Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

marketa kubeckova - jehnata

dobry den rada bych se vas zeptala na to co znamena u jehnat,.co jsou tak 14,dni narozene...ze najednou z nicho nam beranek,chrni pres nos...a nechce moc pit a chodit.mohl by byt nachlazeny? dekuji....co bysme meli pro neho pak udelat?

Standa - Re: jehnata

Zdravím, Markéto,

nemoci dýchacího ústrojí jsou nejen u lidí, ale i zvířat, proto "nachlazení" může být i u jehňat. Důležité je včas si nechat jehně prohlédnout veterinářem, aby stanovil diagnózu a případně včas zahájil léčbu.
Nemoci dýchacího aparátu se mohou rozvinout v případě nedostatečné výživy /v mléce je nízká hladina vitamínů a minerálních látek v- výživa matek/, nedostatečného příjmu kvalitního mleziva po narození, v důsledku hygieny chovu - problém může nastat, když jsou mláďat na vlhké podestýlce a vystavena průvanu - podchlazení - rozvoj zápalu plic apod.
Držím pěsti, aby vše dobře dopadlo. Standa

Monika - Zvykání telat na belík

Dobrý den, máme doma (prvně) 2 tříměsíční telata (býčky). Až dosud pili z belíku, na kterém byl přidělaný dudák. S tím neměli problém a s nadšením vždycky pili dokud bylo co. Vzhledem k jejich velikosti už začali dudáky demolovat a tak jsme se rozhodli, k přechodu na pití přímo z belíků. Ale ty naši truhlíci se ne a ne napít. Koukají na to jako "telata" :) Nemáte nějakou fintu, jak je podpořit aby našli odvahu a odhodlání začít pít z belíků.
Předem děkuji za odpověď

Standa - Re: Zvykání telat na belík

Hezký den, Moniko,

prvně, nejsem moc zastáncem pití z volné hladiny. Příjem je u telat z volné hladiny hltavý a velmi rychlý, proslinění mléčné výživy je malé a riziko nátoku většího množství mléčného nápoje do bachoru, kde hrozí riziko zahnívání, je v porovnání se sáním přes dudlík je větší.
|Pokud už chcete učit telata na volnou hladinu, pak se to dělá přes plavací dudlíky, které se dávají do kbelíku, nebo se telata motivují k sání namočením prstů (čisté ruce!) a opakovaným zavedením hlavy do vědra.
Nevím, jakého plemene jsou býčci, které odchováváte.. ani nevím, jaká je je jejich výživa. 3 měsíční býčci by již mohli být pomalu odstavení od mléka - přechod na jadrná krmiva a seno (příjem starteru bude závislý na skutečnosti, jaká je denní dávka mléčného nápoje).
Přístup k vodě by měl být samozřejmostí (vodu dávat nejdříve za půl hodiny po napojení mlékem).
Zdravím Standa

Miloš - Koza

Přeji hezký den Stando.
Jsem začínající chovatel kozy. V sobotu se nám narodila čtyři kůzlata od jedné kozy. Tři kluci a jedna holka. Kozička je slabší, ale snaží se sát taky. Dnes mám ale pocit že koza ztrácí mléko(mlezivo). Její žlázy ve vemenu jsou na omak tvrdé. Mohl jsem něco zanedbat? Může mít něco s vemenem? Zapálené není. Jak případně přikrmovat kůzlata? Mají zůstat u kozy a nebo se k ní mají pouštět jen na napití? Díky za případnou odpověď. Miloš

Standa - Re: Koza

Hezký den, Miloši,
tvrdé vemeno u kozy může být buď velký objem mléka ve vemeni, nebo koza má problém s jeho spuštěním. Podle odstřiků by jste dokázal poznat, jestli ve vemeni není zánět - vodnaté, krvavé, s vločkami. Pokud si nejste jistý, tak si zavolejte veterináře, aby zánět vyloučil a zjistil, proč je vemeno tuhé na pohmat (současně jestli se koza dobře žčišťuje a výživa je v pořádku ).
Odchovat kůzlata lze hned několika způsoby. Prvním z nich je, že necháte kůzlata sát od matky. Zde ale nemáte jaksi přehled, kolika koza nadojí mléka - jaký je denní nádoj a navíc ani nevíte, které kůzle přijalo jaké množství mléka - zvláště, jestli tam máte kozlíky a jednu kozičku - tady bych nepodceňovat dominantnější povahu kozlíků a riziko odstrkování kozičky od vemene kozy.
U kozy chce alespoň jednou denně udělat kontrolu a dodojení mléka (dobré je srovnávat ze zadu levou a pravou polovinu vemene - jejich nepoměr). Ať tak či tak je jasné, že produkce mléka nemnusí kůzlatům stačit, proto bych začal s dokrmem mlékem (kozím, kravským apod. - platí pro trojčata, čtyřčata a pro případy, kdy i koza s dvojčaty má nedostatek mléka ). U kůzlat bych se přikláněl první týden 2x až 3x denně cca 150 - 200 ml mléka na jedno krmení, poté 2x denně 300 - 400 ml na napojení s pozvolným zvýšením. Od třetího týdne 500 až 600 ml 2x denně (máte možnost přechodu z mléka na mléčnou náhražku). Kozu pak budete dojit 2x denně a mléko si můžete ponechat pro sebe.
Tady jen upozorním, že přechody musí být pozvolné. Někteří drobnochovatelé zkrmují mléko od krávy - zdravá kráva, mléko dobré kvality. Důležité je kontrolovat kůzlata, aby nevznikaly průjmy. U mléčné krmné směsi je pak dobré dodržovat dávkování a objem zkrmovaného mléčného nápoje. Hygiena - používání jedné láhve - alespoň mezi kůzlaty omýt dudlík!.
Zdravím Standa

Tomáš - Ovce nemá mléko

Dobrý den,je možné aby ovce po obahnění stratila mléko?Narodily se 3 jehňátka a jedno umřelo zbylé dva naražela o stěnu,tak jsme je vzali byli uplně podchlazení.Začal jsem ji dojit mlezivo a dávat to mladým první den.Druhý den už nic neteklo,tak jim dávam kravské mléko a oni pijou a jsou prostě v pohodě.Co mám udělat s tou ovci a hlavně z jejím vemenem? Udělala to už po druhé.Děkuji za jakou koliv radu jak postupováv dála.

Standa - Re: Ovce nemá mléko

Zdravím, Tomáši,
ztráta mléka u ovce může mít mnoho důvodů: od těžkého porodu, celkového vyčerpáním organismu, neadekvátní výživou, stres, onemocnění apod. Např. při stresových situacích se zvýší hladina adrenalinu, který působí rychlejší průtok krve játry a odbourává se oxytocin, který je zodpovědný za spouštění mléka. Posoudit by to opět měl ve vašem případě veterinář (jestli jde o ztrátu nebo zadržování mléka). U zadržování mléka je opět často problémem stres.. Některé ovce (ale i krávy a kozy) s neuspokojivým mateřským chováním až agresí mléko spíše zadržují. Opět věc pro posouzení veterinářem (někdy se nasadí oxytocin apod.).
V příspěvku píšete, že problém je opakovaný (podruhé). Určitě uvažte, zda ovci vyřadíte z chovu pro nevhodné mateřské chování a problémy spojené s nedostatečnou péčí o jehňata.
Pokud si pozvete veter. pak se poptejte i na doplnění příp. vitamínů a aplikaci selenu jehňatům - prevence svalové dystrofie.
Zdravím Standa

VOjTA - TELE

Dobry den jaky je minymalni prostor v metrech čtverečnich pro tele 150kg?Muže byt na uvaz?

Standa - Re: TELE

Zdravím Vojto,

minimální plocha pro tele je dle vyhlášky 208/2004 Sb.: do 150 kg ž. hm. 1,5 m2, mezi 150 až 220 kg ž.hm. pak 1,7 m2, a nad 220 kg pak 1,8 m2. Jde ale o zákonné MINIMÁLNÍ plochy. Zdravím Standa

Vojta - Re: Re: TELE

Děkuji takže by ohradka 170 na 170 s přistřeške stačiala?

Standa - Re: Re: Re: TELE

Zdravím, Vojto,
ještě k vašemu minulému dotazu. Telata na "vazno" nelze chovat, výjimkou je jejich krátkodobé uvázání ve skupině po dobu krmení. Tedy do půl roku věku toto nelze (tele je kategorie do 6. měsíců).
Co se týče ustájení, pak máte na mysli asi kotec - ohrádku, tedy prostor s podestýlkou, kde tele bude ustájeno a tento bude chráněn přístřeškem. Pokud zde bude mít tele do 200 kg, pak bych to viděl spíše na 2 x 2,5 m, lépe 2,5 x 2,5 m. Délka těla např. holštýnských jalovic bez natažené hlavy je už ve 2 měsících při 100 kg 130 cm! Kotec by měl umožňovat nejen odpočinek, ale i dopředný pohyb telete, otáčení apod.
Zdravím Standa

miroslav zajic - pripousteni jersey

mam kravu jersey po 1 teleti nemuzu vystihnout behani vzdy to yistim pozde az ma krev na ocase byl bych rad kdybyste mi poradil dneska je neklidna .

Standa - Re: pripousteni jersey

Hezký den, Mirku,

pokud se kráva přebíhá a nemá silnější projevy říje, pak je dobré, aby se na ní podíval buď veterinář nebo inseminační technik, který uskuteční rektální vyšetření a zjistí, jestli není problém např. na vaječnících - cysty apod.
Významnou roli může hrát také výživa, resp. její kvalita a to v ohledu např. na zaplísnění krmiva - přítomnost toxinů - problémy s reprodukcí - časté přebíhání apod.
Doporučuji nechat krávu vyšetřit inseminačním technikem nebo veterinářem.
Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: pripousteni jersey

Pokud má cysty,tak se nepřebíhá.

Standa - Re: Re: Re: pripousteni jersey

Zdravím Jirko,
co se týče problému tiché říje - subestru, tak máte pravdu, jde o problém, kdy zrání a ovulace folikulů je bez výraznějších zevních změn - příznaků. Je zde nedostatečná erotizace krávy. U malochovů bych jí dal do vztahu s nedostatkem pohybu, ustájením stále na stejném místě, bez možnosti výběhu, nedostatečným osvětlením na jaře a na podzim (myšleno intenzita apod.), výživa - nedostatek např. beta karotenu, mědi apod.
S cystami jsem měl na mysl řadu stavů - od anovulačního cyklu, přes abnormální žluté tělísko, přes nepravé říje. Hormonální poruchy reprodukce mohou mít mnoho variant např. Syndrom ovariálních cyst - může mít projevy extrémů, tj. od velmi silných sexuálních projevů až po neříjení, nebo nepravidelné či zkrácené, nevýrazné cykly...
Poruchy reprodukce jsou pěkně popsané např. na 130 str. perfektní knihy Nemoci skotu z roku 2009 od prof. Hofírka a kol. (1150 str. o skotu).
Ať je příčinou cokoliv, nosnou myšlenkou byla nutnost vyšetření krávy inseminačním technikem nebo veterinářem - komplexní zhodnocení - od výživy po rektální vyšetření pohl. orgánů. Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: Re: Re: pripousteni jersey

Dobrý den Stando. Vyšetření odborníkem s tím souhlasím.Chovatel píše,že zjistí vždy až krev. To znamená,že se běhá. Jde o to aby zjistil,zda se je krev pravidelně či nikoliv. V případě,že se krev opakuje pravidelně,tak datum vyšetření a eventuelního připuštění zjistí nápočtem. Pokud je krev nepravidelně,tak je třeba vyšetřit. Je přeci jedno jestli je říje tichá či nikoliv. Pokud vidí pravidelně krev tak nápočet stačí,nebo je v tom něco co mne mate?

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: pripousteni jersey

Souhlasím s Vámi, Jirko,
a děkuji za připomínku resp. vaše doplnění. U krávy bych šel cestou vyšetření vet. nebo inseminačním technikem, který by předpověděl termín říje a následné ovulace i opakovaným vyšetřením.
Dalším řešením je pak případné synchronizování říje. Samotný nápočet chovatelem dle mne má úskalí v tom, že nevíte, jestli následný cyklus bude 19 až 21 dní, nebo případně kratší, pokud kráva nevykazuje změny chov. nebo změn na genitálu.. což je pro úspěšnost inseminace, včetně reinseminace podstatné.
Ještě jednou moc díky za výstižné poznámky a doplnění! Zdravím Standa

Věrka - péče o odmítnuté jehně

Zdravím Vás,
předem chci poděkovat za Vaši radu, přes email, Děkuji.
Včera se nám narodila jehňátka, matka měla 4, ale jedno bylo již mrtvé a jedno nemělo vůbec sílu, takže také pošlo. zbylým dvoum jsem pomohla, aby se napili, ale matka přijala jen to silnější, které se po dvou hodinách odporodu postavilo a samo si už našlo struk. Druhé jehně jseme se rozhodli zachránit pomocí krmení z flašky. krmím kravským mlékem přímo z kravína, mám také mléčnou náhražku s vitamíny pro jehňata.
Chci Vás ale poprosit o nějaké zásadní nebo důležité zásady při takovéto péči o jehně. Je možné jehně vrátit do ohrady za 10 dní a chodit ho krmit tam. Hrozí mu nebezpečí od matky, která ho odmítla?Děkuji za každou radu.

Standa - Re: péče o odmítnuté jehně

Hezký den, Věrko,

odmítání jehňat matkami po porodu je v poslední době velmi častým a diskutovaným dotazem. Obecně jsem za to, že i jehně, které je odmítané matkou by nemělo být bráno domů (někteří jej odchovávají v koupelně, kotelnách apod.), pokud pro toto nejsou objektivní důvody, tj. například hypotermie - podchlazení jehněte, kdy teplota 37,0 až 39,0 °C je mírné podchlazení, pod 37 °C je již velmi vážné podchlazení jehněte.
Pokud je jehně vitální, dostatečně osušeno jak matkou, tak i chovatelem, pak je důležité jej přiložit ke strukům (čisté, kolem vemene musí být ostříhaná vlna - aby jehně nesálo znečištěnou vlnu, vemeno čisté otřené vlhkou čistou utěrkou a zprůchodněné struky - odstřiky prvního mleziva). Důležité je napojení mlezivem v průběhu prvních několika hodin. U jehňat, která jsou podchlazená je dobré jejich umístění do teplé místnosti, nebo pod infralampu - pod jehnětem musí být vrstva suché! podestýlky. Poté se napájí odstříknutým mlezivem z láhve. Krmení mlezivem a následně mlékem musí být časté.
Pokud matka odmítne a vše je jinak v pořádku - určitě je dobré umístit ovci s jehňaty do choulu (ohrádka cca 2 x 2 m, kde bude ovce nerušená s jehňaty - podporuje projevy mateřského chování, což je důležité zvláště u jehniček.. tyto potřebují si matčino chování tzv. vtisknout do paměti, aby ony samy byly dobrými matkami. Pokud ovce odmítá jehňata, pak je dobré tuto přidržovat min. 5x - 6x denně, aby jehňata mohla přijímat mlezivo a následně mléko. U ovcí se odmítavé chování jehňat často v průběhu pár dní změní a ovce o jehňata začne pečovat. Odnímání a následné zařazování po několika dnech je problémem... jehně již nemá pach matky a a tato ho může odmítat trvale. Lepší je i přidržovat ovci, aby jehně sálo, případně jej ve stáji ještě dokrmovat. Oddělení tedy jen v nejnutnějších případech. Pokud ovce odmítá jehňata již druhým rokem, pak je jí potřeba již nezapouštět a vyřadit jí z důvodu nevhodného mateřského chování ze stáda. Pokud ovce na jehně útočí, patří také vyřadit z chovu.
Zdravím a držím pěsti. Standa