Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Gasconne

Standa,27. 2. 2013 22:14

Zdravím, Zdeňko,

a) býk by měl být ve vašem stádu, kde právě probíhají porody krav, oddělen. Samostatný výběh, ustájení v samostatném kotci pro býka a do stáda jej zařazovat v hlavní sezonu připouštění (tj. červen až srpen).
b) příkrm telat je možný, ať již to jest přídavkem sena nebo koncentrovaného krmiva - směsi pro odchov telat. Řeší se to obvykle systémem prolézaček, tedy ohraněného prostoru, kam mohou pouze telata, ale ke krmivům pro telata se nedostanou jak krávy, tak případně starší jalovice.
c) vakcinace - určitě vakcinace je možné uskutečnit, ale vždy by měl být dělán v součinnosti chovatel - veterinář. Hlavně by měl chovatel vědět, jaké problémy v chovu má (průjmy u telat, trichofytoza aj.). Stejně tak je potřeba spolupracovat i při tvorbě antiparazitárního programu a součinnosti při povinných testech viz. METODIKA KONTROLY ZDRAVÍ ZVÍŘAT A NAŘÍZENÉ VAKCINACE NA ROK 2013.
http://eagri.cz/public/web/file/186478/ZEMEDELSTVI_02_12_upraveno.pdf
ZDravím Standa

Slepice

Anna,16. 2. 2013 18:38

Dobrý den,mám dotaz ohledně slepice-má kolébavou,váhavou chůzi,celkově je taková malátnější.Máme jich celkem 6,ostatní jsou v pohodě.Když ji prohmatám lehce břicho,tak jsem měla pocit jako by tam měla vejce ,ale nemůže je asi snést.Průjem nemá,stáří 2,5 let,krmíme suchým nastrouhaným pečivem,obilí ,kukuřičný šrot,přidáváme trochu Konvitu,minimálne 2x denně je pouštíme na zahradu+volný pohyb ve volieře. Nevím co by mohlo být příčinou a dá se to léčit?

Re: Slepice

Standa,20. 2. 2013 19:20

Hezký den, Anno,

s chorobami drůbeže nemám žádné zkušenosti, takže mou odpovědí vás asi zklamu. Již mé opakující se obrácení na veterinárního lékaře platí i zde. Případně se obrátit na místní chovatelé drobného zvířectva, kde jsou profesionální chovatelé. Nemocí drůbeže je celá řada, proto požádejte o radu u odborníků. Držím pěsti. Standa

Re: Re: Slepice

Anna,20. 2. 2013 20:15

Dobrý večer Stando,děkuji za odpověď,taky jsem se už informovala u známého chovatele,konstatoval,že už zřejmě je čas ,,na polévku,,... bohužel je máme hodně ochočené a je nám jich líto jakkoliv použít jinak než na produkci vajec.Děkuji za Váš čas a odpověď -hezký večer Anna :-)zjc6

prase

Mirka,18. 2. 2013 20:06

Hezký den,
dostala jsem nabídku koupit si kanadské pastevní prase, a to celou rodinku. Poradíte mi čím krmit a jaké jsou podmínky pro chov tohoto plemene? Děkuji Mirka

Re: prase

Standa,20. 2. 2013 19:50

Hezký den, Mirko,

určitě žádné plemeno Kanadské pastevní prase neznám, ani jsem je nedohledal. V našich končinách se v poslední době objevují podnikavci, která tato prasat nabízejí (někdy i pastevní strakaté prase aj.). Často jde o křížence různých plemen (plemena uznaná, kříženci např. s divokým prasetem apod.), ale takováto lidová tvořivost - náhodné křížení (prznění) je v rozporu s národní legislativou - Zákonem o šlechtění a plemenitbě.
Pokud neznáme dostatečně daného chovatele, nemáme deklarován jasný původ zvířat, neobdržím doklady o zvířatech, pak je lepší nic od takového člověka nekupoval.
To samé platí po podléhání módním trendům - "prasátko do bytu" apod.
Tedy, má rada jest nekupovat žádná kanadská pseudoprasátka a v tomto případě máte možnost se obrátit na Českou plemenářskou inspekci. Na zvážení je podání podnětu ve věci klamavého jednání či podvodu.
Zdravím Standa

Vazné ustájení

Milča,14. 2. 2013 12:21

Máme stáj s vazným ustájením dojnic. Do kdy je možné tento způsob ustájení používat?

Re: Vazné ustájení

Standa,14. 2. 2013 20:36

Hezký den, Milčo,

vazné ustájení není zrušeno resp. zakázáno a datu jeho zákazu nevím. Návrh na úrovni EU zde byl již před lety, ale jeho projednávání bylo odloženo, a to s ohledem na ostatní země, kde je skot ustájen vazně - malochovy v Rakousku, Německu, Francii aj. V podmínkách ČR je tzv. na vazno chováno cca 10 % dojených krav (90 % krav je ustájeno ve volných stájích).
Zdravím Standa

průjem jehňat

Jiří,13. 2. 2013 13:59

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu. U jednoho jehněte (kříženec Romanovky a Suffolka) asi týden starého se objevil průjem. Jedná se o jehnici ze dvojčat. Druhé jehně (taky jehnice) prospívá výborně. Matka snad na základě zápachu jehně odmítá a nedává mu pít. Chtěl bych se zeptat, jak mám průjem u takto malého jehněte řešit. Vím, že existují směsi, ale ty se podávají hned po narození a dodací lhůta je 7 dní. Existuje i jiné řešení? Třeba nějaký bylinný odvar. Děkuji za odpověď.

Re: průjem jehňat

Standa,14. 2. 2013 20:30

Zdravím, Jirko,

bylinné směsi aj. beru jako podpůrný prostředek skutečné léčby, která by měla být navržena veterinářem. Co se týče průjmu u jehněte, pak nelze ani v náznaku soudit na původce. To může říci jen veterinář na místě (průjem vodnatý, krvavý, silně zapáchající apod.) - odhad - stanovení možné původce (bakteriální infekce). Průjmy se musí řešit ihned s veterinářem - riziko rychlé dehydratace, prudkého průběhu, vyčerpání, úhynu.. případného postižení i ostatních chovaných jehňat.
Co se týče napájení mlékem, pak lze ovci přidržovat při sání. Pokud to nejde, pak přejít alternativně např. na kozí mléko a pak přejít na mléčnou krmnou směs. Důležité je v prevenci průjmů nepodcenit příjem mleziva (ostříhaná vlna kolem vemene, umyté vemeno a potvrzení, že struky ovce jsou průchodné - odstřiky). Také poporodní ošetření - zejména pupku jodovou desinfekcí. Z pohledu ustájení je dobré 2x do roka uskutečnit vyhrnutí podestýlky, desinfekci.. hygienu podestýlky lze zvýšit i přídavkem jemně mletého vápence - posypem podestýlky.
Držím pěsti! Standa

pečivo

jara,12. 2. 2013 18:33

Ještě dotaz, lze krmit mírně plesnivé pečivo například chléb? Nemám na mysli proplesnivělé skrz naskrz, ale jen povrchovou plíseň, kamarádka mi říkala, že to koňům dává tak, že to setře nebo umyje a pak krmí, jaký je na to váš názor? Znova opakuji,že se jedná jen o povrchovou plíseň a ne zcela znehodnocené pečivo. Je to jen informativní dotaz, sám takové pečivo nekrmím, ale likviduji. Díky za reakci

Re: pečivo

Standa,14. 2. 2013 20:18

Zdravím, Járo,

ještě jednou. U krmení zvířat platí, že i malé okrsky plísní jsou plísněmi a potravina - krmivo je plísní zasažena podstatně více než vy vidíte a než si jistě myslíte. Takové pečivo bude obshaovat aflatoxiny, ochratoxiny aj., podle druhu plísně.. a jak jsem psal nedávno, tělo má schopnost toxiny kumulovat a část se jich může dostávat do surovin - mléko apod.
Žádné omývání, seškraby, vyřezávání nemá smysl. Taková to krmiva - potraviny patří do koše, na skládku, nebo do hnojiště. Zvířata nesmíme brát jako odpadkový koš!!!.. Určitě by jste si plesnivý rohlík taky nedal.. a to ani po oškrabání plísně :)
Zdravím Standa

mlato

jara,12. 2. 2013 18:28

Zdravím Stando! Rýsuje se mi možnost přístupu k mlátu, chovám kozy a králíky. Chtěl bych se zeptat zda-li je možnost kozám a králíkům zařadit,samozřejmě postupně, mláto jako doplněk krmné dávky, jestli ano tak kolik procent může mláto tvořit v krmné dávce? Děkuji za reakci

Re: mlato

Standa,14. 2. 2013 20:06

Hezký den, Járo,

mláto je dobrým doplňkovým krmivem jak pro přežvýkavce, tak i pro prasata. O králících informace nemám (mláto se u nás dávalo hlavně praseti). Pokud jej budete zkrmovat, pak je potřeba pamatovat na to, že se zejména v létě rychle kazí (zkrmování čerstvého nejlépe do 36 až 48 hodin). Použil bych ho u laktujících koz a to v dávce cca 0,25 kg/den s tím, že přídavek jadrného krmiva (obilovin - šrotu) je vhodný, protože mláto nemá vysoký obsah energetické složky (vyrovnání poměru bílkoviny : energie). Zdravím Standa

nesouměrné vemeno

Petra,3. 2. 2013 22:47

Dobrý den, chtěla bych se zeptat před týdnem jsem si koupila krávu Jersey, která je momentálně 9měsíců po porodu a ještě dojí, zapuštěná není, přivezla jsem si ji se souměrným vemenem, teď po týdnu z jedné půlky dojí hodně a z druhé skoro nic, má nalitou jen jednu polovinu vemene a v té druhé jakoby se tvořilo mnohem méně mléka, dojím dojačkou nasazenou po celou dobu na všech strucích. nevím co dělám špatně.... na zánět to nevypadá vemeno není horké ani zarudlé a ani tuhé...prosím o radu co dělám špatně nebo čím to může být, nerada bych ji nějak zničila...děkuji

Re: nesouměrné vemeno

Standa,10. 2. 2013 17:27

Hezký den, Petro,

co se týče nesouměrnosti vemene, pak je potřeba zmínit, že mléčná žláza je rozdělena na levou a pravou polovinu, kdy každá z nich má samostané nervové a krevní zásobení a každá z těchto polovin má i samostatný závěsný aparát. Pokud nepozorujete změny - zánět, otok aj. (záněty - odstřiky do černého hrnku, případně tzv. NK test), pak bych soudil, že kráva se již pomalu tzv. zaprahuje. Množství mléka je závislé nejen na genetice dané plemenice, ale také na výživě, dojení apod.
Co se týče mobilního dojicího zařízení, tak zde je nutné dbát pravidelné údržby, kontroly a seřizování - správné nastavení podtlaku a počtu pulzů (nesprávný podtlak může vést např. v tzv. hyperkeratózu na hrotu struku - bílé kolečko v ústí strukového kanálku - tzv. na hrotu - nebo různě keratinizované útvary v případě permanentního poškozování strukového kanálku).
Také je potřeba se podívat na strukové návlečky, které mají omezenou životnost a je potřeba je kontrolovat - sledování ústí, prasklin na hadičkách apod. U strukových návleček je dobré mít k dispozici šablonu pro stanovení optimálního průměru.
Za nějakou dobu se bude blížit doba zaprahování krávy. To je pak dobré probrat s veterinářem (strategie a případná aplikace přípravků pro zaprahování), pokud tedy nebude kráva vyřazena na což ukazuje fakt, že kráva není dosud zapuštěna.
Zdravím Standa

Re: Re: nesouměrné vemeno

Petra,11. 2. 2013 12:21

děkuji moc za rady

Krmení jehněte

Teresa,10. 2. 2013 13:39

Dobrý den,
potřebovala bych radu ohledně třídenního jehněte. Ovce ho nechtěla krmit, takže mu teď dáváme kravské mlezivo, nejdříve 60 ml každou hodinu, teď intervaly prodlužujeme třeba na dvě hodiny, pořád ale podáváme 60 ml. Chtěla bych se zeptat, zda-li je to dostačující a kdy máme začít jehněti dávat i jiný příkrm než mlezivo. Děkuji za odpověď

Re: Krmení jehněte

Standa,10. 2. 2013 17:54

Zdravím, Terezo,

s neochotou ovce nechat sát jehně se setkávám často. Pokud je síla chovatele a snaha několik dní ovci přidržovat při sání, pak úspěchy často jsou. U strategie umělého odchovu chválím podávání mleziva. Napájení jim, má ale význam prvních cca 24 hodin, kdy je nutné, aby protilátky z mleziva prošly střevní sliznicí střeva (po narození je střevo všech mláďat přežvýkavců jako cedník s oky, přes které mohou tyto protilátky prostupovat přes stěnu střeva a dostat se tak do krevního oběhu... pokud mládě nedostane žádné protilátky, pak hyne brzy na infekce). Napájení mlezivem další dny lze označit za lokální imunitu - protilátky se ve střevě mohou vázat na patogeny, do krve ale již neprostupují, protože onen cedník s oky již má oka uzavřena.
Napájení jehněte další dny bych zajistil mléčnou krmnou směsí, náhražkou, např. Mikrop Ovis aj. Jde o mléčnou náhražku, která svým složením se nejvíce podobá mléku ovčímu nebo kozímu.
Přechod pozvolný, od týdne, případně 14. dní bych zahájil podávání starteru, případně sena a podávání vody (vodu opět až za 20 minut po napojení mléčným nápojem, ne dříve, aby voda netekla do slezu.. ta musí téci do bachoru, který se musí postupně vyvinout). O napájení jehňat jsem napsal příspěvek na stránkách v sekci věnované chovu ovcí.
Zdavím Standa

Re: Krmení jehněte

Standa,10. 2. 2013 18:05

Ještě doplnění,

podívejte se na chov ovcí - odchov jehňat - napájení mlékem a mléčnou krmnou směsí. Je tam dole orientační tabulka. Intervaly prodlužujte a objem úměrně zvyšujte.
Ještě k mlezivu, to samo o sobě obsahuje i vyšší množství hořčíku, který má laxativní účinky a u narozených mláďat má za úlohu odstranit zátku střevní tzv. smolku. Proto přejděte plynule na mléčnou krmnou směs pro jehňata. Standa