Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Otok hlavy u kozy

Hezký den, Dano,

Otok hlavy může mít velmi mnoho příčin. Nikdo vám od stolu neřekne jaký máte v chovu problém.
1) problém může být v letních měsících spojen po pozření některých bylin, např. třezalky.
2) otoky po napadení bodavým hmyzem,
3) otoky hlavy mohou být způsobeny i bakteriemi např. corynebakt., actinobacily aj. - tzv. aktinomykóza ovcí a koz, nebo jí mohou vyvolávat např. klostrídie (clostrydium novyi aj.),
4) silné parazitární napadení (např. motoličnatost aj.),
5) může jít také o zánět slinných žláz,
6) deficit minerálních látek - jod a selen atd.

Určitě je potřeba hledat příčiny. Prvním jest udělat rozbory výkalů na parazitologii. Také není od věci nechat vyšetřit krev veterinářem - profilové testy.
U otoků se mohou někdy dělat punkce a rozbory na mikroobiologii (infekce).
Léčba je vždy a jedině v rukou veterináře. V případě invaze program odčervení, v případě infekce pak léčbou preparáty na bázi penicilinu, podpůrně se dávají také vit. + min. preparáty. Odčervení jen tak a nějakým preparátem bez předchozího vyšetření výkalů laboratoří nemá smysl ani význam. Pouze cílené odčervení je ekonomicky efektivní.

Odhad jen tak od stolu nikdy nejde. Zdravím a držím pěsti. Standa

Pavla - Ovce - odčervení/kašel

Dobrý den, máme beránky na vypásání trávy (jaro-podzim) a ráda bych Vás poprosila o 2 rady: 1) už dvakrát jsem slyšela jednoho berana zakašlat (během 3 dnů-myslím,že to byl ten samý, ale nemám je označené), jinak vypadá zdravě, normálně žere na pastvě i seno a otruby, je potřeba nějak výrazněji hlídat, můžou ovce trpět na nějaké nemoci projevující se kašlem (nebo může být z prašného sena)? 2) beránci byli před 14-ti dny odčerveni a nyní jsem objevila v některém trusu (čerstvém) malé světlé články, může to být projev (pozůstatek) červů a je nutné v tomto případě odčervení zopakovat, jak dlouho po předchozím odčervení, je toto možné? Děkuji předem za Vaši odpověď. Pavla

Standa - Re: Ovce - odčervení/kašel

Hezký den, Pavlo,

kašel u ovcí může mít několik příčin, od prašnosti až po parazity (plicní červy). Je možné, že nyní beran vykašlává červy (v jaké stádiu a jestli živé si netroufám odhadovat). CO se týče odčervení, pak je dobré si nechat udělat rozbory výkalů před samotným odčervením... veterinář by pak měl vědět jací parazité jsou u vašich ovcí a podle toho i zvolit přípravky. S odčerovacím plánem by vám měl pomoci váš veterinář - rozbory a odčervení , poté opět rozbory a rozhodnutí co dále. Každý přípravek má své spec. použití.
Zdravím Standa

Miroslav - prosím o radu

Dobrý den, mám prasničku a už je to 125 den od připuštění,je ještě možné že je bžezí? Děkuji za odpověď.

Standa - Re: prosím o radu

Hezký den, Mirku,

zpoždění 10 dní může být. Jestli je prasnička březí nebo nikoliv vám může dát odpověď veterinář nebo veterinární technik prostřednictvím ultrazvuku, kde se výsledek dozvíte ihned. Příště doporučuji vyšetřit březost podstatně dříve.. aby jste v době plánovaného porodu nebyl překvapen, že prasnička bude jalová.
Zdravím Standa

Jan BROZ - dotaz

od fa.kavapo jsem koupil kanadská krůtata v 15 týdnu hynou.Po vykuchání flekatá játra

Standa - Re: dotaz

Pěkný den, Honzo,

je potřeba úhyny konzultovat s veterinářem - specialistou na drůbež na místě a nechat udělat pitvu a laboratorní vyšetření. Nebo se obraťte na VFU v Brně na kliniku chorob ptáků. Standa

vojta - kozicka

Dobry den muže kozička křiženec matka velka bila koza velký nadoj otec zakrslí kozel nadojit 2 litry samozřejmě ne po prvních kuzatech?

Standa - Re: kozicka

Hezký den, Vojto,

jestli by kozička dosáhla nádoje 2 l nevím, lze předpokládat, že možná ano. Smysl křížení kozy bílé krátkosrsté se zakrslým kozlem zcela postrádám. Využití kůzlat bych viděl v jejich porážce nebo jako hobby chov. K produkci mléka bych kozičky určitě nepoužíval.
Zdravím Standa

jara - kravy

Zdravím Stando! Mám dotaz, pokud bych krávu dojného plemene připustil býkem jiného dojného plemene např. HOLŠTÝN zapustit AYRSHIRSKÝM skotem, bude případná kravka z tohoto spojení srovnatelná nebo lepší dojnice než matka, nebo spíše horší? Děkuji za reakci

Standa - Re: kravy

Hezký den Járo,

vypočítat heterozní efekt (efekt křížení) lze, ale musíte znát užitkovost obou rodičů. Pak lze říci, jestli kříženec bude či nebude lepší než matka. Odhadovat to lze na 50:50.. Navíc.. jestli bude kříženka lepší nebo horší bude záležet na péči chovatele - chovné prostředí, ošetřování a hlavně výživě.. Zdravím
Standa

Michal - Zvětšené vemeno kozy

Dobrý den,

Necelý týden chovám dvě kozy. Je to 2 letá matka s roční dcerou. Kozy jsem zachránil před smrtí. Choval je pán, který nedávno zemřel. Proto ke stavu koz nemám žádné bližší informace. Matka má zvětšené vemeno. Jediné co vím je, že v poslední době (cca rok) nebyla dojená. Poradíte mi prosím o co se může jednat a jaké kroky podniknout? Koza se jinak zdá spokojená a neprojevuje se žádný jiný problém.

Děkuji

Standa - Re: Zvětšené vemeno kozy

Hezký den, Michale,

nevím v podstatě na co bych vám odpověděl. Píšete, že koza má zvětšené vemeno, ale současně není rok dojená. Je březí, resp. zapuštěná? Co jí nechat vyšetřit a také jí nechat prohlédnout a preventivně odčervit, ošetřit jí paznehty apod. U kozičky předpokládám, že je již 100 % odstavená a mléko od kozy nesaje. Na jakoukoliv radu píšete bohužel velmi málo informací o zvířatech a chovu.
Pokud nebudou kozy březí, pak je můžete připravit na hlavní sezónu zapouštění, která bude od září do cca listopadu.
Určitě si dejte také do pořádku označení a vedení stájového registru (poradí zaměstnanci Hradištka - centrální evidence koz).

Zdravím Standa

Michal - Re: Re: Zvětšené vemeno kozy

Kozička mléko nesaje, jak říkáš. Velká koza není březí. Spíš mám podezření na zánět vemene.

Michal - Re: Re: Re: Zvětšené vemeno kozy

Mohl bys mi třeba poradit, jak poznat jestli se opravdu jedná o zánět či ne? Údajně při zánětu jsou struky horké, tedy teplota. Popmáhají pak masti, antibiotika a opatrné vydojování. Nicméně platí to vydojování i u nedojené kozy?

Standa - Re: Re: Re: Re: Zvětšené vemeno kozy

Hezký den, Michale,

zánět vemene u nedojeného zvířete se vyskytnout může. Posoudit by to měl ale jen veterinář na místě - zhodnocení vemene, příp. opdběr vzorků apod.
Asi by to chtělo současně se podívat i na výživu, parazitologii apod.
Rutinní vydojování apod se mi nelíbí. V případě, že by byl ve vemeni zánět se dohodnete se veterinářem na dalším postupu, včetně třeba řízeného ošetření vemene antibiotickými preparáty do vemene.
Standa

Ing.Jiří Roupa - technologie výroby ovčího sýra

Dobrý den, neznáte nějakého výrobce technologického zařízení výrobků z ovčího mléka. Pokud ano prosím o kontakt. Děkuji za odpověď. JR

Standa - Re: technologie výroby ovčího sýra

Hezký den, pane Roupa,

jednotku pro zpracování mléka, ať již ovčího, kozího nebo kravské nabízí ve formě dodávky kompletně hotové a vybavené firma Agromont Vimperk.
www.agromont.cz nebo přímo riha@agromont.cz

Ráchel - Baarová

Dobrý den Stando, děkuji moc za tyto stránky!!!
Chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem, mám kozu hnědou krátkosrstou bezrohou s kůzletem (3 týdenním), jsou na obrovské louce a soused nám nabídl 2 jehňata ovce vřesové (2 měsíce). Lze je chovat v jedné ohradě? Koza je dost dominantní, ale na druhou stranu konkrétně vřesovkám by to snad nemuselo vadit?

A s dovolením bych ještě měla jeden dotaz, minulý týden nám zemřela dvě králičata, bohužel byly v dolním fochu králikárny, který mírně Cca 1cm) zasáhla velká voda a pro evakuaci ostatní zvěře a majetku jsme je nechali ve vlhku, jsou zaléčeni, ale nemám preventivně přeléčit kozu? Náš veterinář říkal, že je to nesmysl, ale je to venkovský starší pán, tak nevím, nakolik jsou jeho informace validní.
Děkuji moc za odpověď, jsem mladé tele a s těmito zvířaty začínám, doposavad jsme chovali jen "klasiku" králíky, slepice...

Se srdečným pozdravem Ráchel B.

Standa - Re: Baarová

Pěkný den, Ráchel,

se smíšenou pastvou problém nemám. Vůdkyní bude jistě koza. Je potřeba jen několik prvních dní kontrolovat, jak se koza k jehňatům chová a v případě problému pak i zasáhnout.
U dotazu k zaléčení kozy po povodni se přikláním zcela k názoru veterinárního lékaře. Není to dle mého soudu vůbec potřeba, protože zde není důvod zálečení.. tedy prevence před čím .. jakou chorobou? Preventivní aplikace antibiotik není tou správnou cestou.
Držím vám pěsti! Zdravím Standa