Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pavel - Kdy?

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat kdy se dá poznat březost u prasničky? Myslím sonem,zapuštěná je 3 týdny. Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Kdy?

Hezký den, Pavle,

vyšetření březosti prasniček nebo prasnic se ultrazvukem dělá mezi 30 až 40 dnem březosti. Zdravím Standa

patrik - kamena sol

dobry den prosim o radu od kolkych mesiacoch mozu male teliatka kamennu sol

Standa - Re: kamena sol

Hezký den, Patriku,

krmnou sůl, lépe obohacený minerální liz bych dával od 3. měsíců věku. Standa

patrik - Re: kamena sol

velka vdaka

Hana - věk hospodářských zvířat

Dobrý den, pane Stando,
promiňte za můj banální dotaz, ale nikde na něj nemohu najít odpověď. Jakého věku se průměrně dožívají hosp. zvířata, konkrétně koza, kráva, kůň, prasnice, králík? A jak dlouhé je jejich reprodukční období, při běžném domácím chovu? Od jakého do jakého věku se doporučuje připouštění těchto zvířat?
Moc děkuji
Hana

Standa - Re: věk hospodářských zvířat

Hezký den, Hano,

na vaše otázky mohu odpovědět jen částečně, protože žádné průměrné číslo neexistuje a dlouhověkost zvířat se odvíjí nejen od genetického založení jedince, ale hlavně od způsobu chovu - lidské péči. Hospodářská zvířata se nechovají až do jejich stáří, ale u některých víme, kdy jsou neplodnější, případně kdy dochází k poklesu plodnosti, užitkovosti apod. Pokud budeme brát, že chceme kozu jak k získání kůzlat a mléka a na stáří si jí necháme, pak se může dožít i cca 20 - 23 let, kráva pak cca 20 až 25 let, kůň 35 let i déle, ovce cca 17 až 20 let. Krávu můžete mít v chovu cca 10 let, kozu cca 8, max. 9 let, ovci cca 4 až 7 let, prasnici 3 až 6 let (vždy záleží na četnosti porodů např. u prasnice - 2 nebo 1 vrh do roku apod.).
Věk není rozhodující pro zapouštění samic.. rozhodující je vždy hmotnost při prvním zapuštění u skotu - česká straka = 60 % z živé hmotnosti dospělé krávy = 650 kg x 0,6 = 390 kg, u kozy pak 60 % = min. 30 lépe 35. nebo nechat kozičku do příštího roku, prasnička cca 120 až 130 kg apod. Tedy hmotnost a hlavně dobré zdraví jsou základem.
Zdravím Standa

Karel - Re: Re: věk hospodářských zvířat

Stando prosím Vás jak se pozná u bahnice ve věku 4 - 7 let že je již "zralá do salámu " ?

Standa - Re: Re: Re: věk hospodářských zvířat

Hezký den, Karle,

termín "zralá do salámu" ;) bych nahradil za sebe slovem selekce. Selekce, neboli vyřazení z chovu může být na základě několika faktorů: zdravotní stav (problémy se zažíváním; problémy s kondicí - pod vlnou poznáte pomocí řeznických hmatů v jaké kondici ovce je; problémy s končetinami; záněty mléčné žlázy apod.), užitkovost - v případě nízké mléčnosti u dojených ovcí, samozřejmě ale i u masných plemen - podle přírůstků jehňat se dá poznat tzv. mléčnost (je ale závislá na úrovni chovu - výživě a ošetřování), plodnost - vyřazení z chovu (problémy se zabřeznutím, poporodní komplikace, u plemen s vícečetnými porody pak rození jedináčků), mateřské vlastnosti - pokud ovce odmítá péči o jehňata např. na druhém a dalším vrhu apod. Se selekcí je také potřeba přemýšlet nad věkovou strukturou stáda, tj. na brakováním - vyřazováním a nahrazováním starších ovcí novou generací (v případě řádně vedeného chovu by užitkovost měla být lepší rok od roku za předpokladu dobrého managementu stáda).
Zdravím standa

Jakub - Paznehty u skotu

Dobrý den chci chovat mastný skot,ale nevim jestli se ošetřují u mastného skotu paznehty ?
Děkuji

Standa - Re: Paznehty u skotu

Hezký den, Jakube,

i u masného skotu je dobré uskutečnit alespoň jednou (lépe) 2x v roce. Obvykle se to dělá souběžně s dalšími akcemi (vyšetření březosti, vakcinace, selekce - rozdělení zvířat při sháňce z pastvy podle pohlaví, věku apod.). Používají se k tomu naháněcí ohrady a následně průchody - naháněcí uličky s fixační klecí. Péče o paznehty je i u masného skotu důležitá a prevence se vždy vyplácí (ošetření paznehtů stojí cca 50 - 90 Kč/ks). Zdravím Standa

zdenka - cizkova

Dobry den,
chtela bych se zeptat jestli uz se stim nekdo setkal. Poridila jsem si kozicku asi 3mes. starou, mam ji 14 dni uz si zacala pomalu zvikat a ted jsem si vsimla ze ma na tlame skrabatelou kuzi a ridkou srst na hlave. Kozicka normalne zere a pije. Myslite re bych to mela radsi konzultovat s veterinarem? predem dekuji

Standa - Re: cizkova

Hezký den, Zdenko,

to, že kozička pomalu přežvykuje bude asi otázkou z jakého chovu pochází a jak a kdy byla odstavena od matky.. Při nákupu jakéhokoliv zvířete je dobré jej prohlédnout (buď vy, zkušený chovatel, veterinární technik nebo veterinář), aby jste nekoupila "zajíce" v pytli, ikdyž i zde je pak možné odstoupit od kupní smlouvy a zvíře "reklamovat". Určitě nechte kozičku řádně prohlédnout.. výživný stav, zdraví, kožní parazité - prašivina apod.
Zdravím a přeji jen vše dobré. Standa

Mirka - ekologické odčervení kozy

Dobrý den Stando,
chtěla bych se Vás zeptat, zda mohu odčervit kozu přírodní cestou, bez veterinárních léků. mám u kozy podezření na trichostrongylózu. oteklé mezisaničí, vyhublost, dehydratace, malátnost. dočetla jsem se že by ji mohl pomoct thiabenzadol, který je aplikován na citrusech pro prodloužení jejich trvanlivosti. dále jsem nic nenašla. mohl byste mi poradit? děkuji.

Standa - Re: ekologické odčervení kozy

Hezký den, Mirko,

nejsem příznivcem "eko her", pokud je u kozy mezisaničí. Je to bolestivé a koza si zaslouží okamžité ošetření a nikoliv epxeprimentální léčení. Současná veterinární medicína má dostatek kvalitních přípravků, které budou koze ku prospěchu. Zde se "mastičkaření" nevyplácí. Také s bolavým zubem a otokem čelisti nebudete užívat čaje z bylinek na kloktání..,ale vyhledáte zubního lékaře.
Proti bylinným mastičkám jinak nic nemám, např. na oděrky, ošetření vemene po dojení, mastičky proti hmyzu apod.
Ve vašem případě se obraťte na veterináře... aby koza nepřestala příjímat krmivo - hubnutí a další zdravotní problémy.
Zdravím Standa

žaneta - koza

Dobrý večer,naše koza včera k večeru porodila dva kozlíky,vše se zdálo v pořádku,ale dnes od rána celý den jen leží a jen trošku pila vody.Předem děkuji za radu.

Standa - Re: koza

Hezký den, Žaneto,

ve vašem případě bych se obrátil ihned na veterinárního lékaře, protože bude buď problém v metabolismu kozy, nebo je koza vyčerpaná. Je potřeba také veterináři říci, jak porod probíhal a jestli došlo k odchodu placenty, aby se předešlo případným poporodním komplikacím - zánětu dělohy, která může mít rychlý průběh. Nic jiného vám nemůžu poradit - volejte veterináře.
Zdravím Standa

Věra - Kastrace a odstavení kozlíka

Dobrý den Stando,prosím Vás,chtěla bych se zeptat v kolika týdnech se má kastrovat kozlík a zda tato metoda je bolestivá,popř.jak dlouho trvá.Máme kozlíka měsíc starého,dnes jsme mu nasadili gumičku(tedy ho kastrujem)a chudinka stále mečí,tak mám strach zda jsme to udělali správně.
A ještě mám jeden dotaz co se týče dojení kozy.V kolika měsících máme kozlíka oddělit od matky.Chtěli bychom kozu na mléko.
Děkuji předem za odpověd.Pokud mohu poprosit,tak odpověd zaslat na můj email-veramatouskova2@seznam.cz.
Ještě jednou děkuji a přeji hezký víkend.Věra

Standa - Re: Kastrace a odstavení kozlíka

Hezký den, Věro,
kastrovat by se měli kozlíci kolem druhého týdne věku. Způsoby, kterými to lze udělat jsou tři - a) krvavá chirurgická cesta, b) kleštěmi - přerušení chámovodů, c) gumičky. Osobně nejsem zastáncem nasazování gumiček, které patří k nejbolestivější metodě, protože po nasazení první den není bolest kozlíka taková, ale následující dny se bolestivost zvyšuje. Nasazením gumičky dochází za cca 2 týdny k odumření a odpadnutí šourku s varlaty. Ke kastraci v případě drobnochovu nevidím jakýkoliv důvod. Lepší je porazit kozlíky v období Velikonoc a dopřát si kůzlečí maso. Případně v pozdějším věku.
Pokud již chcete kastrovat, pak je lepší nechat kozlíka vykastrovat veterinářem, což je cesta rychlejší a bolest není tak dlouhodobá a hlavně ne tak intenzivní.
Oddělení kozlíků od koz a koziček by mělo být do 4 měsíce věku. samozřejmě v návaznosti na chov. Pokud neprodukujete plemenné kozlíky, pak bych se přikláněl k časnější porážce.
Zdravím Standa

Lenka - post dipping- jaký přípravek

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jaký vhodný přípravek použít pro post dipping struku u kozy? Máme jednu dojící kozu. Stačí dezinfekce struků pouze po dojení nebo je nutná dezinfekce i před dojením? Děkuji. Lenka