Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: dotaz

Standa,12. 6. 2013 16:03

Hezký den, Járo,

u prasete nehraje srst žádnou významnou termoregulační úlohu, neboť je velmi řidká. Co významně ovlivňuje termoregulaci je výška tuku (sádla). Sádlo je izolačním materiálem organismu, které brání v zimních měsících ztrátám tepla. Rozhodující proto není ani tak u prasat, kolik štětin je na cm2, ale jaká je výživa prasat, v jaké jsou kondici a zdravotním stavu. Moderní plemena prasat byla a jsou šlechtěna na nízký podíl tuku, proto z pohledu jejich adaptability na venkovní chov tomu musí být uzpůsobena výživa i případné ustájení. Také je potřeba brát v potaz nadmořskou výšku, průběh zimy apod. V horách je asi utopistické chovat pastevně prasat. Něco jiného bude chov tímto způsobem např v nížinách např. Polabí.
Zdravím Standa

koza

Alena,3. 6. 2013 21:44

dobry den Stando,nase koza na podzim po připuštění nezabřezla,ale vemínko se začalo s růstem zeleně zvětšovat.Zkoušíme ji rozdojit,dneska to bylo asi 50ml,jinak vždycky troška,která je druhy den odedna narůžovělá.Chci se zeptat od kdy by bylo mléko možné konzumovat,zatím jsme ho nepili.Myslím tedy kolik musi dojit,nebo jak dlouho rozdojovat.Děkuji předem za odpověď,S POZDRAVEM Alena

Re: koza

Standa,9. 6. 2013 18:40

Zdravím, Aleno,

pokud se snažíte rozdojit kozu, která neporodila, pak je to síla a vypovídá to o vaší absolutní neznalosti o chovu koz.
Pokud se kozičce zvětšovalo vemeno, pak to může ukazovat na hormonální poruchu, nebo někdy může jít o reakci na určité druhy bylin na pastvině. Ať tak či tak, kozu ihned přestaňte dojit.. nechte jí zapustit a počkejte si na kůzlata..
Standa

Re: Re: koza

Alena,10. 6. 2013 16:05

Dobrý den Stando,moc vám děkuji za odpověď,to nebylo z mé hlavy,poradili nám to dva chovatelé koz nezávisle na sobě.Dám na vaši radu a přestaneme s pozdravem Alena

Re: Re: Re: koza

Standa,11. 6. 2013 10:10

hezký den, Aleno,

někdy nelze rady "chovatelů", zde spíše držitelů přebírat. Důležitější je selský rozum. Stačí si situaci přirovnat k člověku.. bude člověk jíst plesnivé jídlo? jsou tedy vhodné plesnivé zbytky ke krmení zvířat??...
je dobré dojit kozu, která neporodila?... tvoří se mateřské mléko ženě, aniž by porodila?... Příměry jsou možná trochu "drsné", ale podstata pro odvozování je stejná.
Držím pěsti v chovu! Standa

česká Červinka

ilona.s.,27. 4. 2013 23:22

Dobry den
Prosím pěkně o radu,chtěla by jsem si pořídit čistou Červinku a moc jsem se nedočetla o tom jestli je to vhodné plemeno k chovu na mléko a kolik asi tak dojí a jestli je vhodná k uvazu,mám kravku a sousedé mě s usměvem donutili zakoupit ještě jednu kravku na mléko,je díky bohu o domací mléko zájem.A jak je toto plemeno živé nebo živější temperamentem-vim je to o jedincích ale celkově!! a jestli je i třeba dotace na 1-2ks,každá koruna v této době dobrá Děkuji moc-il.

Re: česká Červinka

Standa,2. 5. 2013 21:43

Hezký den, Ilono,

český červinka je našim národním kombinovaným plemen, mléčno-masného typu. Užitkovost je okolo 2500 až 4000 kg mléka podle pořadí laktace. Nejde o specializované plemeno s vysokou produkcí mléka. Mléko má vyšší tučnost. Samozřejmě, že výslednou užitkovost ovlivňuje řada faktorů - zdraví, péče, výživa. Vazné ustájení není zrovna nejlepším způsobem chovu. Toto plemeno je vhodné k pastevnímu způsobu chovu v průběhu jara až podzimu.
Plemeno je adaptabilní a temperament je ovlivněn způsobem chovu, nemohu napsat jestli živější nebo klidnější... V našem ústavu jsou červinky v gesci Ing. Pikousové velmi klidné.
Co se týče dotačních titulů, pak podmínky jsou uvedeny tzv. zásadách poskytování dotací pro genetické zdroje. Kráva musí být zapsaná v plemenné knize české červinky v oddíle A.
Zdravím Standa

Re: Re: česká Červinka

Petra,8. 5. 2013 9:40

Máme českou červinku a z vlastní zkušenosti i co jsem pobrala od ostatních mohu říct, že plemeno je to poměrně klidné, nicméně opravdu hodně tvrdohlavé. Už při koupi mne na to upozorňovali a je to opravdu boj. I když jsou to kravičky relativně oproti mléčným plemenům malé, dobře vědí, jak se svou váhou naložit a když si umanou, že stát nebudou, tak je jinak než silou nepřinutíte. A přece jen je to 400 kg. Zvládnout se to sice dá, ale mají před ní respekt i veterináři a insemiňáci :-). Jinak je to ale plemeno se skvělou výtěžností krmiv a velmi nenáročné.

Re: Re: Re: česká Červinka

Standa,9. 5. 2013 21:02

Souhlasím, česká červinka je povahově "osobnost", krávy jsou někdy velké "Dámy", ale je to vše o způsobu odchovu, dají se velmi dobře ochočit, ale chce to věnovat čas už odchovávanému teleti. Při přesunech a prodejích je potřeba mít hlavně trpělivost a dostatek času na zvykání si.. navzájem.. Standa

Re: Re: Re: česká Červinka

Ilona.s.,10. 6. 2013 14:21

To je boj,hlavně při čištění stáje! asi dost často dostavala do kožichu.na křik a jakoby placnutí reaguje hazením hlavou a neklidem! a mužská přítomnost. mám jí měsíc a pokrok jsem snad udělala-žere z ruky a dá se i s velkou opatrností na kohoutku pohladit ze zadu si ještě netroufám.Netušim jak koncem léta budem připouštět :)).

Re: Re: Re: Re: česká Červinka

Standa,11. 6. 2013 10:07

Hezký den, Ilono,

česká červinka je specifická svou povahou. Dá se s ní velmi dobře pracovat, ale chce to dostatek času a trpělivost. Co se týče některých věcí, tak díky specifickému vidění tj. umístění očí se ke skotu nikdy nechodí zezadu, ale vždy z boku. Přistupování ze zadu ke krávě je stresující a může reagovat kopnutím apod. Křik na zvířata neplatí a nejlepší popohánědlo jsou smotané noviny.
Držím pěsti! Standa

březí koza

Jirka,6. 6. 2013 16:33

Dobrý den, mám dotaz ohledně březosti u koz. Máme bílou kozu prvničku, na začátku ledna jsme byli u kozla, byli jsme v domnění, že zabřezla, protože se po návštěva u kozla zklidnila. Začalo ji růst vemínko, termín porodu jsme vypočítali na cca 3.6. a stále nic. Zdá se nám, že vemínko se jí nějak zmenšilo, mírně jí pokleslo břicho, má i trochu vidět hladové díry, ale nic se neděje, nevíme ne čem jsme. Asi není žádný spolehlivý způsob, jak poznat jestli je březí, ale přesto můžete mi nějak poradit. Díky Jirka

koza a klíšťata

Blanka 8.6.2013,8. 6. 2013 16:52

Dobrý den.Máme kozu s měsíčními kůzlaty.Bydlíme v blízkosti lesa.Pouštíme ji na pastvu,ale velmi často má kolem vemene klíšťata.Je nějaký prostředek k použití nebo jak postupovat.Mléko bychom chtěli konzumovat.Děkuji za odpověď.

Re: koza a klíšťata

Standa,9. 6. 2013 19:39

Hezký den, Blanko,

přípravky, které znám na klíšťata jsou určena pro zvířata, která se nedojí, resp. jejich mléko se nekonzumuje, takže bohužel.
Z přírodních věcí se dá udělat - 1 l vroucí vody, do toho hrst rozmarýnu a přidáte 1 až 1,5 lžíce octa. necháte vychladit a pak se dá v rozprašovači stříkat na povrch zvířat a do mezinoží. Dalším extraktem jest 15 hřebíčků se dá na alespoň 14 dní do alpy a pak se potírají místa, která bývají nejčastěji postižená. Někdo používá i tabákový výluk tj,. 1 lžíce tabáku se louhuje cca 6 - 7 hod. ve 250 ml studené vody, poté ze zahřívá a cedí. Používá se rozprašovač (pozor srst může žloutnout a u každé byliny je potřeba sledovat jak na ní kůže a zvíře reaguje).
Držím pěsti. Standa

Re: březí koza

Standa,9. 6. 2013 19:10

Hezký den, Jirko,

nejlepší věcí bude nechat kozu vyšetřit veterinářem, jestli je březí, nebo byla březí.. případně, jestli v ní nejsou mrtvé plody a proto nedošlo k očekávanému porodu. Bez prohlídky můžeme spekulovat nad mnoha věcmi, ale je potřeba, aby kozu viděl doktor/ka (nebo inseminační či veterinární technik s ultrazvukem).
Držím pěsti. Standa

V.

N.,6. 6. 2013 8:42

Dobrý den. Asi před dvěma měsíci nám z ničeho nic zchromla kvočna, přestala uplně hýbat s jednou nohou. Jinak vypadala zdravě, žrala normálně. Zřídili jsme jí samostatný výběh a čekali v domnění, že se jedná o úraz, jak to dopadne. Vypadalo to dobře, nohu rozchodila, pak ale začala polehávat, dnes už nemůže skoro na nohy a přestala žrát. Zajímalo by mě, o co se jedná, jestli je jí pomoci,a pokud ne, zda by se dalo maso konzumovat.Předem děkuji za odpověď.

Re: V.

Standa,9. 6. 2013 18:45

Hezký den, N.,

nejsem odborník na chov drůbeže. U drůbeže se obvykle léčba neuskutečňuje, ale zvířata se porazí. Protože se pitva málokdy dělá, pak zvířata, která nejsou zdravá se nejí. Zdravím Standa

Brambory

radek,31. 5. 2013 19:25

Zdravím!!
Zajimalo by mne zda ovcím vadí naklicene brambory.predem moc diky

Re: Brambory

Standa,9. 6. 2013 18:32

Hezký den, Radku,

naklíčené brambory samy o sobě nevadí, ale vadí ony klíčky. Vadí také, pokud jsou brambory nazelenalé. Zdravím Standa

ovce

Tmejová,26. 5. 2013 20:47

Dobrý den,
prvním rokem chvám ovce a podařilo se mi rozšířit můj skromný chov o jedno malé jehnátko (které se narodilo včera 25.5.2013) jelikož je to poprvé co mám jehnátko nevím jestli je normální že líže ovečce (matce) konečník a velmi často střídá cecky při pití (nevíám jestli to neznamená že nemá mléko)
Mockrát děkuji za odpověd