Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ivana - sací reflex u tetat

mám dotaz ohledně sacího reflexu mám 2 telátka a u nichž došlo k poruše sacího reflexu hned po porodu a už si nevím rady co s tím napájím je sondou prosím poradte mi co mám dělat.Děkuji za odpovět.

Standa - Re: sací reflex u tetat

Hezký den, Ivano,

v případě sacího reflexu, který se vyskytuje u narozených telat bývá na vině často poporodní acidóza. Tedy první, kdo by v tomto případě měl tele vidět je veterinární lékař, který může pomocí medikamentů upravit disbalanci v organismu (infuze upravující pH v organismu).
U podávání mleziva a mléka jícnovou sondou, bývá problém v tom, že sonda může silně podráždit sliznici jícnu a ta pak podmiňuje neoochotu telat přirozeně sát.
Má rada je, aby u telat se sníženou životaschopností a s nedostatečným sacím reflexem okamžitě zasahovat veterinární lékař - novorozenecká acidóza a tuto se pokusil překlenout. Poté již chuť a zájem o mlezivo a mléko sáním bývá podstatně vyšší.
Zdravím Standa

Monika - Agresívna prasnica pred pôrodomS3V4A

Dobrý deň, naša vietnamská svinka má 4dni pred pôrodom, posledný týždeň je agresívna, uhryzla mňa aj manžela, predtým taká nikdy nebola. Neviem čo bude robiť keď bude mať mladé. Nemôžu jej chýbať nejaké minerály? Neexistuje niečo na skľudnenie? Ak bude treba nejako asistovať pri pôrode tak to nebude možné, pri tom aká je.

Standa - Re: Agresívna prasnica pred pôrodomS3V4A

Hezký den, Moniko,
prasnička nebo prasnice může být několik dní před blížícím se porodem neklidná až útočná. Někdy si staví své hnízdo, kde pak rodí. U prasnic před oprašením je potřeba hlavně dostatek klidu a omezit svou účast na kontrolu, krmení a ošetřování. Uvidíte, jakou bude matkou po oprašení. Pokud by byla i nadále agresivní a také stále útočná, pak je dobré jí vyřadit z chovu.

Standa

Monika - Re: Re: Agresívna prasnica pred pôrodomS3V4A

Ďakujem:)

Dana - Otok hlavy u kozy

Dobrý den,

máme deset koziček ve stádě a již druhé zvíře padlo s podobnými příznaky.
Koza nejprve dostala průjem, stále žrala i pila. Zhruba za 2 dny se dostavil otok hlavy, další den vysílení a zhruba po 5 dnech smrt. Koza nevstávala, ale nezdálo se, že by křečovala. Byl u ní veterinář, neměla teplotu a spojivky byly naprosto bezkrevnaté.Nemáte zkušenost o co se může jednat? Ten otok hlavy byl hodně zvláštní. U první kozy byla navíc ještě patrná boule na tváři - tvrdá, bez výtoku. Tak nevím. Děkuji Dana Karlická

Moo - Re: Otok hlavy u kozy

Dobry deň, na forku o chove kôz sa spomínali podobné prípady a zväčša sa jednalo o príznaky silného začervenia, po odčervení opuch zmizol

Dana - Re: Re: Otok hlavy u kozy

Dobrý den,

kozy jsou nedávno odčervené, je to divné, kozu již i pitval veterinář.
Spíš to vypadá na otravu (silně zavodněné zvíře, slezina ve špatném stavu a také játra). Nemáte někdo zkušenost s bylinou Starček přímětník?
Děkuji dana

Moo - Re: Re: Re: Otok hlavy u kozy

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=1&typ=1&val=19495&ids=1459
Len či bola úspešne odčervená, nie každé odčervovadlo je na všetky druhy parazitov.Napr. ivomec nie je na pasomnice a pod. Dajte bobky na rozbor. Aj pri masivnom začervení je poškodená pečeň a sú anemické. Pri začervení je vraj otok hlavne pod sánkou-na nete sú fotky pod názvom "bottle jaw".Držím palce:)

Moo - Re: Otok hlavy u kozy

Dobry deň, na forku o chove kôz sa spomínali podobné prípady a zväčša sa jednalo o príznaky silného začervenia, po odčervení opuch zmizol

Standa - Re: Otok hlavy u kozy

Hezký den, Dano,

Otok hlavy může mít velmi mnoho příčin. Nikdo vám od stolu neřekne jaký máte v chovu problém.
1) problém může být v letních měsících spojen po pozření některých bylin, např. třezalky.
2) otoky po napadení bodavým hmyzem,
3) otoky hlavy mohou být způsobeny i bakteriemi např. corynebakt., actinobacily aj. - tzv. aktinomykóza ovcí a koz, nebo jí mohou vyvolávat např. klostrídie (clostrydium novyi aj.),
4) silné parazitární napadení (např. motoličnatost aj.),
5) může jít také o zánět slinných žláz,
6) deficit minerálních látek - jod a selen atd.

Určitě je potřeba hledat příčiny. Prvním jest udělat rozbory výkalů na parazitologii. Také není od věci nechat vyšetřit krev veterinářem - profilové testy.
U otoků se mohou někdy dělat punkce a rozbory na mikroobiologii (infekce).
Léčba je vždy a jedině v rukou veterináře. V případě invaze program odčervení, v případě infekce pak léčbou preparáty na bázi penicilinu, podpůrně se dávají také vit. + min. preparáty. Odčervení jen tak a nějakým preparátem bez předchozího vyšetření výkalů laboratoří nemá smysl ani význam. Pouze cílené odčervení je ekonomicky efektivní.

Odhad jen tak od stolu nikdy nejde. Zdravím a držím pěsti. Standa

Pavla - Ovce - odčervení/kašel

Dobrý den, máme beránky na vypásání trávy (jaro-podzim) a ráda bych Vás poprosila o 2 rady: 1) už dvakrát jsem slyšela jednoho berana zakašlat (během 3 dnů-myslím,že to byl ten samý, ale nemám je označené), jinak vypadá zdravě, normálně žere na pastvě i seno a otruby, je potřeba nějak výrazněji hlídat, můžou ovce trpět na nějaké nemoci projevující se kašlem (nebo může být z prašného sena)? 2) beránci byli před 14-ti dny odčerveni a nyní jsem objevila v některém trusu (čerstvém) malé světlé články, může to být projev (pozůstatek) červů a je nutné v tomto případě odčervení zopakovat, jak dlouho po předchozím odčervení, je toto možné? Děkuji předem za Vaši odpověď. Pavla

Standa - Re: Ovce - odčervení/kašel

Hezký den, Pavlo,

kašel u ovcí může mít několik příčin, od prašnosti až po parazity (plicní červy). Je možné, že nyní beran vykašlává červy (v jaké stádiu a jestli živé si netroufám odhadovat). CO se týče odčervení, pak je dobré si nechat udělat rozbory výkalů před samotným odčervením... veterinář by pak měl vědět jací parazité jsou u vašich ovcí a podle toho i zvolit přípravky. S odčerovacím plánem by vám měl pomoci váš veterinář - rozbory a odčervení , poté opět rozbory a rozhodnutí co dále. Každý přípravek má své spec. použití.
Zdravím Standa

Miroslav - prosím o radu

Dobrý den, mám prasničku a už je to 125 den od připuštění,je ještě možné že je bžezí? Děkuji za odpověď.

Standa - Re: prosím o radu

Hezký den, Mirku,

zpoždění 10 dní může být. Jestli je prasnička březí nebo nikoliv vám může dát odpověď veterinář nebo veterinární technik prostřednictvím ultrazvuku, kde se výsledek dozvíte ihned. Příště doporučuji vyšetřit březost podstatně dříve.. aby jste v době plánovaného porodu nebyl překvapen, že prasnička bude jalová.
Zdravím Standa

Jan BROZ - dotaz

od fa.kavapo jsem koupil kanadská krůtata v 15 týdnu hynou.Po vykuchání flekatá játra

Standa - Re: dotaz

Pěkný den, Honzo,

je potřeba úhyny konzultovat s veterinářem - specialistou na drůbež na místě a nechat udělat pitvu a laboratorní vyšetření. Nebo se obraťte na VFU v Brně na kliniku chorob ptáků. Standa

vojta - kozicka

Dobry den muže kozička křiženec matka velka bila koza velký nadoj otec zakrslí kozel nadojit 2 litry samozřejmě ne po prvních kuzatech?

Standa - Re: kozicka

Hezký den, Vojto,

jestli by kozička dosáhla nádoje 2 l nevím, lze předpokládat, že možná ano. Smysl křížení kozy bílé krátkosrsté se zakrslým kozlem zcela postrádám. Využití kůzlat bych viděl v jejich porážce nebo jako hobby chov. K produkci mléka bych kozičky určitě nepoužíval.
Zdravím Standa

jara - kravy

Zdravím Stando! Mám dotaz, pokud bych krávu dojného plemene připustil býkem jiného dojného plemene např. HOLŠTÝN zapustit AYRSHIRSKÝM skotem, bude případná kravka z tohoto spojení srovnatelná nebo lepší dojnice než matka, nebo spíše horší? Děkuji za reakci