Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: hrča na vemene

Mária Rajňáková,22. 8. 2013 22:59

Dakujem velmi pekne za rýchle rady. Skusime to najprv s mastou. Rajnakova

Re: Re: Re: hrča na vemene

Standa,24. 8. 2013 9:36

Pěkný den, paní Rajňáková,

u masti bych byl opatrný. Podporuje právě ono vyhnisání a musíte být v tomto směru obezřetná (osobně jsem na černou mast alergický!). Alergická reakce může být u kozy.
Vhodnější by bylo posouzení veterinářem, aby se předešlo případnému rozjetí akutního zánětu, který u koz může skončit jejich úhynem (v důsledku septického šoku).
Zdravím Standa

Boule na čelisti koz

Františka Hlaváčková,20. 8. 2013 18:59

Pěkný den, máme u dvou mladších koziček bouli na čelisti, která se pořád zvětšuje. Co by to mohlo být a vadí jím to nebo ne? Kozičky obě žerou. Děkuji Hlaváčková

Re: Boule na čelisti koz

Standa,21. 8. 2013 6:49

Pěkný den, paní Hlaváčková,

mohlo by jít u koz o aktinomykózu, kdy se tvoří souvislá, mezi sebou komunikující hnisavá ložiska. Nejvhodnější je kontaktovat veterináře, který kozičky vyšetří a bude aplikovat injekčně preparáty - na bázi penicilínu (např. Norostrep apod.) po dobu několika dní. Boule by pak měla po několika dnech zmizet - vstřebat se.

Zdravím Standa

Dotaz

Začátečník,12. 8. 2013 14:40

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat.Koupili jsme pro kozu zlatý a černý oves.Jak ho krmit? Celý nebo ho raději sešrotovat nahrubo?
Děkuji za odpověď a i za tuto poradnu,velice mi komentáře pomáhají se zdokonalovat.

Re: Dotaz

Standa,13. 8. 2013 9:31

Pěkný den,

zkrmování ovsa setého, ať již se žlutou nebo s černou barvou pluchy, je vhodnější podávat ve formě mačkané (příp. hrubě šrotované), než v podobě celého zrna. Cílem úpravy jakéhokoliv zrna je zpřístupnění živin uvnitř obilky, čemuž brání obaly. Pokud je zkrmováno zrno celé, je pak využitelnost živin z obilky výrazně menší. Proto již naše babičky, které neměly šrotovníky přes noc obiloviny namáčely, pařily či vařily na kamnách - změkčení a snazší rozmělnění obilky dobytkem a s tím související vyšší využitelnost živin.
Dělávaly se také různé zápary a zákvasy pro dobytek. Šlo o takové "energy" drinky pro bachorové mikroorganismy u koz, krav a ovcí (složení = voda + šroty (včetně plev) + kvasnice, někdy trochu cukru, soli a případně lněného semena před blížícím se porodem).
Zdravím Standa

Zavodněná jehnička

Dan,12. 8. 2013 9:13

Včera jsme našli naše mladé jehně staré tak 4měsíce ležet, mysleli jsme, že je mrtvé, ale hýbalo hlavou, nicméně se nepostavilo. Po loňských zkušenostech s léčením jiného, jsme se ho rozhodli zabít, asi by stejně nepřežilo. Po vykuchání bylo plné vody. před tím jsme pozorovali, že několik dní nežralo a den před tím ani nepilo. Játra a ostatní vnitřnosti vypadaly v pořádku. Poraďte, prosím, čím by to mohlo být. Ostatní ovce, které s ním byly v ohradě jsou v pořádku. Děkuji.

Re: Zavodněná jehnička

Standa,13. 8. 2013 9:11

Hezký den, Dane,

poradit Vám nemohu, protože prvně nejsem veterinář a ani z popsaného bych neuměl odhadnout. Obecně škála nemocí může být velmi pestrá od parazitární infekce až po bakteriální. Pokud se problém již ve stádě objevil, pak se na zvíře měl podívat veterinář, případně mělo být jehně posláno na pitvu a rozbory, aby jste měl stanovenou diagnózu. Takto Vám nikdo kvalifikovaně poradit nemůže, bohužel, protože příčin vodnatění může být mnoho. Chovatel pokud hledá příčinu, pak jde cestou eliminace tj. od pastvy, výživu, kvalitu vody, kvalitu krmiv, uskutečněných odčervení a vakcinací dále..
Zdravím Standa

Kam mám jít?

Monča,9. 6. 2013 17:00

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na jakou školu mám jít po ZŠ a kam potom dál, abych mohla jít pracovat jako zootechnik? Děkuji

Re: Kam mám jít?

Michal,12. 8. 2013 20:01

Na tohle se odpovědi nedočkáš...

Re: Re: Kam mám jít?

Standa,13. 8. 2013 8:57

Zdravím, jak Monču, tak i Michala,

slečna dostala odpověď emailem, který poslala současně a Vy dostáváte odpověď nyní:
Čistě zootechnické obory se u nás nevyučují, neboť ve většině případů jde o kombinovaný obor tj. Agropodnikání (pěstování rostlin, chov zvířat a mechanizace). Zootechnická je v současnosti především specializace na vysokých školách.
Zdravím Standa

Inseminátor

Táňa,31. 7. 2013 12:54

Dobrý den!
Můžete mi poradit kde bych mohla absolvovat inseminační kurz? Pracuju jako zootechnička u skotu a ráda bych rozšířila kvalifikaci. A co to vlastně obnáší? Děkuji :-)

Re: Inseminátor

Ondra,1. 8. 2013 20:23

Dobrý den,
pokud máte zájem absolvovat inseminační kurz, pošlete mi prosím Váš kontaktní email na ryba@plemko.cz. Mohu Vám zaslat kontakty na organizace, které tyto kurzy pořádají, případně Vám popsat co to obnáší. Kurzy se konají většinou v první polovině roku, ale záleží na naplněnosti daného termínu.

Re: Re: Inseminátor

Standa,5. 8. 2013 13:41

Díky Ti Ondro za reakci na dotaz.
Obecně kurzy na inseminaci HZ uskutečňuje např. : VFU Brno, ČZU Praha (katedra speciální zootechniky), SZeŠ Kostelec nad Orlicí a jiné.
Zdravím Standa

Trýzel škardolistý

Květa,31. 7. 2013 20:34

Zdravím chtěla jsem se zeptat oběvily jsme na předloni založené trávě na paseni Trýzel škardolistý ,chtěli jsme začít sekat naší právě otelené krávě ,tak zda můžeme nebo raději ne ,pro husy je pry smrtelně jedovaty ,tak co je na tom pravdy??nebo jestli se nedá náhodou zaměnit z jinou podobnou rostlinou budu ještě pátrat ,ale myslím že je to ona tak prosím o radu díky Květa

Re: Trýzel škardolistý

Standa,5. 8. 2013 13:39

Hezký den, Květo,

nejsem specialista na toxikologii a popravdě jsem se s Trýzelem nikdy nesetkal. Určitě Vám doporučuji se obrátit na specialisty z Veterinární univerzity v Brně. Adresa na projekt toxikologie je níže. ZDravím Standa
https://cit.vfu.cz/vettox/list.php?art=20&cat=8

Průjem, kašel u koz

Kristýna,24. 7. 2013 21:26

Dobrý den, prosím o radu. Jedna kozička má záchvaty kašle, druhá začala mít místo klasických bobků lívance, teče ji z nosu a snižuje se nádoj. Rozbory na parazity byly negativní. V čem může být problém?
Děkuji moc za odpověď.

Re: Průjem, kašel u koz

Standa,30. 7. 2013 7:11

Hezký den, Kristýno,

nejsme povoláním veterinář a ani bych si netroufal říci co vaše kozy mohou mít za zdravotní problém. U koz je potřeba, aby se na ně podíval a vyšetřil je veterinář. Spektrum chorob s příznaky, které popisujete, je celá řada od zánětu plic až po např. paratuberkulózu.
Držím pěsti a obraťte se co nejdříve na veterináře. Standa

Re: Re: Průjem, kašel u koz

Standa,30. 7. 2013 7:45

Ještě dodatek,

u odčervení je možné, že v případě plicních parazitů dojde k jejich vykašlávání, polknutí a odchodu trávicím traktem ven. Posoudit ale vše musí veterinář (jestli jde o dozvuk odčervení, nebo je problém někde jinde).
Zdravím Standa

odčervení krávy

pavla,29. 7. 2013 20:54

Dobrý večer,odčervujeme krávu a chci vědět,jak dlouho po odčervení můžeme používat její mléko.Předem děkuji za odpovědˇ.Pavla