Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jitka - Krev ve stolici u kozy

Dobrý den,

chtěla jsem se poradit, naše koza měla jeden den trošku krve ve stolici a pak začala mít průjem (asi hodně trávy), vařila jsem jí vločky s mrkví, černý čaj, dala seno, vynechala trávu. Po dvou dnech zda se v pořádku, žere, průjem téměř není. Chci se zeptat zda můžeme normálně konzumovat její mléko,když byla v té stolici před pár dny krev? Mléko převařuji, ale nemůže to nějak přejít do mléka, kdyby ta krev a průjem byla něčeho předzvěst (zánět)? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kozu mám 5dnů a nikdy jsem kozy nechovala.

J. Míchal - Re: Krev ve stolici u kozy

Na průjem u kozy platí malý rum. Je to rada od jedný babky. Vyzkoušel jsem to, a funguje to. Stříknul jsem jí ho do tlamy injekční stříkačkou. Seno je taky nutné. Mléko by se mělo používat pro lidi až po skončení průjmu. Zvířatům např. slepicím by mléko nemělo vadit. I to mám vyzkoušený. S krví ve stolici u kozy jsem se ještě nesetkal.

Standa - Re: Krev ve stolici u kozy

Hezký den, Jitko,
krev ve výkalech kozy se někdy objevit může a to v souvislosti s podrážděním zažívacího traktu. Pokud je množství malé, pak je dobré kozu pozorovat a uskutečnit uzpůsobení výživy. Pokud je krve ale více, pak je to vždy na veterinární prohlídku.
Přechod ze sena na mladý porost může působit na zažívání a koza pak může mít velmi měkkou stolici. Někdy krev ve stolici také může signalizovat parazitární onemocnění. Určitě to chce jednou, dvakrát do roka udělat rozbory výkalů a podle toho i následně cíleně odčervit. U výživy, resp, pastvy je vhodné pomalu přecházet ze zimního krmení, často sena na pastvu. U mladé pastvy bývá nízký obsah hořčíku, proto celoročně je potřeba dávat kozám i minerální látky - minerální liz (ne kamennou sůl), nebo minerálně-vitamínové preparáty např. do šrotu (dle toho, jestli koza je dojená, resp. kojí či nikoliv).
Flexibilní úpravu krmné dávky resp. dietu chválím.
Standa

Standa - Re: Krev ve stolici u kozy

PS. vždy když je zvíře nemocné, pak by mléko být preventivně nemělo být konzumováno. Pokud šlo jen o nějaký velmi přechodný problém, tam bych se nebál. U koz je taky potřeba pravidelně kontrolovat vemeno a tělo, kvůli klíšťatům a možnému přenosu mozkové encefalitidy. Vaření lze proto jednoznačně doporučit. Standa

Míla - kůzlata bez mámy

Dobrý den máme měsíční kůzláta ale bohužel jsme kozu museli pnechat porazit ,kůzlata již přežvykují sami ale je potřeba je ještě dokrmovat mlékem a jaké dávkování? děkuji Marková

Standa - Re: kůzlata bez mámy

Hezký den, Mílo,

kůzlata bych krmil mlékem do cca 8 týdne. Odstav je možná i dříve, ale i později, třeba kolem 90 dne a spíše než věk je potřeba se dívat na hmotnost kůzlat, která by měla být u odstavovaných kůzlat mezi 12 až 15 kg. Zkrácený odstav je možný, ale prodloužení období mléčné výživy má výhodu v podobě vyšší živé hmotnosti. U odstavu bych pak preferoval postupné (několikadenní) snižování dávky mléka, a to před tzv. náhlým odstavem ze dne na den. K dispozici by měl být nejlépe starter - jadrné krmivo (ne šrot), seno a hlavně dostatek čisté vody.
Zdravím Standa

Míla - Re: Re: kůzlata bez mámy

Problém je vtom že z láhve ani s džberu mléko nechtějí pít začli jsme tedy přidávat málo jádra seno a tráva celodenně,mohou se přidávat i brambory?

Standa - Re: Re: Re: kůzlata bez mámy

Hezký den, Mílo,
kůzlata jsou ještě relativně malá. Při umělé výživě mlékem nebo mléčnou náhražkou, je u některých kůzlat problém se sáním způsoben i nevhodným tvarem dudlíku (pro jehňata a kůzlata se používají delší savičky). U pití z volné hladiny se chodí tzv. přes prsty, tj. namočení čistých prstů do mléka nebo náhražka a zavedení do úst kůzleti.., pokud saje, pak se namočení ještě několikrát opakuje a pomalu se prsty ošetřovatele ponoří do nádoby s mlékem nebo náhražkou. Nechají se chvilku sát mléko tzv. přes prsty a poté se snažíme, aby se kůzle chytlo a sálo samo. Je to metoda, která vyžaduje trpělivost a dobu tak 2 až 3 dní na návyk.
Pokud ale kůzlata ani přes snahy mléko sát nechtějí, pak musíte zajistit kvalitní krmiva rostlinná, tj. starter (jadrné krmivo), seno a vodu. U pastvy bych byl opatrný, protože je ještě hodně mladá a mohly by být problémy s trávicími potížemi (průjmy). Navíc v mladém porostu může být nedostatek hořčíku - z toho vyplývá riziko vzniku tzv. pastevní tetanie.
Zdravím Standa

míla - Re: Re: Re: Re: kůzlata bez mámy

Starterem se rozumí jadrné krmivo?tedy mohu podávat kukuřici oves ječmen?je potřeba i solný liz neustále k dispozici? děkuji za odpověd

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: kůzlata bez mámy

Hezký den, Mílo,

starterové krmivo je v podobě granulí a je složeno nejen z obilovin (pšenice, soja, sladový květ, otruby, kukuřice aj.), ale jsou v něm také např. řepkové výlisky, vitamíny a minerální látky. Starter je kompletním krmivem vhodným pro optimální vývoj předžaludků.
Pokud budete podávat kukuřici, oves a ječmen, pak by bylo vhodné do něj doplňovat i minerální a vit. preparáty. Pro kůzlata např. Roboran, Vitaplastin aj. Minerální liz bych dával po 3. měs. věku, stejně jako zkrmování brambor. Vhodné jsou v malém množství pro laktující kozy.
Zdravím Standa

Pepa - gumičky

Dobrý den.Mám dotaz,kdy nejpozději nasadit jehňatům gumičky na ocásky?A na jakou délku se nechávají .Děkuju

Standa - Re: gumičky

Hezký den, Pepo,

gumičky se nasazují mezi 3 a 4 ocasní obratel. Pokud nemáte s nasazováním gumiček zkušenosti, pak bych doporučil, aby zákrok udělal veterinář nebo vet. technik, případně zkušený chovatel. V ohled by měly být brány i zákonné požadavky, kde bez sedace lze kupírování ocasu dělat u jehňat do 8 dne (viz. zákon na ochranu zvířat proti týrání). Poraďte se s vašim veterinářem. Standa

Karel - ovce

Zdravim,jak dlouho trvá u ovcí březost je to kříženka roman z texlem dík.

Standa - Re: ovce

Zdravím, Karle,

březost kříženců neznám, ale březost ovcí mí obecně rozpětí mezi 140 až 159 dny. Zdravím Standa

jara - kaštany

Zdravím Stando, i když období zrání jírovce maďala je daleko tak bych měl dotaz, už se to nejen zde probíralo, většinou negativní stránkou je, že plody jírovce obsahují krom jiného hodně saponinů, můj dotaz je, kde se tyto "nevhodné" látky nachází, jestli ve slupce nebo uvnitř? Tento dotaz mne napadl při četbě časopisu chovatel, kde je psáno dokonce o dvojím vaření či luhování kaštanů drůběži. Plodů bývá hodně a je myslím velká škoda,že se nevyužívají více právě z obav ze škodlivých následků. Jaky je tedy váš názor? Díky za reakci

Standa - Re: kaštany

Zdravím, Járo,
bohužel téma kaštany je spíše tématem pro botanika. Relevantní odkazy jsem nenašel, abych vám mohl říci, kde saponiny jsou. |Ani velmi staré knihy s chovem koz a ovcí se o kaštanech ani slůvkem nezmiňují. Myslím si, že do výživy hospodářských zvířat proto nepatří. Kaštany obsahují další látky, které by mohly při vyšších dávkách vyvolávat křeče, poruchy jater a ledvin, úhyn.. Raději bych zvířatům přilepšoval vhodnějšími rostlinami, které lze pak zkrmovat i v zimních měsísích, Zdravím Standa

Elza - Otoky hlavy u ovcí

Dobrý den,
u našich ovcí se ve třicetihlavém stádě vyskytují ovce, kterým se pod spodní čelistí tvoří otok, který někdy vystoupí až na tváře a k čumáku. Ani paní doktorka neví, co by to mohlo být. Vyskytovalo se to už vloni u jedné jehničky, která byla nejmenší ze stáda a pak dostala akutní průjem a ani Dr. nepomohla a uhynula.
Letos otekly dvě ovce, dostaly antibiotika, pak otekly další dvě a všechny mají otoky i přes antibiotika.
Vypozorovala jsem možnou souvislost s teplotou - ovce otékají když je velké vedro a přes noc se otok zmenší nebo zmizí.
Nevíte, co by mohlo být důvodem otékání?

Standa - Re: Otoky hlavy u ovcí

Hezký den, Petro a Elzo,
opět musím napsat, že nejsem veterinář, proto by dotaz měl směřovat na veterinární specialisty. Otok hlavy může být v letních měsících spojen po pozření např třezalky, nebo po vpichu hmyzem, což by mohlo být spojeno s katarální horečkou ovcí, která však je přenášena komáry, kteří nyní nejsou, takže toto bych nejspíše vyloučil.
Otoky hlavy mohou být způsobeny např. corynebakt., actinobacily aj. - tzv. aktinomykóza ovcí a koz, nebo jí mohou vyvolávat např. klostrídie (clostrydium novyi aj.), může jít také o zánět slinných žláz, deficit minerálních látek - jod atd. U infekcí se obvykle zvířata léči antibiotiky např. penicilin a dávají se také vitamínové preparáty.
Určitě je dobré se obrátit na dalšího veterináře, případně zkusit tel. kontaktovat specialisty z Veterinární a farmaceutické univ. v Brně - klinika chorob přežvýkavců a prasat.
Držím pěsti. Standa

Elza - Re: Re: Otoky hlavy u ovcí

Moc děkuji,
proti klostridiím byly ovce očkované v březnu/únoru a dostávají liz se selenem. S paní doktorkou jsme se dohodli na dalším odčervení a vitaminech injekčně. Včera zase - jak bylo vedro, měla jedna z těch ovcí oteklou hlavu a to i když jsem je přesunula na jinou pastvinu - kvůli tomu, kdyby náhodou baštily něco špatného na velké pastvině. Dám vědět jak se to vyvíjí. :-)

ilona. - Re: Otoky hlavy u ovcí

Dobry den
Naše koza měla to samé otekala jí hlava ale jen když jsem ji davala ven na pastvu.Bylo zjišteno že má motolici,bohužel strašně chřadla a když odkojila 2měs.kuzlata byla uspána.a kuzlata také.
Netuším jestli je to samé co měla naše ale podobá se to tomu,slunko otoky.jukněte na stránky a hlavně veterináře!!!DRŽIM PĚSTI!!!