Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Šrot

Kryštof,13. 5. 2013 19:21

Děkuji moc za rady.Váš veb je pro nás moc důležity již mnoho věcí jsme zde vyřešili.Ještě jednou díky.

Re: Re: Re: Re: Šrot

Standa,16. 5. 2013 8:55

Hezký den,

moc děkuji za pochvalu. Stránky budu v druhé polovině roku předělávat a upravovat je do tématických celků - dle chovaného druhu.
Přeji hodně chovatelských úspěchů.
Standa Staněk

Jersejka

Lenka,11. 5. 2013 19:45

Dobrý den, mám 2 letou jalovici plemene Jersey a chtěla bych ji inseminovat. Jsem Z Olomouce a hledám nějakého odborníka v okolí. Můžete mi poradit, na koho se obrátit a kde sehnat kvalitní ins. dávku?
Děkuji lenka

Re: Jersejka

Standa,13. 5. 2013 9:40

Hezký den, Lenko,

nejblíže máte středisko společnosti CRV, kde by jste se mohla pozeptat na možnosti inseminace vaší jalovice. Psal vám již kolega Ryba z Plemka.
Zdravím Standa

Přechod na trávu u jehňat

Pavla,12. 5. 2013 20:17

Dobrý den, každoročně si bereme na vypásání pozemku 3-4 jehňata (květen-říjen), tentokrát jsme pořídili 4 beránky (cca 3 měsíce staří, kolem 25 kg), kteří ještě nebyli na pastvě (chovatel krmil senem, jádrem). Dva dny prší, tak je pro jistotu máme jen v malém přístřešku (mají seno, sůl, vodu, trošku suchého rohlíku), prosím o info, jak nejlépe přejít na trávu - je možné volně vypustit na pastvu a jen v přístřešku mít k dispozici seno (event. přikrmovat šrotem), nebo se doporučuje trávu postupně přidávat, když jsou ještě zavření a až po té vypustit ven? Děkuji předem za info.Pavla

Re: Přechod na trávu u jehňat

Standa,12. 5. 2013 21:46

Hezký den, Pavlo,

přechod na pastvu u jehňat, která nejsou zvyklá je cca 10 až 14 dní. Zažívání, resp. bachorové mikroorganismy se musí na pastevní porost adaptovat. Začněte s malými dávkami zeleného krmení, tak 2x až 3x denně, poté pomalu navyšujte a můžete jehňata pouštět na pastvinu, zpočátku omezeně a po 10 dnech zcela. Pastva až poté co zmizí rosa z trávy.
Taky by nebylo špatné dávat jehňatům jadrné krmivo - cca 1/4 kg/kus s tím, že na konci výkrmu na cca 0,4 kg/den. Jde opět o dodání energie a přírůstky pak mohou být, v závislosti na plemeni okolo 200 g/den.
Zdravím Standa

Re: Re: Přechod na trávu u jehňat

Pavla,13. 5. 2013 8:12

Děkuji za odpověď!

Řepa

Petr,10. 5. 2013 17:59

Dobrý den,potreboval bych radu když koupím pro ovce krmnou mrkev a repu na zimu jak ji mohu uzkladnit prez zimu a kolik asi jí můžu dat jedne oveček za den.Děkuji

Re: Řepa

Standa,10. 5. 2013 22:50

Zdravím, Petře,

řepa a mrkev jsou obecně velmi dobrá doplňková krmiva - podpora produkce mléka u laktujících ovcí, vitamíny aj. Jak mrkev, tak ani řepa nesmí zmrznou, jinak by mohly způsobovat zažívací problémy - průjmy. Uskladnit nejlépe ve slepě, ale zase nesmí být moc vlhký - nesmí plesnivět. Zkrmují se nakrájené na malé kousky, nebo se krouhají a mohou se doplnit i trochou jádra, případně řezaného sena - tzv. míchanice z krouhanky. Dávka jest mezi 0,75 až 2 kg na kus a den, u mladších kategorií 0,5 až 1,0 kg.
U řepy je potřeba vědět, jestli jde o krmnou řepu, polocukrovku nebo cukrovku. U polocukrovky bude dávka o něco nižší, u cukrovky cca poloviční /obsah cukrů je zde výrazně vyšší než u krmné řepy a na to je potřeba myslet/. Zdravím standa

Re: Re: Řepa

Petr,11. 5. 2013 14:08

Děkuji za odpověď.A ještě jeden dotaz.Heptavac plus jestli nevíte na co všechno funguje a když očkuje tímto kdy se provádí pře očkováni nebo tedy jak dlouho trvá účinek této látky.Děkuji

Re: Re: Re: Řepa

Standa,12. 5. 2013 15:00

Pěkný den, Petře,

přípravek Heptavac Plus je určený k vakcinaci proti klostridiovým onemocněním (úplavice jehňat, tetanus aj.), dále proti onemocněním vyvolaným Mannheimia (zápaly plic, záněty vemene, spetikemie narozených jehňat - lidově otrava krve) a dále pak proti Pasteurelóze.
Podle informací výrobce je možno očkovat všechny věkové kategorie ovcí, mimo jehňat do 3 týdnů věku. Ovce se očkují, aby protilátky proti patogenům mohly přejít mlezivem do organismu jehňat.
Po aplikování první dávky by se měla druhá dávka podat 4 až 6 týdny po první (očkování březích matek). Přeočkování by mělo proběhnout pak do roka od poslední vakcinace. Podle výrobce by aktivní imunita u ovcí měla být zajištěna po dobu jednoho roku a pasivní imunita u narozených jehňat pak 4 týdny.
Veškeré vakcinace a odčervování musí chovatel probrat se svým veterinárním lékařem.
Zdravím, Standa

Očkováni oveček

Martina,10. 5. 2013 17:23

Dobrý den chtěla jsem se zeptat čím a jak se postarat o ovce po cely rok z veterinární ho hlediska .Kdy a čím odcervovat a za jak dlouho opakovat.Jaké vitamíny potřebuji zda stačí v lizu nebo i iněkčně?Aco kokcidie a enterotoxemie?nebo jestli hrozí ještě něco jiného.Děkuji moc za odpověď nikde na vebu jsem se někdo četla jak na to.Martina

Re: Očkováni oveček

Standa,10. 5. 2013 22:39

Hezký den, Martino,
téma očkování a odčervení je a bude aktuální pořád.
1) téma odčervení - u odčervení je dle mého názoru dobré, aby si chovatel sestavil plán s veterinářem. Důvodem je skutečnost, že napadení ovcí parazity je záležitostí vždy konkrétního chovu - zoohygiena v chovu, ustájení /podestýlka/, péče o pastvu, lokalita pastvy /mokřady, blízkost lesa apod./. Obecným pravidlem je uskutečnit dvojí odčervení, tj, před vyhnáním na pastvu a na podzim před zimním ustájením ovcí. Určitě nemá smysl odčervování na slepo - tj.odčervit a nevědět, jak si na tom stádo stojí. Aby odčervení mělo smysl a bylo cílené, pak se odebírají výkaly a ty se posílají do laboratoře nebo na Státní veterinární ústav ke koprologickému vyšetření. Z laboratoře obdržíte vy, nebo váš veterinář výsledky a podle toho se zvolí účinný přípravek (ve výsledcích budou parazité a jejich výskyt je obvykle zaznačen křížky - více křížků - silnější napadaní ovcí parazity). U ovcí někteří chovatelé odčervují před zapouštěním cca 1 a 1/2 až 2 měsíce, a to spolu s berany. Odčervení v druhé polovině březosti, tj. okolo 3 až max. 4 měsíce se zvažuje podle intenzity napadení parazity /opět po vyšetření výkalů/. Odčervení jehňat se dělá týden až 14 dní před odstavem od matek, tj. mezi 80 až 100 dnem věku při odstavu okolo 4 měsíce.
2) vakcinace - opět i zde je dobré si udělat schéma vakcinace vypracované veterinářem. Jehňata - zajištění protilátek u jehňat začíná u matek. Zní to možná nelogicky, ale jehňata, kůzlata i telata se rodí bez protilátek, nebo s jejich velmi omezenou hladinou. Rozhodující cestou, jak jehně získá protilátky je prostřednictvím mleziva, tedy prvního mléka, které saje v průběhu prvních hodin po narození od bahnice. Ty jej chrání proti infekcím první 2 až 3 měsíce, protože vlastní tvorba protilátek u něj začíná pozvolna od 3 týdne věku. Tedy jednou z cest jak zajistit dostatek protilátek v mlezivu je vakcinace matek. Velké problémy v odchovu jehňat způsobují klostridie, způsobující enterotoxemie a tetanus. Proti enterotoxemii se očkují matky první dávkou cca měsíc a půl až dva měsíce před bahněním a druhé očkování následuje za 14 dní. Jehňata se pak očkují proti enterotoxemii mezi 6 až 8 týdnem věku a následuje pak opět revakcinace. Veterinář by vám měl navrhnout schéma vakcinace ovcí a beranů (u beranů alespoň revakcinace v přípravném období na připouštění). U jehňat se doporučuje z důvodů prevence svalové dystrofie podat vitamín E a selen - např. Selevit - podává veterinář - okolo 3 týdne věku jehněte. Samozřejmě můžete jehněti podat po narození jiné přípravky - probiotika a prebiotika, které mají za cíl podpořit zdravý odchov jehňat.
U ovcí není na škodu zvážit vakcinaci zvířat proti nakažlivému kulhání. Stejně tak se můžete pozeptat i na očkování proti pasterelóze, tam je podobné schéma jako u enterotoxémie.
S očkováním a odčervením souvisí si péče o pastvinu, posekání nedopasků, hnojení a event. vápnění pastvin. Také péče o podestýlku je dobrou chovatelskou praxí (např. příměsí jemně mletého vápence, který zlepšuje hygienu podestýlky). Také pravidelná střiž a min. 2x roční prohlídka a úprava paznehtů je nezbytná.
Omlouvám se za obsáhlost odpovědi. Standa

úpal prasat

Martin Lisztwan,7. 5. 2013 19:27

Dobrý den,začínám s venkovním chovem prasat a koupil jsem na sezonu 2 landrasy.Jelikož bylo slunečné počasí,zčervenala jim kůže od ocásku až po uši.Je třeba kůži nějak ošetřit?Jinak se chovají zcela normálně,už vylézají jen k večeru,ikdyž mají ve výběhu i stín od stromu.Stále mají teplejší kůži než normálně.Trvá to už 3 dny.

Re: úpal prasat

Karel,9. 5. 2013 13:07

Zdravím mám prasata třetím rokem venku a je to běžné ...
musí mít možnost stínu jinak budou červený až do podzimu :)

Re: Re: úpal prasat

Karel,9. 5. 2013 13:08

špatně jsem to formuloval
jak mají dostatek stínu a vody tak jim to nevadí , <- čárka :-) budou červený až do podzimu :-)

Re: úpal prasat

Standa,9. 5. 2013 23:40

Hezký den, Martine,
venkovní chov prasat musí respektovat některé potřeby prasat, ke kterým zajištění stínu neodmyslitelně patří. Kůže prasat je velmi citlivá na sluneční záření a proto taky na intenzivní záření reaguje, stejně jako u člověka, zčervenáním. Pokud bude bude na pastvě převažovat polostín, pak s ní problém nemám... pokud ale jde spíše o výběr s celodenní sluneční expozicí, pak doporučuji mít prasat ve výběhu ráno, nebo večer. Dříve se dělávala tzv, pastva prasat, ale pasáci prasat věděli, že před polednem a pár hodin po něm se prasata mají zahánět k hájům nebo lesům.
Zčervenalá kůže je jednoznačně spálená a měla by být ošetřena, stejně jako se to dělá u lidí.. tedy první pomocí je nejlépe panthenolový sprej nebo mast. Pokožka je náchylnější u zvířat ke spálení i při pastvě, kde je např. třezalka. V úvahu u prasat berte riziko možného úpalu i úžehu, zvláště pokud se nemá prase kam schovat před sluncem. Nejrozumnější je pastva v polostínu, nebo možnost přístupu do přístřešku celodenně.
Zdravím Standa

prosím o odpověď

Jirina,8. 5. 2013 14:43

Dobrý den mám moc pěknou kozičku dvouletou kůzlatům je přes 2 měsíce jsou tři. jsou moc pěkná ještě pijí když jim koza dá. Měla celkem malé struky,teď pozoruji asi 14 dní že ten jeden struk je velice pěkný a plný mléka oproti tomu druhému.zámět tam mít nebude není červený ani tvrdý,pravidelně ji dojím a úplně vydojuji. Je to čistě estetické. Ještě bych měla dotaz zda kůzlatům mohu dávat syrovátku pít zda nedostanou průjem.(já syrovátku nemusím.) Děkuji mnohokrát Zdraví Jiřina

Re: prosím o odpověď

Standa,9. 5. 2013 22:01

Pěkný den, Jiřino,
základem dojení koz je v průběhu jejich odchovu dělat tzv. dodojky, tedy vyprázdnit mléčnou žlázu dojením. Kůzlata sají z obou struků, někdy ale je jejich preference jen na jeden z nich, proto při pohledu zezadu na vemeno můžete vidět větší jednu z polovin vemene. To je běžné a dodojky, často ale už plnohodnotné dojení je prevencí zánětu vemene u koz. Krátké struky mohou být jednou z možných příčin nevyprázdnění vemene a může znesnadňovat sání kůzlat, navíc, kratší struk může být kůzlaty i intenzivněji tisknut a občas se stává, že struky mohou být tzv. "pokousané", to pak koza omezeně kojí kůzlata, protože je to pro ní bolestivé. Je potřeba i toto kontrolovat. Jednou z vadu je také vybočení struků do boku. Ty jsou častěji špinavější a mohou koze znesnadňovat pohyb.
Co se týče syrovátky, tak pokud jde o plnohodnotnou syrovátku, tak ta ve větších objemech má silné projímavé účinky, proto se v krmení používá tzv. částečně nebo úplně odcukřená - delaktózovaná syrovátka. Proto s jejím dávkováním je potřeba být opatrný. Vhodná je syrovátka pro prasata a kozám se dávala dříve jako tzv. vomastek - seno, trochu šrotu, otruby a decentně přelít syrovátkou. Nebo ze syrovátka lze ještě zkusit udělat doma sýry typu ricotta - vysrážení syrovátkových bílkovin.
Zdravím Standa

Krev ve stolici u kozy

Jitka,6. 5. 2013 11:00

Dobrý den,

chtěla jsem se poradit, naše koza měla jeden den trošku krve ve stolici a pak začala mít průjem (asi hodně trávy), vařila jsem jí vločky s mrkví, černý čaj, dala seno, vynechala trávu. Po dvou dnech zda se v pořádku, žere, průjem téměř není. Chci se zeptat zda můžeme normálně konzumovat její mléko,když byla v té stolici před pár dny krev? Mléko převařuji, ale nemůže to nějak přejít do mléka, kdyby ta krev a průjem byla něčeho předzvěst (zánět)? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kozu mám 5dnů a nikdy jsem kozy nechovala.