Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Výstavba stáje

Zdravím, pane Procházka,

dle Vašeho příspěvku soudím, že chcete doma mít mini zoo. Snad víte, proč chcete chovat vždy po jednom zvířeti od každého druhu (nejsem zastáncem - některá zvířata jsou stádová a tak by se měla i chovat!).
Žádný předpis nestanoví, že by jakýkoliv chovatel musel! chovat hospodářská zvířata na roštech. Nejrozšířenější jsou technologie stelivé, tedy ploché přistýlané lože nebo hluboká podestýlka (u té se obvykle odstraňuje hnůj z objektu po min. 2 až 3 měsících). důležité je ale dodržet požadavky na takové ustájení - betonová vana, která bude bránit případnému průsaku hnojůvky a dalších tekutých odpadů do podloží.
Další postup v rámci ohlášení stavby nebo stav. povolení budete projednávat s příslušným stavebním úřadem, případně s vet. správou.
Zdravím Standa

Veronika - Vhodný příparavek pro jehňata i bahnice

Dobrý den, mohl by mi někdo prosím doporučit vhodný příparavem pro jehňata a bahnice při fázy porodů? Něco na posílení oslabených bahnic a zároveň výživa pro narozená jehňata, která se rodí slabá. Děkuji

Standa - Re: Vhodný příparavek pro jehňata i bahnice

Hezký den, Veroniky,

ptáte se na přípravky a doplňky pro výživu ovcí. Tady je potřeba se vždy ohlédnout za tím, jaká krmiva ovcím v období březosti podáváte (seno, jádro, případně okopaniny). Určitě jednou ze základních věcí je dobrý minerální liz. Můžete mít variantu klasik - kamennou sůl nebo již obohacený o vitamíny a další minerální látky, nebo melasované, s výtažky bylin jako prevence parazitóz apod. U ovcí je důležité je mít včas odčervené, ošetřené paznehty a hlavně sledovat její tělesnou kondici, zvláště pokud je ve vlně, pak hmaty posoudit její výživný stav.. někdy se bohužel chovatel zděsí, jak hubená je jeho ovce po ostříhání vlny. Zdraví lze zajistit správnou výživou, zvláště pak s ohledem na kvalitu sena. Přídavky jádra musí být s rozvahou, aby nedocházelo ke ztučnění ovce, resp. k zvýšené tělesné kondice, což je nežadoucí - problematické porody, velká jehňata, metabolické poruchy.. Naopak vyhublost je také negativem. Zlepšit zdravotní stav lze i po doporučení veterináře např. aplikací některých vitamínů a dalších krmných doplňků. Pro bahnění je možné třeba připravit slizový odvar ze lnu, ten dávaly už naše babičky jako nápoj před porodem a po porodu (společně třeba s otrubama, šrotem apod.).
U jehnňat, která jsou málo vitální je potřeba zjistit, jestli jde o vadu - defekt při narození, nebo jde např. o projev poporodní acidózy apod. Tam by pak měl nastoupit veterinární lékař. Příkrmy v případě ztráty mléka ovce,nebo v případě vícerčat jsou na místě. Někteří toto uskutečňují buď jiným nativním mlékem - kozí, ovčí nebo mléčnou náhražkou. První dvě až tři krmení v průběhu prvních 24 hodin patří vždy podávání mleziva! bez toho to u přežvýkavců nejde!. U jehňat můžete podpořit zdravotní stav i podáváním různých krmných doplňků. Ty jsou buď vitaminovo-minerálním koktejlem, nebo také obsahují i probiotika a prebiotika, které mají vliv na zažívání jehňat - prevence průjmových onemocnění - dyzentérie u jehňat apod. Jde o přípravky Patoral, C Guard Lamb Aid a Probicol. Léčebné ošetření je mimo tento příspěvěk - aplikace vitamínů apod. jehňatům.
Věřím, že to takto stačí.
Zdravím Standa

renata - koza hubne

dobry den,jiz tyden pozoruji na nasi hnede bezrohe asi 2lete koze ze hubne ale zere normalne,take ji jakoby lina podsada srsti-ostatnim kozam ne.je zacervena nebo co to muze byt,mame ji teprve mesic a pul.dekuji

Standa - Re: koza hubne

Hezký den, Renato,

důvodů pro hubnutí může být celá škála, to že přijímá krmivo je dobrá zpráva. K poklesu kondice - hubnutí může docházet například v případě vysoké produkce mléka, kdy koza není schopna z přijímaných dostatek živin z krmiv, ale dochází k odbourávání tělesných reserv - říkáme tomu negativní energetická bilance. Důvodem samozřejmě může být také zdravotní stav - od metabolických problémů až po ono napadení parazity, případně jiné onemocnění. Nejvhodnější je opět, aby se na kozu podíval veterinář, který by měl posoudit jak výživu, tak zdravotní stav. Od "stolu" vám více poradit bez jakýchkoliv informací nemohu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Věrka - vytlačená vagína ovce

Zdravím a děkuji za předešlou radu.
Bohužel problémů a adrenalinu není nikdy dost :( a tak mám další dotaz. Druhá ovce, ja poprvé skotná, včera večer si vytlačila vaginu ven, nejdprve jsem myslela, že už rodí a že jde jehně zadečkem napřed, pak jsme ale přivedli zootechnika a ten nám tedy vysvětlil o co se jedná. vaginu jsme s jeho pomocí zatlačili zpět a nechali ovci vymočit a počkali až se uklidni. dnes se to opakovalo už dvakrát a to po dvou hodinách ovce žere, pije, ale je na ní vidět že má asi bolesti.
BOhužel nevíme, kdy bude rodit, protože byli v ohradě i s beranem.
prosím Vás proto o jakoukoliv radu, názpr, poučení.
Děkuji a posílám mnoho pozdravů. Věrka

Standa - Re: vytlačená vagína ovce

Hezký den, Věrko,
opět, ovci musí vidět, vyšetřit a léčit jen a jedině veterinář. U výhřezu pochvy se posuzuje, jestli je to částečný výhřez tzv. vyvrácení pochvy, nebo jde o výhřez pochvy. Co nejrychlejší ošetření je nutné, protože vyhřezlá stěny pochvy se překrvuje, nohou na ní být krvácivé trhliny, které se začnou měnit ve strupy, navíc zde hrozí riziko infekce, v horším případě může dojít k odumření tkáně - z červené sliznice se stává postupně nazelenalá sliznice. Navíc, pokud by hrozila infekce může se narušit březost nebo bude porod velmi komplikovaný.
Nevím jak u ovcí, ale u skotu se pak používají svorky, které brání výhřezu ven. To je vše v gesci veterináře (současně se upravuje i výživa - min. látky, vit. úprava krmné dávky).
Z chovů se obvykle taková zvířata vyřazují, protože při další březosti se výhřez často znovu opakuje.
Obraťte se co nejdříve na vašeho veterináře.
Zdravím, Standa

Karel - Krmení prasat Ad libitum

Zdravím Vás Stando
Je možné krmit prasata již od druhého měsíce v malochovu Ad libitum ?

Standa - Re: Krmení prasat Ad libitum

Hezký den, Karle,

u dvouměsíčních selat - odstávčat je krmení tzv. ad-libitní, a to nejlépe pomocí tzv. samokrmítek se zásobníkem, který snižuje ztráty krmiva případným vyhrnováním ze žlabu. Zdravím Standa

Karel - Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

aha takže prase může být krmeno ad libutum od odstavu až po porážku ?

Standa - Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Zdravím, Karle,
ad-libitní krmení je spíše pro prasat v odchovu a předvýkrmu s tím, že pokud krmíte následně do porážkové hmotnosti je možné přejít na tzv. restrikci. Nejen samotné množství, ale také kvalita a složení krmiv ovlivňuje přírůstky a dobu, kdy dochází k ukládání tuku. Nevím, jaké cíle máte vy - porážková hmotnost, požadavek na "prorostlejší" nebo "libovější" maso. Také čím chcete krmit (Kompletní krmná směs, nebo vlastní jadrná krmiva, brambory, doplňková směs podle kategorie - běhouni, předvýkrm a výkrm).
Samozřejmě, že adlibitně krmit prasat lze od začátku výkrmu do konce, ale je potřeba počítat s vyšší spotřebou krmiva na 1 kg přírůstku a vyšším zastoupením tučných částí u prasete. Zdravím Standa

Karel - Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Ahoj stando
díky ti opět za vyčerpávající odpověď
rádi by jsme se s tebou poradily ještě o složení krmné dávkz z jádra
tj. kolik procent má mít pšenice,ječmen,hrách(luštěniny) 45%,45%,10% ?
máme možnost kravkého mléka 4 kč/litr má smysl ho přidávat do krmné dávky jak výživný tak ekonomický ?
držíme palce a moc děkujem

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Hezký den, Karle,

přesná procenta vám neřeknu, protože kvalifikovaný výpočet vychází z jakosti vašich obilovin a hrachu. Šrotovanou směs můžete dělat podle vámi napsaného poměru. Podíl hrachu bych jako donátora bílkovin zvýšil na 20 %, po 40 % ječmen s pšenicí. Mléko pro prasat je mj. perfektním zdrojem velmi dobře stravitelné živočišné bílkoviny, takže pokud jej zařadíte, jenom lépe. Krmnou dávku bych obohatil ještě o sůl a minerální komponent např. roboran P, plastin, nebo vitaplastin aj.
Zdravím Standa

Karel - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krmení prasat Ad libitum

Děkuji za radu udělám dvě skupiny jednu budu krmit jen směsí druhé dám po litru mléka na den na prase a za pul roku řeknu jak to dopadlo zkusím udělat i váhovou tabulku ...

vlasta - jehnata

mám dvě prvničky, jedna měla jedno, druhá dvě jehňata, ale vůbec o ně neměly zájem, nechtěly jim dávat pít obe ovecky byli 2012 jedna v lednu a druha v breznu moze to byt tym ze byli jeste mlade dekuji

Standa - Re: jehnata

Hezký den, Vlasto,
zapouštění jehnic by se mělo řídit vždy hmotností, kterou v době zapouštění dosahuje. Věk by měl být jen doplňkovým ukazatelem. Ona hmotnost je vlastně "zrcadlem chovetele" z pohledu managementu odchovu a zejména výživy. Také je potřeba brát v úvahu, že i mezi plemeny jsou rozdíly, některá lze zapouštět v 7. měsících, jiná v 10. měsících atd. Předčasné zapouštění u jehnic, ale i koz a jalovic s sebou může nést negativní dopady na reprodukci, ale i produkci. Základním orientačním ukazatelem je, že při zapuštění by jehnice měla mít alespoň 60 % z živé hmotnosti v dospělosti.
Problém s nezájmem o jehňata je častým příspěvkem zde v poradně. V malochovu v případě komplikací musí při odchovu asistovat chovatel. Umístění ovce s jehňaty do choulu, kontrola mléčné žlázy a průchodnosti struků, dostatek napájecí vody a kvalitní krmiva, která zabezpečí produkci mléka, přikládání jehňat k ovci, kontrola zdravotního stavu ovce - zčištění, měření teploty (zdravotní problémy matky - nemoc s sebou často přináší nezájem o mláďata) apod. Vidíte, že faktorů je velmi mnoho, proto doporučuji vše vždy zkontrolovat a jít vylučovací metodou.
Obvykle se několikadenní úsilí chovatele promění v úspěch a ovce se začnou o svá jehňata starat sama. V případě, že jsou matky problematické (trvalý a opakovaný nezájem, agrese), pak je na zvážení vyřazení takových matek z chovu.
Zdravím Standa

Standa - Re: Re: jehnata

dodatek: předčasné zapuštení a následné obahnění by mohlo být jedním z faktorů né příliš dobré péče ovce o jehňata, a to ve vztahu k nevyzrálosti. Univerzální odpověď zda-li ano nebo ne.. není. Zvířata jsou každý originálem a do vnitřních pochodů ať už fyziologických nebo psychických nikdo nevidí.
Držím pěsti, aby vše dopadlo dobře. Standa

petr bucek - prosim pomoc

koza sezrala pul kyble jecmene , co s ni mam delat nemuze ji to nejak uskoditt ? dekuji za rady

Standa - Re: prosim pomoc

Hezký den, Petře,
velké dávky jádra, stejně jako jeho mletých forem - šrotů můžou u všech přežvýkavců vést k akutnímu nadmutí a acidóze. Z obilovin je nejvíce nebezpečný příjem vysokého množství pšenice, pak ječmene a nejlépe z toho vychází oves. U kozy je potřeba sledovat, jestli přežvykuje, jestli není apatická, neleží, nepadá při pohybu, neskřípe zubama, nemá křeče, intenzivně nemečí apod.
Sledování musí být pravidelné, protože se účinky těžkého překrmení mohou projevit až za 10 - 20 hod. Vše je dobré konzultovat s veterinářem. Postupů co dělat je podle aktuálního stavu kozy hned několik (záleží, jestli jde o lehkou nebo těžkou formu acidózy).
Často veterináři používají přípravky pro stabilizaci bachoru (od výplachu, přes aplikaci antibiotik, přes přípravky, které mění pH bachoru - hydrogeuhličitan sodný aj.), jindy postačí úprava krmné dávky - přechod na seno, podávání heřmánkového čaje, příp. slizu z lněného semínka (8 až 10 dkg semene se krátce povaří s 2 litry vody, nechá dlouho odstát a pak se oddělí semeno od slizu - podává se sliz), podání speciálních přípravků v nápoji apod.
V první řadě kozu kontrolujte a zkuste probrat věc s veterinářem. Držím vám pěsti. Standa

Helena - prasklé kopýtko u prasete

Dobrý den,prosím o radu,prasátko má zřejmě prasklinu na zadním kopýtku zespodu,od včerejška se nechce zvednout,když se nám ho podaří zvednout,tak pořád tou nohou klepe a kvičí bolestí.Nikde nemá žádný oto ani začervenání,krmení jí dáváme k rypáku nebo jí krmíme z ruky a chuť k jídlu má.Volali jsme veterináře,ten jen po telefonu řekl,že máme ještě počkat a hlídat,jestli to neotéká a jestli jí.Myslíte,že máme opravdu čekat nebo trvat na příjezdu veterináře,i když není odborník přes čuníky?Nechci jí nechat zbytečně trpět.Moc děkuji za odpověď