Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: TELE

Zdravím Vojto,

minimální plocha pro tele je dle vyhlášky 208/2004 Sb.: do 150 kg ž. hm. 1,5 m2, mezi 150 až 220 kg ž.hm. pak 1,7 m2, a nad 220 kg pak 1,8 m2. Jde ale o zákonné MINIMÁLNÍ plochy. Zdravím Standa

Vojta - Re: Re: TELE

Děkuji takže by ohradka 170 na 170 s přistřeške stačiala?

Standa - Re: Re: Re: TELE

Zdravím, Vojto,
ještě k vašemu minulému dotazu. Telata na "vazno" nelze chovat, výjimkou je jejich krátkodobé uvázání ve skupině po dobu krmení. Tedy do půl roku věku toto nelze (tele je kategorie do 6. měsíců).
Co se týče ustájení, pak máte na mysli asi kotec - ohrádku, tedy prostor s podestýlkou, kde tele bude ustájeno a tento bude chráněn přístřeškem. Pokud zde bude mít tele do 200 kg, pak bych to viděl spíše na 2 x 2,5 m, lépe 2,5 x 2,5 m. Délka těla např. holštýnských jalovic bez natažené hlavy je už ve 2 měsících při 100 kg 130 cm! Kotec by měl umožňovat nejen odpočinek, ale i dopředný pohyb telete, otáčení apod.
Zdravím Standa

miroslav zajic - pripousteni jersey

mam kravu jersey po 1 teleti nemuzu vystihnout behani vzdy to yistim pozde az ma krev na ocase byl bych rad kdybyste mi poradil dneska je neklidna .

Standa - Re: pripousteni jersey

Hezký den, Mirku,

pokud se kráva přebíhá a nemá silnější projevy říje, pak je dobré, aby se na ní podíval buď veterinář nebo inseminační technik, který uskuteční rektální vyšetření a zjistí, jestli není problém např. na vaječnících - cysty apod.
Významnou roli může hrát také výživa, resp. její kvalita a to v ohledu např. na zaplísnění krmiva - přítomnost toxinů - problémy s reprodukcí - časté přebíhání apod.
Doporučuji nechat krávu vyšetřit inseminačním technikem nebo veterinářem.
Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: pripousteni jersey

Pokud má cysty,tak se nepřebíhá.

Standa - Re: Re: Re: pripousteni jersey

Zdravím Jirko,
co se týče problému tiché říje - subestru, tak máte pravdu, jde o problém, kdy zrání a ovulace folikulů je bez výraznějších zevních změn - příznaků. Je zde nedostatečná erotizace krávy. U malochovů bych jí dal do vztahu s nedostatkem pohybu, ustájením stále na stejném místě, bez možnosti výběhu, nedostatečným osvětlením na jaře a na podzim (myšleno intenzita apod.), výživa - nedostatek např. beta karotenu, mědi apod.
S cystami jsem měl na mysl řadu stavů - od anovulačního cyklu, přes abnormální žluté tělísko, přes nepravé říje. Hormonální poruchy reprodukce mohou mít mnoho variant např. Syndrom ovariálních cyst - může mít projevy extrémů, tj. od velmi silných sexuálních projevů až po neříjení, nebo nepravidelné či zkrácené, nevýrazné cykly...
Poruchy reprodukce jsou pěkně popsané např. na 130 str. perfektní knihy Nemoci skotu z roku 2009 od prof. Hofírka a kol. (1150 str. o skotu).
Ať je příčinou cokoliv, nosnou myšlenkou byla nutnost vyšetření krávy inseminačním technikem nebo veterinářem - komplexní zhodnocení - od výživy po rektální vyšetření pohl. orgánů. Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: Re: Re: pripousteni jersey

Dobrý den Stando. Vyšetření odborníkem s tím souhlasím.Chovatel píše,že zjistí vždy až krev. To znamená,že se běhá. Jde o to aby zjistil,zda se je krev pravidelně či nikoliv. V případě,že se krev opakuje pravidelně,tak datum vyšetření a eventuelního připuštění zjistí nápočtem. Pokud je krev nepravidelně,tak je třeba vyšetřit. Je přeci jedno jestli je říje tichá či nikoliv. Pokud vidí pravidelně krev tak nápočet stačí,nebo je v tom něco co mne mate?

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: pripousteni jersey

Souhlasím s Vámi, Jirko,
a děkuji za připomínku resp. vaše doplnění. U krávy bych šel cestou vyšetření vet. nebo inseminačním technikem, který by předpověděl termín říje a následné ovulace i opakovaným vyšetřením.
Dalším řešením je pak případné synchronizování říje. Samotný nápočet chovatelem dle mne má úskalí v tom, že nevíte, jestli následný cyklus bude 19 až 21 dní, nebo případně kratší, pokud kráva nevykazuje změny chov. nebo změn na genitálu.. což je pro úspěšnost inseminace, včetně reinseminace podstatné.
Ještě jednou moc díky za výstižné poznámky a doplnění! Zdravím Standa

Věrka - péče o odmítnuté jehně

Zdravím Vás,
předem chci poděkovat za Vaši radu, přes email, Děkuji.
Včera se nám narodila jehňátka, matka měla 4, ale jedno bylo již mrtvé a jedno nemělo vůbec sílu, takže také pošlo. zbylým dvoum jsem pomohla, aby se napili, ale matka přijala jen to silnější, které se po dvou hodinách odporodu postavilo a samo si už našlo struk. Druhé jehně jseme se rozhodli zachránit pomocí krmení z flašky. krmím kravským mlékem přímo z kravína, mám také mléčnou náhražku s vitamíny pro jehňata.
Chci Vás ale poprosit o nějaké zásadní nebo důležité zásady při takovéto péči o jehně. Je možné jehně vrátit do ohrady za 10 dní a chodit ho krmit tam. Hrozí mu nebezpečí od matky, která ho odmítla?Děkuji za každou radu.

Standa - Re: péče o odmítnuté jehně

Hezký den, Věrko,

odmítání jehňat matkami po porodu je v poslední době velmi častým a diskutovaným dotazem. Obecně jsem za to, že i jehně, které je odmítané matkou by nemělo být bráno domů (někteří jej odchovávají v koupelně, kotelnách apod.), pokud pro toto nejsou objektivní důvody, tj. například hypotermie - podchlazení jehněte, kdy teplota 37,0 až 39,0 °C je mírné podchlazení, pod 37 °C je již velmi vážné podchlazení jehněte.
Pokud je jehně vitální, dostatečně osušeno jak matkou, tak i chovatelem, pak je důležité jej přiložit ke strukům (čisté, kolem vemene musí být ostříhaná vlna - aby jehně nesálo znečištěnou vlnu, vemeno čisté otřené vlhkou čistou utěrkou a zprůchodněné struky - odstřiky prvního mleziva). Důležité je napojení mlezivem v průběhu prvních několika hodin. U jehňat, která jsou podchlazená je dobré jejich umístění do teplé místnosti, nebo pod infralampu - pod jehnětem musí být vrstva suché! podestýlky. Poté se napájí odstříknutým mlezivem z láhve. Krmení mlezivem a následně mlékem musí být časté.
Pokud matka odmítne a vše je jinak v pořádku - určitě je dobré umístit ovci s jehňaty do choulu (ohrádka cca 2 x 2 m, kde bude ovce nerušená s jehňaty - podporuje projevy mateřského chování, což je důležité zvláště u jehniček.. tyto potřebují si matčino chování tzv. vtisknout do paměti, aby ony samy byly dobrými matkami. Pokud ovce odmítá jehňata, pak je dobré tuto přidržovat min. 5x - 6x denně, aby jehňata mohla přijímat mlezivo a následně mléko. U ovcí se odmítavé chování jehňat často v průběhu pár dní změní a ovce o jehňata začne pečovat. Odnímání a následné zařazování po několika dnech je problémem... jehně již nemá pach matky a a tato ho může odmítat trvale. Lepší je i přidržovat ovci, aby jehně sálo, případně jej ve stáji ještě dokrmovat. Oddělení tedy jen v nejnutnějších případech. Pokud ovce odmítá jehňata již druhým rokem, pak je jí potřeba již nezapouštět a vyřadit jí z důvodu nevhodného mateřského chování ze stáda. Pokud ovce na jehně útočí, patří také vyřadit z chovu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Roman - Ovce

Dobrý den kdy se dá prodat jehně uz žere trávu, pije vodu ale sem tam si ještě cucne matčiného cecku. Předem Děkuji

Standa - Re: Ovce

Hezký den, Romane,
chybí mi podstatná informace, a to kdy bylo jehně narozené. Standa

Ilona Svobodová - vapník pro krávy a telata

Dobry den
Prosím o radu jaký přípravek je nejvhodnější,nejlepší nejkvalitnější pro doplnění vápníku pro dobytek.Telátko začlo okusovat zed má 6dní a cucá od matky prvotelky.
Strašně moc děkuji za odpověd.Ilona.

Standa - Re: vapník pro krávy a telata

Hezký den, Ilono,

co se týče chování telete, tak to zcela běžné není. Určitě by bylo vhodnější tele nechat sát od matky s tím ale, že bych krávu pravidelně dojil a tele ještě napájel. Od tohoto věku je možné teleti již předkládat starterovou výživu |(nebo seno) a vodu (tu cca za 20 min po případném napojení). Problém případného olizování bych konzultoval s veterinářem přímo ve vašem chovu. Osobně bych se třeba přikláněl k aplikaci vitamínů rozpustných v tucích A, D, E (je zde vazba na metabolismus vápníku). Případnou hypovitaminozu může posoudit jen veterinář, který může případně tyto vitamíny aplikovat injekčně.
Také je potřeba s ním probrat výživu krávy, jestli zde není problém - vztah k mléku.
Zdravím Standa

ilona - Re: Re: vapník pro krávy a telata

Dobry den
děkuji za info.kravka dostavá minerál.doplnky s vápníkem a vitamín D. taktéž tele a je již vše v pořádku.

Pavel - Kdy?

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat kdy se dá poznat březost u prasničky? Myslím sonem,zapuštěná je 3 týdny. Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Kdy?

Hezký den, Pavle,

vyšetření březosti prasniček nebo prasnic se ultrazvukem dělá mezi 30 až 40 dnem březosti. Zdravím Standa

patrik - kamena sol

dobry den prosim o radu od kolkych mesiacoch mozu male teliatka kamennu sol

Standa - Re: kamena sol

Hezký den, Patriku,

krmnou sůl, lépe obohacený minerální liz bych dával od 3. měsíců věku. Standa