Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: beran

Pěkný den,

za velkou prodlevu se omlouvám, ale měl jsem nyní velmi mnoho práce, která nesnesla odkladu.
U nafouknutí je potřeba co nejrychleji zjistit, jestli plyny nemohou odcházet z důvodů ucpání jícnů. Jenou z možností je zavedení jícnové sondy, nebo hadice o slabším průměru opatrně do bachoru a snaha tyto plyny vypustit. Radikálnější je pak trokarování a vypuštění plynů z bachoru. Nejlepší je zavolání veterináře, nebo veterinárního techniky, který ono trokarování či vypuštění plynů z bachoru uskuteční a poté aplikují přípravky na úpravu prostředí v bachoru. U zvířat by pak měla následovat nějaké dny léčba, obvykle přechod na seno - dieta.
V akutních stavech je nutné volat vždy veterináře nebo veterinárního technika. Méně takovýchto situací a více těch radostnějších.
Zdravím Standa

eva - PAVLASOVA

MAM ZAJEM KOUPIT, MLADOU KOZU NADOJENI -NE SLECHTENOU- (PRO DETI NA MLEKO) KOLIK SI POCITATE ZA KS. APROSIM DOPORUCENI JSEM Z PODBORAN U ZACE.DEKUJI ZA ODPOVED.HEZKY DEN. MUJ IMEIL-EVCACAJAGUSKA@SEZNAM.CZ.TEL.731 330 835.

Standa - Re: PAVLASOVA

Pěkní den, paní Pavlasová,

každá koza musí být šlechtěná, protože otcové - kozlové, musejí mít osvědčení o původu. U koz z černé plemenitby je riziko nižší produkce mléka. Šlechtění dojených plemen koz se právě zaměřuje na zlepšení užitkových parametrů mléka, a to nejen na vysokou dojivost, ale také na obsah složek (bílkoviny aj.).
Doporučuji proto zakoupit plemennou kozu. Neplemenná zvířata ani do drobnochov nedoporučuji. Standa

petr - senáž

Pěkný den chtěl jsem se zeptat zda poradíte jak správně zkrmovat senáž je mi známo že pokud se dalík rozbalí a může k němu vzduch zaplesnivý jak tedy krmit když mám jen šest ovcí a balík kolem 400kg?Stihnou to sežrat?Děkuji za odpověd´.

Standa - Re: senáž

Hezký den, Petře,
zkrmování senáže je většinou v období zimy (podzim - jaro), kdy teplota není tak vysoká a plísním se tolik nedaří v jejich optimálním růstu. Jedinou možností je rozdělat balík tak, aby jste jej celý neobnažil a odebíral jste čelní vrstvu pravidelně, tím nedojde k průniku vzduchu do celého balíku. Nic jiného mne v tomto směru nenapadá. Zdravím Standa

Marcela - koza se chová jak kozel

Dobrý den v dubnu jsem pořídila roční anglonubijskou kozu s PoP import Holandsko. Když jsem jí dala do stáda tak hned začala lákat kozla já sem skok neviděla, ale šel po ní dost po cca dvou měsících sem zaznamenala růst vemene takže jako u všech sem předpokládala březost teď je to skoro 5. měsíců porod sem vypočítala na 6.9.2013 břicho má vemeno se zastavilo a neroste má ho jen mírně zvětšené, ale pořád je jak v těch 2 měsících koza začala skákat na kozy a dělá ze sebe kozla. Včera sem koukala břicho se jí vlnilo mluvila jsem s panem Dopitou ten mi řekl, že pokud nosí koza kozlíky tak vlivem hormonů může mít chování kozla proč jí, ale neroste vemeno? krmení má dostatek pastvu, seno, ječnej šrot, granule energys de heus, ječmen, jablka, pečivo, mrkev, švestky, brambory .Můžete mi poradit? děkuji marcela

Standa - Re: koza se chová jak kozel

Pekný den, Marcelo,
chování kozy může být skutečně vlivem hormonálních změn. Je otázkou, jestli je koza skutečně březí. Vždy je lepší po měsíci a půl nechat kozu vyšetřit ultrazvukem (běžně dělají veterinární technici nebo inseminační technici). Pak víte, jestli je koza skutečně březí, nebo jde o problémy reprodukčních orgánů, nebo koza není hermafroditní. Zdravím Standa

Marta - odstaveni kuzlete

Dobry den,prosim o radu jak odstavit kuzle. Mame dve kozy a od kazde zustalo 1kuzle. 1se narodilo 14.2 a druhe o mesic pozdeji. uz jsme je meli i mesic od sebe ale vzdy kdyz je dame spolu tak unorove zacne kozu pit. Uz ma kuzle zuby tak ze je koza dokousana ale drzi mu. uz opravdu nevime co s tim. Oddelovat je od sebe neni jednoduche. dekuji za radu.

Standa - Re: odstaveni kuzlete

Zdravím Marto,

to co popisujete je přirozené a opětovné spojení vyústilo v to, co je pro kůzle přirozené, tj. sání resp. dokrmování se mlékem. Je vhodnější oddělovat kůzlata od koz a chovat je tak min. dva až tři měsíce, pokud samozřejmě u neplemenných zvířat nedojde k jejich porážce či odprodání mimo chov.
Starší kůzlata mohou velmi intenzivně zdevastovat struky koz, tj. popraskání a rozkousání, což je mj. bolestivé. Takové rány jsou pak vstupní branou případné infekce.
Určitě je dobré chovat kůzlata i kozy odděleně.
Zdravím Standa

Eva - Re: Re: odstaveni kuzlete

Dobrý den. poraďte nám prosím, co dělat, když není možné chovat kůzle a matku zvlášť?

petrsky - otok

otok vemene

Martina - Oves

Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat na šrot ovesný mám ho doma uskladněný v pytli prokousaly ho myši tak jsme ho daly do plastového sudu z víkem.Bohužel se nám vněm udělaly takové pavučiny.Asi nejaký hmyz.Nevim co to je?ani zda se muže ještě použít mám to pro ovečky a ještě docela dost asi 15 pytlů.A jestli by jste neporadil jak správně uzkladnit? děkuji Martina

Standa - Re: Oves

Pěkný den, Martino,

ovesný šrot je velmi dobrým energetickým krmivem. Problémem u něj může být při skladování jeho žluknutí. Co se týče pavučin, tak může jít např. o zavíječe (zavíječ moučný aj.). Druhou věcí by mohlo být jeho zaplísnění, kdy se mohou tvořit chuchvalce nebo nálepy na stěně sudu.
Ovesný šrot je vhodný pro všechny kategorie ovcí. V současné době může být dobrým prostředkem pro úpravu kondice ovcí před zapouštěním.
Pokud by šlo o velmi drobné napadení šrotu zavíječi, pak zkrmování by nic nebránilo, leda by jej ovce odmítaly. U plísní je ale problém v tom, že mají kumulační účinek a jsou nebezpečné pro zdraví zvířete - s tím souvisí i např. problémy se zabřezáváním, horší kvalita semene u beranů a kozlů apod.
Je potřeba, aby vám někdo v okolí řekl o co jde. Na dálku toto bohužel neumím říci. Do budoucna je pak radou mít raději dřevěnou velkou truhlu na obilí. Šroty se nemají nakupovat na dlouhé týdny do předu.. Zvláště ne ty ovesné, které se napříč šroty kazí nejrychleji.
ZDravím Standa

Jana - Odrohování kozy

Dobrý den, Stando,

děkuji za práci, kterou odvádíte v této poradně, pročítám ji pravidelně a hodně jsem se tady naučila.
Mám na Vás dotaz ohledně odrohování koz. Mám bezrohé stádo a jen dvě kozičky s rohama. Slyšela jsem o odstranění rohů pomocí strangulačních kroužků. Ráda bych věděla, co si o této metodě myslíte a co Vy považujete za nejšetrnější pro kozu.

Děkuji předen za odpověď. Jana

Standa - Re: Odrohování kozy

Pěkný den, Jano,

pokud už je odrohování u koz nutné, pak jsem zastáncem jen a pouze odrohování kůzlat, a to nejlépe pomocí kauteru (elektrického, plynového). Odrohování pak může uskutečnit veterinární technik nebo veterinář (s medikací, bez medikace).
Máte pravdu v tom, že se v některých chovech používají strangulační kroužky. Nejsem jejich zastáncem. Nemáte jistotu, že efekt bude kýžený. Vidím pak v některých chovech kozy s deformovanými výrůstky, které jsou hyzdí a někdy i zasahují do oblasti čelní či oka.
Odrohovávat se mají pouze a jedině kůzlata. Pokud dospělá koza, pak tu by měl odrohovat veterinář (mj. má i prostředky pro tlumení bolesti apod.).
Zdravím Standa

Mária Rajňáková - hrča na vemene

Kozu cele leto riadne vydajam. Dobre sa doji aj pasie. Zrazu sa jej urobila na vemene medzi dvoma ceckami najskôr mala hrcka a v priebehu tyzdna je to uz ako tvrde husacie vajce. Nie je to pre nu bolestive, riadne ju nadalej dojim, ale hrca rastie. Prosime o radu, co s tym robit.

Standa - Re: hrča na vemene

Hezký den, paní Rajňaková,

pokud je boule v mezivemenné brázdě, pak by mohlo jít o zánětlivé ložisko. Určitě by se na to měl podívat veterinář. Někdy jde o opouzdřený zánět (zánětlivé ložisko), který praská a dochází následně k výtoku hnisu.
Je dobré, aby se na kozu podíval veterinář a rozhodl co dále, resp. jaký je nález a podle toho se bude odvíjet i léčba (např. černá mast pro urychlení ohraničení zánětu a vyhnisání, antibiotické masti, chirurgické otevření, podání antibiotik apod.).
Zdravím Standa

Mária Rajňáková - Re: Re: hrča na vemene

Dakujem velmi pekne za rýchle rady. Skusime to najprv s mastou. Rajnakova

Standa - Re: Re: Re: hrča na vemene

Pěkný den, paní Rajňáková,

u masti bych byl opatrný. Podporuje právě ono vyhnisání a musíte být v tomto směru obezřetná (osobně jsem na černou mast alergický!). Alergická reakce může být u kozy.
Vhodnější by bylo posouzení veterinářem, aby se předešlo případnému rozjetí akutního zánětu, který u koz může skončit jejich úhynem (v důsledku septického šoku).
Zdravím Standa

Františka Hlaváčková - Boule na čelisti koz

Pěkný den, máme u dvou mladších koziček bouli na čelisti, která se pořád zvětšuje. Co by to mohlo být a vadí jím to nebo ne? Kozičky obě žerou. Děkuji Hlaváčková