Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: péče o odmítnuté jehně

Hezký den, Věrko,

odmítání jehňat matkami po porodu je v poslední době velmi častým a diskutovaným dotazem. Obecně jsem za to, že i jehně, které je odmítané matkou by nemělo být bráno domů (někteří jej odchovávají v koupelně, kotelnách apod.), pokud pro toto nejsou objektivní důvody, tj. například hypotermie - podchlazení jehněte, kdy teplota 37,0 až 39,0 °C je mírné podchlazení, pod 37 °C je již velmi vážné podchlazení jehněte.
Pokud je jehně vitální, dostatečně osušeno jak matkou, tak i chovatelem, pak je důležité jej přiložit ke strukům (čisté, kolem vemene musí být ostříhaná vlna - aby jehně nesálo znečištěnou vlnu, vemeno čisté otřené vlhkou čistou utěrkou a zprůchodněné struky - odstřiky prvního mleziva). Důležité je napojení mlezivem v průběhu prvních několika hodin. U jehňat, která jsou podchlazená je dobré jejich umístění do teplé místnosti, nebo pod infralampu - pod jehnětem musí být vrstva suché! podestýlky. Poté se napájí odstříknutým mlezivem z láhve. Krmení mlezivem a následně mlékem musí být časté.
Pokud matka odmítne a vše je jinak v pořádku - určitě je dobré umístit ovci s jehňaty do choulu (ohrádka cca 2 x 2 m, kde bude ovce nerušená s jehňaty - podporuje projevy mateřského chování, což je důležité zvláště u jehniček.. tyto potřebují si matčino chování tzv. vtisknout do paměti, aby ony samy byly dobrými matkami. Pokud ovce odmítá jehňata, pak je dobré tuto přidržovat min. 5x - 6x denně, aby jehňata mohla přijímat mlezivo a následně mléko. U ovcí se odmítavé chování jehňat často v průběhu pár dní změní a ovce o jehňata začne pečovat. Odnímání a následné zařazování po několika dnech je problémem... jehně již nemá pach matky a a tato ho může odmítat trvale. Lepší je i přidržovat ovci, aby jehně sálo, případně jej ve stáji ještě dokrmovat. Oddělení tedy jen v nejnutnějších případech. Pokud ovce odmítá jehňata již druhým rokem, pak je jí potřeba již nezapouštět a vyřadit jí z důvodu nevhodného mateřského chování ze stáda. Pokud ovce na jehně útočí, patří také vyřadit z chovu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Roman - Ovce

Dobrý den kdy se dá prodat jehně uz žere trávu, pije vodu ale sem tam si ještě cucne matčiného cecku. Předem Děkuji

Standa - Re: Ovce

Hezký den, Romane,
chybí mi podstatná informace, a to kdy bylo jehně narozené. Standa

Ilona Svobodová - vapník pro krávy a telata

Dobry den
Prosím o radu jaký přípravek je nejvhodnější,nejlepší nejkvalitnější pro doplnění vápníku pro dobytek.Telátko začlo okusovat zed má 6dní a cucá od matky prvotelky.
Strašně moc děkuji za odpověd.Ilona.

Standa - Re: vapník pro krávy a telata

Hezký den, Ilono,

co se týče chování telete, tak to zcela běžné není. Určitě by bylo vhodnější tele nechat sát od matky s tím ale, že bych krávu pravidelně dojil a tele ještě napájel. Od tohoto věku je možné teleti již předkládat starterovou výživu |(nebo seno) a vodu (tu cca za 20 min po případném napojení). Problém případného olizování bych konzultoval s veterinářem přímo ve vašem chovu. Osobně bych se třeba přikláněl k aplikaci vitamínů rozpustných v tucích A, D, E (je zde vazba na metabolismus vápníku). Případnou hypovitaminozu může posoudit jen veterinář, který může případně tyto vitamíny aplikovat injekčně.
Také je potřeba s ním probrat výživu krávy, jestli zde není problém - vztah k mléku.
Zdravím Standa

ilona - Re: Re: vapník pro krávy a telata

Dobry den
děkuji za info.kravka dostavá minerál.doplnky s vápníkem a vitamín D. taktéž tele a je již vše v pořádku.

Pavel - Kdy?

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat kdy se dá poznat březost u prasničky? Myslím sonem,zapuštěná je 3 týdny. Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Kdy?

Hezký den, Pavle,

vyšetření březosti prasniček nebo prasnic se ultrazvukem dělá mezi 30 až 40 dnem březosti. Zdravím Standa

patrik - kamena sol

dobry den prosim o radu od kolkych mesiacoch mozu male teliatka kamennu sol

Standa - Re: kamena sol

Hezký den, Patriku,

krmnou sůl, lépe obohacený minerální liz bych dával od 3. měsíců věku. Standa

patrik - Re: kamena sol

velka vdaka

Hana - věk hospodářských zvířat

Dobrý den, pane Stando,
promiňte za můj banální dotaz, ale nikde na něj nemohu najít odpověď. Jakého věku se průměrně dožívají hosp. zvířata, konkrétně koza, kráva, kůň, prasnice, králík? A jak dlouhé je jejich reprodukční období, při běžném domácím chovu? Od jakého do jakého věku se doporučuje připouštění těchto zvířat?
Moc děkuji
Hana

Standa - Re: věk hospodářských zvířat

Hezký den, Hano,

na vaše otázky mohu odpovědět jen částečně, protože žádné průměrné číslo neexistuje a dlouhověkost zvířat se odvíjí nejen od genetického založení jedince, ale hlavně od způsobu chovu - lidské péči. Hospodářská zvířata se nechovají až do jejich stáří, ale u některých víme, kdy jsou neplodnější, případně kdy dochází k poklesu plodnosti, užitkovosti apod. Pokud budeme brát, že chceme kozu jak k získání kůzlat a mléka a na stáří si jí necháme, pak se může dožít i cca 20 - 23 let, kráva pak cca 20 až 25 let, kůň 35 let i déle, ovce cca 17 až 20 let. Krávu můžete mít v chovu cca 10 let, kozu cca 8, max. 9 let, ovci cca 4 až 7 let, prasnici 3 až 6 let (vždy záleží na četnosti porodů např. u prasnice - 2 nebo 1 vrh do roku apod.).
Věk není rozhodující pro zapouštění samic.. rozhodující je vždy hmotnost při prvním zapuštění u skotu - česká straka = 60 % z živé hmotnosti dospělé krávy = 650 kg x 0,6 = 390 kg, u kozy pak 60 % = min. 30 lépe 35. nebo nechat kozičku do příštího roku, prasnička cca 120 až 130 kg apod. Tedy hmotnost a hlavně dobré zdraví jsou základem.
Zdravím Standa

Karel - Re: Re: věk hospodářských zvířat

Stando prosím Vás jak se pozná u bahnice ve věku 4 - 7 let že je již "zralá do salámu " ?

Standa - Re: Re: Re: věk hospodářských zvířat

Hezký den, Karle,

termín "zralá do salámu" ;) bych nahradil za sebe slovem selekce. Selekce, neboli vyřazení z chovu může být na základě několika faktorů: zdravotní stav (problémy se zažíváním; problémy s kondicí - pod vlnou poznáte pomocí řeznických hmatů v jaké kondici ovce je; problémy s končetinami; záněty mléčné žlázy apod.), užitkovost - v případě nízké mléčnosti u dojených ovcí, samozřejmě ale i u masných plemen - podle přírůstků jehňat se dá poznat tzv. mléčnost (je ale závislá na úrovni chovu - výživě a ošetřování), plodnost - vyřazení z chovu (problémy se zabřeznutím, poporodní komplikace, u plemen s vícečetnými porody pak rození jedináčků), mateřské vlastnosti - pokud ovce odmítá péči o jehňata např. na druhém a dalším vrhu apod. Se selekcí je také potřeba přemýšlet nad věkovou strukturou stáda, tj. na brakováním - vyřazováním a nahrazováním starších ovcí novou generací (v případě řádně vedeného chovu by užitkovost měla být lepší rok od roku za předpokladu dobrého managementu stáda).
Zdravím standa

Jakub - Paznehty u skotu

Dobrý den chci chovat mastný skot,ale nevim jestli se ošetřují u mastného skotu paznehty ?
Děkuji

Standa - Re: Paznehty u skotu

Hezký den, Jakube,

i u masného skotu je dobré uskutečnit alespoň jednou (lépe) 2x v roce. Obvykle se to dělá souběžně s dalšími akcemi (vyšetření březosti, vakcinace, selekce - rozdělení zvířat při sháňce z pastvy podle pohlaví, věku apod.). Používají se k tomu naháněcí ohrady a následně průchody - naháněcí uličky s fixační klecí. Péče o paznehty je i u masného skotu důležitá a prevence se vždy vyplácí (ošetření paznehtů stojí cca 50 - 90 Kč/ks). Zdravím Standa

zdenka - cizkova

Dobry den,
chtela bych se zeptat jestli uz se stim nekdo setkal. Poridila jsem si kozicku asi 3mes. starou, mam ji 14 dni uz si zacala pomalu zvikat a ted jsem si vsimla ze ma na tlame skrabatelou kuzi a ridkou srst na hlave. Kozicka normalne zere a pije. Myslite re bych to mela radsi konzultovat s veterinarem? predem dekuji

Standa - Re: cizkova

Hezký den, Zdenko,

to, že kozička pomalu přežvykuje bude asi otázkou z jakého chovu pochází a jak a kdy byla odstavena od matky.. Při nákupu jakéhokoliv zvířete je dobré jej prohlédnout (buď vy, zkušený chovatel, veterinární technik nebo veterinář), aby jste nekoupila "zajíce" v pytli, ikdyž i zde je pak možné odstoupit od kupní smlouvy a zvíře "reklamovat". Určitě nechte kozičku řádně prohlédnout.. výživný stav, zdraví, kožní parazité - prašivina apod.
Zdravím a přeji jen vše dobré. Standa

Mirka - ekologické odčervení kozy

Dobrý den Stando,
chtěla bych se Vás zeptat, zda mohu odčervit kozu přírodní cestou, bez veterinárních léků. mám u kozy podezření na trichostrongylózu. oteklé mezisaničí, vyhublost, dehydratace, malátnost. dočetla jsem se že by ji mohl pomoct thiabenzadol, který je aplikován na citrusech pro prodloužení jejich trvanlivosti. dále jsem nic nenašla. mohl byste mi poradit? děkuji.