Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: zahrada ladem

zivora,26. 7. 2013 22:54

Doufám, že jste již bezbolestně dopadl.

Re: zahrada ladem

Standa,16. 7. 2013 9:24

Zdravím Vás,
co se týče sezónního chovu ovcí nebo koz, tak proti tomuto nic nemám. Určitě Vám doporučuji se seznámit v nějaké knize s chovem ovcí a s povinnostmi, které jako chovatel budete mít (evidence, odčervení, zdravotní stav, výživa apod.).
Pokud máte 1 ha neobdělávané zahrady, pak je potřeba jí pro použití v příštím roce připravit (sečení a příp. hnojení). Měl by jste mít také připraveno ustájení - asanace před ustájením, podestýlka, zajištění napájecí vody (nejen ve stáji, ale i případně na zahradě).
I při pasení ovcí na zahradě se sekání nevyhnete. Ovce je sice sekačkou, ale velmi často je mylná představa, že vypase 100 % porostu na zanedbané zahradě.
Zdravím a držím pěsti.. PS: chce to si přes zimu o ovcích něco nastudovat, aby jste do toho nešel z čista jasna a věděl jste, jak rozpoznat jehně (ovci) zdravou od např. nadmuté apod.
Zdravím Standa

Re: Re: zahrada ladem

zivora,26. 7. 2013 23:03

Děkuji za rozumnou odpověď. O živých sekačkách jsem samozřejmě již slyšel. Velice často jezdím po venkově a vidím tam volně se pást ovce a kozy, které slouží k tomuto účelu. Proto mě to inspirovalo. Samozřejmě ustájení by bylo a napájení také. Nicméně na další péči bych asi čas už neměl. Hlavně registrace, sledování zdravotního stavu a studiu. Ještě jednou děkuji.

Re: Re: Re: zahrada ladem

Standa,30. 7. 2013 7:18

Chovat ovce takto lze, ale je potřeba, aby je někdo alespoň jednou denně kontroloval (nemoc, případná kráděž). To se dá domluvit například s někým z dědiny, kdo zajde ovce obhlídnout a vy mu za to dáte nějakou korunu, nebo obětujete např. jedno jehně.
Další variantou je pronájem nějakému chovateli - pastva, seno..
Zdravím Standa

Kastrovat?

jara,26. 7. 2013 16:33

Zdravím Stando! Jste zastáncem kastrování nebo ne? U kozlíků či u kanečků jsem četl, že to je zbytečný přežitek, který prý pro výkrm nemá přínos ale spíše naopak. Chtěl bych vyzkoušet výkrm kozlíků či kanečků např. do věku 6 měsíců bez kastrace, prý pokud se toto provádí mimo období říje tak maso není "cítit!. Co si o tom myslíte? Díky za reakci, ať se daří

Re: Kastrovat?

Standa,30. 7. 2013 7:15

Hezký den, Járo,

nejsem příznivcem kastrace u kozlíků a beránků prostřednictvím kroužků! Proti chirurgicky vedené kastraci z rukou veterinárního technika či veterináře nemám námitek.
Výkrmu kanečků do 90 kg hmotnosti se věnovala Ing. Dostálová (najdete i její publikaci na internetu - výkrm kanečků). Výkrm kanečků zde není zakotven a krom jednoho chovu v ČR jej nikdo ve větším nedělá..
U neplemenných kozlíků a beránků jsem pro jejich časné poražení - kůzlečí maso.

Kamerunky ohlodávají borovou kůru z prken

Miluše,22. 7. 2013 22:38

dobrý večer pane Stando,děkuji za odpověď ohldně kastrace.Bohužel kameruňáci tak nerostou,takže na př.pořážku by šli déle ikdyž se tomu bráním.Chci se ještě poradit.dáváme jim 2 druhy lizu Mikrob Čebín ve vaničkách a klasiku.Ten z Čebína přímo mizí před očima a ovečky jsou v dobré kondici.V zimě jim vozíme borovice,to by se ujedly. A oni nám teď začly okusovat všechna prkna na kterých je borová kůra.Nevím,jestli jim přece něco nechybí,nebo jim to prostě chutná.Odčervené jsou.Děkuji za vaši trpělivost a ochotu.Miluše

Re: Kamerunky ohlodávají borovou kůru z prken

Standa,24. 7. 2013 15:21

Hezký den, Miluško,

u solných lizů je těžké říci, který je dobrý, který dobrý není. Z mého pohledu jsou dva druhy. První, tedy základní a bezpodmínečně nutný jest minerální liz tzv. solná kostka. Jde o čistou sůl (ta se dává dobytku odjakživa). Druhým jsou minerální soli, které obsahují další mikro a makroprvky. Některé dále obsahují i vitamíny a další doplňkové látky (melasu aj.). Také někteří výrobci mají minerální lizy podle věkové kategorie nebo reprodukční fáze (ovce březí, kojící apod.).
Co se týče kůry tak toxicita je dotazem na odborné pracoviště Veterinární univerzity v Brně - mají centrum, kde lze dotaz běžně položit.
Obecně se ovcím a kozám dříve v malých dávkách zkrmovaly větve jehličnatých stromů (větve listnatých stromů se dokonce sušily a dávaly kozám v zimě jako příkrm). Pokud nejde o velké dávky, tak bych se možná nebál. Určitě by to nemělo být pravidelně a ve velkých dávkách. Důvody proč tomu tak je neznám - možná by jste mi mohla do emailu napsat jak vypadá krmná dávka zvířat.
Zdravím Standa

zkrmování durmanu

roman,17. 7. 2013 15:53

Dobrý den
v mladé vojtěšce(1 hektar) se vyskytl durman cca 1 ks na 4m2.
jak tento plevel odstranit? Za jakých podmínek je možno vojtěšku zkrmovat? Jaké jsou příznaky otravy u dojného skotu.
za odpověď předem děkuji.

Re: zkrmování durmanu

Standa,24. 7. 2013 15:07

Hezký den, Romane,

likvidace durmanu v porostu vojtěšky je otázkou na specialistu rostlináře (zda-li existuje přípravek na jeho likvidaci), každopádně je to vytrvalý plevel, který se velmi dobře rozšiřuje díky semenům.
Z pohledu výživy zvířat je durman jedovatý. Obvykle se mu dobytek zcela vyhýbá (zvířatům nevoní). Otravy z durmanu jsou někdy díky pozření zelených částí, častěji spíše pozřením semen. Otrava se projevuje zrychlením srdeční činností, rozšířené zorničky, výrazný neklid, problémy s termoregulací organismu aj.
Zkrmování vojtěšky -- senáže a seno. V případě durmanu zjistit, jestli je ho možné zlikvidovat přípravkem, ruční odstranění a zabránění jeho vysemenění, případně zcela zničit onu seč. Zdroj durmanu by chtělo také vypátrat. Jde o rostlinu, kde chovatel musí být obezřetný.

Pečivo

jara,19. 7. 2013 12:21

Zdravím Stando! Jaký je váš názor na zkrmování tvrdého pečiva jako např. chléb, rohlíky aspod.? Občas někdo napíše v diskuzi na fauně, že krmení pečivem u přežvýkavců je k ničemu, v literatuře nejednoho autora literatury o chovu zvířat se většinou píše, že se pečivem dá nahradit tzn. jádro. Díky za odpověd

Re: Pečivo

Standa,24. 7. 2013 14:55

Hezký den, Járo,

pečivem lze nahrazovat jadrná krmiva, resp. jejich část. Bude záležet na druhu pečiva a jeho složení /chleba - pšenično-žitný, pšeničný, multicereální aj.). Pečivo se krmí usušené, rozmačkané nebo rozdrolené na menší kusy. Nesmí být zaplísněné. V některých chovech dojeného skotu se zkrmují pekárenské zbytky - odpady, např. nepovedené série tatranek, rozdrobené sušenky aj. - jde o energetickou složku krmné dávky.
U dávkování pečiva, stejně jako je tomu u šrotů, platí stejné zásady - přiměřenost, postupný návyk a perfektní kvalita.
Zdravím Standa

kastrace kamerunských beránků

Miluše,13. 7. 2013 20:22

Dobrý,den narodili se nám včera beránci,(kamerunští)chcem je vykastrovat,veterinář sdělil,že stačí v 5 měsících kleštěmi jelikož by nerostli.Mě se se to zdá dlouho podle to co čtu na netu.Sama ani gumičkou to neumím.Děkuji za radu,zda počkat,nebo vyhledat jináho veterináře.Miluše

Re: kastrace kamerunských beránků

Standa,17. 7. 2013 18:06

Hezký den,

kastrování je možné dělat bez znecitlivění u beránků do 8 týdne. Po 8. týdnu se již znecitlivění požaduje. Kastraci ať již mechanicky (Burdizzo kleště), chirurgicky, kroužky aj. dělá vet. technik nebo veterinář.
Osobně neschvaluji kastrování pomocí gumiček, protože jde o velmi bolestivý způsob (extrémní bolest, která trvá několik dní), navíc nyní v létě s velkým rizikem myáz (tj. zasažení rány larvami hmyzu) apod.
U kleští je principem přerušení - drcení chámovodů. Na zváženou je jestli vůbec je nutné kastrovat... Zda není vhodnější neplemenná zvířata dříve porazit.
Zdravím Standa

Beránci kamerunští

Miluše,16. 7. 2013 17:09

Dobrý den,může mi někdo poradit s dotazem z 13.7.,jak nejlépe vykastrovat naše beránky? Děkuji Miluše

sací reflex u tetat

ivana,15. 7. 2013 7:16

mám dotaz ohledně sacího reflexu mám 2 telátka a u nichž došlo k poruše sacího reflexu hned po porodu a už si nevím rady co s tím napájím je sondou prosím poradte mi co mám dělat.Děkuji za odpovět.

Re: sací reflex u tetat

Standa,16. 7. 2013 9:30

Hezký den, Ivano,

v případě sacího reflexu, který se vyskytuje u narozených telat bývá na vině často poporodní acidóza. Tedy první, kdo by v tomto případě měl tele vidět je veterinární lékař, který může pomocí medikamentů upravit disbalanci v organismu (infuze upravující pH v organismu).
U podávání mleziva a mléka jícnovou sondou, bývá problém v tom, že sonda může silně podráždit sliznici jícnu a ta pak podmiňuje neoochotu telat přirozeně sát.
Má rada je, aby u telat se sníženou životaschopností a s nedostatečným sacím reflexem okamžitě zasahovat veterinární lékař - novorozenecká acidóza a tuto se pokusil překlenout. Poté již chuť a zájem o mlezivo a mléko sáním bývá podstatně vyšší.
Zdravím Standa

Agresívna prasnica pred pôrodomS3V4A

Monika,3. 7. 2013 12:30

Dobrý deň, naša vietnamská svinka má 4dni pred pôrodom, posledný týždeň je agresívna, uhryzla mňa aj manžela, predtým taká nikdy nebola. Neviem čo bude robiť keď bude mať mladé. Nemôžu jej chýbať nejaké minerály? Neexistuje niečo na skľudnenie? Ak bude treba nejako asistovať pri pôrode tak to nebude možné, pri tom aká je.

Re: Agresívna prasnica pred pôrodomS3V4A

Standa,4. 7. 2013 12:55

Hezký den, Moniko,
prasnička nebo prasnice může být několik dní před blížícím se porodem neklidná až útočná. Někdy si staví své hnízdo, kde pak rodí. U prasnic před oprašením je potřeba hlavně dostatek klidu a omezit svou účast na kontrolu, krmení a ošetřování. Uvidíte, jakou bude matkou po oprašení. Pokud by byla i nadále agresivní a také stále útočná, pak je dobré jí vyřadit z chovu.

Standa

Re: Re: Agresívna prasnica pred pôrodomS3V4A

Monika,4. 7. 2013 19:23

Ďakujem:)