Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jana - Nevyhovující podmínky chovu

Dobrý den,
na koho se lze obrátit v případě, kdy se domnívám, že tchán velmi nevhodně zachází s býky, které chová. Ustájeného má vždy jednoho býka spolu s koněm. Býk je na dřevěné podlaze s minimem podestýlky (řekla bych téměř žádnou), podlaha mu samozřejmě velice klouže, což mu působí potíže nejen při vstávání. Od malička po porážku je uvázán v chlévě na velice krátkém řetězu. Mezi býkem a koněm je vedená dřevěná přepážka (zeď), aby býk s koněm nebyli téměř v kontaktu. Býk je na straně u zdi dále ode dveří,což způsobuje nemožnost podívat se ven, čili by se dalo říci, že je s minimem denního světla. Velmi časté jsou jeho zvukové projevy (bučení) - zřejmě z nepohodlí, které vnímá. Za časté a obtěžující bučení dokonce občas dostaně dřevěnou holí. Je možné toto brát za porušeni welfare? Nebo je zde možné hovořit o týrání? Tchán je zarytý zemědělec (tedy cítí se tak), který na svém přístupu nic měnit nebude, nicméně já, která mám chlév přímo před domem, nejsem schopná se s tímto přístupem ztotožnit. Domluvy nezabírají.
Omlouvám se, pokud můj dotaz patří do jiné ankety.
Děkuji Jana

Standa - Re: Nevyhovující podmínky chovu

Hezký den, Jano,

na váš dotaz bude trochu těžké odpovědět, zda-li váš tchán překračuje meze zákona, nebo je v mezích zákona. K tomu, aby člověk mohl cokoliv posoudit, musel bych onoho býka vidět.
Obecně - podlahy pro skot by měly být hladké, ale nikoliv kluzké! Pokud býkovi dělá problém uléhat a vstávat, pak v tom vidím problém!
Co se týče podestýlky, tak ta není předpisem upravována, ale jde o vizitku chovatele - slušnost. Vazné ustájení je rozšířeným způsobem organizace chovu a výkrmu skotu v malochovech (i vazné stání máme dle zákona krátké, střední a dlouhé). Oddělení býka od koně vidím jako logický krok - býci ve výkrmu nejsou zrovna mírumilovná zvířata (z vlastní zkušenosti z výkrmu býků ve volných výkrmnách i býků ustájených na vazno). Vokalizace je také dosti častým projevem býků (někdy reakce na diskomfort - hlad, žízeň aj.).
Abych vám dal korektní radu, pak je možné požádat o posouzení vhodnosti a kvality chovu Státní veterinární správu, která musí uskutečnit kontrolu i na základě anonymního emailu - oznámení (jméno lze uvést a v emailu či telefonu nahlásit, že si nepřejete zveřejnit své jméno!, ale přejete si dostat vyrozumění o tom, jak dopadla kontrola - protokol z šetření na místě).
Pouze veterinární dozor je schopný posoudit kvalitu welfare daného chovu a prošetřit, jestli nedochází i k případnému týrání zvířete (dle platné legislativy a zákonných požadavků - zákon na ochranu zvířat proti týrání, vyhl. o minimálních standardech pro ochranu hospod. zvířat, veterinární zákon aj.)
V případě, kdy máte podezření na týrání zvířete lze ještě podat žádost o prošetření: na příslušný Obecný úřad, Policii ČR nebo také na Státní zastupitelství.
Zdravím Standa

zivora - zahrada ladem

Mám cca 1 ha neobdělávané zahrady, o kterou nemám čas se starat. K zahradě je přilehlá stáj. Může naprostý laik (ač vyrůstal na venkově)na ni na jaře vysadit nějaké nenáročné ovce (kozy) a na zimu se jich zbavit (na sušení sena nemám čas ani chuť). Jde mi vyloženě o zbavení se porostu. Jsem skutečný blbec v oblasti chovu zvířat.

Karel Valchář - Re: zahrada ladem

Popsal jste se dokonale (tím blbcem). Váš dotaz mně opravdu zvedl ze židle. Ovce není věc, živá sekačka, které se "chovatel" v okamžiku, kdy ji nepotřebuje, zbaví. Místo ovcí nebo koz si kupte křovinořez.

zivora - Re: Re: zahrada ladem

Doufám, že jste již bezbolestně dopadl.

Standa - Re: zahrada ladem

Zdravím Vás,
co se týče sezónního chovu ovcí nebo koz, tak proti tomuto nic nemám. Určitě Vám doporučuji se seznámit v nějaké knize s chovem ovcí a s povinnostmi, které jako chovatel budete mít (evidence, odčervení, zdravotní stav, výživa apod.).
Pokud máte 1 ha neobdělávané zahrady, pak je potřeba jí pro použití v příštím roce připravit (sečení a příp. hnojení). Měl by jste mít také připraveno ustájení - asanace před ustájením, podestýlka, zajištění napájecí vody (nejen ve stáji, ale i případně na zahradě).
I při pasení ovcí na zahradě se sekání nevyhnete. Ovce je sice sekačkou, ale velmi často je mylná představa, že vypase 100 % porostu na zanedbané zahradě.
Zdravím a držím pěsti.. PS: chce to si přes zimu o ovcích něco nastudovat, aby jste do toho nešel z čista jasna a věděl jste, jak rozpoznat jehně (ovci) zdravou od např. nadmuté apod.
Zdravím Standa

zivora - Re: Re: zahrada ladem

Děkuji za rozumnou odpověď. O živých sekačkách jsem samozřejmě již slyšel. Velice často jezdím po venkově a vidím tam volně se pást ovce a kozy, které slouží k tomuto účelu. Proto mě to inspirovalo. Samozřejmě ustájení by bylo a napájení také. Nicméně na další péči bych asi čas už neměl. Hlavně registrace, sledování zdravotního stavu a studiu. Ještě jednou děkuji.

Standa - Re: Re: Re: zahrada ladem

Chovat ovce takto lze, ale je potřeba, aby je někdo alespoň jednou denně kontroloval (nemoc, případná kráděž). To se dá domluvit například s někým z dědiny, kdo zajde ovce obhlídnout a vy mu za to dáte nějakou korunu, nebo obětujete např. jedno jehně.
Další variantou je pronájem nějakému chovateli - pastva, seno..
Zdravím Standa

jara - Kastrovat?

Zdravím Stando! Jste zastáncem kastrování nebo ne? U kozlíků či u kanečků jsem četl, že to je zbytečný přežitek, který prý pro výkrm nemá přínos ale spíše naopak. Chtěl bych vyzkoušet výkrm kozlíků či kanečků např. do věku 6 měsíců bez kastrace, prý pokud se toto provádí mimo období říje tak maso není "cítit!. Co si o tom myslíte? Díky za reakci, ať se daří

Standa - Re: Kastrovat?

Hezký den, Járo,

nejsem příznivcem kastrace u kozlíků a beránků prostřednictvím kroužků! Proti chirurgicky vedené kastraci z rukou veterinárního technika či veterináře nemám námitek.
Výkrmu kanečků do 90 kg hmotnosti se věnovala Ing. Dostálová (najdete i její publikaci na internetu - výkrm kanečků). Výkrm kanečků zde není zakotven a krom jednoho chovu v ČR jej nikdo ve větším nedělá..
U neplemenných kozlíků a beránků jsem pro jejich časné poražení - kůzlečí maso.

Miluše - Kamerunky ohlodávají borovou kůru z prken

dobrý večer pane Stando,děkuji za odpověď ohldně kastrace.Bohužel kameruňáci tak nerostou,takže na př.pořážku by šli déle ikdyž se tomu bráním.Chci se ještě poradit.dáváme jim 2 druhy lizu Mikrob Čebín ve vaničkách a klasiku.Ten z Čebína přímo mizí před očima a ovečky jsou v dobré kondici.V zimě jim vozíme borovice,to by se ujedly. A oni nám teď začly okusovat všechna prkna na kterých je borová kůra.Nevím,jestli jim přece něco nechybí,nebo jim to prostě chutná.Odčervené jsou.Děkuji za vaši trpělivost a ochotu.Miluše

Standa - Re: Kamerunky ohlodávají borovou kůru z prken

Hezký den, Miluško,

u solných lizů je těžké říci, který je dobrý, který dobrý není. Z mého pohledu jsou dva druhy. První, tedy základní a bezpodmínečně nutný jest minerální liz tzv. solná kostka. Jde o čistou sůl (ta se dává dobytku odjakživa). Druhým jsou minerální soli, které obsahují další mikro a makroprvky. Některé dále obsahují i vitamíny a další doplňkové látky (melasu aj.). Také někteří výrobci mají minerální lizy podle věkové kategorie nebo reprodukční fáze (ovce březí, kojící apod.).
Co se týče kůry tak toxicita je dotazem na odborné pracoviště Veterinární univerzity v Brně - mají centrum, kde lze dotaz běžně položit.
Obecně se ovcím a kozám dříve v malých dávkách zkrmovaly větve jehličnatých stromů (větve listnatých stromů se dokonce sušily a dávaly kozám v zimě jako příkrm). Pokud nejde o velké dávky, tak bych se možná nebál. Určitě by to nemělo být pravidelně a ve velkých dávkách. Důvody proč tomu tak je neznám - možná by jste mi mohla do emailu napsat jak vypadá krmná dávka zvířat.
Zdravím Standa

roman - zkrmování durmanu

Dobrý den
v mladé vojtěšce(1 hektar) se vyskytl durman cca 1 ks na 4m2.
jak tento plevel odstranit? Za jakých podmínek je možno vojtěšku zkrmovat? Jaké jsou příznaky otravy u dojného skotu.
za odpověď předem děkuji.

Standa - Re: zkrmování durmanu

Hezký den, Romane,

likvidace durmanu v porostu vojtěšky je otázkou na specialistu rostlináře (zda-li existuje přípravek na jeho likvidaci), každopádně je to vytrvalý plevel, který se velmi dobře rozšiřuje díky semenům.
Z pohledu výživy zvířat je durman jedovatý. Obvykle se mu dobytek zcela vyhýbá (zvířatům nevoní). Otravy z durmanu jsou někdy díky pozření zelených částí, častěji spíše pozřením semen. Otrava se projevuje zrychlením srdeční činností, rozšířené zorničky, výrazný neklid, problémy s termoregulací organismu aj.
Zkrmování vojtěšky -- senáže a seno. V případě durmanu zjistit, jestli je ho možné zlikvidovat přípravkem, ruční odstranění a zabránění jeho vysemenění, případně zcela zničit onu seč. Zdroj durmanu by chtělo také vypátrat. Jde o rostlinu, kde chovatel musí být obezřetný.

jara - Pečivo

Zdravím Stando! Jaký je váš názor na zkrmování tvrdého pečiva jako např. chléb, rohlíky aspod.? Občas někdo napíše v diskuzi na fauně, že krmení pečivem u přežvýkavců je k ničemu, v literatuře nejednoho autora literatury o chovu zvířat se většinou píše, že se pečivem dá nahradit tzn. jádro. Díky za odpověd

Standa - Re: Pečivo

Hezký den, Járo,

pečivem lze nahrazovat jadrná krmiva, resp. jejich část. Bude záležet na druhu pečiva a jeho složení /chleba - pšenično-žitný, pšeničný, multicereální aj.). Pečivo se krmí usušené, rozmačkané nebo rozdrolené na menší kusy. Nesmí být zaplísněné. V některých chovech dojeného skotu se zkrmují pekárenské zbytky - odpady, např. nepovedené série tatranek, rozdrobené sušenky aj. - jde o energetickou složku krmné dávky.
U dávkování pečiva, stejně jako je tomu u šrotů, platí stejné zásady - přiměřenost, postupný návyk a perfektní kvalita.
Zdravím Standa

Miluše - kastrace kamerunských beránků

Dobrý,den narodili se nám včera beránci,(kamerunští)chcem je vykastrovat,veterinář sdělil,že stačí v 5 měsících kleštěmi jelikož by nerostli.Mě se se to zdá dlouho podle to co čtu na netu.Sama ani gumičkou to neumím.Děkuji za radu,zda počkat,nebo vyhledat jináho veterináře.Miluše

Standa - Re: kastrace kamerunských beránků

Hezký den,

kastrování je možné dělat bez znecitlivění u beránků do 8 týdne. Po 8. týdnu se již znecitlivění požaduje. Kastraci ať již mechanicky (Burdizzo kleště), chirurgicky, kroužky aj. dělá vet. technik nebo veterinář.
Osobně neschvaluji kastrování pomocí gumiček, protože jde o velmi bolestivý způsob (extrémní bolest, která trvá několik dní), navíc nyní v létě s velkým rizikem myáz (tj. zasažení rány larvami hmyzu) apod.
U kleští je principem přerušení - drcení chámovodů. Na zváženou je jestli vůbec je nutné kastrovat... Zda není vhodnější neplemenná zvířata dříve porazit.
Zdravím Standa

Miluše - Beránci kamerunští

Dobrý den,může mi někdo poradit s dotazem z 13.7.,jak nejlépe vykastrovat naše beránky? Děkuji Miluše

ivana - sací reflex u tetat

mám dotaz ohledně sacího reflexu mám 2 telátka a u nichž došlo k poruše sacího reflexu hned po porodu a už si nevím rady co s tím napájím je sondou prosím poradte mi co mám dělat.Děkuji za odpovět.