Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lenka - odpíjení mléka

Dobrý den Stando,
velice Vás zdravím a obracím se na Vás s tímto dotazem.
Máme malé hospodářství, ovce, kozy a jednu kravičku jersey s jalovičkou.
Právě ta nám působí poslední dobou nemalé potíže. Jalovičce je necelý rok a cca od tří měsíců je odstavená. Loni jsme neměli s oddělením krávy žádné větší potíže, ale letos nám kráva bourá ohrady a vrací se k teleti, pevné i elektrické. Samozřejmě jakmile se k ní tele dostane okamžitě si vzpomene a vypije ji. Můj dotaz zní: znáte nějaký praxí ověřený způsob jak v tom jalovičce zabránit? Zkoušeli jsme zalepit struky, úplně zbytečné. Mám koupené plastové mulcové zábrany s hroty, pomůže to? Připadá mi že aplikace nebude úplně snadná a nechci jalůvku stresovat zbytečně. Aplikuje se hroty k mulci nebo ven? Další co mě napadlo je ochraná síť na vemeno...Chtěli jsme si jalovičku ponechat, ale pokud se nám tento problém nepodaří vyřešit, budeme ji muset prodat. Což bysme moc neradi.
Přeji krásný den.
S pozdravem Lenka

Standa - Re: odpíjení mléka

Hezký den, Lenko,

osvědčený recept jak zabránit krávě bourat ohrady a vyhledávat své tele resp. jalovičku není. To o čem píšete vypovídá o velmi silném vztahu mezi krávou a jalovičkou, které se tvoří, pokud je společný odchov telete s matkou (je to přirozený projev chování - kráva je stádové zvíře). Na druhou stranu se v chovu dojeného skotu používá velmi časné oddělení (obvykle ihned po narození nebo v průběhu prvního týdne), aby následný stres z odloučení byl nižší, než je tomu v případě, kdy tele necháte s matkou déle jak 2 týdny.
Mulcové zábrany se používají pro tzv. jalovice a krávy "cucalky". Vysávání mléka (ať již vlastního, nebo od cizí krávy) je pak spojeno s možným rizikem vzniku zánětu vemene a snížení nádoje.
Mulcové zábrany s ostny se dávají do mulce s ostny ven. Jalovice nebo kráva pak dráždí ostny vemeno krávy, od které mléko kradou a ta se brání (uhnutím, útěkem, kopnutím). Jalovice a krávy jsou velmi kreativní a některé se naučí si osten překlopit a sají pak mléko bez problémů dále. Nejsem příznivcem ostnů a jejich použití problém neřeší.
Jedním z možných řešení je opatřit krávě popruhy se síťkou, která bude chránit celé vemeno a struky (používá se u krav na pastvě také jako ochrana před bodavým hmyzem). Druhou možností je prodej jalovičky, nebo její výměna za jinou. Prodej bývá bohužel někdy jediným možným řešením. Právě ono vysávání je z pohledu zootechnického rizikové, a taková zvířata se obvykle vyřazují z chovu úplně.
Zdravím Standa

míla - odčervení koz

dobrý den Stando chtěla jsem se zeptat v kterém věku se můžou odčervovat kůzlata máme dvě 2 měsíční a jednu půlroční ta by měla být od majitele co ho máme odčervená spíš se mi jedná o ty malé a kde sehnat nějaký vhodný odčervovací přípravek Míla

Standa - Re: odčervení koz

Hezký den, Mílo,

tzv. odčervení kůzlat se dělá obvykle před odstavem od koz. Určitě není dobré odčervovat na slepo, ale stojí za to si nechat udělat vyšetření výkalů - ve veterinární laboratoři. Volba přípravku je pak jednodušší a odčervení účinnější. Program odčervení aj. jsem psal v příspěvcích níže - odčervení u ovcí a jehňat.
Vhodný přípravek pak aplikuje veterinář. Podávání a evidence léčiv jsou v jeho gesci. Zdravím Standa

tomaš - prase

jsou ti prasatka hodne

Kryštof - Šrot

Dobrý den začal jsem dávat ovcím na přilepšenou po jehňatech ovesný šrot ale zdá se mi že potom mají řidší stolici.Je to možné děkuju za odpověd´.

Standa - Re: Šrot

Hezký den, Kryštofe,
možné je vše, ale více napsat nemohu, protože popis vaší situace je příliš stručný. Čím ovce krmíte (řidší stolice může být i z pastvy, resp. v důsledku příjmu čerství píce, vyšším podílem jetelů v píci apod.). Přilepšení po jehňatech není moc vhodné. Podle kondice (pohmatem usoudíte, jestli je ovce hubená, dobře živená, nebo ztučnělá) se krmná dávka upravuje, a to právě jádrem. U vícečetných porodů u ovcí je potřeba přídavek již po porodu, aby byla zabezpečena dostatečná produkce mléka. Také je podstatná krmná dávka před obahnění a po porodu, kdy jsou nároky na výživu nejvyšší. Návyk na dávku jádra, stejně jako přechod ze sena na pastvu by měl být min, týden až 10 dní, a to od velmi malých dávek až po jakousi plnou dávku krmiva. Zdravím Standa

Kryštof - Re: Re: Šrot

Ovce jsou celý rok venku mají celoročně přístup k senu.Maji teď dvouměsíční jehňátka a přišlo mě že jsou pohublé tak proto ten šrot.jinak mely před porodem siláž sennou a mrkev kukuřici nejaké brambory a jablka.A teď nevím jestli je ta stolice po šťávnaté trávě protože teď hodně pršelo nebo po tom šrotu.Díky

Standa - Re: Re: Re: Šrot

Hezký den, Kryštofe,
řidší výkaly mohou být jak po pastvě, tak i po velkých dávkách jádra. U celoročního chovu bych předpokládal adaptabilitu bachoru na mladou trávu.. na druhou stranu namoklý porost může způsobovat nadýmání. Zvláště, pokud jsou v porostu i jeteloviny.
U jádra může být prudká reakce, pokud se ovcím "naloží" vyšší dávky bez přechodu. Určitě je dobré dávkovat jádro po obahnění a začít od malé dávka až po dávky větší.
Pokud je problém s průjmy i přes úpravu výživy, pak je potřeba se obrátit na veterináře - parazitární nebo bakt. infekce.
Pokud je již pastva, pak bych vypustil jablka, brambory.
Horší kondice bude souviset s výživou - senáž, seno aj. - ve výživě chyběla energetický krmiva - jádro.
Zdravím Standa

Kryštof - Re: Re: Re: Šrot

Děkuji moc za rady.Váš veb je pro nás moc důležity již mnoho věcí jsme zde vyřešili.Ještě jednou díky.

Standa - Re: Re: Re: Re: Šrot

Hezký den,

moc děkuji za pochvalu. Stránky budu v druhé polovině roku předělávat a upravovat je do tématických celků - dle chovaného druhu.
Přeji hodně chovatelských úspěchů.
Standa Staněk

Lenka - Jersejka

Dobrý den, mám 2 letou jalovici plemene Jersey a chtěla bych ji inseminovat. Jsem Z Olomouce a hledám nějakého odborníka v okolí. Můžete mi poradit, na koho se obrátit a kde sehnat kvalitní ins. dávku?
Děkuji lenka

Standa - Re: Jersejka

Hezký den, Lenko,

nejblíže máte středisko společnosti CRV, kde by jste se mohla pozeptat na možnosti inseminace vaší jalovice. Psal vám již kolega Ryba z Plemka.
Zdravím Standa

Pavla - Přechod na trávu u jehňat

Dobrý den, každoročně si bereme na vypásání pozemku 3-4 jehňata (květen-říjen), tentokrát jsme pořídili 4 beránky (cca 3 měsíce staří, kolem 25 kg), kteří ještě nebyli na pastvě (chovatel krmil senem, jádrem). Dva dny prší, tak je pro jistotu máme jen v malém přístřešku (mají seno, sůl, vodu, trošku suchého rohlíku), prosím o info, jak nejlépe přejít na trávu - je možné volně vypustit na pastvu a jen v přístřešku mít k dispozici seno (event. přikrmovat šrotem), nebo se doporučuje trávu postupně přidávat, když jsou ještě zavření a až po té vypustit ven? Děkuji předem za info.Pavla

Standa - Re: Přechod na trávu u jehňat

Hezký den, Pavlo,

přechod na pastvu u jehňat, která nejsou zvyklá je cca 10 až 14 dní. Zažívání, resp. bachorové mikroorganismy se musí na pastevní porost adaptovat. Začněte s malými dávkami zeleného krmení, tak 2x až 3x denně, poté pomalu navyšujte a můžete jehňata pouštět na pastvinu, zpočátku omezeně a po 10 dnech zcela. Pastva až poté co zmizí rosa z trávy.
Taky by nebylo špatné dávat jehňatům jadrné krmivo - cca 1/4 kg/kus s tím, že na konci výkrmu na cca 0,4 kg/den. Jde opět o dodání energie a přírůstky pak mohou být, v závislosti na plemeni okolo 200 g/den.
Zdravím Standa

Pavla - Re: Re: Přechod na trávu u jehňat

Děkuji za odpověď!

Petr - Řepa

Dobrý den,potreboval bych radu když koupím pro ovce krmnou mrkev a repu na zimu jak ji mohu uzkladnit prez zimu a kolik asi jí můžu dat jedne oveček za den.Děkuji

Standa - Re: Řepa

Zdravím, Petře,

řepa a mrkev jsou obecně velmi dobrá doplňková krmiva - podpora produkce mléka u laktujících ovcí, vitamíny aj. Jak mrkev, tak ani řepa nesmí zmrznou, jinak by mohly způsobovat zažívací problémy - průjmy. Uskladnit nejlépe ve slepě, ale zase nesmí být moc vlhký - nesmí plesnivět. Zkrmují se nakrájené na malé kousky, nebo se krouhají a mohou se doplnit i trochou jádra, případně řezaného sena - tzv. míchanice z krouhanky. Dávka jest mezi 0,75 až 2 kg na kus a den, u mladších kategorií 0,5 až 1,0 kg.
U řepy je potřeba vědět, jestli jde o krmnou řepu, polocukrovku nebo cukrovku. U polocukrovky bude dávka o něco nižší, u cukrovky cca poloviční /obsah cukrů je zde výrazně vyšší než u krmné řepy a na to je potřeba myslet/. Zdravím standa

Petr - Re: Re: Řepa

Děkuji za odpověď.A ještě jeden dotaz.Heptavac plus jestli nevíte na co všechno funguje a když očkuje tímto kdy se provádí pře očkováni nebo tedy jak dlouho trvá účinek této látky.Děkuji

Standa - Re: Re: Re: Řepa

Pěkný den, Petře,

přípravek Heptavac Plus je určený k vakcinaci proti klostridiovým onemocněním (úplavice jehňat, tetanus aj.), dále proti onemocněním vyvolaným Mannheimia (zápaly plic, záněty vemene, spetikemie narozených jehňat - lidově otrava krve) a dále pak proti Pasteurelóze.
Podle informací výrobce je možno očkovat všechny věkové kategorie ovcí, mimo jehňat do 3 týdnů věku. Ovce se očkují, aby protilátky proti patogenům mohly přejít mlezivem do organismu jehňat.
Po aplikování první dávky by se měla druhá dávka podat 4 až 6 týdny po první (očkování březích matek). Přeočkování by mělo proběhnout pak do roka od poslední vakcinace. Podle výrobce by aktivní imunita u ovcí měla být zajištěna po dobu jednoho roku a pasivní imunita u narozených jehňat pak 4 týdny.
Veškeré vakcinace a odčervování musí chovatel probrat se svým veterinárním lékařem.
Zdravím, Standa