Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Krmení prasat Ad libitum

Standa,24. 3. 2013 13:32

Hezký den, Karle,

u dvouměsíčních selat - odstávčat je krmení tzv. ad-libitní, a to nejlépe pomocí tzv. samokrmítek se zásobníkem, který snižuje ztráty krmiva případným vyhrnováním ze žlabu. Zdravím Standa

Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Karel,25. 3. 2013 8:57

aha takže prase může být krmeno ad libutum od odstavu až po porážku ?

Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Standa,27. 3. 2013 17:18

Zdravím, Karle,
ad-libitní krmení je spíše pro prasat v odchovu a předvýkrmu s tím, že pokud krmíte následně do porážkové hmotnosti je možné přejít na tzv. restrikci. Nejen samotné množství, ale také kvalita a složení krmiv ovlivňuje přírůstky a dobu, kdy dochází k ukládání tuku. Nevím, jaké cíle máte vy - porážková hmotnost, požadavek na "prorostlejší" nebo "libovější" maso. Také čím chcete krmit (Kompletní krmná směs, nebo vlastní jadrná krmiva, brambory, doplňková směs podle kategorie - běhouni, předvýkrm a výkrm).
Samozřejmě, že adlibitně krmit prasat lze od začátku výkrmu do konce, ale je potřeba počítat s vyšší spotřebou krmiva na 1 kg přírůstku a vyšším zastoupením tučných částí u prasete. Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Karel,4. 4. 2013 21:12

Ahoj stando
díky ti opět za vyčerpávající odpověď
rádi by jsme se s tebou poradily ještě o složení krmné dávkz z jádra
tj. kolik procent má mít pšenice,ječmen,hrách(luštěniny) 45%,45%,10% ?
máme možnost kravkého mléka 4 kč/litr má smysl ho přidávat do krmné dávky jak výživný tak ekonomický ?
držíme palce a moc děkujem

Re: Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Standa,7. 4. 2013 9:54

Hezký den, Karle,

přesná procenta vám neřeknu, protože kvalifikovaný výpočet vychází z jakosti vašich obilovin a hrachu. Šrotovanou směs můžete dělat podle vámi napsaného poměru. Podíl hrachu bych jako donátora bílkovin zvýšil na 20 %, po 40 % ječmen s pšenicí. Mléko pro prasat je mj. perfektním zdrojem velmi dobře stravitelné živočišné bílkoviny, takže pokud jej zařadíte, jenom lépe. Krmnou dávku bych obohatil ještě o sůl a minerální komponent např. roboran P, plastin, nebo vitaplastin aj.
Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Karel,8. 4. 2013 8:59

Děkuji za radu udělám dvě skupiny jednu budu krmit jen směsí druhé dám po litru mléka na den na prase a za pul roku řeknu jak to dopadlo zkusím udělat i váhovou tabulku ...

jehnata

vlasta,6. 4. 2013 18:27

mám dvě prvničky, jedna měla jedno, druhá dvě jehňata, ale vůbec o ně neměly zájem, nechtěly jim dávat pít obe ovecky byli 2012 jedna v lednu a druha v breznu moze to byt tym ze byli jeste mlade dekuji

Re: jehnata

Standa,7. 4. 2013 11:35

Hezký den, Vlasto,
zapouštění jehnic by se mělo řídit vždy hmotností, kterou v době zapouštění dosahuje. Věk by měl být jen doplňkovým ukazatelem. Ona hmotnost je vlastně "zrcadlem chovetele" z pohledu managementu odchovu a zejména výživy. Také je potřeba brát v úvahu, že i mezi plemeny jsou rozdíly, některá lze zapouštět v 7. měsících, jiná v 10. měsících atd. Předčasné zapouštění u jehnic, ale i koz a jalovic s sebou může nést negativní dopady na reprodukci, ale i produkci. Základním orientačním ukazatelem je, že při zapuštění by jehnice měla mít alespoň 60 % z živé hmotnosti v dospělosti.
Problém s nezájmem o jehňata je častým příspěvkem zde v poradně. V malochovu v případě komplikací musí při odchovu asistovat chovatel. Umístění ovce s jehňaty do choulu, kontrola mléčné žlázy a průchodnosti struků, dostatek napájecí vody a kvalitní krmiva, která zabezpečí produkci mléka, přikládání jehňat k ovci, kontrola zdravotního stavu ovce - zčištění, měření teploty (zdravotní problémy matky - nemoc s sebou často přináší nezájem o mláďata) apod. Vidíte, že faktorů je velmi mnoho, proto doporučuji vše vždy zkontrolovat a jít vylučovací metodou.
Obvykle se několikadenní úsilí chovatele promění v úspěch a ovce se začnou o svá jehňata starat sama. V případě, že jsou matky problematické (trvalý a opakovaný nezájem, agrese), pak je na zvážení vyřazení takových matek z chovu.
Zdravím Standa

Re: Re: jehnata

Standa,7. 4. 2013 11:37

dodatek: předčasné zapuštení a následné obahnění by mohlo být jedním z faktorů né příliš dobré péče ovce o jehňata, a to ve vztahu k nevyzrálosti. Univerzální odpověď zda-li ano nebo ne.. není. Zvířata jsou každý originálem a do vnitřních pochodů ať už fyziologických nebo psychických nikdo nevidí.
Držím pěsti, aby vše dopadlo dobře. Standa

prosim pomoc

petr bucek,5. 4. 2013 23:03

koza sezrala pul kyble jecmene , co s ni mam delat nemuze ji to nejak uskoditt ? dekuji za rady

Re: prosim pomoc

Standa,7. 4. 2013 10:52

Hezký den, Petře,
velké dávky jádra, stejně jako jeho mletých forem - šrotů můžou u všech přežvýkavců vést k akutnímu nadmutí a acidóze. Z obilovin je nejvíce nebezpečný příjem vysokého množství pšenice, pak ječmene a nejlépe z toho vychází oves. U kozy je potřeba sledovat, jestli přežvykuje, jestli není apatická, neleží, nepadá při pohybu, neskřípe zubama, nemá křeče, intenzivně nemečí apod.
Sledování musí být pravidelné, protože se účinky těžkého překrmení mohou projevit až za 10 - 20 hod. Vše je dobré konzultovat s veterinářem. Postupů co dělat je podle aktuálního stavu kozy hned několik (záleží, jestli jde o lehkou nebo těžkou formu acidózy).
Často veterináři používají přípravky pro stabilizaci bachoru (od výplachu, přes aplikaci antibiotik, přes přípravky, které mění pH bachoru - hydrogeuhličitan sodný aj.), jindy postačí úprava krmné dávky - přechod na seno, podávání heřmánkového čaje, příp. slizu z lněného semínka (8 až 10 dkg semene se krátce povaří s 2 litry vody, nechá dlouho odstát a pak se oddělí semeno od slizu - podává se sliz), podání speciálních přípravků v nápoji apod.
V první řadě kozu kontrolujte a zkuste probrat věc s veterinářem. Držím vám pěsti. Standa

prasklé kopýtko u prasete

Helena,5. 4. 2013 10:10

Dobrý den,prosím o radu,prasátko má zřejmě prasklinu na zadním kopýtku zespodu,od včerejška se nechce zvednout,když se nám ho podaří zvednout,tak pořád tou nohou klepe a kvičí bolestí.Nikde nemá žádný oto ani začervenání,krmení jí dáváme k rypáku nebo jí krmíme z ruky a chuť k jídlu má.Volali jsme veterináře,ten jen po telefonu řekl,že máme ještě počkat a hlídat,jestli to neotéká a jestli jí.Myslíte,že máme opravdu čekat nebo trvat na příjezdu veterináře,i když není odborník přes čuníky?Nechci jí nechat zbytečně trpět.Moc děkuji za odpověď

Re: prasklé kopýtko u prasete

Standa,7. 4. 2013 10:26

Hezký den, Heleno,
posoudit vše může jen veterinář na místě, jak moc je spárek postižený a co s tím lze dělat, jestli je případně nutná i jeho korekce, nebo je problém vážnější a bude léčeno či doporučeno k porážce. V tomto směru vám bohužel nemám jak poradit. Držím pěsti, aby vše dobře dopadlo.
Standa

Býčci

Simona,5. 4. 2013 9:58

Dobrý den,
máme v jedné ohradě 2 krávy a dva roční býčky. Jedna kráva bude mít cca za měsíc telátko. Je dobré nechat narozené telátko s krávou v ohradě s býky, nebo je raději rozdělit. Děkuji za radu

Re: Býčci

Standa,7. 4. 2013 10:21

Zdravím, Simono,

krávy od býků oddělte. Je to prevence nejen před případnou možnou ztrátou telete (krávy by měly mít klid na péči o tele), ale také je to ochrana před případným nežádoucím oplodněním krávy po otelení.. býčci jistě nejsou plemenní resp. uznaní pro plemenitbu, takže se tím vyhnete i problémům s tzv. černou plemenitbou, která je zakázaná a lze za ní dostat velmi vysokou pokutu!
Zdravím Standa

Zánět vemene

Zdena,2. 4. 2013 15:59

Dobrý den,
chtěla jsem se poradit ohledně ovce. Má 2 měsíční 2 jehňata a zdálo se mi, že jedno méně pije. Nyní jsem zjistila, že ovce má na vemeni 3 boule. menší a jednu velkou. Jinak vemeno je měkké, není zarudlé, ovce je v klidu, nemá teplotu, žere, o jehňata má zájem. Ovci mažu vemínko konopnou mastí. Malé boule nic nedělají, ale ta větší se jakoby nalila a je na ní tenká kůže a pod ní je bílo. Chtěla jsem se zeptat zda to mám dále mazat nebo co mám dělat. Velmi děkuji za odpověď. Obě jehňata jsem viděla pít.
Děkuji Zdena

Re: Zánět vemene

Standa,3. 4. 2013 14:04

Hezký den, Zdeno,

pokud se na vemeni objeví bulky, pak bych možná směřovat své podezření k zánětu vemene - např. subklinické formě. Původců zánětu, ať již u koz, ovcí nebo krav je celá řada (od streptokoků až po E. coli). U této formy nemusí být zvýšená teplota, ani snížená žravost ovce. Mastitidy ale obvykle s sebou nesou sníženou produkci mléka a v mnoha případech jsou i těžce léčitelné (zánětlivé mikroorganismy jsou ve tkání vemene velmi dobře chráněné a pronikání některých druhů antibiotik je problematické, takže léčba může být zdlouhavá a někdy i neúspěšná). Se záněty souvisí nejen samotná výživa po stránce kvalitativní, ale také např. hygiena ustájení - suchá podestýlka, pravidelné dostýlání, případná alkalizace podestýlky jemným vápencem, nebo dostupnými preparát pro ošetření podestýlky.
Tuto věc bych konzultovat s veterinářem!, aby potvrdil, případně vyvrátil onen zánět vemene, případně udělal punktát - odběr vzorku z oné boule, jestli jde o hnis (s následnou bakteriologií) nebo jde o jiný problém, např. otok vemene apod. Také se obvykle kontrolují lokální mízní uzliny.
Konopná mast sama o sobě nebude nejspíše ničemu vadit, ale také ani nebude pomáhat. Na trhu jsou jiné preparáty s bylinnými extrakty - od třapatky až po levanduli, čajovník, kafr aj., které se používají k zevnímu ošetření vemene.
U jehňat stojí pak v úvahu případný dokrm - event. mléčná náhražka - příkrm. Důležité je na místě zohlednit, jak na tom jsou s příjmem jádra, sena apod.
Zdravím a držím pěsti.
Standa

Re: Re: Zánět vemene

Zdena,4. 4. 2013 17:45

Stando velmi děkuji za odpověď. Ta velká boule praskla, vymačkala jsem hnis, vše vyčistila, vydesinfikovala a namazala mastí. Náš veterinář říká, že pokud je to v takovéto formě a mléko nezapáchá, že by antibiotika ani nedával. Ovce je dobrá máma a vedoucí stáda, nerada bych o ni přišla.
Hezký den Zdena

Re: Re: Re: Zánět vemene

Standa,7. 4. 2013 10:17

Zdravím, Zdeno,
i přesto, že je ovce vedoucí stáda, pak mastitidy, zvláště ty subklinické mají tendenci se vracet, nebo se z nich mohou vyklubat akutní mastitidy.. což je pak pro řadu ovcí konečná. Navíc bych zde trochu polemizoval, protože zánětlivé změny ve vemeni budou znamenat degeneraci mléčné žlázy, což v následujícím roce se po obahnění může být problémem - snížená produkce mléka pro jehňata, nebo i ztráta mléka...samozřejmě vždy závisí na rozsahu poškození nebo zasažení mléčné žlázy.
Zdravím a přeji jen vše dobré. Standa

Vietnamské prase

Pavel,4. 4. 2013 15:38

Dobrý den.Chci se zeptat na chov vietnamských prasat.Zda jim stačí v létě pastva,jak se snesou s ovečkami a jestli je v zimě musím mít ve chlévě nebo mohou být venku,pochopitelně s možností přístřešku.Děkuji za odpovědU3VPv