Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Kokcidióza

Standa,28. 1. 2013 14:50

Zdravím, Moniko,

kokcidie je řekl bych častým parazitem v chovu koz. Zkoušel jsem hledat informace o případném působení nízkých teplot na vývojová stádia tohoto parazita, ale jaksi bez žádného úspěchu (obecně se tvrdí, že zárodky parazitů odolávají teplotám do cca - 20 °C) . Ve vztahu k asanaci je dobré uskutečnit pravidelnou asanaci ustájení (alespoň na jaře a na podzim - vyhánění z ustájení - mechanická důkladná očista - odvoz hnoje - desinfekce ustajovacích prostor - na kokcidie platí voda s desinfekčním prostředkem o teplotě 70 až 75 °C). U pastvin bude důležitý jejich management přepásání a její rozdělení na části, které se postupně přepásají a také ale ošetřují (posekání nedopasků, případné smykování, vláčení, přihnojení, vysušení apod.).
Zdravím a přeji vše dobré. Standa

Re: Re: Kokcidióza

Monika Chochelová,29. 1. 2013 21:55

Dobrý večer,moc Vám děkuji za radu.Teorie je vždycky strašně fajn,ale ta praktická část...
Mám pastvu v dost nerovném terénu,a zajímalo by mě,jak by se to tu mělo nějak upravovat.No ale snad se stane nějaký zázrak.Řeším možné možnosti přímo s veterinářkou (máme bezvadný vztah).
Chlívy radši ani nemluvit... Vše jsem "podědila" a teď se z toho nějak vysekat.Jó kdyby měl člověk peníze,pak jde všechno.
Přeji Vám hezký večer a ještě jednou moc děkuji.Monika

chov nutrií

Eva,20. 1. 2013 21:18

Dobrý večer
Zdělila jsem statek a začla jsem s chovem nutrií...zatím jen pro vlastní potřebu.Chtěla jsem se zeptat zda se dá s nutriemi začít podnikat, jestli se to v dnešní době oplatí a pokud ano...co pro to musím udělat?
Předem děkuji za odpověď.

Re: chov nutrií

Standa,21. 1. 2013 18:18

Hezký den, Evo,

chov nutrií je u nás jakousi velmi okrajovou záležitostí. U podnikatelského záměru je potřeba mít jasno, komu, v jakém objemu a za jakých situací bude možno dodávat nutrií maso (včetně koncovky zpeněžování kožky). Určitě bych se v tomto směru zaměřil na restaurační sítě ve větších městech, neřknu-li ve velkoměstech.
Určitě chov nutrií považuji za specializaci, která má zase šanci najít svou cílovou skupinu.
Jak jsem napsal výše, je potřeba si udělat analýzu možností (odběratelskou základnu), také si udělat kalkulaci nákladů a mít trochu představu o realizaci (sezónní, celoroční produkce, porážková hmotnost cca 4 kg apod., legislativní rámec - je rozdíl mezi prodejem ze dvora a intenzivním chovem - případným velkochovem).
Zdravím Standa

Re: Re: chov nutrií

Eva,28. 1. 2013 13:24

Dobrý den děkuji moc za odpověď

Re: Re: Re: chov nutrií

Standa,28. 1. 2013 14:58

Není zač Evo,
v poslední části příspěvku mělo být napsáno 4 kg jatečně upraveného těla - porážková hmotnost u nutrií může být více. Jinak vedlejším produktem v chovu nutrií bude kožka, jejíž cena se dnes u výkupců pohybuje mezi 70 až 100 Kč. Zdravím Standa

Obilí

jara,23. 1. 2013 8:42

Zdravím Stando! Jaký máte názor na zkrmování tzv. pařených zrnin? Je to lepší, horší, nebo k ničemu? Někde jsem to četl, že je to dobré pro nutrie, někde zase pro prasata, a tak by mě zajímalo jestli se tento způsob dá použít i dalších hospodářských zvířat například koz. Děkuji za reakci

Re: Obilí

Standa,28. 1. 2013 14:56

Zdravím, Járo,

paření zrnin (případně vaření) se dělalo dříve, kdy ne každý měl doma šrotovník. Obecně prvním důvodem je změkčení onoho zrna (lepší pro rozmělnění zrna a lepší využití jeho obsahu), dalším důvodem vaření a paření byla inaktivace klíčení plevelů, které byly v zrninách běžně přítomny (zkrmovány byly výmlatky různé kvality). Pokud nemáte šrotovník, pak paření (nebo čisté máčení a nakličování zrnin) je jednou z metod jak zlepšit využitelnost zrnin.
Paření brambor má za cíl inaktivaci solaninu, který se vyskytuje v nazelenalých bramborách (plus se dává kmín, jehož silice mají také význam) a navíc touto úpravou dochází k přeměně škrobu v nich obsaženým - mazovatění a lepší stravitelnosti.
Zdravím Standa

Prosím o radu

Miroslav,19. 1. 2013 23:09

Dobrý den prosím o radu,chci v nejbližší době připouštet moji prasničku,je to kříženka a neni moc velká proto nevím jaké zvolit plemeno,chci inseminovat.Které plemenu bude nejvhodněnjší ? Pietran,Landrasse,Bílé ušlechtile? zaslechl jsem že Pietran je menšího vzrustu,je to pravda.Děkuji za odpověd.

Re: Prosím o radu

Standa,20. 1. 2013 14:47

Hezký den, Mirku,

v příspěvku píšete, že doma chováte kříženku... ale jakou? Jakých plemen? Kolik je její žívá hmotnost, nebo jaký je odhad hmotnosti třeba podle páskové míry? Pro inseminaci je podstatná vždy hmotnost prasničky.., a to před věkem, který je relativním a doplňkovým údajem. Co se týče tělesného rámce kanců, tak Pietraine je spíše středního tělesného rámce, stejně jako někteří kanci plemene Hampshire.
Pietraine je plemeno s vyšší stresovým potenciálem. Určitě u dobře vyvinuté prasničky lze použít nejen čistá plemena, ale i hybridní linie kanců z inseminační stanice.
Zdravím Standa

Re: Re: Prosím o radu

Miroslav,20. 1. 2013 20:28

No je to kříženka asi všeho,je v ní část vietnamce25%,část divočáka 50% a část landrasse 25%,odhaduju jí něco kolem 60 kg což je na divočáka krásná váha,chtěl jsem zvolit poprvé to nejmenší plemeno,aby je bezproblémů uživila.Dá se tedy sehnat sperma od kříženců?Děkuji za odpověď.

Re: Re: Re: Prosím o radu

Standa,20. 1. 2013 22:03

Zdravím,

jestli jde o křížence vietnamského, divočáka apod. pak doporučuji prasničku porazit!!! a udělat zabíjačku. Tohle není kříženka, ale "przněnka" a křížení tohoto typu je chovatelský diletantismus. Křížení s divočákem je mj. zakázáno a může to majitele stát pár desítek tisíc na pokutách.
Křížení tohoto typu nepodporuji a dál se k tomuto nebudu vyjadřovat. Standa

Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Miroslav,20. 1. 2013 23:23

Tak pardon jestli jsem vás naštval,s chovem začínam,a slyšel jsem že tyto kříženci jsou nenároční na chov.Později bych chtěl zkusit přeštické černostrakaté,ale nevím kde se daji sehnat,v okolí jsem je nesehnal.Děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Standa,21. 1. 2013 15:13

Zdravím, Mirku,

naštvaný nejsem, jen mám pocit, že chov prasat se dnes zaměňuje s něčím co nepatří ani do zoologické zahrady.. Myslím, že lidé podléhají "modním" trendům, a domnívají se, že kříženci různých kadeřavých zvířat, divočáka, vietnamského prasete je spasí a pořídí si zvíře, které nepotřebuje "údržbu". Definice nenáročného prasete neznám.
Tomuto se vyhýbám a myslím si, že chov prasat má svá pravidla a ta by měla být ctěna. Navíc křížení "všeho" se "vším" může přinést více škody než užitku (např. v podobě vzniku genetických vad, přenosu chorob hlavně z divočáka apod.). Takové chovatelství se pak může projevit i vznikem škody (porušení zákona, přenos chorob při prodeji jinému chovateli apod.), a to pak již zábava není..
Zdravím Standa

Kde seženu

Lukáš,23. 1. 2013 14:00

Dobrý den pořád říkáte něco o chování přeštických černostrakatých prasat,nejdříve jsem je chtěl,ale bohužel buď křížence nebo vubec k sehnání nejsou,a když se oběví někde inzerát tak je to strašně daleko a a bůh ví jestli je to přeštický,či Hempshirské,či nějaký paskvil jak říkáte,existuje nějaká chovná stanice čistě černostrakoušů? PS: na internetu je asi 3krát tolik informací o mangalici než o našem černostrakoušovi!! Pak se diví že je to dneska na každém rohu.A černostrakaté pomálu vymizelo.
Děkuji za odpověd.

Re: Kde seženu

Standa,25. 1. 2013 8:50

Hezký den , Lukáši,

určitě se vše dá v dnešní době zjistit, protože součástí nákupu zvířat je také předání dokumentů, které potvrzují původ zvířat (v těchto dokumentech je uvedená plemenná příslušnost, datum narození apod.). Pokud jde o nákup přeštického černostrakatého prasete, pak víte, že vznikly stránky klubu chovatelů přeštíka, které spravují kolegové z oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí. Nevím odkud jste, ale pokud napíšete Dr. Václavkové, které je jednou z osob, které garantují chov přeštíka, pak Vám jistě dá kontakt na chovatele, kteří skutečně chovají toto plemeno (vaclavkova.eva@vuzv.cz)
Zdravím Standa

kastrace a řezáky

Daniel,21. 1. 2013 20:52

Dobrý večer prosím o radu mám tři kanečky křížence větnamské a divoké prase jsou jim tři měsíce. Yačínají na sebe být zlé peruse koušouse. Tři dotazy jak je vykastrovat, je nutné jim odstranit řezáky a u obojího jak a mohu to provést sám. děkuji

Re: kastrace a řezáky

Standa,21. 1. 2013 21:02

Zdravím,

nevím, jestli je dotaz skutečný, nebo žiji v době, kdy každý chová křížence vietnamského prasete a divokého prasete, což je ilegální plemenitba. Zvláštní je, že mi došlo v průběhu 14 dní 9 emailů s dotazy na tyto křížence.. Budiž. Kastraci smí uskutečnit veterinární technik a veterinární lékař. Obraťte se prosím na ně. V žádném případě tyto úkony nedělejte sám - šlo by o týrání zvířat.
Zdravím Standa

Re: Re: kastrace a řezáky

DAN,21. 1. 2013 21:34

DĚKUJI ZA INFORMACI VYSVĚTLÍM KOUPILY JSME KANADSKÉ PASTEVECKÉ PRASE V DOBRÉ VIŘE ŽE TO EXISTUJE NAKONEC NAS VŠICHNI PŘESVĚDČILZ ŽE JE TO VIETNAMEC KŘÍŽEN S DIVOČÁKEM MÁME PÁREK. TAK ŘEŠÍM NAŠE VLASTNÍ MLADÉ. DĚKUJI YA INFORMACI MZSLEL JSEM KASTROVAT TŘEBA KASTRAČNÍMI KUMIČKAMI A NA ŘEZÁKY NĚKDE PRODÁVALI JAKÉSI KLEŠTĚ. DAN

Re: Re: Re: kastrace a řezáky

Standa,22. 1. 2013 9:35

Hezký den,

podle Vašeho příspěvku jste se stal obětí podvodu a musím konstatovat, že nejste bohužel první. Někteří podnikavci v oblasti chovu nenáročných a "pastevních" prasat jsou v poslední době velmi akční. V tom případě by má míra trpělivosti byla blízká nule a rozmýšlel bych se nad trestním oznámením (uvedení v omyl, podvod) a nebo zlehka dal podnět na Plemenářskou inspekci, která by si v tomto případě věděla rady s černou plemenitbou.
Co se týče kastrace, tak nejrozšířenější je chirirgucká kastrace veterinárním lékařem. Gumičky se používají u kozlů a beranů, kde varlata jsou uložena v šourku (jiné anatomické uložení varlat je ale u kanců - zde se gumičky nedají aplikovat). U zubů je potřeba mít zkušenosti a taktéž by toto měl dělat veterinární technik nebo spíše lékař (lze udělat zákrok při uspání kance při současné kastraci).
Pokud máte zájem o chov prasat, pak by nemuselo být špatnou volbou právě přeštické prase.
Zdravím Standa