Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Monča - Kam mám jít?

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na jakou školu mám jít po ZŠ a kam potom dál, abych mohla jít pracovat jako zootechnik? Děkuji

Michal - Re: Kam mám jít?

Na tohle se odpovědi nedočkáš...

Standa - Re: Re: Kam mám jít?

Zdravím, jak Monču, tak i Michala,

slečna dostala odpověď emailem, který poslala současně a Vy dostáváte odpověď nyní:
Čistě zootechnické obory se u nás nevyučují, neboť ve většině případů jde o kombinovaný obor tj. Agropodnikání (pěstování rostlin, chov zvířat a mechanizace). Zootechnická je v současnosti především specializace na vysokých školách.
Zdravím Standa

Táňa - Inseminátor

Dobrý den!
Můžete mi poradit kde bych mohla absolvovat inseminační kurz? Pracuju jako zootechnička u skotu a ráda bych rozšířila kvalifikaci. A co to vlastně obnáší? Děkuji :-)

Ondra - Re: Inseminátor

Dobrý den,
pokud máte zájem absolvovat inseminační kurz, pošlete mi prosím Váš kontaktní email na ryba@plemko.cz. Mohu Vám zaslat kontakty na organizace, které tyto kurzy pořádají, případně Vám popsat co to obnáší. Kurzy se konají většinou v první polovině roku, ale záleží na naplněnosti daného termínu.

Standa - Re: Re: Inseminátor

Díky Ti Ondro za reakci na dotaz.
Obecně kurzy na inseminaci HZ uskutečňuje např. : VFU Brno, ČZU Praha (katedra speciální zootechniky), SZeŠ Kostelec nad Orlicí a jiné.
Zdravím Standa

Květa - Trýzel škardolistý

Zdravím chtěla jsem se zeptat oběvily jsme na předloni založené trávě na paseni Trýzel škardolistý ,chtěli jsme začít sekat naší právě otelené krávě ,tak zda můžeme nebo raději ne ,pro husy je pry smrtelně jedovaty ,tak co je na tom pravdy??nebo jestli se nedá náhodou zaměnit z jinou podobnou rostlinou budu ještě pátrat ,ale myslím že je to ona tak prosím o radu díky Květa

Standa - Re: Trýzel škardolistý

Hezký den, Květo,

nejsem specialista na toxikologii a popravdě jsem se s Trýzelem nikdy nesetkal. Určitě Vám doporučuji se obrátit na specialisty z Veterinární univerzity v Brně. Adresa na projekt toxikologie je níže. ZDravím Standa
https://cit.vfu.cz/vettox/list.php?art=20&cat=8

Kristýna - Průjem, kašel u koz

Dobrý den, prosím o radu. Jedna kozička má záchvaty kašle, druhá začala mít místo klasických bobků lívance, teče ji z nosu a snižuje se nádoj. Rozbory na parazity byly negativní. V čem může být problém?
Děkuji moc za odpověď.

Standa - Re: Průjem, kašel u koz

Hezký den, Kristýno,

nejsme povoláním veterinář a ani bych si netroufal říci co vaše kozy mohou mít za zdravotní problém. U koz je potřeba, aby se na ně podíval a vyšetřil je veterinář. Spektrum chorob s příznaky, které popisujete, je celá řada od zánětu plic až po např. paratuberkulózu.
Držím pěsti a obraťte se co nejdříve na veterináře. Standa

Standa - Re: Re: Průjem, kašel u koz

Ještě dodatek,

u odčervení je možné, že v případě plicních parazitů dojde k jejich vykašlávání, polknutí a odchodu trávicím traktem ven. Posoudit ale vše musí veterinář (jestli jde o dozvuk odčervení, nebo je problém někde jinde).
Zdravím Standa

pavla - odčervení krávy

Dobrý večer,odčervujeme krávu a chci vědět,jak dlouho po odčervení můžeme používat její mléko.Předem děkuji za odpovědˇ.Pavla

Standa - Re: odčervení krávy

Hezký den, Pavlo,

odčervovat krávu by měl veterinář a ne Vy, chovatelka. Co se týče ochranných lhůt, tak vám nikdo neřekne kolik dní se nesmí konzumovat mléko, pokud neuvedete název přípravku!
U některých přípravku na odčervení je zakázáno je podávat laktujícím zvířatům - pokud jej podáte, pak máte po mléce ke konzumu.
Každý přípravek má v příbalové informaci uvedenou ochrannou lhůtu (obvykle na maso, mléko), včetně zdůraznění, kdy před případným porodem se smí přípravek použít, aby nezpůsobil zdravotní komplikace matce.
Zdravím Standa

I. Němcová - Laktace

Dobrý den, jsem začátečník v chovu ovcí a mám teď problém s jednou ovečkou, které jsem ve čtvrtek odebrala jehně, mám pocit, že se jí nalévá vemínko a bojím se, aby nedostala zánět.Co s tím? Půjde jí pomoc i bez lékaře? Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Laktace

Pěkný den, paní Němečková,

v dotazu píšete až příliš málo informací o ovci a jehněti - zásadní jest pro mne, kdy se narodilo jehně a kolik případně váží.
Pokud jste odstavila, pak je běžné, že vemeno se může zvětšit, protože právě přítomnost mléka ve vemeni působí tlakem proti dálší sekreci mléka. Důležitá je kontrola (tvrdost, bolestivost, horkost - příznaky zánětu, pak je nutné oddojovat a povolat veterináře). S odstavem souvisí také úprava krmné dávky, o které opět nepíšete nic (vypuštění jádra).
Zdravím Standa

Jana - Nevyhovující podmínky chovu

Dobrý den,
na koho se lze obrátit v případě, kdy se domnívám, že tchán velmi nevhodně zachází s býky, které chová. Ustájeného má vždy jednoho býka spolu s koněm. Býk je na dřevěné podlaze s minimem podestýlky (řekla bych téměř žádnou), podlaha mu samozřejmě velice klouže, což mu působí potíže nejen při vstávání. Od malička po porážku je uvázán v chlévě na velice krátkém řetězu. Mezi býkem a koněm je vedená dřevěná přepážka (zeď), aby býk s koněm nebyli téměř v kontaktu. Býk je na straně u zdi dále ode dveří,což způsobuje nemožnost podívat se ven, čili by se dalo říci, že je s minimem denního světla. Velmi časté jsou jeho zvukové projevy (bučení) - zřejmě z nepohodlí, které vnímá. Za časté a obtěžující bučení dokonce občas dostaně dřevěnou holí. Je možné toto brát za porušeni welfare? Nebo je zde možné hovořit o týrání? Tchán je zarytý zemědělec (tedy cítí se tak), který na svém přístupu nic měnit nebude, nicméně já, která mám chlév přímo před domem, nejsem schopná se s tímto přístupem ztotožnit. Domluvy nezabírají.
Omlouvám se, pokud můj dotaz patří do jiné ankety.
Děkuji Jana

Standa - Re: Nevyhovující podmínky chovu

Hezký den, Jano,

na váš dotaz bude trochu těžké odpovědět, zda-li váš tchán překračuje meze zákona, nebo je v mezích zákona. K tomu, aby člověk mohl cokoliv posoudit, musel bych onoho býka vidět.
Obecně - podlahy pro skot by měly být hladké, ale nikoliv kluzké! Pokud býkovi dělá problém uléhat a vstávat, pak v tom vidím problém!
Co se týče podestýlky, tak ta není předpisem upravována, ale jde o vizitku chovatele - slušnost. Vazné ustájení je rozšířeným způsobem organizace chovu a výkrmu skotu v malochovech (i vazné stání máme dle zákona krátké, střední a dlouhé). Oddělení býka od koně vidím jako logický krok - býci ve výkrmu nejsou zrovna mírumilovná zvířata (z vlastní zkušenosti z výkrmu býků ve volných výkrmnách i býků ustájených na vazno). Vokalizace je také dosti častým projevem býků (někdy reakce na diskomfort - hlad, žízeň aj.).
Abych vám dal korektní radu, pak je možné požádat o posouzení vhodnosti a kvality chovu Státní veterinární správu, která musí uskutečnit kontrolu i na základě anonymního emailu - oznámení (jméno lze uvést a v emailu či telefonu nahlásit, že si nepřejete zveřejnit své jméno!, ale přejete si dostat vyrozumění o tom, jak dopadla kontrola - protokol z šetření na místě).
Pouze veterinární dozor je schopný posoudit kvalitu welfare daného chovu a prošetřit, jestli nedochází i k případnému týrání zvířete (dle platné legislativy a zákonných požadavků - zákon na ochranu zvířat proti týrání, vyhl. o minimálních standardech pro ochranu hospod. zvířat, veterinární zákon aj.)
V případě, kdy máte podezření na týrání zvířete lze ještě podat žádost o prošetření: na příslušný Obecný úřad, Policii ČR nebo také na Státní zastupitelství.
Zdravím Standa

zivora - zahrada ladem

Mám cca 1 ha neobdělávané zahrady, o kterou nemám čas se starat. K zahradě je přilehlá stáj. Může naprostý laik (ač vyrůstal na venkově)na ni na jaře vysadit nějaké nenáročné ovce (kozy) a na zimu se jich zbavit (na sušení sena nemám čas ani chuť). Jde mi vyloženě o zbavení se porostu. Jsem skutečný blbec v oblasti chovu zvířat.

Karel Valchář - Re: zahrada ladem

Popsal jste se dokonale (tím blbcem). Váš dotaz mně opravdu zvedl ze židle. Ovce není věc, živá sekačka, které se "chovatel" v okamžiku, kdy ji nepotřebuje, zbaví. Místo ovcí nebo koz si kupte křovinořez.

zivora - Re: Re: zahrada ladem

Doufám, že jste již bezbolestně dopadl.