Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: nadýmání telete

Hezký den, Anno,

pokud má tele problémy s nadýmáním, pak je potřeba se obrátit na veterináře, který by měl rozhodnout, jakým způsobem zakročí - např. podáním tympasolu apod. Je možné, že problém bude v zatékání a hnití mléka v bachoru. Vše je na veterináři, na kterého by jste se měla obrátit co nejdříve! Držím pěsti. Standa

Jarda V. - Odchov jehňat na umělém mléce

Dobrý den, mám doma jehňata na umělém mléce. Jaká je minimální doba, po kterou je třeba mléko podávat? Stačí 35 dnů, jak je uvedeno v tabulce, kterou uvádíte na těchto stránkách? Nevím, jestli jsem ji správně pochopil :) Díky

Standa - Re: Odchov jehňat na umělém mléce

Zdravím, Jardo,

doba napájení mlékem nebo náhražkou nehraje pro odstav od něj žádnou roli. Pro úspěšný přechod je vždy nutné, jestli jehně přijímá starter (jadrné krmivo) nebo seno. Ukončit mléčnou výživu lze v případě, kdy mláďata přežvýkavců mají dostatečně vyvinuté předžaludky a jsou schopna trávit rostlinnou potravu. Obecně je 35 dní dost málo, šel bych na min. 60 dní resp. i klidně na 90 dní. Samozřejmostí je přístup jehněte k vodě. Standa

RENATA - koza hubne

DNES TU BYL VET.RUZENCE DAL VITAMINY A ODCERVIL.MOC SE MI TO NELIBI....KDYZTAK VOLAM DRUHEHO VETA.KOZU NEDOJIM JE ZASUSENA A NEPRIPUSTENA-CEKAME NA RIJI.DEKUJI ZA VAS NAZOR.RENATA P.

Standa - Re: koza hubne

Zdravím Renato,

snad se stav kozy zlepšil.. chybí mi tam případný rozbor výkalů na parazitologii. Držím pěsti" Standa

Procházka - Výstavba stáje

Dobrý den, lze chovat tyto zvířata (1 ks ovce, 1 ks koza, 1 ks prase, 1 ks osel, 1 ks lama, 1 ks tele) v podmínkách české legislativy na hluboké podestýlce bez výstavby roštového chléva? Jde mi o minimalizaci nákladů na výstavbu. Zatím objekt nemám a teprve zvažuji varianty možné výstavby. Nechci se dostat do kolize s úřady při výstavbě ani při následném chovu. Děkuji za odpověď!

Standa - Re: Výstavba stáje

Zdravím, pane Procházka,

dle Vašeho příspěvku soudím, že chcete doma mít mini zoo. Snad víte, proč chcete chovat vždy po jednom zvířeti od každého druhu (nejsem zastáncem - některá zvířata jsou stádová a tak by se měla i chovat!).
Žádný předpis nestanoví, že by jakýkoliv chovatel musel! chovat hospodářská zvířata na roštech. Nejrozšířenější jsou technologie stelivé, tedy ploché přistýlané lože nebo hluboká podestýlka (u té se obvykle odstraňuje hnůj z objektu po min. 2 až 3 měsících). důležité je ale dodržet požadavky na takové ustájení - betonová vana, která bude bránit případnému průsaku hnojůvky a dalších tekutých odpadů do podloží.
Další postup v rámci ohlášení stavby nebo stav. povolení budete projednávat s příslušným stavebním úřadem, případně s vet. správou.
Zdravím Standa

Veronika - Vhodný příparavek pro jehňata i bahnice

Dobrý den, mohl by mi někdo prosím doporučit vhodný příparavem pro jehňata a bahnice při fázy porodů? Něco na posílení oslabených bahnic a zároveň výživa pro narozená jehňata, která se rodí slabá. Děkuji

Standa - Re: Vhodný příparavek pro jehňata i bahnice

Hezký den, Veroniky,

ptáte se na přípravky a doplňky pro výživu ovcí. Tady je potřeba se vždy ohlédnout za tím, jaká krmiva ovcím v období březosti podáváte (seno, jádro, případně okopaniny). Určitě jednou ze základních věcí je dobrý minerální liz. Můžete mít variantu klasik - kamennou sůl nebo již obohacený o vitamíny a další minerální látky, nebo melasované, s výtažky bylin jako prevence parazitóz apod. U ovcí je důležité je mít včas odčervené, ošetřené paznehty a hlavně sledovat její tělesnou kondici, zvláště pokud je ve vlně, pak hmaty posoudit její výživný stav.. někdy se bohužel chovatel zděsí, jak hubená je jeho ovce po ostříhání vlny. Zdraví lze zajistit správnou výživou, zvláště pak s ohledem na kvalitu sena. Přídavky jádra musí být s rozvahou, aby nedocházelo ke ztučnění ovce, resp. k zvýšené tělesné kondice, což je nežadoucí - problematické porody, velká jehňata, metabolické poruchy.. Naopak vyhublost je také negativem. Zlepšit zdravotní stav lze i po doporučení veterináře např. aplikací některých vitamínů a dalších krmných doplňků. Pro bahnění je možné třeba připravit slizový odvar ze lnu, ten dávaly už naše babičky jako nápoj před porodem a po porodu (společně třeba s otrubama, šrotem apod.).
U jehnňat, která jsou málo vitální je potřeba zjistit, jestli jde o vadu - defekt při narození, nebo jde např. o projev poporodní acidózy apod. Tam by pak měl nastoupit veterinární lékař. Příkrmy v případě ztráty mléka ovce,nebo v případě vícerčat jsou na místě. Někteří toto uskutečňují buď jiným nativním mlékem - kozí, ovčí nebo mléčnou náhražkou. První dvě až tři krmení v průběhu prvních 24 hodin patří vždy podávání mleziva! bez toho to u přežvýkavců nejde!. U jehňat můžete podpořit zdravotní stav i podáváním různých krmných doplňků. Ty jsou buď vitaminovo-minerálním koktejlem, nebo také obsahují i probiotika a prebiotika, které mají vliv na zažívání jehňat - prevence průjmových onemocnění - dyzentérie u jehňat apod. Jde o přípravky Patoral, C Guard Lamb Aid a Probicol. Léčebné ošetření je mimo tento příspěvěk - aplikace vitamínů apod. jehňatům.
Věřím, že to takto stačí.
Zdravím Standa

renata - koza hubne

dobry den,jiz tyden pozoruji na nasi hnede bezrohe asi 2lete koze ze hubne ale zere normalne,take ji jakoby lina podsada srsti-ostatnim kozam ne.je zacervena nebo co to muze byt,mame ji teprve mesic a pul.dekuji

Standa - Re: koza hubne

Hezký den, Renato,

důvodů pro hubnutí může být celá škála, to že přijímá krmivo je dobrá zpráva. K poklesu kondice - hubnutí může docházet například v případě vysoké produkce mléka, kdy koza není schopna z přijímaných dostatek živin z krmiv, ale dochází k odbourávání tělesných reserv - říkáme tomu negativní energetická bilance. Důvodem samozřejmě může být také zdravotní stav - od metabolických problémů až po ono napadení parazity, případně jiné onemocnění. Nejvhodnější je opět, aby se na kozu podíval veterinář, který by měl posoudit jak výživu, tak zdravotní stav. Od "stolu" vám více poradit bez jakýchkoliv informací nemohu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Věrka - vytlačená vagína ovce

Zdravím a děkuji za předešlou radu.
Bohužel problémů a adrenalinu není nikdy dost :( a tak mám další dotaz. Druhá ovce, ja poprvé skotná, včera večer si vytlačila vaginu ven, nejdprve jsem myslela, že už rodí a že jde jehně zadečkem napřed, pak jsme ale přivedli zootechnika a ten nám tedy vysvětlil o co se jedná. vaginu jsme s jeho pomocí zatlačili zpět a nechali ovci vymočit a počkali až se uklidni. dnes se to opakovalo už dvakrát a to po dvou hodinách ovce žere, pije, ale je na ní vidět že má asi bolesti.
BOhužel nevíme, kdy bude rodit, protože byli v ohradě i s beranem.
prosím Vás proto o jakoukoliv radu, názpr, poučení.
Děkuji a posílám mnoho pozdravů. Věrka

Standa - Re: vytlačená vagína ovce

Hezký den, Věrko,
opět, ovci musí vidět, vyšetřit a léčit jen a jedině veterinář. U výhřezu pochvy se posuzuje, jestli je to částečný výhřez tzv. vyvrácení pochvy, nebo jde o výhřez pochvy. Co nejrychlejší ošetření je nutné, protože vyhřezlá stěny pochvy se překrvuje, nohou na ní být krvácivé trhliny, které se začnou měnit ve strupy, navíc zde hrozí riziko infekce, v horším případě může dojít k odumření tkáně - z červené sliznice se stává postupně nazelenalá sliznice. Navíc, pokud by hrozila infekce může se narušit březost nebo bude porod velmi komplikovaný.
Nevím jak u ovcí, ale u skotu se pak používají svorky, které brání výhřezu ven. To je vše v gesci veterináře (současně se upravuje i výživa - min. látky, vit. úprava krmné dávky).
Z chovů se obvykle taková zvířata vyřazují, protože při další březosti se výhřez často znovu opakuje.
Obraťte se co nejdříve na vašeho veterináře.
Zdravím, Standa

Karel - Krmení prasat Ad libitum

Zdravím Vás Stando
Je možné krmit prasata již od druhého měsíce v malochovu Ad libitum ?

Standa - Re: Krmení prasat Ad libitum

Hezký den, Karle,

u dvouměsíčních selat - odstávčat je krmení tzv. ad-libitní, a to nejlépe pomocí tzv. samokrmítek se zásobníkem, který snižuje ztráty krmiva případným vyhrnováním ze žlabu. Zdravím Standa

Karel - Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

aha takže prase může být krmeno ad libutum od odstavu až po porážku ?

Standa - Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Zdravím, Karle,
ad-libitní krmení je spíše pro prasat v odchovu a předvýkrmu s tím, že pokud krmíte následně do porážkové hmotnosti je možné přejít na tzv. restrikci. Nejen samotné množství, ale také kvalita a složení krmiv ovlivňuje přírůstky a dobu, kdy dochází k ukládání tuku. Nevím, jaké cíle máte vy - porážková hmotnost, požadavek na "prorostlejší" nebo "libovější" maso. Také čím chcete krmit (Kompletní krmná směs, nebo vlastní jadrná krmiva, brambory, doplňková směs podle kategorie - běhouni, předvýkrm a výkrm).
Samozřejmě, že adlibitně krmit prasat lze od začátku výkrmu do konce, ale je potřeba počítat s vyšší spotřebou krmiva na 1 kg přírůstku a vyšším zastoupením tučných částí u prasete. Zdravím Standa

Karel - Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Ahoj stando
díky ti opět za vyčerpávající odpověď
rádi by jsme se s tebou poradily ještě o složení krmné dávkz z jádra
tj. kolik procent má mít pšenice,ječmen,hrách(luštěniny) 45%,45%,10% ?
máme možnost kravkého mléka 4 kč/litr má smysl ho přidávat do krmné dávky jak výživný tak ekonomický ?
držíme palce a moc děkujem

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Hezký den, Karle,

přesná procenta vám neřeknu, protože kvalifikovaný výpočet vychází z jakosti vašich obilovin a hrachu. Šrotovanou směs můžete dělat podle vámi napsaného poměru. Podíl hrachu bych jako donátora bílkovin zvýšil na 20 %, po 40 % ječmen s pšenicí. Mléko pro prasat je mj. perfektním zdrojem velmi dobře stravitelné živočišné bílkoviny, takže pokud jej zařadíte, jenom lépe. Krmnou dávku bych obohatil ještě o sůl a minerální komponent např. roboran P, plastin, nebo vitaplastin aj.
Zdravím Standa

Karel - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Děkuji za radu udělám dvě skupiny jednu budu krmit jen směsí druhé dám po litru mléka na den na prase a za pul roku řeknu jak to dopadlo zkusím udělat i váhovou tabulku ...