Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: odpíjení mléka

Standa,21. 5. 2013 9:24

Hezký den, Lenko,

osvědčený recept jak zabránit krávě bourat ohrady a vyhledávat své tele resp. jalovičku není. To o čem píšete vypovídá o velmi silném vztahu mezi krávou a jalovičkou, které se tvoří, pokud je společný odchov telete s matkou (je to přirozený projev chování - kráva je stádové zvíře). Na druhou stranu se v chovu dojeného skotu používá velmi časné oddělení (obvykle ihned po narození nebo v průběhu prvního týdne), aby následný stres z odloučení byl nižší, než je tomu v případě, kdy tele necháte s matkou déle jak 2 týdny.
Mulcové zábrany se používají pro tzv. jalovice a krávy "cucalky". Vysávání mléka (ať již vlastního, nebo od cizí krávy) je pak spojeno s možným rizikem vzniku zánětu vemene a snížení nádoje.
Mulcové zábrany s ostny se dávají do mulce s ostny ven. Jalovice nebo kráva pak dráždí ostny vemeno krávy, od které mléko kradou a ta se brání (uhnutím, útěkem, kopnutím). Jalovice a krávy jsou velmi kreativní a některé se naučí si osten překlopit a sají pak mléko bez problémů dále. Nejsem příznivcem ostnů a jejich použití problém neřeší.
Jedním z možných řešení je opatřit krávě popruhy se síťkou, která bude chránit celé vemeno a struky (používá se u krav na pastvě také jako ochrana před bodavým hmyzem). Druhou možností je prodej jalovičky, nebo její výměna za jinou. Prodej bývá bohužel někdy jediným možným řešením. Právě ono vysávání je z pohledu zootechnického rizikové, a taková zvířata se obvykle vyřazují z chovu úplně.
Zdravím Standa

odčervení koz

míla,17. 5. 2013 7:00

dobrý den Stando chtěla jsem se zeptat v kterém věku se můžou odčervovat kůzlata máme dvě 2 měsíční a jednu půlroční ta by měla být od majitele co ho máme odčervená spíš se mi jedná o ty malé a kde sehnat nějaký vhodný odčervovací přípravek Míla

Re: odčervení koz

Standa,21. 5. 2013 9:04

Hezký den, Mílo,

tzv. odčervení kůzlat se dělá obvykle před odstavem od koz. Určitě není dobré odčervovat na slepo, ale stojí za to si nechat udělat vyšetření výkalů - ve veterinární laboratoři. Volba přípravku je pak jednodušší a odčervení účinnější. Program odčervení aj. jsem psal v příspěvcích níže - odčervení u ovcí a jehňat.
Vhodný přípravek pak aplikuje veterinář. Podávání a evidence léčiv jsou v jeho gesci. Zdravím Standa

prase

tomaš,16. 5. 2013 17:59

jsou ti prasatka hodne

Šrot

Kryštof ,10. 5. 2013 19:01

Dobrý den začal jsem dávat ovcím na přilepšenou po jehňatech ovesný šrot ale zdá se mi že potom mají řidší stolici.Je to možné děkuju za odpověd´.

Re: Šrot

Standa,10. 5. 2013 22:57

Hezký den, Kryštofe,
možné je vše, ale více napsat nemohu, protože popis vaší situace je příliš stručný. Čím ovce krmíte (řidší stolice může být i z pastvy, resp. v důsledku příjmu čerství píce, vyšším podílem jetelů v píci apod.). Přilepšení po jehňatech není moc vhodné. Podle kondice (pohmatem usoudíte, jestli je ovce hubená, dobře živená, nebo ztučnělá) se krmná dávka upravuje, a to právě jádrem. U vícečetných porodů u ovcí je potřeba přídavek již po porodu, aby byla zabezpečena dostatečná produkce mléka. Také je podstatná krmná dávka před obahnění a po porodu, kdy jsou nároky na výživu nejvyšší. Návyk na dávku jádra, stejně jako přechod ze sena na pastvu by měl být min, týden až 10 dní, a to od velmi malých dávek až po jakousi plnou dávku krmiva. Zdravím Standa

Re: Re: Šrot

Kryštof,11. 5. 2013 12:54

Ovce jsou celý rok venku mají celoročně přístup k senu.Maji teď dvouměsíční jehňátka a přišlo mě že jsou pohublé tak proto ten šrot.jinak mely před porodem siláž sennou a mrkev kukuřici nejaké brambory a jablka.A teď nevím jestli je ta stolice po šťávnaté trávě protože teď hodně pršelo nebo po tom šrotu.Díky

Re: Re: Re: Šrot

Standa,12. 5. 2013 20:49

Hezký den, Kryštofe,
řidší výkaly mohou být jak po pastvě, tak i po velkých dávkách jádra. U celoročního chovu bych předpokládal adaptabilitu bachoru na mladou trávu.. na druhou stranu namoklý porost může způsobovat nadýmání. Zvláště, pokud jsou v porostu i jeteloviny.
U jádra může být prudká reakce, pokud se ovcím "naloží" vyšší dávky bez přechodu. Určitě je dobré dávkovat jádro po obahnění a začít od malé dávka až po dávky větší.
Pokud je problém s průjmy i přes úpravu výživy, pak je potřeba se obrátit na veterináře - parazitární nebo bakt. infekce.
Pokud je již pastva, pak bych vypustil jablka, brambory.
Horší kondice bude souviset s výživou - senáž, seno aj. - ve výživě chyběla energetický krmiva - jádro.
Zdravím Standa

Re: Re: Re: Šrot

Kryštof,13. 5. 2013 19:21

Děkuji moc za rady.Váš veb je pro nás moc důležity již mnoho věcí jsme zde vyřešili.Ještě jednou díky.

Re: Re: Re: Re: Šrot

Standa,16. 5. 2013 8:55

Hezký den,

moc děkuji za pochvalu. Stránky budu v druhé polovině roku předělávat a upravovat je do tématických celků - dle chovaného druhu.
Přeji hodně chovatelských úspěchů.
Standa Staněk

Jersejka

Lenka,11. 5. 2013 19:45

Dobrý den, mám 2 letou jalovici plemene Jersey a chtěla bych ji inseminovat. Jsem Z Olomouce a hledám nějakého odborníka v okolí. Můžete mi poradit, na koho se obrátit a kde sehnat kvalitní ins. dávku?
Děkuji lenka

Re: Jersejka

Standa,13. 5. 2013 9:40

Hezký den, Lenko,

nejblíže máte středisko společnosti CRV, kde by jste se mohla pozeptat na možnosti inseminace vaší jalovice. Psal vám již kolega Ryba z Plemka.
Zdravím Standa

Přechod na trávu u jehňat

Pavla,12. 5. 2013 20:17

Dobrý den, každoročně si bereme na vypásání pozemku 3-4 jehňata (květen-říjen), tentokrát jsme pořídili 4 beránky (cca 3 měsíce staří, kolem 25 kg), kteří ještě nebyli na pastvě (chovatel krmil senem, jádrem). Dva dny prší, tak je pro jistotu máme jen v malém přístřešku (mají seno, sůl, vodu, trošku suchého rohlíku), prosím o info, jak nejlépe přejít na trávu - je možné volně vypustit na pastvu a jen v přístřešku mít k dispozici seno (event. přikrmovat šrotem), nebo se doporučuje trávu postupně přidávat, když jsou ještě zavření a až po té vypustit ven? Děkuji předem za info.Pavla

Re: Přechod na trávu u jehňat

Standa,12. 5. 2013 21:46

Hezký den, Pavlo,

přechod na pastvu u jehňat, která nejsou zvyklá je cca 10 až 14 dní. Zažívání, resp. bachorové mikroorganismy se musí na pastevní porost adaptovat. Začněte s malými dávkami zeleného krmení, tak 2x až 3x denně, poté pomalu navyšujte a můžete jehňata pouštět na pastvinu, zpočátku omezeně a po 10 dnech zcela. Pastva až poté co zmizí rosa z trávy.
Taky by nebylo špatné dávat jehňatům jadrné krmivo - cca 1/4 kg/kus s tím, že na konci výkrmu na cca 0,4 kg/den. Jde opět o dodání energie a přírůstky pak mohou být, v závislosti na plemeni okolo 200 g/den.
Zdravím Standa

Re: Re: Přechod na trávu u jehňat

Pavla,13. 5. 2013 8:12

Děkuji za odpověď!

Řepa

Petr,10. 5. 2013 17:59

Dobrý den,potreboval bych radu když koupím pro ovce krmnou mrkev a repu na zimu jak ji mohu uzkladnit prez zimu a kolik asi jí můžu dat jedne oveček za den.Děkuji

Re: Řepa

Standa,10. 5. 2013 22:50

Zdravím, Petře,

řepa a mrkev jsou obecně velmi dobrá doplňková krmiva - podpora produkce mléka u laktujících ovcí, vitamíny aj. Jak mrkev, tak ani řepa nesmí zmrznou, jinak by mohly způsobovat zažívací problémy - průjmy. Uskladnit nejlépe ve slepě, ale zase nesmí být moc vlhký - nesmí plesnivět. Zkrmují se nakrájené na malé kousky, nebo se krouhají a mohou se doplnit i trochou jádra, případně řezaného sena - tzv. míchanice z krouhanky. Dávka jest mezi 0,75 až 2 kg na kus a den, u mladších kategorií 0,5 až 1,0 kg.
U řepy je potřeba vědět, jestli jde o krmnou řepu, polocukrovku nebo cukrovku. U polocukrovky bude dávka o něco nižší, u cukrovky cca poloviční /obsah cukrů je zde výrazně vyšší než u krmné řepy a na to je potřeba myslet/. Zdravím standa

Re: Re: Řepa

Petr,11. 5. 2013 14:08

Děkuji za odpověď.A ještě jeden dotaz.Heptavac plus jestli nevíte na co všechno funguje a když očkuje tímto kdy se provádí pře očkováni nebo tedy jak dlouho trvá účinek této látky.Děkuji

Re: Re: Re: Řepa

Standa,12. 5. 2013 15:00

Pěkný den, Petře,

přípravek Heptavac Plus je určený k vakcinaci proti klostridiovým onemocněním (úplavice jehňat, tetanus aj.), dále proti onemocněním vyvolaným Mannheimia (zápaly plic, záněty vemene, spetikemie narozených jehňat - lidově otrava krve) a dále pak proti Pasteurelóze.
Podle informací výrobce je možno očkovat všechny věkové kategorie ovcí, mimo jehňat do 3 týdnů věku. Ovce se očkují, aby protilátky proti patogenům mohly přejít mlezivem do organismu jehňat.
Po aplikování první dávky by se měla druhá dávka podat 4 až 6 týdny po první (očkování březích matek). Přeočkování by mělo proběhnout pak do roka od poslední vakcinace. Podle výrobce by aktivní imunita u ovcí měla být zajištěna po dobu jednoho roku a pasivní imunita u narozených jehňat pak 4 týdny.
Veškeré vakcinace a odčervování musí chovatel probrat se svým veterinárním lékařem.
Zdravím, Standa

Očkováni oveček

Martina,10. 5. 2013 17:23

Dobrý den chtěla jsem se zeptat čím a jak se postarat o ovce po cely rok z veterinární ho hlediska .Kdy a čím odcervovat a za jak dlouho opakovat.Jaké vitamíny potřebuji zda stačí v lizu nebo i iněkčně?Aco kokcidie a enterotoxemie?nebo jestli hrozí ještě něco jiného.Děkuji moc za odpověď nikde na vebu jsem se někdo četla jak na to.Martina