Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Zazimování koz

Pěkný den, Jirko,

koza, stejně jako skot snášejí lépe nízké teploty, a to než teploty nad 23 °C (myšleno hlavně u vysokoprodukčních zvířat). Obecně nižší teploty jim nevadí, ale má to hlavní podmínku a tou je přístup ke kvalitním krmivům. Pastevní porost je již touto dobou můžeme říci méně kvalitní a obsahuje vyšší podíl těžce stravitelných složek. Kvalitní seno a přídavek jadrného krmiva by měl být kozám zajištěn, zvláště v době přípravy na říje nebo již zapouštění. Ustájení koz přes večer, kdy teploty jdou pod hranici 0 °C je žádoucí. Pokud přes den bude pěkné počasí, pak není problém s tím, aby kozy byly ve venkovním areálu. Nepůjde již o pastvu, ale o výběh. I přes zimní měsíce je možné za dobrého počasí kozy vypouštět na krátkou dobu ven.
Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: Zazimování koz

Dobrý den,děkuji za rychlou reakci plně souhlasím ano je tomu tak že snášejí nízké teploty. Jen tady jde o to že kozy jsme kupovali před rokem jako stádo k likvidaci tak šlo o kozy stárší a to od 4let do 9let a přivezli jsme je z valašska ze 60ks nám uhynulo 14ks ten zbytek se drží no ta změna byla stresující dle mého je to 400km jen ta cesta jim moc nedala.A kuzlata která porodila jsou ok odrostla zde tak tam není problém ty jsou v pohodě ale ty co jsme přivezli to dodnes snáší huře.Ale děkuji za odpověd mě stačí jen majitelce se vše hůře vysvětluje.

Ilona Hralová - chov ovcí v blízkosti včelínů

Chtěla bych vědět jak je to s chovem ovcí v blízkosti včelínů. Slyšela jsem, že včely ovce napadají.
děkuji za odpověď

Standa - Re: chov ovcí v blízkosti včelínů

Pěkný den, Ilono,

o tom, že by včely napadaly ovce jsem nikdy osobně neslyšel. Myslím si, že ovce jsou na tolik inteligentní, aby rozeznaly adekvátní vzdálenost mezi jimi a včelami. Vzdálenost mezi ovčínem a včelínem by měla být stejná, jako je tomu v případě umístění úlů v blízkosti zástavby.
Zdravím Standa

Romana - jak skamarádit kozy

Dobrý den
potřebovala bych poradit jak správně skamárádit dvě kozy.
V červenci jsme si pořídili kříženku kozičku /8 měsíců/kamerunka s holanďnkou je úžasná chová se jako pes,její chování je ,ale dost dominantní.Máme jí jako domácího mazlíčka má volný výběh,ale pouštíme ji po zahradě a navíc chodí i na procházky se psy a běhá si po lese...ale protože máme psy jinak doma a bohužel blíží se zima a kozička by byla větší čás dne sama,rozhodly jsem se jí pořídit kámošku další kozičku a tak jsme koupili holanďanku 6měsíců,ale bohužel ona jí strašně mlátí snad by ji byla schopná i zabít,vůbec je nemůžeme nechat samotné spolu v jednom výběhu, a tak je teď máme uvázané na zahradě,aby na sebe viděly a mohly se vedle sebe pást,ale pokud je pustíme ta starší na tu malou okamžitě útočí,na noc malou zavíráme do chléva a velká spí zatím ve venkovní ubykaci,ale prosím je nějaký fígl nebo něco,aby se holky skamarádily....už nám dochází nápady a nebo něco děláme špatně..moc děkuji za jakoukoliv radu Romana

Standa - Re: jak skamarádit kozy

Zdravím Romano,

fígl na zlepšení vztahů mezi kozičkami není. Starší a hmotnostně těžší kamerunská kozička bude využívat svého dominantního postavení a bude to dávat i znát oné holndské zakrslé. Ve vašem případě to bude chtít pouze a jedině čas, který ukáže, jestli se kozičky mezi sebou spřátelí či nikoliv.
Bohužel Vám nemohu v tomto směru jakkoliv poradit. Obecně... do budoucna.. kozy jsou stádová zvířata, stejně tak i ovce .. pokud si je kdokoliv pořizuje, pak minimálně v páru, nikdy ne samostatně. Kamerunská kozička může nyní mít pocit, že vy jste její stádo a jakýkoliv nový člen vždy zamíchá onou hierearchií a musí se nastavit hierarchie nová. Například u krav, pokud je nutné zařadit do stále skupiny krav nová zvířata, pak by do něj měly přijít minimálně dvě nové krávy... nikdy ne jedna jediná... Zdravím Standa

Verča - Kolik??

já bych se chtěla zeptat, do kolika stupňů můžou být cca roční kůzlátka venku (v zimě) DÍKY za odpověď!!!!!!!!

Standa - Re: Kolik??

Hezký den, Verčo,

optimální teplota prostředí u kůzlat v jednom roce věku se pohybuje okolo 10 až 12 °C s tím, že dolní mez je pak mezi 3 až 5 °C. U kůzlat bude tolerance na nižší teploty tím vyšší, čím lepší výživa jim bude poskytnuta. Myslím to tak, že kůzlata musí mít zejména dostatek kvalitních krmiv, zejména pak energie v krmné dávce. To je rozhodující pro snášení i teplot pod 0°C. Zdravím Standa

jara - stáj pro kozy

Ještě jsem zapmněl, potřeboval bych vědět vzdálenost svislých týčí od sebe, chovám rohaté kozy. Vaše rada mi moc pomůže, díky

Standa - Re: stáj pro kozy

Hezký den, Jaro,

šířka krmného místa u koz je 350 až 400 mm. To co je vidět na obrázku je organizace u krmného stolu. Použití technologie je vždy závislé na počtu zvířat a také na krmivech. Krmný stůl je obvykle por zakládání zelené píce, častěji pro konzervovaná krmiva.
Pokud se rozhodnete pro krmný stůl, tak ten je vyvýšený, a to od úrovně stání předních končetin. Investice je tedy betonování a opatření nejlépe kyselinovzdornou dlažbou.
CO se týče krmení a tzv. vytahávání krmiva z jeslí, pak pod jesle se dává žlab, a to jak na odrolky, tak i jako prevence vytahávání. Se ztrátami krmiva se vždy počítá a ztráty se pohybují u koz okolo 5 až 10 %. Přeci jen jde o zvíře selektivní, tzn. že do jisté míry zde tzv. paběrkování je zakotveno od přírody. Za zvýšené paběrkování stojí také kvalita píce (hlavně stařinu kozy nemusí).
Krmné stoly bych doporučoval pro chovy nad 50 koz a ovcí. Tam je možné použití jak betonových prvků, tak i dřevěných konstrukcí, které jsou ale méně trvanlivé a z pohledu hygieny krmení i méně příznivější.
Zdravím Standa

Mark - Nafouklá ovce

Zdravím, v noci mi utekly ovce z ohrady rano se vratily a jedna dvouletá ovce má nafouklé břicho jako kdyby byla březí. Co stím?

Standa - Re: Nafouklá ovce

Hezký den, Marku,

jako v ostatních případech Vám nemohu radit přes internet. Na dálku, bez vidění zvířat se nikdy moc dobře radit nedá. Pokud je ovce nafouklá a není v pokročilém stádiu gravidity, pak bych uvažoval o problémech zažívacího traktu - nadmutí. Pokud nemáte zkušenosti s těmito situacemi, pak je vždy dobré neprodleně zavolat veterinárního lékaře. Ten by tento problém měl vyřešit. Možných postupů je několik, včeteně následného doporučení výživy ovcí - diety. Standa

jara - stáj pro kozy

Zdravím Stando! Pomalu dokončuji stáj pro kozy, při brouzdání po internetu jsem narazil na farmu Ratibořice, kde mě zaujala úvodní fotografie hrazení, kde koza prostrčí hlavu do krmné chodby skrz hrazení a krmí se ze země, velmi se mi to líbí a chtěl bych to v domácích podmínkách udělat podobným způsobem. Dotaz zní jestli je to dobrá volba oproti klasickým jeslím? Z jeslí ať jsou jakékoliv kozy strašně natahají a pak to pošlapají a tím znehodnotí. U výše popsaného způsobu, který jsem viděl ve vodorovném provedení u skotu pošlapání odpadá, přesto se vás chci zeptat zda-li je krmení v krmné chodbě v chovu koz vhodné a jaké jsou pro a proti. Zde je odkaz:
http://www.kozimleko.cz/16/chov-koz

Děkuji za radu

Jirka - Ustajení koz a ovcí

Dobrý den,už jsem se tu dotazoval na pár věcí a tak se opět obracím s radou.Jak jsem psal už kdysi jsem vyučený obor Ovčák a vyrostl jsem v Ovčátské rodině tak jsem přesvědčen že něco umím a vím.Problém je ale že tam kde pracuji jsem neustále za pitomce protože se zde staví nové budovy pro ovce a já se snažím vysvětlit pár věcí které jsou dle mého nesmysla špatně tak se dotazuji vás jestli nejsou nějaké normy pro staje například osazení zasuvek do výsky 1až1,5m od podlahy je špatná dle mého ovce kabel rozkoušou a hlavně ze zasuvky vede kabel k vodě ktrá je pod zasuvkou tež dle mého špatně vodu ovce pustí a vytopí stáj.To samé před vraty ze stáje postavená zeď cca vzdalenost 3m od východu dle mého by to nemělo být už jen z požárního hlediska když začne hořet zvířata ve zmatku nezatočí a udusí se a to hrozí i takto dle mého toto vše se snažím majitelům vysvětlit ale bezvísledně jedná se o stado 700ks a to není žadná legrace.Mám dotaz jsou tedy nějaké normy na toto? Děkuji za odpověď dík Jirka

Standa - Re: Ustajení koz a ovcí

Hezký den, Jirko,

u každé postavené a kolaudované stavby - stáje je nutné v rámci projektové dokumentace mít také posudek požární ochrany. Ty stanoví požadavky na únikové cesty aj. V případě elektroinstalace je nutné jednoznačně eliminovat možnost, aby zvíře přišlo do kontaktu s jakýmkoliv vodičem elektřiny. Tyto by měly být zvířatům jednoznačně nepřístupné. Obecně požadavky jsou uvedeny v zákonech a vyhláškách (stavební, o minimálních standardech na ochranu hospodářských zvířat apod.).
Povinností každého chovatele je pak zamezit riziku úrazu a poranění. Otázkou také je, jak bylo postupováno např. v případě instalace vyhřívaných napajedel apod.
Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: Ustajení koz a ovcí

Ok dík jen jsem chtěl potvrdit že mam pravdu ja to vyřešil že raději odejdu jinam kde naslouchají ale dík

Ludvíková - červinka

Dobrý den,chtěla bych se optat jestli prase nakažené červinkou je poživatelné?Děkuji za odpověd.

Standa - Re: červinka

Maso se uhynulé, nebo nemocné červinkou není poživatelné a patří do kafilerie. Standa

florek - chov prasat

Florek dobrej chci se zeptat a zaroven poradit mam prasata z velkochovu a chci se zeptat važi 25kg a začli mi padat na packy ale tak divně že se cele prověsi a potom spadnou na kolena jinak krasně žerou krmim je bramborem a šrotem potřebuji radu jestli nejsou nastydle a nebo malo vapniku předem děkuji

Standa - Re: chov prasat

Zdravím, Florku,

z vašeho popisu si netroufám cokoliv odhadovat. Určitě je dobré nechat zvíře prohlédnout veterinářem. Pouze on může posoudit, jestli jde o projev nějakého onemocnění, nebo jde o problémy s výživou. Šrot s brambory je sice základ, ale doplnil bych ho např. o přídavek plastinu nebo roboranu. Jakékoliv zbytky, pokud nejde o plesnivé nebo zkažené potraviny bych přidával navíc (pečivo, skrojky zeleniny aj.).
Zdravím Standa