Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Mlezivo

Standa,6. 3. 2013 6:18

ZDravím, Moniko,

uchování mleziva je záslužná věc při odchovu jakýchkoliv mláďat přežvýkavců, zvláště pro případy, kdy matka po porodu má zdravotní problémy a její produkce mleziva je minimální, či dojde např. u krav k poporodní paréze apod. Mlezivo lze uchovávat mražením, a to bez výrazné ztráty nebo znehodnocení zejména imunoglobulinů, po dobu 1 roku (tedy chovatel si může připravit zásoby mleziva pro následující období telení, kocení či bahnění). Aby vše ale mělo smysl, musí být mlezivo uchováno z prvního dojení! Čas hraje totiž v neprospěch chovatele a po porodu s postupem času dochází i ke snižování obsahu imunoglobulinů v mlezivu. V chovu skotu je dobré ještě mít mlezivo zhodnoceno mlezivoměrem, nebo refraktometrem s tím, že vysoce kvalitní mlezivo si chovatel ponechá, méně kvalitní zkrmí mláděti při druhém, třetím krmení.
Pokud by jste chtěla uchovat nyní, tj. 3 den onen produkt, tak nejde o mlezivo, ale o mléko přechodné a nemá to z pohledu imunizace kůzlat velký význam. Od cca 5 dne již lze sekret mléčné žlázy nazývat mlékem v tom pravém slova smyslu. Na druhou stranu, je možné si z pohledu chovatelské strategie (neochota matky nechat sát mládě, problémy s příjmem - nucené napájení přes sondu)udělat zásoby směsného mleziva a mléka - následný přechod na mléčnou krmnou směs.
PS: pokud jedné koze nestačí kůzlata vypít mléko, pak jí podojte.
Snad vám má odpověď takto bude stačit. Chovu koz Zdar!

Směs ČOJ

Jirka,21. 2. 2013 22:10

Dobrý den,pracuji na Bio farmě u ovcí koupili jsme směs starter pro jehňate ČOJ čas v granulatu a část sypkou na mé přaní bohužel ale jehňata nám to nechtějí konzumovat od známého jsem se dozvěděl že to nemá s klasickou ČOJ nic společneho že pro Biofarmy se tam nedavájí komponenty které zchutní směs co je na tom pravdy?Co udělat by ji chutnalo?Děkuji

Re: Směs ČOJ

Standa,27. 2. 2013 21:48

Hezký den, Jirko,

co se týče směsi pro odchov jehňat, resp. starteru pro jehňata, pak je pravda, že složení krmných směsí pro odchov jehňat v eko a konvenčním zemědělství se může lišit. Jde o to, jaké je konkrétní složení vámi koupené krmné směsi a od jakého věku tuto krmnou směs začínáte zkrmovat. Je potřeba také mít v patrnosti faktory, které mají vliv na spotřebu starteru. Prvně je to množství přijatého mléka, kde je negativní korelace.. tedy čím větší je příjem mléka, tím příjem starteru je zpočátku malý (toto je prokázáno například u telat, kde 4 l mléka denně vedou telata k časnějšímu příjmu starteru a už 60. den taková telat přijímají cca 1,5 kg starteru, a naopak u telat, kterým bylo krmeno mléko v množství odpovídající 15 % živé hmotnosti, byl 60. den příjem starteru 0,5 kg - zde již vidíte první faktor). Druhým významným faktorem je tedy věk jehňat a třetím významným je pak přístup k vodě. Pokud nemají mláďata přístup k vodě, pak příjem krmiv (zejména sterteru) je malý.
Abych ale neodbíhal od tématu, tak je potřeba se podívat na složení oné směsi nebo starteru (bohužel nevím jakou směs a jaké složení ta vaše má).
Co se týče komponent, tak např. melasa je v eko krmivářství povolena /pokud je vyrobena z eko řepy/, ale problémem také je vysoká cena vstupních komponent, ze kterých se ono krmivo vyrábí..
Zdravím Standa

Re: Re: Směs ČOJ

Jirka,5. 3. 2013 20:26

Dobrý den,dík za odpověď už jsem nechal udělat rozbor a zjistil jsem že to neodpovídá hodnotám uváděných na etiketě na pytli.A také jsme zjistili že krmivo je žluklé.

Re: Re: Re: Směs ČOJ

Standa,6. 3. 2013 6:07

Hezký den, Jirko,

pokud jste obdržel krmivo, které neodpovídá, nebo jeho kvalita je nízká - ve vašem případě bylo krmivo žluklé, pak máte jistě právo na vrácení peněz. Přeji hodně úspěchů v chovu. Zdravím Standa

Dotaz

Jiřina,1. 3. 2013 14:50

Mám pěknou čistokrevnou mladou kozičku hnědou s černým má 3 denní 3 nádherná kůzlátka.Mléko zatím má a pijí.Ale ona má tak dvakrát denně ocásek celý slepený od krve.Je to prosím normální jak dlouho se čisí? nemohlo v ní ještě něco zůstat? Lůžko hodně dlouho odcházelo ,snad jí vyšlo celé. Děkuji mnohokrát za odpověď a názor. Zdraví Jiřina s přáním pěkného dne.

Re: Dotaz

Standa,1. 3. 2013 23:04

Hezký den, Jiřino,

tzv. zčišťování trvá min. týden s tím, že intenzita očistků se mění a je dobré, že sledujete zdravotní stav kozy. Horší by byl případ, kdyby ke zčišťování nedocházelo, to by pak hrozilo riziko rozvoje infekce dělohy, kdy se může krček děložní uzavřít a děloha se pak vyplní hnisem (pokud je krček otevřen, pak vytéká ven).
To váš případ nebude. Určitě je potřeba sledovat jak se věci mají, intenzita výtoku bude v následujících dnech postupně klesat. Pokud by koza změnila své chování, měla zvýšené teploty, případně by z ní vycházel zelený, hnisavý výtok, který může i silně zapáchat, pak je potřeba ihned volat veterináře (rozvoj infekce je rychlý a koza může uhynout). Stejně tak i můžete zavolat veterináře, aby zkontrolovat kozu, pokud nyní tápete a chcete mít jistotu. Zdravím a přeji hodně úspěchů v chovu!
PS. pokud budete mít někdy možnost vyfotit kozu i vaše přírůstky a pošlete je na email, budu velmi rád. Bude čím i případně obohatit tyto stránky. Standa

Jehně

Petra Rosenbaumová ,1. 3. 2013 11:58

Dobrý den, včera se nám narodili tři jehňátka. Bohužel dnes začala ovce jedno odmítat. Snažili jsme se ovcí chytit a jehně zkusit přisát. Ale ovce je moc plachá a nedá se. Můžeme jehňatko zkusit vykrmit sami prosi m a co mu máme podávat. Jehňátko se ani samo nepostaví. Máme ho doma v teple. Prosím tedy o radu co s ním. Děkuji moc Rosenbaumová Petra

Re: Jehně

Standa,1. 3. 2013 22:47

Hezký den, Petro,
na podobné téma jsem psal článek níže. Pravidlo jedna je, že by ovce měla být umístěna po bahnění do kotce - choulu, kde bude společně s jehňaty a kde máte možnost odmítané jehně přikládat k ovci snadněji. Pokud jehně se ani samo nepostaví, pak je někde chyba - první pomocí je oddojení mléka ovcí a podání přes láhev, případně si sehnat mléko kozí. Nevím jak bylo jehně v prvních 4 až 6 hodinách aktivní a jestli přijalo vůbec mlezivo. Určitě by bylo dobré, aby jej prohlédnul veterinář, změřte mu také tělesnou teplotu, zvláště pokud je málo životaschopné. Jako náhražka - mléčný nápoj lze pak zvolit např. Mikrop Ovis, který je určen pro odchov jehněte. Podívejte se do sekce chovu ovcí a kapitola napájení mléčnou krmnou směsí. Zdravím Standa

Jehně nesaje od matky

Lenka,28. 2. 2013 19:13

Dobrý den.
Máme 5 denní jehně které nechce pít od matky. Ona o jehně zájem má. Mlezivo jsme oddojili a nakrmili jím beránka snad ještě v šestihodinové lhůtě.(Bahnice se bahnila v noci.) Malého máme v teple, protože chlad venku nezvládá a brzy vychladne. Veterinář ho prohlédl, aplikoval mu injekčně selevit, dal nám přípravek na úpravu průjmu - Protexin, který mu každý den podáváme. Přípravek již zabral.Bohužel nám veterinář nebyl schopen jasně říci, kolik a jak často by beránek měl pít. Mléka máme od matky dost. Beránek váží 5kg. Mléko mu dáváme sondičkou do žaludku, protože sám nesaje. Dáváme mu 60ml, každé tři hodiny. Děkuji za odpověď. Lenka

Re: Jehně nesaje od matky

Standa,1. 3. 2013 0:15

Hezký den, Lenko,

problém s beránkem je tématikou spíše veterinární, než zootechnické, ale i tak napíši své myšlenky. Prvně, krátkodobé umístění v teple je jedním z chovatelských opatření, v případě, že jehně má problémy po porodu s termoregulací (často souvisí s teplotou ve stáji, poporodní péčí, ale také s průběhem porodu, hmotností narozeného jehněte).
Abych to trochu osvětlil, lze se podívat do porodu a odchovu telat. Telata s porodní hmotností např. 29 kg nebo 50 kg mají obecně vyšší pravděpodobnost úhynu, než ono tele s průměrnou hmotností cca 40 kg. Velkou roli zde ale bude hrát průběh porodu a následné projevy životaschopnosti jehněte. Někdy se lze setkat s tzv. asfyxií - vedoucí k poporodní metabolické acidóze u mláďat, kdy jehně má problémy s termoregulací, malou životaschopnost, chybějící sací reflex apod. Toto ale obvykle řeší veterinář, a to např. aplikací infuze, která upraví vnitřní prostředí organismu (bikarbonát sodný, glukóza) a jehně se přesune do prostředí, které se blíží jeho termoneutrální zoně (umístění do příliš teplého prostředí, někdy vedoucí k přehřátí, může způsobit zhoršení stavu).
Co se týče faktu, že je beránek pětidenní, pak bych viděl problém v onom podávání ovčího mléka přes sondu. Nic nemám proti podání mleziva sondou, případně mléka první den, max. dva, ale i zde je potřeba se zamyslet, jestli lze očekávat rozvoj sacího reflexu, pokud je takto krmíte - myšleno ve vztahu k možnému podráždění hlavně jícnu, což ale může vést k prohloubení neochoty sát. Příliš dlouhé období napájení sondou dle mého soudu nemá moc význam, protože je potřeba přejít na napájení přes láhev nebo kojení. Otázkou je, na kolik onen sací reflex je potlačen, nebo zda-li je již zcela vyhaslý. To musí posoudit veterinář.
U některých telat se dá reflex stimulovat prstem (horní patro a drážděním dutiny ústní - ruce opatřené jednorázovými rukavicemi, a to kvůli možnému přenosu infekce). Co se týče dávky, tak u 5 kg bych postupně prodlužoval interval 4 až 5 krmení a dávku zvyšoval, aby se nyní pohybovala cca mezi 600 až 700 ml/den (pravidlem je dávka mléka v objemu min. 10, příp. 15 % z živé hmotnosti jehněte). Průjem u jehněte - je nutriční nebo je to následek např. nedostatečného příjmu protilátek z mleziva a rozvoje infekce?... Navíc u jehněte skoro týden starého a napájeného sondou natéká mléko nejspíše do bachoru a poté dále do ostatních žaludků. Zde je pak riziko, že část mléka zde bude zahnívat (mléko při sání teče čepcobachorovým splavem přímo do slezu, zatímco voda a jadrná krmiva i seno putují do bachoru, který se začíná zvětšovat a postupně zde začíná trávení rostlinné potravy).
Práci před sebou máte nelehkou, ale určitě se zkuste domluvit na dalším postupu s veterinářem, případně zkuste kontaktovat ještě jiného veterináře s prosbou o jeho názor, protože takto se dále určitě nebude moci postupovat. Je otázkou, jestli u beránka není např. něco v nepořádku - anatomická vada apod. a je schopen vůbec přežít. Někdy se to stává, ale čerta na zeď nechci malovat.. jen říkám, že příroda bývá někdy i krutá.
Budu vám držet pěsti, aby vše dopadlo dobře. Zdravím Standa

Re: Jehně nesaje od matky

Standa,1. 3. 2013 0:20

jinak ještě doplním, že kolegyně Dr. Malá vypracovala metodická list s tématikou eliminace rizik podchlazení jehňat.. doporučuji chovatelům si tuto koupit v našem Výzkumném ústavu živočišné výroby.

http://www.vuzv.cz/index.php?p=vydavatelska_cinnost_kategorie&kateg=3

krava slovenská strakatá

katka,30. 11. 2012 13:33

Prosím o radu krava sa nám zle zasušila už ju mesiac nedojíme mala aj tvrdé veme doktor jej dával injekcie ale stále má mlieko máme ju dojiť?Každú chvílu sa má otelit Ďakujem

Re: krava slovenská strakatá

Standa,2. 12. 2012 16:22

Hezký den, Katko,

z vašeho příspěvku vyplývá, že jste krávu zasušila měsíc před otelením, což je hodně pozdě. Dva měsíce stání na sucho má své opodstatnění a toto pravidlo by se mělo dodržovat. Mléčná žláza potřebuje odpočinek. Pokud byla produkce mléka velká, pak jsou zde způsoby, jak krávu zasušit. Je to změna krmné dávky (vyřazení koncetrovaných krmiv a krmiv, které působí příznivě na produkci mléka) a podávání spíše balastních krmiv - seno, sláma apod. Také po posledním dojení se dají aplikovat do struků preparáty na zasušení, ať již na bázi antibiotik nebo přírodních látek. Právě aplikace těchto přípravků do strukových kanálků má za cíl minimalizovat záněty mléčné žlázy a bezproblémové zasušení.
Z mého pohledu bych krávu nyní před otelením nedojil. Měla by jste se držet doporučení vašeho veterináře, který krávu ošetřuje, případně si vyžádat názor dalšího veterináře v okolí.
Zdravím a držím pěsti a přeji jen vše dobré. Standa

Re: Re: krava slovenská strakatá

katka,25. 2. 2013 11:04

dobrý den krava je dva mesiace po otelení ešte sa nebehala pôrod nebol komplikovaný mala dve teliatka ale stále ju svrbí zadok až má celý chvost zodratý čo máme stým robiť?

Re: Re: Re: krava slovenská strakatá

Standa,27. 2. 2013 21:03

Hezký den, Katko,
chtělo by to, aby se na krávu podíval veterinář a případně udělal z ocasu seškraby, zda-li nejde o kožní onemocnění, např. svrab aj. Poté vám jistě veterinář poradí co dále - např. použití speciálních mastí, nebo např. sádla apod.
Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: krava slovenská strakatá

katka,28. 2. 2013 18:01

Velmi vám dakujeme Katka .

připouštění

jara,24. 2. 2013 16:32

Zdravím Stando! Mám na vás dotaz, čím respektive jakým mléčným plemenem připustit krávu jersey? Nechci čistokrevné tele, zároveň mám obavy,aby v případě zapuštění například holštýnem kráva porodila tele v pohodě. Názory jsem dostal různé. Děkuji za reakci

Re: připouštění

Standa,27. 2. 2013 21:52

Zdravím, Járo,

napište mi prosím důvod(y) pro křížení.. proč jej chcete dělat, resp. proč nechcete čistokrevné jersey tele. Standa

Re: Re: připouštění

jara,28. 2. 2013 14:14

Zdravím Stando! Mám křížené i kozy tzv. F1,a i dle toho co jsem se dočetl třeba i u krav holštýn je křížením dosaženo zlepšení životnosti, užitkovosti atd. Na internetu jsem našel i nějaké studie. U koz se mi to osvědčilo, proto bych to chtěl praktikovat i u kravky. Každopádně jsem od vás nedostal odpověď, které mléčné plemeno by bylo vhodné k připuštění jersey, jde mi o to,aby se kravka otelila bez zbytečných problémů.