Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kůzlata bez mámy

Míla,29. 4. 2013 6:56

Dobrý den máme měsíční kůzláta ale bohužel jsme kozu museli pnechat porazit ,kůzlata již přežvykují sami ale je potřeba je ještě dokrmovat mlékem a jaké dávkování? děkuji Marková

Re: kůzlata bez mámy

Standa,2. 5. 2013 22:02

Hezký den, Mílo,

kůzlata bych krmil mlékem do cca 8 týdne. Odstav je možná i dříve, ale i později, třeba kolem 90 dne a spíše než věk je potřeba se dívat na hmotnost kůzlat, která by měla být u odstavovaných kůzlat mezi 12 až 15 kg. Zkrácený odstav je možný, ale prodloužení období mléčné výživy má výhodu v podobě vyšší živé hmotnosti. U odstavu bych pak preferoval postupné (několikadenní) snižování dávky mléka, a to před tzv. náhlým odstavem ze dne na den. K dispozici by měl být nejlépe starter - jadrné krmivo (ne šrot), seno a hlavně dostatek čisté vody.
Zdravím Standa

Re: Re: kůzlata bez mámy

Míla,3. 5. 2013 6:49

Problém je vtom že z láhve ani s džberu mléko nechtějí pít začli jsme tedy přidávat málo jádra seno a tráva celodenně,mohou se přidávat i brambory?

Re: Re: Re: kůzlata bez mámy

Standa,4. 5. 2013 13:30

Hezký den, Mílo,
kůzlata jsou ještě relativně malá. Při umělé výživě mlékem nebo mléčnou náhražkou, je u některých kůzlat problém se sáním způsoben i nevhodným tvarem dudlíku (pro jehňata a kůzlata se používají delší savičky). U pití z volné hladiny se chodí tzv. přes prsty, tj. namočení čistých prstů do mléka nebo náhražka a zavedení do úst kůzleti.., pokud saje, pak se namočení ještě několikrát opakuje a pomalu se prsty ošetřovatele ponoří do nádoby s mlékem nebo náhražkou. Nechají se chvilku sát mléko tzv. přes prsty a poté se snažíme, aby se kůzle chytlo a sálo samo. Je to metoda, která vyžaduje trpělivost a dobu tak 2 až 3 dní na návyk.
Pokud ale kůzlata ani přes snahy mléko sát nechtějí, pak musíte zajistit kvalitní krmiva rostlinná, tj. starter (jadrné krmivo), seno a vodu. U pastvy bych byl opatrný, protože je ještě hodně mladá a mohly by být problémy s trávicími potížemi (průjmy). Navíc v mladém porostu může být nedostatek hořčíku - z toho vyplývá riziko vzniku tzv. pastevní tetanie.
Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: kůzlata bez mámy

míla,5. 5. 2013 7:59

Starterem se rozumí jadrné krmivo?tedy mohu podávat kukuřici oves ječmen?je potřeba i solný liz neustále k dispozici? děkuji za odpověd

Re: Re: Re: Re: Re: kůzlata bez mámy

Standa,5. 5. 2013 11:20

Hezký den, Mílo,

starterové krmivo je v podobě granulí a je složeno nejen z obilovin (pšenice, soja, sladový květ, otruby, kukuřice aj.), ale jsou v něm také např. řepkové výlisky, vitamíny a minerální látky. Starter je kompletním krmivem vhodným pro optimální vývoj předžaludků.
Pokud budete podávat kukuřici, oves a ječmen, pak by bylo vhodné do něj doplňovat i minerální a vit. preparáty. Pro kůzlata např. Roboran, Vitaplastin aj. Minerální liz bych dával po 3. měs. věku, stejně jako zkrmování brambor. Vhodné jsou v malém množství pro laktující kozy.
Zdravím Standa

gumičky

Pepa,30. 4. 2013 17:55

Dobrý den.Mám dotaz,kdy nejpozději nasadit jehňatům gumičky na ocásky?A na jakou délku se nechávají .Děkuju

Re: gumičky

Standa,2. 5. 2013 22:16

Hezký den, Pepo,

gumičky se nasazují mezi 3 a 4 ocasní obratel. Pokud nemáte s nasazováním gumiček zkušenosti, pak bych doporučil, aby zákrok udělal veterinář nebo vet. technik, případně zkušený chovatel. V ohled by měly být brány i zákonné požadavky, kde bez sedace lze kupírování ocasu dělat u jehňat do 8 dne (viz. zákon na ochranu zvířat proti týrání). Poraďte se s vašim veterinářem. Standa

ovce

Karel,29. 4. 2013 6:55

Zdravim,jak dlouho trvá u ovcí březost je to kříženka roman z texlem dík.

Re: ovce

Standa,2. 5. 2013 21:51

Zdravím, Karle,

březost kříženců neznám, ale březost ovcí mí obecně rozpětí mezi 140 až 159 dny. Zdravím Standa

kaštany

jara,26. 4. 2013 18:57

Zdravím Stando, i když období zrání jírovce maďala je daleko tak bych měl dotaz, už se to nejen zde probíralo, většinou negativní stránkou je, že plody jírovce obsahují krom jiného hodně saponinů, můj dotaz je, kde se tyto "nevhodné" látky nachází, jestli ve slupce nebo uvnitř? Tento dotaz mne napadl při četbě časopisu chovatel, kde je psáno dokonce o dvojím vaření či luhování kaštanů drůběži. Plodů bývá hodně a je myslím velká škoda,že se nevyužívají více právě z obav ze škodlivých následků. Jaky je tedy váš názor? Díky za reakci

Re: kaštany

Standa,2. 5. 2013 21:23

Zdravím, Járo,
bohužel téma kaštany je spíše tématem pro botanika. Relevantní odkazy jsem nenašel, abych vám mohl říci, kde saponiny jsou. |Ani velmi staré knihy s chovem koz a ovcí se o kaštanech ani slůvkem nezmiňují. Myslím si, že do výživy hospodářských zvířat proto nepatří. Kaštany obsahují další látky, které by mohly při vyšších dávkách vyvolávat křeče, poruchy jater a ledvin, úhyn.. Raději bych zvířatům přilepšoval vhodnějšími rostlinami, které lze pak zkrmovat i v zimních měsísích, Zdravím Standa

Otoky hlavy u ovcí

Elza,23. 4. 2013 10:45

Dobrý den,
u našich ovcí se ve třicetihlavém stádě vyskytují ovce, kterým se pod spodní čelistí tvoří otok, který někdy vystoupí až na tváře a k čumáku. Ani paní doktorka neví, co by to mohlo být. Vyskytovalo se to už vloni u jedné jehničky, která byla nejmenší ze stáda a pak dostala akutní průjem a ani Dr. nepomohla a uhynula.
Letos otekly dvě ovce, dostaly antibiotika, pak otekly další dvě a všechny mají otoky i přes antibiotika.
Vypozorovala jsem možnou souvislost s teplotou - ovce otékají když je velké vedro a přes noc se otok zmenší nebo zmizí.
Nevíte, co by mohlo být důvodem otékání?

Re: Otoky hlavy u ovcí

Standa,23. 4. 2013 22:19

Hezký den, Petro a Elzo,
opět musím napsat, že nejsem veterinář, proto by dotaz měl směřovat na veterinární specialisty. Otok hlavy může být v letních měsících spojen po pozření např třezalky, nebo po vpichu hmyzem, což by mohlo být spojeno s katarální horečkou ovcí, která však je přenášena komáry, kteří nyní nejsou, takže toto bych nejspíše vyloučil.
Otoky hlavy mohou být způsobeny např. corynebakt., actinobacily aj. - tzv. aktinomykóza ovcí a koz, nebo jí mohou vyvolávat např. klostrídie (clostrydium novyi aj.), může jít také o zánět slinných žláz, deficit minerálních látek - jod atd. U infekcí se obvykle zvířata léči antibiotiky např. penicilin a dávají se také vitamínové preparáty.
Určitě je dobré se obrátit na dalšího veterináře, případně zkusit tel. kontaktovat specialisty z Veterinární a farmaceutické univ. v Brně - klinika chorob přežvýkavců a prasat.
Držím pěsti. Standa

Re: Re: Otoky hlavy u ovcí

Elza,26. 4. 2013 5:29

Moc děkuji,
proti klostridiím byly ovce očkované v březnu/únoru a dostávají liz se selenem. S paní doktorkou jsme se dohodli na dalším odčervení a vitaminech injekčně. Včera zase - jak bylo vedro, měla jedna z těch ovcí oteklou hlavu a to i když jsem je přesunula na jinou pastvinu - kvůli tomu, kdyby náhodou baštily něco špatného na velké pastvině. Dám vědět jak se to vyvíjí. :-)

Re: Otoky hlavy u ovcí

ilona.,29. 4. 2013 23:31

Dobry den
Naše koza měla to samé otekala jí hlava ale jen když jsem ji davala ven na pastvu.Bylo zjišteno že má motolici,bohužel strašně chřadla a když odkojila 2měs.kuzlata byla uspána.a kuzlata také.
Netuším jestli je to samé co měla naše ale podobá se to tomu,slunko otoky.jukněte na stránky a hlavně veterináře!!!DRŽIM PĚSTI!!!

Ovce - oteklý podbradek

Petra Němcová,16. 4. 2013 21:35

Dobrý den,
ovci ( bergshaf, 5 let )otekl podbradek. Hlavu má jak " prase ". Žere seno, oves, má liz, vodu, ustájení. Čenich studený a vlhký, stolice ukázková. Má odřenou vlnu na krku, jako by se dřela o něco. Zdá se mi, že trochu rychleji a mělce dýchá. Děkuji

Re: Ovce - oteklý podbradek

Elza,23. 4. 2013 10:47

Dobrý den, zrovna jsem vložila příspěvek se stejným tématem, doufám, že se najde někdo, kdo nám odpoví. Také nevím, co by to mohlo být.

Re: Ovce - oteklý podbradek

Standa,23. 4. 2013 22:20

viz níže

tvorba mléka u kozy

Marcela,22. 4. 2013 19:42

Dobrý den, prosím o informaci, jaká strava podpoří tvorbu mléka u kozy a co vše by měla obsahovat, naše má kůzlata a připadá mi, že se jí dělá málo mléka. Nevím zda ji špatně nekrmím.
Předem moc děkuji