Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Jehně

Hezký den, Petro,
na podobné téma jsem psal článek níže. Pravidlo jedna je, že by ovce měla být umístěna po bahnění do kotce - choulu, kde bude společně s jehňaty a kde máte možnost odmítané jehně přikládat k ovci snadněji. Pokud jehně se ani samo nepostaví, pak je někde chyba - první pomocí je oddojení mléka ovcí a podání přes láhev, případně si sehnat mléko kozí. Nevím jak bylo jehně v prvních 4 až 6 hodinách aktivní a jestli přijalo vůbec mlezivo. Určitě by bylo dobré, aby jej prohlédnul veterinář, změřte mu také tělesnou teplotu, zvláště pokud je málo životaschopné. Jako náhražka - mléčný nápoj lze pak zvolit např. Mikrop Ovis, který je určen pro odchov jehněte. Podívejte se do sekce chovu ovcí a kapitola napájení mléčnou krmnou směsí. Zdravím Standa

Lenka - Jehně nesaje od matky

Dobrý den.
Máme 5 denní jehně které nechce pít od matky. Ona o jehně zájem má. Mlezivo jsme oddojili a nakrmili jím beránka snad ještě v šestihodinové lhůtě.(Bahnice se bahnila v noci.) Malého máme v teple, protože chlad venku nezvládá a brzy vychladne. Veterinář ho prohlédl, aplikoval mu injekčně selevit, dal nám přípravek na úpravu průjmu - Protexin, který mu každý den podáváme. Přípravek již zabral.Bohužel nám veterinář nebyl schopen jasně říci, kolik a jak často by beránek měl pít. Mléka máme od matky dost. Beránek váží 5kg. Mléko mu dáváme sondičkou do žaludku, protože sám nesaje. Dáváme mu 60ml, každé tři hodiny. Děkuji za odpověď. Lenka

Standa - Re: Jehně nesaje od matky

Hezký den, Lenko,

problém s beránkem je tématikou spíše veterinární, než zootechnické, ale i tak napíši své myšlenky. Prvně, krátkodobé umístění v teple je jedním z chovatelských opatření, v případě, že jehně má problémy po porodu s termoregulací (často souvisí s teplotou ve stáji, poporodní péčí, ale také s průběhem porodu, hmotností narozeného jehněte).
Abych to trochu osvětlil, lze se podívat do porodu a odchovu telat. Telata s porodní hmotností např. 29 kg nebo 50 kg mají obecně vyšší pravděpodobnost úhynu, než ono tele s průměrnou hmotností cca 40 kg. Velkou roli zde ale bude hrát průběh porodu a následné projevy životaschopnosti jehněte. Někdy se lze setkat s tzv. asfyxií - vedoucí k poporodní metabolické acidóze u mláďat, kdy jehně má problémy s termoregulací, malou životaschopnost, chybějící sací reflex apod. Toto ale obvykle řeší veterinář, a to např. aplikací infuze, která upraví vnitřní prostředí organismu (bikarbonát sodný, glukóza) a jehně se přesune do prostředí, které se blíží jeho termoneutrální zoně (umístění do příliš teplého prostředí, někdy vedoucí k přehřátí, může způsobit zhoršení stavu).
Co se týče faktu, že je beránek pětidenní, pak bych viděl problém v onom podávání ovčího mléka přes sondu. Nic nemám proti podání mleziva sondou, případně mléka první den, max. dva, ale i zde je potřeba se zamyslet, jestli lze očekávat rozvoj sacího reflexu, pokud je takto krmíte - myšleno ve vztahu k možnému podráždění hlavně jícnu, což ale může vést k prohloubení neochoty sát. Příliš dlouhé období napájení sondou dle mého soudu nemá moc význam, protože je potřeba přejít na napájení přes láhev nebo kojení. Otázkou je, na kolik onen sací reflex je potlačen, nebo zda-li je již zcela vyhaslý. To musí posoudit veterinář.
U některých telat se dá reflex stimulovat prstem (horní patro a drážděním dutiny ústní - ruce opatřené jednorázovými rukavicemi, a to kvůli možnému přenosu infekce). Co se týče dávky, tak u 5 kg bych postupně prodlužoval interval 4 až 5 krmení a dávku zvyšoval, aby se nyní pohybovala cca mezi 600 až 700 ml/den (pravidlem je dávka mléka v objemu min. 10, příp. 15 % z živé hmotnosti jehněte). Průjem u jehněte - je nutriční nebo je to následek např. nedostatečného příjmu protilátek z mleziva a rozvoje infekce?... Navíc u jehněte skoro týden starého a napájeného sondou natéká mléko nejspíše do bachoru a poté dále do ostatních žaludků. Zde je pak riziko, že část mléka zde bude zahnívat (mléko při sání teče čepcobachorovým splavem přímo do slezu, zatímco voda a jadrná krmiva i seno putují do bachoru, který se začíná zvětšovat a postupně zde začíná trávení rostlinné potravy).
Práci před sebou máte nelehkou, ale určitě se zkuste domluvit na dalším postupu s veterinářem, případně zkuste kontaktovat ještě jiného veterináře s prosbou o jeho názor, protože takto se dále určitě nebude moci postupovat. Je otázkou, jestli u beránka není např. něco v nepořádku - anatomická vada apod. a je schopen vůbec přežít. Někdy se to stává, ale čerta na zeď nechci malovat.. jen říkám, že příroda bývá někdy i krutá.
Budu vám držet pěsti, aby vše dopadlo dobře. Zdravím Standa

Standa - Re: Jehně nesaje od matky

jinak ještě doplním, že kolegyně Dr. Malá vypracovala metodická list s tématikou eliminace rizik podchlazení jehňat.. doporučuji chovatelům si tuto koupit v našem Výzkumném ústavu živočišné výroby.

http://www.vuzv.cz/index.php?p=vydavatelska_cinnost_kategorie&kateg=3

katka - krava slovenská strakatá

Prosím o radu krava sa nám zle zasušila už ju mesiac nedojíme mala aj tvrdé veme doktor jej dával injekcie ale stále má mlieko máme ju dojiť?Každú chvílu sa má otelit Ďakujem

Standa - Re: krava slovenská strakatá

Hezký den, Katko,

z vašeho příspěvku vyplývá, že jste krávu zasušila měsíc před otelením, což je hodně pozdě. Dva měsíce stání na sucho má své opodstatnění a toto pravidlo by se mělo dodržovat. Mléčná žláza potřebuje odpočinek. Pokud byla produkce mléka velká, pak jsou zde způsoby, jak krávu zasušit. Je to změna krmné dávky (vyřazení koncetrovaných krmiv a krmiv, které působí příznivě na produkci mléka) a podávání spíše balastních krmiv - seno, sláma apod. Také po posledním dojení se dají aplikovat do struků preparáty na zasušení, ať již na bázi antibiotik nebo přírodních látek. Právě aplikace těchto přípravků do strukových kanálků má za cíl minimalizovat záněty mléčné žlázy a bezproblémové zasušení.
Z mého pohledu bych krávu nyní před otelením nedojil. Měla by jste se držet doporučení vašeho veterináře, který krávu ošetřuje, případně si vyžádat názor dalšího veterináře v okolí.
Zdravím a držím pěsti a přeji jen vše dobré. Standa

katka - Re: Re: krava slovenská strakatá

dobrý den krava je dva mesiace po otelení ešte sa nebehala pôrod nebol komplikovaný mala dve teliatka ale stále ju svrbí zadok až má celý chvost zodratý čo máme stým robiť?

Standa - Re: Re: Re: krava slovenská strakatá

Hezký den, Katko,
chtělo by to, aby se na krávu podíval veterinář a případně udělal z ocasu seškraby, zda-li nejde o kožní onemocnění, např. svrab aj. Poté vám jistě veterinář poradí co dále - např. použití speciálních mastí, nebo např. sádla apod.
Zdravím Standa

katka - Re: Re: Re: Re: krava slovenská strakatá

Velmi vám dakujeme Katka .

jara - připouštění

Zdravím Stando! Mám na vás dotaz, čím respektive jakým mléčným plemenem připustit krávu jersey? Nechci čistokrevné tele, zároveň mám obavy,aby v případě zapuštění například holštýnem kráva porodila tele v pohodě. Názory jsem dostal různé. Děkuji za reakci

Standa - Re: připouštění

Zdravím, Járo,

napište mi prosím důvod(y) pro křížení.. proč jej chcete dělat, resp. proč nechcete čistokrevné jersey tele. Standa

jara - Re: Re: připouštění

Zdravím Stando! Mám křížené i kozy tzv. F1,a i dle toho co jsem se dočetl třeba i u krav holštýn je křížením dosaženo zlepšení životnosti, užitkovosti atd. Na internetu jsem našel i nějaké studie. U koz se mi to osvědčilo, proto bych to chtěl praktikovat i u kravky. Každopádně jsem od vás nedostal odpověď, které mléčné plemeno by bylo vhodné k připuštění jersey, jde mi o to,aby se kravka otelila bez zbytečných problémů.

Mirka - inseminace prasat

dobry den chtěla bych se zeptat jak spravně skladovat inseminačni davku.Tj.teplota a kolik dnu nebo hodin a za jak dlouho při odstavu prasnice mužu znovu připouštět.Tim myslim za kolik dnu.Zatim předem děkuji za odpověd´.

Zdeňka - Gasconne

Dobrý den ,prosím Vás máme na pastvině stádo krav Gasconne a teď se nám začaly některé telit . Máme u nich stále býka a chtěla jsem se zeptat jestli je vhodné ho mezi nimi nechávat nebo ho máme odstavit a po jak dlouhé době je vhodné ,aby krávy znova po otelení zabřezly ? Jinak krávy i býk jsou velice klidní.Máme dávat telatům nějaké příkrmy nebo stačí mléko od krávy máme (EKO)?A ještě jedna otázečka ,měli bychom nechat krávy očkovat před porody ? Děkuji moc za radu :-)

Standa - Re: Gasconne

Zdravím, Zdeňko,

a) býk by měl být ve vašem stádu, kde právě probíhají porody krav, oddělen. Samostatný výběh, ustájení v samostatném kotci pro býka a do stáda jej zařazovat v hlavní sezonu připouštění (tj. červen až srpen).
b) příkrm telat je možný, ať již to jest přídavkem sena nebo koncentrovaného krmiva - směsi pro odchov telat. Řeší se to obvykle systémem prolézaček, tedy ohraněného prostoru, kam mohou pouze telata, ale ke krmivům pro telata se nedostanou jak krávy, tak případně starší jalovice.
c) vakcinace - určitě vakcinace je možné uskutečnit, ale vždy by měl být dělán v součinnosti chovatel - veterinář. Hlavně by měl chovatel vědět, jaké problémy v chovu má (průjmy u telat, trichofytoza aj.). Stejně tak je potřeba spolupracovat i při tvorbě antiparazitárního programu a součinnosti při povinných testech viz. METODIKA KONTROLY ZDRAVÍ ZVÍŘAT A NAŘÍZENÉ VAKCINACE NA ROK 2013.
http://eagri.cz/public/web/file/186478/ZEMEDELSTVI_02_12_upraveno.pdf
ZDravím Standa

Anna - Slepice

Dobrý den,mám dotaz ohledně slepice-má kolébavou,váhavou chůzi,celkově je taková malátnější.Máme jich celkem 6,ostatní jsou v pohodě.Když ji prohmatám lehce břicho,tak jsem měla pocit jako by tam měla vejce ,ale nemůže je asi snést.Průjem nemá,stáří 2,5 let,krmíme suchým nastrouhaným pečivem,obilí ,kukuřičný šrot,přidáváme trochu Konvitu,minimálne 2x denně je pouštíme na zahradu+volný pohyb ve volieře. Nevím co by mohlo být příčinou a dá se to léčit?

Standa - Re: Slepice

Hezký den, Anno,

s chorobami drůbeže nemám žádné zkušenosti, takže mou odpovědí vás asi zklamu. Již mé opakující se obrácení na veterinárního lékaře platí i zde. Případně se obrátit na místní chovatelé drobného zvířectva, kde jsou profesionální chovatelé. Nemocí drůbeže je celá řada, proto požádejte o radu u odborníků. Držím pěsti. Standa

Anna - Re: Re: Slepice

Dobrý večer Stando,děkuji za odpověď,taky jsem se už informovala u známého chovatele,konstatoval,že už zřejmě je čas ,,na polévku,,... bohužel je máme hodně ochočené a je nám jich líto jakkoliv použít jinak než na produkci vajec.Děkuji za Váš čas a odpověď -hezký večer Anna :-)zjc6

Mirka - prase

Hezký den,
dostala jsem nabídku koupit si kanadské pastevní prase, a to celou rodinku. Poradíte mi čím krmit a jaké jsou podmínky pro chov tohoto plemene? Děkuji Mirka

Standa - Re: prase

Hezký den, Mirko,

určitě žádné plemeno Kanadské pastevní prase neznám, ani jsem je nedohledal. V našich končinách se v poslední době objevují podnikavci, která tato prasat nabízejí (někdy i pastevní strakaté prase aj.). Často jde o křížence různých plemen (plemena uznaná, kříženci např. s divokým prasetem apod.), ale takováto lidová tvořivost - náhodné křížení (prznění) je v rozporu s národní legislativou - Zákonem o šlechtění a plemenitbě.
Pokud neznáme dostatečně daného chovatele, nemáme deklarován jasný původ zvířat, neobdržím doklady o zvířatech, pak je lepší nic od takového člověka nekupoval.
To samé platí po podléhání módním trendům - "prasátko do bytu" apod.
Tedy, má rada jest nekupovat žádná kanadská pseudoprasátka a v tomto případě máte možnost se obrátit na Českou plemenářskou inspekci. Na zvážení je podání podnětu ve věci klamavého jednání či podvodu.
Zdravím Standa