Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: nezvaná hosté v kožichu galloway

Hezký den, Moniko,
pokud má jalovička v srsti nějaké "berberky", pak je vhodné se obrátit na Vašeho veterináře. Určitě můžete udělat to, že si vezmete zkumavku nebo jinou nádobku a pokusíte se "breberky" do ní lapit (někdy stačí i vzorek na průsvitné izolepě). Veterinář/ka by se na tyto měla podívat pod lupou či mikroskopem a rozhodnout o co jde (stejně jako navrhnout léčbu a preventivní opatření).
Dle mého soudu a s ohledem na roční období bych to odhadoval na všenky nebo vši. Všenky jsou parazité, kteří se v kůži pohybují velmi rychle. Vši jsou větší než všenky a pohybují se pomaleji. Odstranění vší a všenek u skotu se pak děje podle toho, kdo je původcem (všenky jsou závislé na kožních derivátech, vši sají krev a tedy se dají i likvidovat případnou aplikací některých inj. přípravků). Obecně se ale používají i postřiky na tělo zvířete, případně aplikace tekutých přípravků, tzv. pour on (např. Butox aj.).
Závěrem tedy, obraťte se na veterináře, který zjistí kdo je původce a navrhne vám léčbu.
Zdravím Standa

monika - Re: Re: nezvaná hosté v kožichu galloway

Děkuji)))

Monika Chochelová - Kokcidióza

Dobrý den,nevite v kolika stupních vymrznou na pastvině kokcidie.Popřípadě jak jí co nejjednodušeji zlikvidovat?
Mám jí prokázanou zatím u jedné kozy,ale pochopitelně chci zabránit dalšímu nakažení.
Moc děkuji a přeji hezký den
Monika

Standa - Re: Kokcidióza

Zdravím, Moniko,

kokcidie je řekl bych častým parazitem v chovu koz. Zkoušel jsem hledat informace o případném působení nízkých teplot na vývojová stádia tohoto parazita, ale jaksi bez žádného úspěchu (obecně se tvrdí, že zárodky parazitů odolávají teplotám do cca - 20 °C) . Ve vztahu k asanaci je dobré uskutečnit pravidelnou asanaci ustájení (alespoň na jaře a na podzim - vyhánění z ustájení - mechanická důkladná očista - odvoz hnoje - desinfekce ustajovacích prostor - na kokcidie platí voda s desinfekčním prostředkem o teplotě 70 až 75 °C). U pastvin bude důležitý jejich management přepásání a její rozdělení na části, které se postupně přepásají a také ale ošetřují (posekání nedopasků, případné smykování, vláčení, přihnojení, vysušení apod.).
Zdravím a přeji vše dobré. Standa

Monika Chochelová - Re: Re: Kokcidióza

Dobrý večer,moc Vám děkuji za radu.Teorie je vždycky strašně fajn,ale ta praktická část...
Mám pastvu v dost nerovném terénu,a zajímalo by mě,jak by se to tu mělo nějak upravovat.No ale snad se stane nějaký zázrak.Řeším možné možnosti přímo s veterinářkou (máme bezvadný vztah).
Chlívy radši ani nemluvit... Vše jsem "podědila" a teď se z toho nějak vysekat.Jó kdyby měl člověk peníze,pak jde všechno.
Přeji Vám hezký večer a ještě jednou moc děkuji.Monika

Eva - chov nutrií

Dobrý večer
Zdělila jsem statek a začla jsem s chovem nutrií...zatím jen pro vlastní potřebu.Chtěla jsem se zeptat zda se dá s nutriemi začít podnikat, jestli se to v dnešní době oplatí a pokud ano...co pro to musím udělat?
Předem děkuji za odpověď.

Standa - Re: chov nutrií

Hezký den, Evo,

chov nutrií je u nás jakousi velmi okrajovou záležitostí. U podnikatelského záměru je potřeba mít jasno, komu, v jakém objemu a za jakých situací bude možno dodávat nutrií maso (včetně koncovky zpeněžování kožky). Určitě bych se v tomto směru zaměřil na restaurační sítě ve větších městech, neřknu-li ve velkoměstech.
Určitě chov nutrií považuji za specializaci, která má zase šanci najít svou cílovou skupinu.
Jak jsem napsal výše, je potřeba si udělat analýzu možností (odběratelskou základnu), také si udělat kalkulaci nákladů a mít trochu představu o realizaci (sezónní, celoroční produkce, porážková hmotnost cca 4 kg apod., legislativní rámec - je rozdíl mezi prodejem ze dvora a intenzivním chovem - případným velkochovem).
Zdravím Standa

Eva - Re: Re: chov nutrií

Dobrý den děkuji moc za odpověď

Standa - Re: Re: Re: chov nutrií

Není zač Evo,
v poslední části příspěvku mělo být napsáno 4 kg jatečně upraveného těla - porážková hmotnost u nutrií může být více. Jinak vedlejším produktem v chovu nutrií bude kožka, jejíž cena se dnes u výkupců pohybuje mezi 70 až 100 Kč. Zdravím Standa

jara - Obilí

Zdravím Stando! Jaký máte názor na zkrmování tzv. pařených zrnin? Je to lepší, horší, nebo k ničemu? Někde jsem to četl, že je to dobré pro nutrie, někde zase pro prasata, a tak by mě zajímalo jestli se tento způsob dá použít i dalších hospodářských zvířat například koz. Děkuji za reakci

Standa - Re: Obilí

Zdravím, Járo,

paření zrnin (případně vaření) se dělalo dříve, kdy ne každý měl doma šrotovník. Obecně prvním důvodem je změkčení onoho zrna (lepší pro rozmělnění zrna a lepší využití jeho obsahu), dalším důvodem vaření a paření byla inaktivace klíčení plevelů, které byly v zrninách běžně přítomny (zkrmovány byly výmlatky různé kvality). Pokud nemáte šrotovník, pak paření (nebo čisté máčení a nakličování zrnin) je jednou z metod jak zlepšit využitelnost zrnin.
Paření brambor má za cíl inaktivaci solaninu, který se vyskytuje v nazelenalých bramborách (plus se dává kmín, jehož silice mají také význam) a navíc touto úpravou dochází k přeměně škrobu v nich obsaženým - mazovatění a lepší stravitelnosti.
Zdravím Standa

Miroslav - Prosím o radu

Dobrý den prosím o radu,chci v nejbližší době připouštet moji prasničku,je to kříženka a neni moc velká proto nevím jaké zvolit plemeno,chci inseminovat.Které plemenu bude nejvhodněnjší ? Pietran,Landrasse,Bílé ušlechtile? zaslechl jsem že Pietran je menšího vzrustu,je to pravda.Děkuji za odpověd.

Standa - Re: Prosím o radu

Hezký den, Mirku,

v příspěvku píšete, že doma chováte kříženku... ale jakou? Jakých plemen? Kolik je její žívá hmotnost, nebo jaký je odhad hmotnosti třeba podle páskové míry? Pro inseminaci je podstatná vždy hmotnost prasničky.., a to před věkem, který je relativním a doplňkovým údajem. Co se týče tělesného rámce kanců, tak Pietraine je spíše středního tělesného rámce, stejně jako někteří kanci plemene Hampshire.
Pietraine je plemeno s vyšší stresovým potenciálem. Určitě u dobře vyvinuté prasničky lze použít nejen čistá plemena, ale i hybridní linie kanců z inseminační stanice.
Zdravím Standa

Miroslav - Re: Re: Prosím o radu

No je to kříženka asi všeho,je v ní část vietnamce25%,část divočáka 50% a část landrasse 25%,odhaduju jí něco kolem 60 kg což je na divočáka krásná váha,chtěl jsem zvolit poprvé to nejmenší plemeno,aby je bezproblémů uživila.Dá se tedy sehnat sperma od kříženců?Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Re: Re: Prosím o radu

Zdravím,

jestli jde o křížence vietnamského, divočáka apod. pak doporučuji prasničku porazit!!! a udělat zabíjačku. Tohle není kříženka, ale "przněnka" a křížení tohoto typu je chovatelský diletantismus. Křížení s divočákem je mj. zakázáno a může to majitele stát pár desítek tisíc na pokutách.
Křížení tohoto typu nepodporuji a dál se k tomuto nebudu vyjadřovat. Standa

Miroslav - Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Tak pardon jestli jsem vás naštval,s chovem začínam,a slyšel jsem že tyto kříženci jsou nenároční na chov.Později bych chtěl zkusit přeštické černostrakaté,ale nevím kde se daji sehnat,v okolí jsem je nesehnal.Děkuji.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Zdravím, Mirku,

naštvaný nejsem, jen mám pocit, že chov prasat se dnes zaměňuje s něčím co nepatří ani do zoologické zahrady.. Myslím, že lidé podléhají "modním" trendům, a domnívají se, že kříženci různých kadeřavých zvířat, divočáka, vietnamského prasete je spasí a pořídí si zvíře, které nepotřebuje "údržbu". Definice nenáročného prasete neznám.
Tomuto se vyhýbám a myslím si, že chov prasat má svá pravidla a ta by měla být ctěna. Navíc křížení "všeho" se "vším" může přinést více škody než užitku (např. v podobě vzniku genetických vad, přenosu chorob hlavně z divočáka apod.). Takové chovatelství se pak může projevit i vznikem škody (porušení zákona, přenos chorob při prodeji jinému chovateli apod.), a to pak již zábava není..
Zdravím Standa

Lukáš - Kde seženu

Dobrý den pořád říkáte něco o chování přeštických černostrakatých prasat,nejdříve jsem je chtěl,ale bohužel buď křížence nebo vubec k sehnání nejsou,a když se oběví někde inzerát tak je to strašně daleko a a bůh ví jestli je to přeštický,či Hempshirské,či nějaký paskvil jak říkáte,existuje nějaká chovná stanice čistě černostrakoušů? PS: na internetu je asi 3krát tolik informací o mangalici než o našem černostrakoušovi!! Pak se diví že je to dneska na každém rohu.A černostrakaté pomálu vymizelo.
Děkuji za odpověd.

Standa - Re: Kde seženu

Hezký den , Lukáši,

určitě se vše dá v dnešní době zjistit, protože součástí nákupu zvířat je také předání dokumentů, které potvrzují původ zvířat (v těchto dokumentech je uvedená plemenná příslušnost, datum narození apod.). Pokud jde o nákup přeštického černostrakatého prasete, pak víte, že vznikly stránky klubu chovatelů přeštíka, které spravují kolegové z oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí. Nevím odkud jste, ale pokud napíšete Dr. Václavkové, které je jednou z osob, které garantují chov přeštíka, pak Vám jistě dá kontakt na chovatele, kteří skutečně chovají toto plemeno (vaclavkova.eva@vuzv.cz)
Zdravím Standa

Daniel - kastrace a řezáky

Dobrý večer prosím o radu mám tři kanečky křížence větnamské a divoké prase jsou jim tři měsíce. Yačínají na sebe být zlé peruse koušouse. Tři dotazy jak je vykastrovat, je nutné jim odstranit řezáky a u obojího jak a mohu to provést sám. děkuji