Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Marceůa - Re: tržná rána

Dobrý den na rány mi zvěrolékař doporučil hypermangan taky jsme měli otevřenou ránu a zahojilo se to

Standa - Re: tržná rána

Hezký den, paní Kubečková,

základní ošetření rány je jako v případě člověka možné uskutečnit pomocí peroxidu vodíku, případně běžnými desinfekčními prostředky. Pokud je rána tržná a silně krvácí, pak je dobré, aby jí ošetřil veterinář. Pro zvířata na ošetření drobných poranění je určen např. Akutol sprej nebo Avejodin. V případě, kdy rána nemokvá a ani nekrvácí je možné ošetření Kubatolem s bukovým dehtem. Z mastí se pěkně rány vyhojují po mastičce Alaptid. Další přípravky vám doporučí nebo odprodá váš veterinář (např. přípravky s obsahem stříbra apod.). Zdravím Standa

Petra - Kozel

Hezký den, potřebovala bych poradit ohledně našeho kozla. Loni koncem léta jsme si pořídili půlročního kozlíka. Už na podzim nám připustil kozy a na jaře jsme se těšili z krásných kůzlátek. Vlastní problém přišel až nyní. Zdá se, že naplno dospěl a dorostly mu v plné parádě i rohy. To,že bude rohatý jsme věděli a doposud s tím větší problémy nebyly. Naše kozy jsou taktéž rohaté. Avšak kozlík si je vědom svých rohů naplno a náležitě jich využívá. Nejenže nám zničil vše co se dalo (ploty, krmelce i kbelíky na vodu),ale napadá i kozy (odhání je od krmení a to i tehdy, když dáme krmení na více míst) a taktéž s ním není absolutně žádná manipulace. Nakonec zůstal zavřený ve zděném chlívku za železnou mříží. Je nám ho tam ale líto a víme,že takhle jej chovat rozhodně nechceme. Vyzkoušeli jsme toho mnoho, ale bez výsledků. Poslední řešení, které nás napadlo je odrohování. Neradi bychom se ho vzdávali. Zajímalo by mne tedy co by to pro nás obnášelo jak po praktické, tak i po finanční stránce. Jedná se o 50% burského kozla. Za odpověď předem děkuji Petra

Marcela - Re: Kozel

Dobrý den chtěla bych reagovat na Váš dotaz jelikož máme stejný problém sice se jedná o AN kozla ale,také má tyto problémy. Mi jme použili metodu silnějšího a to jak vím je že kozel musí dostat do boku silnou ránu aby to pro něj byla potupa. náš kozel jak vidí klacek okamžitě opouští koryto a nechá kozy v klidu se najíst a nenapadá je. jakmile ho necháte zavřeného bude to s ním horší začně být zlej to je moje zkušenost.

Petra - Re: Re: Kozel

Jak jsem již psala zkoušeli jsme vše možné,ale prát se s ním ,,kdo dá větší ránu" opravdu nejde. Nemůžeme celý den hlídat kdy kde co a komu provede a čekat s klackem. Plaňku od plotu přerazí jednou ranou a je jen otázka času kdy bude běhat po zahradě a někomu ublíží. I tak děkuji.

Marcela - Re: Re: Re: Kozel

Dobrý den stačí pořádná rána do boku to je potupa pro berany a kozli dá pokoj uvidíte musíte ukázat, že máte víc síly než on. Pak už mohu jen poradit dát ho do mrazáku

Standa - Re: Kozel

Pěkný den, Petro,

Nepíšete, kolik koz chováte. Vyplatí se vám jej vůbec chovat? Podle popisku nejde o plemenného kozla, ale o křížence.. Nevyplatilo by se spíše využívat plemenného kozla v okolí?
Co se týče problémů s jeho chovem, tak v žádným případě mlácení kozla neusměrní. V rámci stáda je v době říjí dominantní kozel, u kterého bývá i možná zvýšená agrese. Mimo připouštěcí sezónu může být dominantní koza!
Agrese taky někdy bývá v případě nedostatku volné plochy a v případě, kdy je nedostatečný počet krmných míst.
Odrohování může být částečným řešením, ale pak dojde ke změně jeho postavení v rámci stáda.
Zvážil bych, jestli má smysl vůbec kozla mít, jestli by nešlo nechat kozy zapustit mimo chov. POkud odrohování, pak se musíte domluvit s veterinářem. Určitě jej nebudete dělat nyní, kdy je připouštěcí sezóna a mohlo by to negativně ovlivnit zabřezávání koz.
V žádném případě žádné mlácení ani cokoliv jiného! Situaci to absolutně neřeší, navíc tím kozla zkazíte zcela a může pak být nebezpečný!
Standa

Šárka - říje

Dobrý den mám dotaz ohledně kozy je možné aby březí koza držela kozlovi?

Standa - Re: říje

Pěkný den, Šárko,
kozy obvykle zapuštěné nejsou dále svolné k zapouštění kozlem, pokud jsou březí. Zdravím Standa

Šárka - Re: Re: říje

Dobrý den, jednou se mi ale stalo, že jsem březí kozu držela, abych skontrolovala ušní známky a kozel na ní skočil a koza držela. Sice jsem ho odháněla, ale nedal si říct. jde mi o to, že koza má dosti velké břicho nikdy ho tak velké neměla a měla jsem pocit jako by se hýbalo kůzle v břiše.

Moonika - Svinka všetko vydávi

Pekný večer. Naša svinka mä problém, čo dá do seba hneď vydávi, chuderka, akoby mala v hrdle či kde nejakú prekážku. Prehltne a nato ju začne napínať. Nikdy nemala žiadne problémy, manžel vraví že občas náznaky boli už pred vyše týždňom. Vet vraví že má asi dačo s trávením, že jej máme dávať živočíšne uhlie ale ona vydávi každý hlt takže nejaké uhlie sa do nej nedostane, skôr si myslíme že má v pažeráku nejakú prekážku, čo si o tom myslíte? Nevieme ako jej pomôcť. Odčervená bola helmigalom pred 6-8 týždňami, ale od pôrodu je stále dosť chudá napriek tomu že žrala veľa. Síce ešte minulý týždeň som ju videla kojiť 2 malé čo sú s ňou ale nezdá sa mi že by kojenie dvoch prasiatok mohlo spôsobiť tú chudosť. A problém je že od pôrody je agresívnejšia takže nejaké pichanie liekov do nej si neviem predstaviť. No a včera nám umrel jej syn, mal dýchacie problémy aj krv na rypáčiku, nežral , dostal od veta atb ale nepomohlo, Na koži mal fľaky fialovočevené , také mapy, veľkosti pol dlane, širšie, užšie, hlavne na bokoch tela. Veterinár ho videl keď ešte fľaky nemal, ale aj keď sme mu potom keď zomrel volali, vravel že červienka by to nemala byť , že tam tie fľaky vyzerajú ináč, tak neviem :o(

Standa - Re: Svinka všetko vydávi

Pěkný den, Moniko,

vaše oprašená prasnice potřebuje vyšetřit veterinářem. Nikdo jiný není schopen vám říci, kterou případnou infekci může mít. Po porodu obvykle prasnice ztrácí tělesné zásoby, které jsou odbourávány z důvodu zvýšené produkce mléka pro selata. Proto hubnutí je do jisté míry přirozené, ale nesmí jít o extrémní ztrátu hmotnosti. Pokud je u prasnice příjem krmiva a následné zvracení, tak tam si musí poradit veterinární lékař, jestli jde o virovou nebo bakteriální gastroenteritidu, nebo je problém překážka v zažívacím traktu. Z pohledu obecné prevence je dobré nepodceňovat pravidelnou vakcinaci prasat - červenka, parvoviróza aj. Selata je možno vakcinovat na edémovou chorobu, aktinobacilózu nebo mykoplasmové infekce. Vše je to na domluvě s veterinárním lékařem, který by vám měl dát schéma a doporučení. Pokud nejste spokojeni s veterinárním lékařem, pak máte právo požádat o ošetření jiného veterináře, případně si vyžádat jeho konzultaci.
Budu držet pěsti, aby se situace zlepšila.
U zjišťování případného původce infekce měla proběhnout případná pitva uhynulého selete, která by mohla pomoci rozklíčovat, jaká infekce je případně ve vašem chovu.
Zdravím Standa

Moonika - Re: Re: Svinka všetko vydávi

Ďakujem za odpoveď:) Napíšem ako to dopadlo, info sa môže zísť aj iným Našťastie to dopadlo super. Veterinár mi radil dať mu živočíšne uhlie, čo sa mi zdalo zbytočné keďže by ho aj tak hneď vydávila. Ďalší dvaja veterinári mi nevedeli poradiť. Našťastie som napísala o tom na facebookovú skupinu o chove kôz a pod. a hneď prvá rada bola odčerviť. Že prasatá bývajú "prolezlá červy" tak som poprosila veterinára o injekciu niečoho podobného ivomecu a stal sa doslova zázrak, odčervili sme okolo obeda a už večer svinka všetko zožrala a nič nevydávila, odvtedy už nedávila a pribrala. Bola som prekvapená ako rýchlo to zaúčinkovalo, ten helmigal ktorým sme po pôrode odčervovali zjavne nestačil. Prajem pekné dni6AC2

karel - kotě

Zdravím máme odrostlé kotě které má posledních čtrnáct dní průjem
jak řemen, nedá se s tím něco dělat? Přitom je kotě čilé a hravé a chut k jídlu také má. Prosím o radu .Standa - Re: kotě

Je potřeba zajít s kotětem k veterináři. Pouze ten může stanovit případné onemocnění nebo dietetickou chybu.

Lenka - prase s kýlou

Dobrý den,máme selátko s kýlou. Chtěla bych se zeptat jestli se dá kýla u prasete nějak odstranit nebo jak se k tomuto problému stavit. Děkuji za odpověď.

Standa - Re: prase s kýlou

Hezký den, Lenko,

chov prasete s kýlou, resp. jeho výkrm je vždy sázkou do nejistoty. Kýla se u některých prasat může zatáhnout (záleží na mnoha vlivech), případně se může stát velmi vážným problémem (snížení žravosti, přestání žraní, úhyn prasete) - riziko uskřinutí střeva s možností odumření jeho části zde je.
V chovu prasat se operace kýl nedělají (v praxi jsem to osobně neviděl).
V případě, kdy prase s kýlou začne mít zdravotní problémy, pak je jednou z voleb jeho velmi rychlé odporažení.


Zdravím Standa

luky - Re: prase s kýlou

Ahojky,Lenko Standa moc mluví,u prasat se kýla operovat dá cca 10 min a je hotovo

Standa - Re: Re: prase s kýlou

Z vlastní praxe jsem nikdy neviděl veterináře operovat kýlu u prasat a ani jsem jej v žádném chovu neviděl nikoho dělat.... Neříkám ale, že to nelze. Standa

Jirka - Zazimování koz

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat kdy zimovat kyzy jde o dojné kozy a tady po několika dní bylo pod nulou trava přemrzla tak kozy už ji nechtějí spíše běhají po ovoci říkal jsem majiteli že je potřeba kozy ustájit do tepla a krmit senem a jádrem trochu mi nevěří jaký je váš nazor?. Kozy stejně stojí venku nakrčené zimou tak dle mého je potřeba je ustájit.Ovce má vlnu te to nevadí ale koza dle mého je natom hůře děkuji za odpověď