená zeď cca vzdalenost 3m od východu dle mého by to nemělo být už jen z požárního hlediska když začne hořet zvířata ve zmatku nezatočí a udusí se a to hrozí i takto dle mého toto vše se snažím majitelům vysvětlit ale bezvísledně jedná se o stado 700ks a to není žadná legrace.Mám dotaz jsou tedy nějaké normy na toto? Děkuji za odpověď dík Jirka