Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: ekologické odčervení kozy

Hezký den, Mirko,

nejsem příznivcem "eko her", pokud je u kozy mezisaničí. Je to bolestivé a koza si zaslouží okamžité ošetření a nikoliv epxeprimentální léčení. Současná veterinární medicína má dostatek kvalitních přípravků, které budou koze ku prospěchu. Zde se "mastičkaření" nevyplácí. Také s bolavým zubem a otokem čelisti nebudete užívat čaje z bylinek na kloktání..,ale vyhledáte zubního lékaře.
Proti bylinným mastičkám jinak nic nemám, např. na oděrky, ošetření vemene po dojení, mastičky proti hmyzu apod.
Ve vašem případě se obraťte na veterináře... aby koza nepřestala příjímat krmivo - hubnutí a další zdravotní problémy.
Zdravím Standa

žaneta - koza

Dobrý večer,naše koza včera k večeru porodila dva kozlíky,vše se zdálo v pořádku,ale dnes od rána celý den jen leží a jen trošku pila vody.Předem děkuji za radu.

Standa - Re: koza

Hezký den, Žaneto,

ve vašem případě bych se obrátil ihned na veterinárního lékaře, protože bude buď problém v metabolismu kozy, nebo je koza vyčerpaná. Je potřeba také veterináři říci, jak porod probíhal a jestli došlo k odchodu placenty, aby se předešlo případným poporodním komplikacím - zánětu dělohy, která může mít rychlý průběh. Nic jiného vám nemůžu poradit - volejte veterináře.
Zdravím Standa

Věra - Kastrace a odstavení kozlíka

Dobrý den Stando,prosím Vás,chtěla bych se zeptat v kolika týdnech se má kastrovat kozlík a zda tato metoda je bolestivá,popř.jak dlouho trvá.Máme kozlíka měsíc starého,dnes jsme mu nasadili gumičku(tedy ho kastrujem)a chudinka stále mečí,tak mám strach zda jsme to udělali správně.
A ještě mám jeden dotaz co se týče dojení kozy.V kolika měsících máme kozlíka oddělit od matky.Chtěli bychom kozu na mléko.
Děkuji předem za odpověd.Pokud mohu poprosit,tak odpověd zaslat na můj email-veramatouskova2@seznam.cz.
Ještě jednou děkuji a přeji hezký víkend.Věra

Standa - Re: Kastrace a odstavení kozlíka

Hezký den, Věro,
kastrovat by se měli kozlíci kolem druhého týdne věku. Způsoby, kterými to lze udělat jsou tři - a) krvavá chirurgická cesta, b) kleštěmi - přerušení chámovodů, c) gumičky. Osobně nejsem zastáncem nasazování gumiček, které patří k nejbolestivější metodě, protože po nasazení první den není bolest kozlíka taková, ale následující dny se bolestivost zvyšuje. Nasazením gumičky dochází za cca 2 týdny k odumření a odpadnutí šourku s varlaty. Ke kastraci v případě drobnochovu nevidím jakýkoliv důvod. Lepší je porazit kozlíky v období Velikonoc a dopřát si kůzlečí maso. Případně v pozdějším věku.
Pokud již chcete kastrovat, pak je lepší nechat kozlíka vykastrovat veterinářem, což je cesta rychlejší a bolest není tak dlouhodobá a hlavně ne tak intenzivní.
Oddělení kozlíků od koz a koziček by mělo být do 4 měsíce věku. samozřejmě v návaznosti na chov. Pokud neprodukujete plemenné kozlíky, pak bych se přikláněl k časnější porážce.
Zdravím Standa

Lenka - post dipping- jaký přípravek

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jaký vhodný přípravek použít pro post dipping struku u kozy? Máme jednu dojící kozu. Stačí dezinfekce struků pouze po dojení nebo je nutná dezinfekce i před dojením? Děkuji. Lenka

Standa - Re: post dipping- jaký přípravek

Hezký den, Lenko,

nemohu vám říci, který výrobek je lepší a který je horší, protože nemám v rukou žádné srovnávací studie, o které bych mohl svá doporučení opřít. Běžně se používají přípravky na bázi např. jódu s tím, že je dobré se ještě podívat při výběru, jaké obsahují další látky.. myšleno ve vztahu např. k ošetření pokožky struku - např. s obsahem glycerinu, lanolinu aj., které namáhanou pokožku struku ošetří a zvláční (regeneruje). Někdy ale nemusí koza na přípravek reagovat dobře - u jodu mohou být alergické reakce.
Dále se používají přípravky s chlorhexidinem, kyselinou mléčnou apod. Výrobců je na trhu celá řada. Je potřeba přípravky vyzkoušet. Pokud bych vyřkl konkrétní výrobek, mohl bych být napadnut některým z distributorů, že preferuji výrobek někoho jiného a to nechci.
Pro ošetření vemene před dojením preferuji buď řádně vyprané (vyvařené), případně ještě v desinfekci vymáchané froté utěrky, lepší jsou jednorázové utěrky, které se prodávají vlhčené s obsahem aktivních složek - účinné odstranění nečistot (obvykle se prodávají v plastovém vědru).
Desinfekce před dojením není nutná.
Zdraví a šťastnou ruku při výběru přípravku
Standa

Pavel - Přeštické prase

Dobrý den prosím o radu rád bych koupil prasničku na chov a odchoval si prasata na zabíjačku.Jedná se o přeštické prase a zajimalo by mě kolik toho blibližně prase sežere do porážkové váhy cca 150kg.Budu krmit bramborama a šrotem.Dost jsem toho na internetu přečetl ale každý udává něco jiného a jsou v tom velké rozdíly.Děkuji Doksanský

Standa - Re: Přeštické prase

Zdravím Pavle,

výživa prasat ve výkrmu
1) suchou krmnou směsí - dají se nakoupit v chovatelských prodejnách, v míchárnách krmiv, nebo v ZZN (zemědělské zásoby a nákup), pak se prasat krmí směsmi. Selata do 30 až 35 kg se krmi směsí A1 (průměrná denní potřeba je pak 1,3 kg/ks/den), poté od 35 do 60 kg se podává krmná směs A2 (průměrná denní spotřeba 1,8 kg) a od 60 kg do porážkové hmotnosti, která bývá někdy kolem 105 až 115 kg pak směsí A3 nebo také směsí s označením CDP - cereální dieta prasat (průměrná denní spotřeba 2,7 až 3 kg).
2) tradiční výkrm v podmínkách malochovu - může být opět prostřednictvím krmných směsí, nebo chovatel používá vlastní šroty (pšenice, ječmen aj.). Zde je pak možné doplnit resp. míchat vlastně vyrobený šrot s tzv. DKS - doplňkovou krmnou směsí, která dodává do směsi zejména bílkoviny.
Základem domácího výkrmu tedy jsou doma vyrobené šroty (obvykle pšenice a ječmen), pařené nebo vařené brambory (při velkém množství krmných brambor lze vytvořit do zásoby bramborovou siláž), v letních měsících kopřivy, v zimních měsících možno podávat sušené kopřivy, velmi kvalitní seno, často se dávalo kozí mléko (zdroj kvalitní bílkoviny), syrovátka, mláto, zeleninové odpady z kuchyně (skrojky zelí, kapusty, okurky aj. - vše čisté a nenahnilé), krouhanou řepu apod.
Základní pravidlo je, že zbytky jídel (zejména tučná a přesolená jídla) by neměly být součástí krmné dávky - prase není odpadkový koš a jeho zažívání je podobné tomu lidskému.
Tedy krmná dávka - na začátku výkrmu (nakoupená selata např. v hmotnosti 20 kg) se dává cca 0,7 kg šrotu, 0,5 až 0,75 kg vařených brambor, teplá voda a vytvoří se polévka (do ní lze přidat mléko, syrovátku) a tuto lze obohatit minerálně-vitamínovým doplňkem (lze zakoupit v drogerii - např. Nutrimix, Plastin, Roboran aj.). V případě podávání kopřiv je nutné pamatovat, že kopřiva je opatřena žahavými trichomy. Žahavosti se pro zbavujeme tak, že kopřivy spaříme horkou vodou (před spařením se kopřivy nasekají na řezačce kopřiv). Po částečném vychladnutí se přidává šrot, brambory, studená voda nebo mléko a polévka se zamíchá - možno rukou, aby chovatel věděl, jaká je teplota polévky. U starších prasat je pak denní dávka šrotu 2,5 až 3 kg a 3 až 4 kg brambor. Krmnou dávku lze obohatit o 1 až 2 litry mléka např. kozího nebo kravského (i odtučněného, syrovátky apod.). Mléko se dává zejména z důvodu doplnění živočišné bílkoviny. Do krmné dávky lze zařadit v případě možnosti i pšeničné otruby, mláto apod.
Prasata jsou dle konečné výkrmové hmotnosti porážena v drobnochovech mezi 6 až 7,5 měsícem věku . Složení krmné dávky ovlivňuje intenzitu průměrných denních přírůstků a tedy i věk, ve kterém prase dosáhne stanovené porážkové hmotnosti. Orientační spotřeba brambor za výkrm se pohybuje v rozmezí 550 až 600 kg, jadrná krmiva - obilné šroty 300 až 350 kg. Pokud jsou ve výkrmu používána i další krmiva je možné dosáhnout úspory.

Zdravím Standa

Helena - Ustájení skotu

Dobrý den , prosila bych o radu. Naše rodinka plánuje chov kravky s teletem a čtyř býčků na výkrm. Mohou být spolu ustájeni všichni pod jednou střechou, samozřejmně nějak odděleni, i že na sebe neuvidí? Mám na mysli problém až by kravka měla říji.....bude problém s těmi býčky že ji ucítí? děkuji helenavavrouskova@email.cz

Standa - Re: Ustájení skotu

Hezký den, Heleno,

ustájení býčků s krávou, která bude mít tele.. Na vsi byly někdy ustájeny na vazno spolu jak krávy, tak i býčci. Pravdou ale je, že dost sedláků časem raději mělo dva chlévy, zvlášť pro krávy a jalovice a zvlášť pro býky. Společné ustájení může být řadou problémů. Máte pravdu v tom, že největší problém bývá v době říjí, kdy býci začnou intenzivně vnímat pach říjící se krávy a začne se měnit jejich chování, které může vyústit ve snahy utrhnout se z vazného ustájení v případě vazného způsobu ustájení, nebo snahy dostat se z kotce v případě volného způsobu ustájení. Navíc u některých býčků - býků může stoupat agresivita (u býků by měli pracovat vždy muži - pokud je práce kolem nich, tak min. 2 osoby - dozor a jištění se pro případ úrazu či nehody.
Určitě se přikláním k oddělenému způsobu ustájení, nejlépe ve dvou oddělených stájích (oddělení příčkou apod.).
Zdravím Standa

Monika Chochelová - Mlezivo

Dobrý den,tak máme opět přírustky.Jedné koze ale nestačí kůzlata vypít všechno mléko.Jsou jim 3 dny,je nějaká metoda dlouhodobější uschování tohoto mléka (mleziva)?
Děkuji Vám a přeji hezký den
Chochelová

Standa - Re: Mlezivo

ZDravím, Moniko,

uchování mleziva je záslužná věc při odchovu jakýchkoliv mláďat přežvýkavců, zvláště pro případy, kdy matka po porodu má zdravotní problémy a její produkce mleziva je minimální, či dojde např. u krav k poporodní paréze apod. Mlezivo lze uchovávat mražením, a to bez výrazné ztráty nebo znehodnocení zejména imunoglobulinů, po dobu 1 roku (tedy chovatel si může připravit zásoby mleziva pro následující období telení, kocení či bahnění). Aby vše ale mělo smysl, musí být mlezivo uchováno z prvního dojení! Čas hraje totiž v neprospěch chovatele a po porodu s postupem času dochází i ke snižování obsahu imunoglobulinů v mlezivu. V chovu skotu je dobré ještě mít mlezivo zhodnoceno mlezivoměrem, nebo refraktometrem s tím, že vysoce kvalitní mlezivo si chovatel ponechá, méně kvalitní zkrmí mláděti při druhém, třetím krmení.
Pokud by jste chtěla uchovat nyní, tj. 3 den onen produkt, tak nejde o mlezivo, ale o mléko přechodné a nemá to z pohledu imunizace kůzlat velký význam. Od cca 5 dne již lze sekret mléčné žlázy nazývat mlékem v tom pravém slova smyslu. Na druhou stranu, je možné si z pohledu chovatelské strategie (neochota matky nechat sát mládě, problémy s příjmem - nucené napájení přes sondu)udělat zásoby směsného mleziva a mléka - následný přechod na mléčnou krmnou směs.
PS: pokud jedné koze nestačí kůzlata vypít mléko, pak jí podojte.
Snad vám má odpověď takto bude stačit. Chovu koz Zdar!

Jirka - Směs ČOJ

Dobrý den,pracuji na Bio farmě u ovcí koupili jsme směs starter pro jehňate ČOJ čas v granulatu a část sypkou na mé přaní bohužel ale jehňata nám to nechtějí konzumovat od známého jsem se dozvěděl že to nemá s klasickou ČOJ nic společneho že pro Biofarmy se tam nedavájí komponenty které zchutní směs co je na tom pravdy?Co udělat by ji chutnalo?Děkuji

Standa - Re: Směs ČOJ

Hezký den, Jirko,

co se týče směsi pro odchov jehňat, resp. starteru pro jehňata, pak je pravda, že složení krmných směsí pro odchov jehňat v eko a konvenčním zemědělství se může lišit. Jde o to, jaké je konkrétní složení vámi koupené krmné směsi a od jakého věku tuto krmnou směs začínáte zkrmovat. Je potřeba také mít v patrnosti faktory, které mají vliv na spotřebu starteru. Prvně je to množství přijatého mléka, kde je negativní korelace.. tedy čím větší je příjem mléka, tím příjem starteru je zpočátku malý (toto je prokázáno například u telat, kde 4 l mléka denně vedou telata k časnějšímu příjmu starteru a už 60. den taková telat přijímají cca 1,5 kg starteru, a naopak u telat, kterým bylo krmeno mléko v množství odpovídající 15 % živé hmotnosti, byl 60. den příjem starteru 0,5 kg - zde již vidíte první faktor). Druhým významným faktorem je tedy věk jehňat a třetím významným je pak přístup k vodě. Pokud nemají mláďata přístup k vodě, pak příjem krmiv (zejména sterteru) je malý.
Abych ale neodbíhal od tématu, tak je potřeba se podívat na složení oné směsi nebo starteru (bohužel nevím jakou směs a jaké složení ta vaše má).
Co se týče komponent, tak např. melasa je v eko krmivářství povolena /pokud je vyrobena z eko řepy/, ale problémem také je vysoká cena vstupních komponent, ze kterých se ono krmivo vyrábí..
Zdravím Standa

Jirka - Re: Re: Směs ČOJ

Dobrý den,dík za odpověď už jsem nechal udělat rozbor a zjistil jsem že to neodpovídá hodnotám uváděných na etiketě na pytli.A také jsme zjistili že krmivo je žluklé.

Standa - Re: Re: Re: Směs ČOJ

Hezký den, Jirko,

pokud jste obdržel krmivo, které neodpovídá, nebo jeho kvalita je nízká - ve vašem případě bylo krmivo žluklé, pak máte jistě právo na vrácení peněz. Přeji hodně úspěchů v chovu. Zdravím Standa

Jiřina - Dotaz

Mám pěknou čistokrevnou mladou kozičku hnědou s černým má 3 denní 3 nádherná kůzlátka.Mléko zatím má a pijí.Ale ona má tak dvakrát denně ocásek celý slepený od krve.Je to prosím normální jak dlouho se čisí? nemohlo v ní ještě něco zůstat? Lůžko hodně dlouho odcházelo ,snad jí vyšlo celé. Děkuji mnohokrát za odpověď a názor. Zdraví Jiřina s přáním pěkného dne.

Standa - Re: Dotaz

Hezký den, Jiřino,

tzv. zčišťování trvá min. týden s tím, že intenzita očistků se mění a je dobré, že sledujete zdravotní stav kozy. Horší by byl případ, kdyby ke zčišťování nedocházelo, to by pak hrozilo riziko rozvoje infekce dělohy, kdy se může krček děložní uzavřít a děloha se pak vyplní hnisem (pokud je krček otevřen, pak vytéká ven).
To váš případ nebude. Určitě je potřeba sledovat jak se věci mají, intenzita výtoku bude v následujících dnech postupně klesat. Pokud by koza změnila své chování, měla zvýšené teploty, případně by z ní vycházel zelený, hnisavý výtok, který může i silně zapáchat, pak je potřeba ihned volat veterináře (rozvoj infekce je rychlý a koza může uhynout). Stejně tak i můžete zavolat veterináře, aby zkontrolovat kozu, pokud nyní tápete a chcete mít jistotu. Zdravím a přeji hodně úspěchů v chovu!
PS. pokud budete mít někdy možnost vyfotit kozu i vaše přírůstky a pošlete je na email, budu velmi rád. Bude čím i případně obohatit tyto stránky. Standa

Petra Rosenbaumová - Jehně

Dobrý den, včera se nám narodili tři jehňátka. Bohužel dnes začala ovce jedno odmítat. Snažili jsme se ovcí chytit a jehně zkusit přisát. Ale ovce je moc plachá a nedá se. Můžeme jehňatko zkusit vykrmit sami prosi m a co mu máme podávat. Jehňátko se ani samo nepostaví. Máme ho doma v teple. Prosím tedy o radu co s ním. Děkuji moc Rosenbaumová Petra