Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

plesnivé seno

Petr,9. 2. 2013 19:05

Dobrý den chci se zeptat jestli muže vadit trochu plesnivé seno kravám snažíme se to eliminovat ale do balíku nevidíme mužeto moc ovlivnit zdravotní stav.Strašně moc děkuji za odpověd Petr

Re: plesnivé seno

Standa,10. 2. 2013 17:47

Zdravím, Petře,

určitě plesnivé seno může mít velký vliv na zdravotní stav krav, ale obecně jakékoliv plísně jsou velmi rizikové. Některé mohou ovlivnňovat zdravotní stav přímo, u některých dochází k jejich kumulaci v organismu, tj. toxiny zde se shromažďují. Pokud jde o jejich účinek, pak podle druhu plísně je zde celá škála - poruchy orgánů (játra, kde se kumulují, ledviny apod.), dále mohou působit na reprodukci krávy (ovce, kozy, prasnice), a to v podobě cyst, nepravidelných říjí, zmetání, předčasných porodů, máloživotaschopných mláďat apod.
Při produkci sena je potřeba dbát pravidel pro sklizeň a skladování sena. Vím, že senoseče, sušení, shrnování a případné balíkování je někdy maratonem pro chovatele, ale snaha o co nejlepší kvalitu musí být (často se bohužel v naší vlasti dá vidět balíkované seno, které nikdo neodveze do skladovacích prostor, nebo pod přístřešek.. seno pak několikrát zmokne a půda pro plesnivění je připravena).
Pokud je seno zaplísněné, pak jej "vyhoďte" (nepoužívejte ani jako podestýlku). V moderní výživě lze ve výživě skotu používat např. do směsných krmných dávek tzv. vyvazovače toxinů.. je to ale otázkou ceny a případného efektu.
Zdravím Standa

Re: Re: plesnivé seno

PETR,10. 2. 2013 20:22

mockrát děkuji za iformace

Krmení jehněte

Teresa,10. 2. 2013 13:39

Dobrý den,
potřebovala bych radu ohledně třídenního jehněte. Ovce ho nechtěla krmit, takže mu teď dáváme kravské mlezivo, nejdříve 60 ml každou hodinu, teď intervaly prodlužujeme třeba na dvě hodiny, pořád ale podáváme 60 ml. Chtěla bych se zeptat, zda-li je to dostačující a kdy máme začít jehněti dávat i jiný příkrm než mlezivo. Děkuji za odpověď

Re: Krmení jehněte

Standa,10. 2. 2013 17:54

Zdravím, Terezo,

s neochotou ovce nechat sát jehně se setkávám často. Pokud je síla chovatele a snaha několik dní ovci přidržovat při sání, pak úspěchy často jsou. U strategie umělého odchovu chválím podávání mleziva. Napájení jim, má ale význam prvních cca 24 hodin, kdy je nutné, aby protilátky z mleziva prošly střevní sliznicí střeva (po narození je střevo všech mláďat přežvýkavců jako cedník s oky, přes které mohou tyto protilátky prostupovat přes stěnu střeva a dostat se tak do krevního oběhu... pokud mládě nedostane žádné protilátky, pak hyne brzy na infekce). Napájení mlezivem další dny lze označit za lokální imunitu - protilátky se ve střevě mohou vázat na patogeny, do krve ale již neprostupují, protože onen cedník s oky již má oka uzavřena.
Napájení jehněte další dny bych zajistil mléčnou krmnou směsí, náhražkou, např. Mikrop Ovis aj. Jde o mléčnou náhražku, která svým složením se nejvíce podobá mléku ovčímu nebo kozímu.
Přechod pozvolný, od týdne, případně 14. dní bych zahájil podávání starteru, případně sena a podávání vody (vodu opět až za 20 minut po napojení mléčným nápojem, ne dříve, aby voda netekla do slezu.. ta musí téci do bachoru, který se musí postupně vyvinout). O napájení jehňat jsem napsal příspěvek na stránkách v sekci věnované chovu ovcí.
Zdavím Standa

Re: Krmení jehněte

Standa,10. 2. 2013 18:05

Ještě doplnění,

podívejte se na chov ovcí - odchov jehňat - napájení mlékem a mléčnou krmnou směsí. Je tam dole orientační tabulka. Intervaly prodlužujte a objem úměrně zvyšujte.
Ještě k mlezivu, to samo o sobě obsahuje i vyšší množství hořčíku, který má laxativní účinky a u narozených mláďat má za úlohu odstranit zátku střevní tzv. smolku. Proto přejděte plynule na mléčnou krmnou směs pro jehňata. Standa

Dojení ovce

Beňo,31. 1. 2013 18:02

Dobrý den, mám ovci, které se narodilo jehně, ale brzy po porodu zemřelo. Chtěl jsem se zeptat, jak dlouho je potřeba ovci dojit, nebo jak bych měl postupovat. Děkuji

Re: Dojení ovce

Standa,2. 2. 2013 8:07

Hezký den, Beňo,
pokud ovci po narození uhynou jehňata a nejde o plemeno, které chováte za účelem získávání ovčího mléka (dojené plemeno), pak je potřeba chovatelskými kroky přivést ovci do stádia zaprahnutí, tedy do stádia, kdy ovce přestane produkovat mléko. Běžně se to dělá tak, že se ovce krmí pouze senem a vyloučí se, případně se omezí krmiva, která podporují laktaci, tj. okopaniny (mrkev, jablka, řepa aj.) a také jadrná krmiva. Určitě základem je také pravidelná kontrola vemene, které by nemělo být příliš tuhé, na pohmat horké, měnící barvu (do fialova, černa) a bolestivé na pohmat. Jde o prevenci případného zánětu vemene, který se může velmi rychle rozvíjet, a který může ohrozit celkový zdravotní stav ovce - celková sepse (tzv. otrava krve) a úhyn ovce. V případě jakéhokoliv podezření na zhoršující se zdravotní stav (malátnost, nežravost aj.), nebo při podezření na zánět vemene je potřeba urychleně kontaktovat veterináře, který se postará o léčbu (antibiotická léčba zánětu).
Držím pěsti. Standa

Sít z balíků

Jirka,28. 1. 2013 21:35

Dobrý den,

zkrmuji skotu balíky senáže a nerozbaluji je hned najednou aby nezoxidovali. Mám ale dojem, že občas mohou krávy i se senáží sežrat sít z balíku. Dokáží vlákna ze sítě projít trávicím traktem bez způsobení problémů.Děkuji za radu

Re: Sít z balíků

Standa,29. 1. 2013 18:27

Hezký den, Jirko,
určitě síť z balíkované senáže může být velkým problémem pro trávicí trakt skotu. Síť na rozdíl od hřebíku či jiného ostrého předmětu nemusí sliznici předžaludku poškozovat, to však ale nic nemění na faktu, že se může kus sítě stát shlukem (na srolovanou síťku se přichytí částice krmiva a problém je na světě), který bude bránit posunu potravy dál (osa bachor - střevo). Riziko ucpání např. čepco-knihového otvoru zde je, případně může dojít k částečnému zneprůchodnění zažívacího traktu. Prevence je základem úspěchu, proto je potřeba sítě při rozbalování balíků posbírat (to samé platí i pro provazy na balících apod.).
Zdravím Standa

Re: Re: Sít z balíků

Jirka,30. 1. 2013 20:37

Děkuji

nezvaná hosté v kožichu galloway

monika,29. 1. 2013 12:07

Dobrý den zeptám se máme 4 býčky a 1 jalovici galloway
na jalovici jsme našli ve větší míře parazity v kožichu(i s larvami) převážně na hlavě(hnědý s nožkama) krávu to svědí místama má už začíná mít vylisaná místa
čím a jak so toho zbavit ? děkujiMonika

Re: nezvaná hosté v kožichu galloway

Standa,29. 1. 2013 18:42

Hezký den, Moniko,
pokud má jalovička v srsti nějaké "berberky", pak je vhodné se obrátit na Vašeho veterináře. Určitě můžete udělat to, že si vezmete zkumavku nebo jinou nádobku a pokusíte se "breberky" do ní lapit (někdy stačí i vzorek na průsvitné izolepě). Veterinář/ka by se na tyto měla podívat pod lupou či mikroskopem a rozhodnout o co jde (stejně jako navrhnout léčbu a preventivní opatření).
Dle mého soudu a s ohledem na roční období bych to odhadoval na všenky nebo vši. Všenky jsou parazité, kteří se v kůži pohybují velmi rychle. Vši jsou větší než všenky a pohybují se pomaleji. Odstranění vší a všenek u skotu se pak děje podle toho, kdo je původcem (všenky jsou závislé na kožních derivátech, vši sají krev a tedy se dají i likvidovat případnou aplikací některých inj. přípravků). Obecně se ale používají i postřiky na tělo zvířete, případně aplikace tekutých přípravků, tzv. pour on (např. Butox aj.).
Závěrem tedy, obraťte se na veterináře, který zjistí kdo je původce a navrhne vám léčbu.
Zdravím Standa

Re: Re: nezvaná hosté v kožichu galloway

monika,30. 1. 2013 9:48

Děkuji)))

Kokcidióza

Monika Chochelová,21. 1. 2013 18:25

Dobrý den,nevite v kolika stupních vymrznou na pastvině kokcidie.Popřípadě jak jí co nejjednodušeji zlikvidovat?
Mám jí prokázanou zatím u jedné kozy,ale pochopitelně chci zabránit dalšímu nakažení.
Moc děkuji a přeji hezký den
Monika

Re: Kokcidióza

Standa,28. 1. 2013 14:50

Zdravím, Moniko,

kokcidie je řekl bych častým parazitem v chovu koz. Zkoušel jsem hledat informace o případném působení nízkých teplot na vývojová stádia tohoto parazita, ale jaksi bez žádného úspěchu (obecně se tvrdí, že zárodky parazitů odolávají teplotám do cca - 20 °C) . Ve vztahu k asanaci je dobré uskutečnit pravidelnou asanaci ustájení (alespoň na jaře a na podzim - vyhánění z ustájení - mechanická důkladná očista - odvoz hnoje - desinfekce ustajovacích prostor - na kokcidie platí voda s desinfekčním prostředkem o teplotě 70 až 75 °C). U pastvin bude důležitý jejich management přepásání a její rozdělení na části, které se postupně přepásají a také ale ošetřují (posekání nedopasků, případné smykování, vláčení, přihnojení, vysušení apod.).
Zdravím a přeji vše dobré. Standa

Re: Re: Kokcidióza

Monika Chochelová,29. 1. 2013 21:55

Dobrý večer,moc Vám děkuji za radu.Teorie je vždycky strašně fajn,ale ta praktická část...
Mám pastvu v dost nerovném terénu,a zajímalo by mě,jak by se to tu mělo nějak upravovat.No ale snad se stane nějaký zázrak.Řeším možné možnosti přímo s veterinářkou (máme bezvadný vztah).
Chlívy radši ani nemluvit... Vše jsem "podědila" a teď se z toho nějak vysekat.Jó kdyby měl člověk peníze,pak jde všechno.
Přeji Vám hezký večer a ještě jednou moc děkuji.Monika

chov nutrií

Eva,20. 1. 2013 21:18

Dobrý večer
Zdělila jsem statek a začla jsem s chovem nutrií...zatím jen pro vlastní potřebu.Chtěla jsem se zeptat zda se dá s nutriemi začít podnikat, jestli se to v dnešní době oplatí a pokud ano...co pro to musím udělat?
Předem děkuji za odpověď.

Re: chov nutrií

Standa,21. 1. 2013 18:18

Hezký den, Evo,

chov nutrií je u nás jakousi velmi okrajovou záležitostí. U podnikatelského záměru je potřeba mít jasno, komu, v jakém objemu a za jakých situací bude možno dodávat nutrií maso (včetně koncovky zpeněžování kožky). Určitě bych se v tomto směru zaměřil na restaurační sítě ve větších městech, neřknu-li ve velkoměstech.
Určitě chov nutrií považuji za specializaci, která má zase šanci najít svou cílovou skupinu.
Jak jsem napsal výše, je potřeba si udělat analýzu možností (odběratelskou základnu), také si udělat kalkulaci nákladů a mít trochu představu o realizaci (sezónní, celoroční produkce, porážková hmotnost cca 4 kg apod., legislativní rámec - je rozdíl mezi prodejem ze dvora a intenzivním chovem - případným velkochovem).
Zdravím Standa

Re: Re: chov nutrií

Eva,28. 1. 2013 13:24

Dobrý den děkuji moc za odpověď