Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Prase

Standa,11. 1. 2013 9:44

Zdravím, Járo,
určitě máte pravdu v tom, že spotřeba krmiva při venkovních chovu prasat bude vyšší, a to právě v důsledku zvýšené potřeby na energii prasete (přeměna na teplo a udržení stálé teploty prostředí organismu). U prasat, pokud jsou chována ve netemperovaných stájích dochází ke změnám v osrstění, což chovatelé prasat i pozorují. Co se týče venkovního odchovu, tak ten již dnes bývá. Co se týče plemen, tak jistě budou pro venkovní odchov vhodnější ta plemena, u kterých je výška podkožního tuku vyšší (tj. např onen přeštík apod.).
V některých chovech jsou kanci chována ve venkovních boxech s výběhem. Důležitá je konstrukce ustájení (zabránění průvanu, kvalitní zpevněná podlaha a také dostatek suché! podestýlky).
Zdravím a přeji Vám také Vše dobré v tomto roce.

Prosím o radu.

Jiřina,27. 12. 2012 22:11

Mám samotnou mladou březí kozu která mi kouše zeď v chlévě kde je umístěná.Vitamíny jí dávám,tvrdý chléb tak 2 krajíčky denně.Seno ječný šrot v teplé osolené vodě,tak 3 větší syrové brambory,pokrájenou syrovou krmnou řípu,vařenou bramboru málo kdy.Dělám něco špatně? Děkuji za odpověď Jiřka.

Re: Prosím o radu.

Standa,8. 1. 2013 16:18

Hezký den, Jiřino,
omlouvám se, že jsem Váš dotaz přehlédnul. Co se týče olizování stěny kozou (lízavka), tak ta bývá při disbalanci minerálních látek ve výživě. Nejsem příliš příznivcem podávání šrotu s vodou a solí (polévky). Šrot by měl být dáván např. v míchanici (krouhaná řepa, trochu sena, šrot). Vodu bych doporučil podávat zvláště (koza by měla mít k dispozici vodu bez omezení - v případě mrazivého počasí pak min. 3x denně). Sůl do vody bych nedával. Místo soli (kuchyňské - sypké), raději kupte koze minerální liz (kostku, v plastové vaničce), který obsahuje nejen samotnou sůl (NaCl), ale je obohacen o další minerální látky (v optimálním poměru). Některé lizy také jsou obohaceny o vitamíny. Koza si svou potřebu uspokojí sama.
Určitě není od věci uskutečnit konzultaci s veterinářem a případně nechat udělat rozbory krve na minerální látky.
Zdravím Standa

jak privazat kozu,aby se udrzela ve vybehu

viktor,21. 12. 2012 22:13

dobry den,zacinam s chovem koz.mam teprve jednu kozu kamerunskou.oplotil jsem dost velky vybeh a nemohu ji udrzet v oploceni (preskakuje).chodi za mnou,mozna jeste vic nez pes.potreboval bych od vas chovatelu radu,jestli ji mohu uvazat na retez,aby mela cas si zvyknout,abych ji zase mohl odvazat.mam ji kratce cca 14 dni.nebylo by lepsi ji koupit kamaradku?dekuji za odpovedi,hodne mi pomuzete.zdavi viktor

Re: jak privazat kozu,aby se udrzela ve vybehu

Vláďa,22. 12. 2012 22:27

Nepomůže vám žádné přivazování! Musí mít u sebe společníka, třeba i jiného druhu.

Re: jak privazat kozu,aby se udrzela ve vybehu

Standa,2. 1. 2013 12:48

Hezký den, Viktore,

koza je zvíře stádové, takže se nedivte, že jste její jediný kamarád a pronásledování a dotěrnost se může zvyšovat. Základním pravidlem je u koz, ovcí je chovat je min, v páru (2 zvířata). Doporučuji koze koupit kamarádku (kozla si nepořizujte, je to dle mého soudu zbytečná investice - kozla budete potřebovat pouze v době říjí). Zdravím Standa

Re: jak privazat kozu,aby se udrzela ve vybehu

Standa,2. 1. 2013 12:48

PS: uvazování NE! Problém to neřeší!

Re: jak privazat kozu,aby se udrzela ve vybehu

josev,5. 1. 2013 19:59

zatlouct do země kolík asi 1 m vysoký, na něj navléct provaz(řetízek) s OČKEM a na druhém konci otočnou karabinku, aby nedocházelo ke zkracování kroucením řetězu(provázku). Tak jsem to dělal já a nebyl problém.

Odstřiky,

Marta,2. 1. 2013 17:16

Dobrý den.Zajímalo by mne,zda odstřiky před dojením prováděné na dlažbu v dojírně ,kde lze neustále splachovat mohou něčemu vadit.Ještě bych chtěla vědět ,jak nejlépe připravit krávu aby spustila co nejvíce mléka.Děláme preddiping 4 krav odstřik,utření utěrkou namočenou v dezinfekčním roztoku a nasazení.

Krmení peletkama

Karel,20. 12. 2012 9:09

Zdravím a přeji krásné Vánoční svátky !
Měl bych dotaz šlo by krmit ovce peletkami ze sena ? :)

Re: Krmení peletkama

Standa,2. 1. 2013 12:40

Hezký den, Karle,

co se týče peletek, tak ty bych nedoporučoval. Peletky ze sena (otázkou je, jestli jde o pelety z kvalitního sena, nebo pelety určené k topení ve spalovacích zařízeních). Předností volného sena, nebo lisovaného sena je hlavně struktura sušené píce. Právě ta délka stébel) je významná pro bachorovou činnost (vliv na dráždění bachoru, rejekce, přežvykování). Peletky ze sena jsou v malém množství součástí např. starterových krmiv pro mláďata přežvýkavce. Následně jsou ale všechna mláďata navykána na rostlinná krmiva, tj. opět klasické seno a konzervovaná krmiva. ZDravím Standa

Prosba

Barbora Mrázová,17. 12. 2012 13:19

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila, zda byste mi neporadil s těmito otázkami.
Mám zjistit jak se nazývá doba mezi březostí a porodem krávy, dále, co to jsou jaterní pochody u hospodářských zvířat a jaké jsou kravské kvóty a jednotky a poslední jaké období je u zvířete dosaženo ukončením růstu kostry.
Už jsem zoufalá a nevím si rady. Byla bych Vám moc vděčná. Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Barbora Mrázová

Re: Prosba

Standa,2. 1. 2013 12:37

Hezký den, Barboro,

k vašim dotazům
1) doba mezi březostí a porodem - jde o graviditu (období od jednoho porodu - otelení- do druhého se nazývá mezidobí; období od otelení do následného zabřeznutí - service perioda; počet dnů od otelení do první inseminace - inseminační interval)
2) jaterní funkce - tvorba a sekrece žluče - metabolismus tuků; regulace vnitřního prostředí - metabolismus bílkovin, cukrů, tuků, vody, inaktivace hormonů a působků - kortikoidy, adrenalin, estrogeny apod.,; ukládání látek - v játrech se ukládají tuky a glykogen, jako zdroj energie; v játrech může být shormážděno až 20 % veškeré krve organismu; detoxikační funkce jater - detoxikace škodlivin, jedů, metabolitů v organismu.
3) informace ke kvótám naleznete např. zde
http://www.szif.cz/irj/portal/anonymous/komodity/zv/01/01
4) ukončení růstu kostry - jde o tělesnou dospělost .

Snad to takto stačí. Zdravím Standa

Vánoce

Monika Chochelová,16. 12. 2012 21:46

Milý Stando,přeji Vám klidné a pohodové prožití vánočních svátků.
Hlavně ať se nám ve zdraví vrátíte :-)
Moc Vám děkuji za tyto stránky a za to že nám tak pomáháte,jste vyjímečný člověk.
S pozdravem Monika

Re: Vánoce

Standa,2. 1. 2013 11:24

Hezký den, Moniko,

moc děkuji za pěkné přání a přeji Vám, Vašim blízkým a Všem návštěvníkům stránek hodně zdraví, štěstí a pohody v tomto roce. Standa

cheap beats by dre best buy

cheap beats by dr dre sale,19. 12. 2012 3:07

<a href="http://www.cheapbeatsbydredrs.com">beats by dre for cheap</a> cheapbeatsbydredrs.com <a href="http://www.cheapbeatsbydredrs.com">buy cheap beats</a>

VÁNOCE

Standa,16. 12. 2012 20:18

VÁŽENÍ NÁVŠTĚVNÍCI, PŘEJI VŠEM KRÁSNÉ VÁNOCE. OD 17. DO 29. NEBUDU V BLÍZKOSTI INTERNETU. POKUD BY KDOKOLIV NĚCO POTŘEBOVAL, PAK LZE ZAVOLAT. S POZDRAVEM STANDA

ustajeni skotu

Petr,13. 12. 2012 21:55

dobry den,
chtel bych zacit s chovem dojneho skotu kulnu kterou, chci predelat na chlev tak potrebuje jenom male upravi na vaznou staj je to mozne vzhledek k legislative CR staj je do 20 kusu a kubaturu by splnovala.

Re: ustajeni skotu

Standa,16. 12. 2012 16:53

Hezký den, Petře,
určitě bude dobré se na dotaz zeptat okresní nebo krajskou veterinární správu, které by měly být změny v chovu, případně jeho zahájení ohlášeny. Uršitě je potřeba vědět, jestli kůlna spadá do kategorie ohlášení, nebo na úpravy bude potřeba stavební povolení (to vám řeknou na stavebním odboru příslušného obecního nebo městského úřadu).
Pokud půjdete do chovu skotu, tak by to chtělo nákresy, případně si udělat celý koncept chovu (ustájení, odkliz mrvy, skladování hnoje apod.). Předejte tak případným problémům, které v současnosti, a to hlavně u složišť hnoje a hnojišť bývají.
Co se týče vazného ustájení, tak se podívejte do přílohy vyhlášky 208/2004 Sb. - o minimálních standardech na ochranu hospodářských zvířat. Jsou to minimální požadavky, které musíte splnit. Co se týče ustájení, pak stavební zákon, kde jsou max. 2 strany věnovány ustájení. Jako poslední bych doporučil zákon na ochranu zvířat proti týrání - přečíst.
Moc zdravím. Standa

Časný odstav jehňat

Jirka,7. 12. 2012 7:41

Dobý den,mám dotaz potřebuji směs ČOJ1 pro jehňata ale na ekofarmu kde se dá sehnat tato směs nevíte o nějakém kontaktu?Předem děkuji Jirka