Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Marcela - Re: Re: reklamace koz

Hm tak to jsme v koncích já totiž byla z kozy tak unešená, že jsme žádnou kupní smlouvu nenapsali. nezbívá tedy čekat zda porodí nebo neporodí. skákala na kozy jako kozel dala jsem jí ke kozlovi ten jí obskočil, tak to přestala dělat. Má ale břicho velké a i tak do špičky jako ostatní připuštěné kozy. Ovce co máme se také nechává beranem obskakovat a byla březí prostě pán je asi zmetek a bohužel si kozu budeme muset nechat.

Standa - Re: Re: Re: reklamace koz

Pěkný den, Marcelo,

Vašemu postoji příliš nerozumím. Místo, aby jste nechala kozu vyšetřit a nechala jí vyšetřit ultrazvukem na případnou březost, tak budete čekat. Ale i Vás to stojí min. 30 Kč za prokrmený den a bez užitku.
Jak jsem psal. V případě, kdy máte doklad od veterináře (březí x nebřezí, zdravá x hermafroditní), pak máte možnost se domluvit s původním majitelem, případně se obrátit na právníka, aby se zjistily možnosti případně žaloby s využitím trestního zákoníku.
Pokud nakupujete plemenné zvíře za cenu relativně vysokou, pak je pro příště dobré mít vše ošetřeno smlouvou.
Hodnocení březosti podle velikosti břicha je více než sporné. Může jít také o senné břicho a zvíře nemusí být březí.
Zdravím Standa

Marcela - Re: Re: Re: Re: reklamace koz

Dobrý den obvolala jsem snad všechny veteriny a nikdo ultrazvuk nemá a nikdo mi sem nepřijede mě nejde o peníze za prokrmený den jak Vy píšete, ale abych měla jistotu. myslíte si, že proto nic nedělám? Volala jsem i na veterinu dál od nás, ale bohužel jsme na tak blbím místě, že nikdo nic neví dnes mi dokonce veterinář řekl, že koze naroste vemeno až po porodu, tak sem se musela smát a to pan doktor chová kozy, ale jak mi řekl on to neřeší, takže ochota veterináů je perfektní akorád jeden mi přislíbil, že přijede o víkendu, ale jen se podívat a skusit jakousi bombáž oč jde nevím.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: reklamace koz

Zdravím Marcelo,

zkusil bych v okolí nějaké zemědělské družstvo s chovem krav nebo prasat, kde jezdí buď inseminační technik nebo veterinární technik na vyšetřování březostí. Držím pěsti. Standa

Marcela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: reklamace koz

dobrý den bohužel tu nic není skoušela sem koňské farmy a mají jen vnitřní a to na kozy nejde. Bohužel mi nikdo nepomůže. Uvidíme co mi řekne vet. v sobotu bydlíme tak blbě, že tu v okolí nikdo nic nemá ani veterináři se tu na hospodářské nespecializují. Volala sem i na jiné farmy kde mají ovce a nic nikdo to neřeší buď mají nebo nemají malé mají to na vlnu tak nevim musim počkat :o( sem zoufalá akorád je ta koza děsně žravá nikdy taková nebyla pere se o jídlo nejraději by to všem sežrala a je mazlivá hodně nikdy nepřišla a teď je jak mazlík asi bych jí ani nedala dcera si s ní hraje a je to pěkný když se příjde pomazlit.

Alena - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: reklamace koz

Naše koza se v období říje chová také jako kozel, skáče na ostatní kozy které se říjí a mektá na ně stejně jak kozel. Zabřezává a rodí bez problémů. Některé kozy se tak chovají. Pokud jsem dobře pochopila váš předchozí příspěvek, koupila jste AN kozu s POP (čemuž odpovídá i cena) od pana Dopity, což je jeden z předních chovatelů AN koz u nás. Věřím že se s ním v případě problémů dokážete domluvit. Pokud je vaše koza rohatá, tak myslím že hermafroditismus můžete vyloučit. Jestliže má POP, tak ji musel vidět plemenář, který by viditelné vady odhalil. Pokud má vnitřní problém tak ten odhalí pouze ultrazvuk nebo čas. Rozhodně bych to nevzdávala a v případě že neseženete nikoho s ultrazvukem počkala bych zda porodí. Přeji pevné nervy.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: reklamace koz

Zdravím.
Věřím, že se podaří zjistit jak na tom Vaše svěřenkyně v chovu je. Pokud jde o AN, která je rohatá, pak problém hermafroditismus bych vyloučil... ale to v příspěvcích nikde nepíšete. Na druhou stranu vám nelze jakkoliv radit, protože neuvádíte ani termín zapuštění kozy (který by jste měla vědět od prodávajícího). Mohlo se stát, že koza je březí, že koza březí není, nebo že koza zmetala. Věřím, že vám veterinář poradí.
Pro všechny kupující doporučuji při nákupu zvířat uzavírat smlouvu o koupi. Je to vždy jistota a lze říci, že i poté je případná reklamace snazší, případné domáhání se nápravy jednodušší, a to včetně domáhání se nápravy v rámci soudního řízení.
Budu držet pěsti, snad vše dobře dopadne. Standa

Marcela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: reklamace koz

Dobrý den ano jedná se o AN kozu import Holandsko maskáčový typ bezrohá. Koza není od pana Dopity ale od dopravce pana Klementa z Lučné od Jablonce ( penzion u Potoka) . Březost je naše záležitost né pana Klementa mi máme kozla AN z Farmy Vysoká z Chrastavy výbornej na mladé. kozu jsem koupila v dubnu 11. pak sem jí dala do stáda kde se začal kozel o jizu zajímat dle mého měla rodit 6.9, ale nemuselo se to chytit v ten den to se mi stalo i u jiné, že se to nechytlo, ale to bylo s jiným kozlem takže v září nic břicho má a sleduji, že i roste postupně. Žravost se zvýšila na maximum tahá mě za ruku, abych jí ještě něco dala. Břicho se podobá břichu naší další kozy co je březí pravá strana do špičky. Zadní nohy se po ocasem jakoby roztáhly a načechrali.Kope se do břicha to začala dělat až teď. PoP má tak doufám, že prohlídku měla.

Jirka - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: reklamace koz

Dojděte si k lékaři sama.Kupovat kozu za 12000,-není skutečně normální.Než se dáte do pořádku,tak kupujte nové kozičky za 1200,- a bude to v relaci se zkušenostmi,které máte. Každý se učíme celý život,ale tohle co tady předvádíte není na chovatelskou poradnu ale na blázinec.Držím Vám palce.

Marcela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: reklamace koz

Dnes sme měli na farmě veterináře kozu kontroloval a hýbal s břichem prý dle jeho názoru je jen vyžraná. Tak sem já sama s jinou kozou dělala to samé a taky sem necítila nic a ta koza je 100% březí. Lékař dodal, že se ale může mýlit. Díky prosbě na bazoši jsem získala číslo na někoho s ultrazvukem tak snad k nám pán přijede.

Jirka - Lékarna

Dobrý den,potřeboval bych poradit co by měla obsahovat lekarna pro zvířata na farmě kde jsou 50ks Ovce 20ks kozy,30ks kralíci,30ks prasat,Slepice 50ks,4služební psy Borderkolie a ovce a kozy se dojí jde o východofríské ovce potřebuji nějaký zaklad co by měla lekarna obsahovat a v jakém množství děkuji za odpověď

Standa - Re: Lékarna

Pěkný den, Jirko,

lékárnička by mohla obsahovat např. 1x lékařský teploměr digitální, 2x náplast s polštářkem (případně 10x náplasťové čtverce), 1x klasickou stříhací náplast, 2x balíček gázy, 1 balení kompresní gázy, 4x obvaz, 1x obinadlo, 1x nůžky, 1x desinfekční přípravek (např. AKUTOL), 1x kubatol (ošetření paznehtů, případně ošetření ran u slepic - kanibalismus), 2x porodní provázky, 1 bal. živočišného uhlí, 1 bal. jedlé sody, 1x značkovací spray, 1 bal. vazelíny, 1 bal. Kerolan (lubrikant pro aplikaci na rukavice - vyšetření, porod), 1x Ajatin (desinfekce provázků a pupků kůzlat, jehňat aj.), 3x stříkačka, 3x injekční jehly různých průměrů, heřmánkovej čaj, glukopur, přípravek v případě průjmu u mláďat, paznehtní nože pro ošetření paznehtů, jícnovou sondu pro malé přežvýkavce, PE sáčky na odběr výkalů, aplikátor pro per os. podávání léčiv a antiparazitik aj. Ostatní přípravky by vám poradil veterinář, jiné jsou pouze na jeho předpis.
Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: Lékarna

Dík aspoň něco právě že jsem žádal veterinaře o seznam ale ten je nazoru že nic nepotřebuji jen telefon na něj no prostě byznys a já ho přeci nebudu volat když se mi přifoukne nebo přežere ovce to zvládnu sám řešit ale díky moc

B. Kubečková - tržná rána

Dobrý den, na chatě máme 2 berany a u jednoho z nich jsem si dnes všimla, že kulhá-zkontrolovala jsem ho a zjistila, že má na noze dost velkou ránu( dle mých domněnek ho nejspíš "trkla" kráva.) Rána jí bolí, nenechá si na nohu moc šahat. Chci se zeptat, jestli nemáte nějaký tip na dobré zahojení a jestli jí na to můžu nastříkat obyč.desinfekci, popř, propolis... Děkuji za odpověď, pěkný den B.Kubečková

Marceůa - Re: tržná rána

Dobrý den na rány mi zvěrolékař doporučil hypermangan taky jsme měli otevřenou ránu a zahojilo se to

Standa - Re: tržná rána

Hezký den, paní Kubečková,

základní ošetření rány je jako v případě člověka možné uskutečnit pomocí peroxidu vodíku, případně běžnými desinfekčními prostředky. Pokud je rána tržná a silně krvácí, pak je dobré, aby jí ošetřil veterinář. Pro zvířata na ošetření drobných poranění je určen např. Akutol sprej nebo Avejodin. V případě, kdy rána nemokvá a ani nekrvácí je možné ošetření Kubatolem s bukovým dehtem. Z mastí se pěkně rány vyhojují po mastičce Alaptid. Další přípravky vám doporučí nebo odprodá váš veterinář (např. přípravky s obsahem stříbra apod.). Zdravím Standa

Petra - Kozel

Hezký den, potřebovala bych poradit ohledně našeho kozla. Loni koncem léta jsme si pořídili půlročního kozlíka. Už na podzim nám připustil kozy a na jaře jsme se těšili z krásných kůzlátek. Vlastní problém přišel až nyní. Zdá se, že naplno dospěl a dorostly mu v plné parádě i rohy. To,že bude rohatý jsme věděli a doposud s tím větší problémy nebyly. Naše kozy jsou taktéž rohaté. Avšak kozlík si je vědom svých rohů naplno a náležitě jich využívá. Nejenže nám zničil vše co se dalo (ploty, krmelce i kbelíky na vodu),ale napadá i kozy (odhání je od krmení a to i tehdy, když dáme krmení na více míst) a taktéž s ním není absolutně žádná manipulace. Nakonec zůstal zavřený ve zděném chlívku za železnou mříží. Je nám ho tam ale líto a víme,že takhle jej chovat rozhodně nechceme. Vyzkoušeli jsme toho mnoho, ale bez výsledků. Poslední řešení, které nás napadlo je odrohování. Neradi bychom se ho vzdávali. Zajímalo by mne tedy co by to pro nás obnášelo jak po praktické, tak i po finanční stránce. Jedná se o 50% burského kozla. Za odpověď předem děkuji Petra

Marcela - Re: Kozel

Dobrý den chtěla bych reagovat na Váš dotaz jelikož máme stejný problém sice se jedná o AN kozla ale,také má tyto problémy. Mi jme použili metodu silnějšího a to jak vím je že kozel musí dostat do boku silnou ránu aby to pro něj byla potupa. náš kozel jak vidí klacek okamžitě opouští koryto a nechá kozy v klidu se najíst a nenapadá je. jakmile ho necháte zavřeného bude to s ním horší začně být zlej to je moje zkušenost.

Petra - Re: Re: Kozel

Jak jsem již psala zkoušeli jsme vše možné,ale prát se s ním ,,kdo dá větší ránu" opravdu nejde. Nemůžeme celý den hlídat kdy kde co a komu provede a čekat s klackem. Plaňku od plotu přerazí jednou ranou a je jen otázka času kdy bude běhat po zahradě a někomu ublíží. I tak děkuji.

Marcela - Re: Re: Re: Kozel

Dobrý den stačí pořádná rána do boku to je potupa pro berany a kozli dá pokoj uvidíte musíte ukázat, že máte víc síly než on. Pak už mohu jen poradit dát ho do mrazáku