Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Prosím o radu

Standa,20. 1. 2013 14:47

Hezký den, Mirku,

v příspěvku píšete, že doma chováte kříženku... ale jakou? Jakých plemen? Kolik je její žívá hmotnost, nebo jaký je odhad hmotnosti třeba podle páskové míry? Pro inseminaci je podstatná vždy hmotnost prasničky.., a to před věkem, který je relativním a doplňkovým údajem. Co se týče tělesného rámce kanců, tak Pietraine je spíše středního tělesného rámce, stejně jako někteří kanci plemene Hampshire.
Pietraine je plemeno s vyšší stresovým potenciálem. Určitě u dobře vyvinuté prasničky lze použít nejen čistá plemena, ale i hybridní linie kanců z inseminační stanice.
Zdravím Standa

Re: Re: Prosím o radu

Miroslav,20. 1. 2013 20:28

No je to kříženka asi všeho,je v ní část vietnamce25%,část divočáka 50% a část landrasse 25%,odhaduju jí něco kolem 60 kg což je na divočáka krásná váha,chtěl jsem zvolit poprvé to nejmenší plemeno,aby je bezproblémů uživila.Dá se tedy sehnat sperma od kříženců?Děkuji za odpověď.

Re: Re: Re: Prosím o radu

Standa,20. 1. 2013 22:03

Zdravím,

jestli jde o křížence vietnamského, divočáka apod. pak doporučuji prasničku porazit!!! a udělat zabíjačku. Tohle není kříženka, ale "przněnka" a křížení tohoto typu je chovatelský diletantismus. Křížení s divočákem je mj. zakázáno a může to majitele stát pár desítek tisíc na pokutách.
Křížení tohoto typu nepodporuji a dál se k tomuto nebudu vyjadřovat. Standa

Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Miroslav,20. 1. 2013 23:23

Tak pardon jestli jsem vás naštval,s chovem začínam,a slyšel jsem že tyto kříženci jsou nenároční na chov.Později bych chtěl zkusit přeštické černostrakaté,ale nevím kde se daji sehnat,v okolí jsem je nesehnal.Děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Standa,21. 1. 2013 15:13

Zdravím, Mirku,

naštvaný nejsem, jen mám pocit, že chov prasat se dnes zaměňuje s něčím co nepatří ani do zoologické zahrady.. Myslím, že lidé podléhají "modním" trendům, a domnívají se, že kříženci různých kadeřavých zvířat, divočáka, vietnamského prasete je spasí a pořídí si zvíře, které nepotřebuje "údržbu". Definice nenáročného prasete neznám.
Tomuto se vyhýbám a myslím si, že chov prasat má svá pravidla a ta by měla být ctěna. Navíc křížení "všeho" se "vším" může přinést více škody než užitku (např. v podobě vzniku genetických vad, přenosu chorob hlavně z divočáka apod.). Takové chovatelství se pak může projevit i vznikem škody (porušení zákona, přenos chorob při prodeji jinému chovateli apod.), a to pak již zábava není..
Zdravím Standa

Kde seženu

Lukáš,23. 1. 2013 14:00

Dobrý den pořád říkáte něco o chování přeštických černostrakatých prasat,nejdříve jsem je chtěl,ale bohužel buď křížence nebo vubec k sehnání nejsou,a když se oběví někde inzerát tak je to strašně daleko a a bůh ví jestli je to přeštický,či Hempshirské,či nějaký paskvil jak říkáte,existuje nějaká chovná stanice čistě černostrakoušů? PS: na internetu je asi 3krát tolik informací o mangalici než o našem černostrakoušovi!! Pak se diví že je to dneska na každém rohu.A černostrakaté pomálu vymizelo.
Děkuji za odpověd.

Re: Kde seženu

Standa,25. 1. 2013 8:50

Hezký den , Lukáši,

určitě se vše dá v dnešní době zjistit, protože součástí nákupu zvířat je také předání dokumentů, které potvrzují původ zvířat (v těchto dokumentech je uvedená plemenná příslušnost, datum narození apod.). Pokud jde o nákup přeštického černostrakatého prasete, pak víte, že vznikly stránky klubu chovatelů přeštíka, které spravují kolegové z oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí. Nevím odkud jste, ale pokud napíšete Dr. Václavkové, které je jednou z osob, které garantují chov přeštíka, pak Vám jistě dá kontakt na chovatele, kteří skutečně chovají toto plemeno (vaclavkova.eva@vuzv.cz)
Zdravím Standa

kastrace a řezáky

Daniel,21. 1. 2013 20:52

Dobrý večer prosím o radu mám tři kanečky křížence větnamské a divoké prase jsou jim tři měsíce. Yačínají na sebe být zlé peruse koušouse. Tři dotazy jak je vykastrovat, je nutné jim odstranit řezáky a u obojího jak a mohu to provést sám. děkuji

Re: kastrace a řezáky

Standa,21. 1. 2013 21:02

Zdravím,

nevím, jestli je dotaz skutečný, nebo žiji v době, kdy každý chová křížence vietnamského prasete a divokého prasete, což je ilegální plemenitba. Zvláštní je, že mi došlo v průběhu 14 dní 9 emailů s dotazy na tyto křížence.. Budiž. Kastraci smí uskutečnit veterinární technik a veterinární lékař. Obraťte se prosím na ně. V žádném případě tyto úkony nedělejte sám - šlo by o týrání zvířat.
Zdravím Standa

Re: Re: kastrace a řezáky

DAN,21. 1. 2013 21:34

DĚKUJI ZA INFORMACI VYSVĚTLÍM KOUPILY JSME KANADSKÉ PASTEVECKÉ PRASE V DOBRÉ VIŘE ŽE TO EXISTUJE NAKONEC NAS VŠICHNI PŘESVĚDČILZ ŽE JE TO VIETNAMEC KŘÍŽEN S DIVOČÁKEM MÁME PÁREK. TAK ŘEŠÍM NAŠE VLASTNÍ MLADÉ. DĚKUJI YA INFORMACI MZSLEL JSEM KASTROVAT TŘEBA KASTRAČNÍMI KUMIČKAMI A NA ŘEZÁKY NĚKDE PRODÁVALI JAKÉSI KLEŠTĚ. DAN

Re: Re: Re: kastrace a řezáky

Standa,22. 1. 2013 9:35

Hezký den,

podle Vašeho příspěvku jste se stal obětí podvodu a musím konstatovat, že nejste bohužel první. Někteří podnikavci v oblasti chovu nenáročných a "pastevních" prasat jsou v poslední době velmi akční. V tom případě by má míra trpělivosti byla blízká nule a rozmýšlel bych se nad trestním oznámením (uvedení v omyl, podvod) a nebo zlehka dal podnět na Plemenářskou inspekci, která by si v tomto případě věděla rady s černou plemenitbou.
Co se týče kastrace, tak nejrozšířenější je chirirgucká kastrace veterinárním lékařem. Gumičky se používají u kozlů a beranů, kde varlata jsou uložena v šourku (jiné anatomické uložení varlat je ale u kanců - zde se gumičky nedají aplikovat). U zubů je potřeba mít zkušenosti a taktéž by toto měl dělat veterinární technik nebo spíše lékař (lze udělat zákrok při uspání kance při současné kastraci).
Pokud máte zájem o chov prasat, pak by nemuselo být špatnou volbou právě přeštické prase.
Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: kastrace a řezáky

Dan,22. 1. 2013 11:32

Dobrý den Stando proč zrovna přeštické prase? Děkuji moc za odpověď pána co nám prodal ,,Kanadský páreček,, nechám. Uvidíme jak se povedou mladý. vzhledem k tomu, že jsou neprodejné tak uvidíme v 6-7měsích jakou budou mít váhu a jak bude chutnat maso. Do minulého týdne byly na volno s ovcema. Krmení hlavně na seně, občas nějaké zbytky a dvakrát v týdnu po 20ti rohlíkách. Takže celkem levné krmení. Jsou jim 3měsíce a váži nějmenší 18Kg a největší 26kg.

Připouštění

Mirka,19. 1. 2013 18:58

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně připouštění vepřového. Máme kance, který nechce připouštět, dá se říct, že se svinky bojí. Má váhu 170kg a stáří je 10 měsíců. Nevíme,jestli ubrat krmení, nebo co s ním máme dělat.

Přečdem děkuji za odpověď.

Re: Připouštění

Standa,20. 1. 2013 14:40

Hezký den, Mirko,

o vašem kanci píšete velmi málo informací. Používání kance v přirozené plemenitbě by mělo předcházet také jeho navykání na "skok". Tj. u mladých kanečků, kteří byli uznání do plemenitby se začíná prasničkami, protože poměr mezi kanečkem a prasnicí bývá někdy problémem pro uskutečnění jeho "skoku" (kaneček není schopen naskočit na prasnici, velké zatížení zadních končetin aj.).
Z mé praxe v porodně prasat a jalovárně se mladým kancům pomáhalo při jejich skoku a případně se pomáhalo se zavedením pyje do pochvy u prasniček (silné gumové rukavice). Výživa samozřejmě dělá velké divy, zvláště je problém u překrmených kanců, u kanců, kteří nemají dobré zadní končetiny. Z chovu se i vyřazují kanci, kteří mají nízké libido.
Zdravím Standa

Re: Připouštění

Mirka,20. 1. 2013 17:36

Dobrý večer,
právě že jsme k němu dali malou sviňku kolem 150 kg, ale on nemá zájem. Ona se mu nabízí, ale on ji kouše a má z ní strach. Dostává vše potřebné, vitamíny atd. Tak nevíme, kde je chyba. Děkuji za odpověď

Re: Re: Připouštění

Standa,21. 1. 2013 15:04

Zdravím, Mirko,

no problém může být, že kanec bude překrmený.. hmotnost 170 kg na 10 měsíčního kance.. tato hmotnost je obvyklá u kanců ve 12 měsících. Překrmování má vliv na libido kance a je otázkou, jak jsou na tom zadní končetiny (jestli jsou končetiny zdravé, není zde např. hniloba patek apod.), které jsou při skoku kance vysoce zatížené.
Když se kanec vybírá do chovu, tak jedním z kritérií je i jeho chování, temperament a libido. Nevím, jestli máte v chovu i staršího - zkušenějšího kance. Dala by se pak dělat stimulace přes zábrany, kdy kanci jsou v kontaktu - ale přes zábrany.
Dobré je dát do připouštěcího kotce kance cca 10 minut před tím, než je k němu dána prasnička. Co se týče prasničky, tak optimální hmotnost při zapouštění je cca 120 - 130 kg (150 kg prasnička již mohla být zapuštěná dříve). Mladší kance je dobré nechat skákat na prasnice po prvním vrhu, které mají silnější reflex nehybnosti.
Jinak z chovů se vyřazuje cca 10 až 20 % kanců, a to právě kvůli nedostatečnému libidu a neochotě skákat. U mladých kanců se obvykle při návyku asistuje (zvláště se pomáhá u nezkušených kanců se zasunutím pyje do pochvy). U kanců, které jsem u jalových prasnic používal se jejich libido dalo dobře posoudit (mlaskání, pouštění pěny, která obsahuje atraktanty pro prasnici v říji a stimuluje prasnici k reflexu nehybnosti, přibližovací reflex aj.).
Zdravím Standa

Re: Re: Re: Připouštění

Mirka,21. 1. 2013 20:42

Dobrý večer,
moc Vám děkuji za informace a radu.

Přeštické

ranc.amalka,18. 1. 2013 13:28

Dotaz žádný nemám ( už jste mi před časem stavebně radil..), jenom poděkování za odkaz a propagaci přeštického černostarakatého. Měla jsem v poslední době dost špatný pocit, že se na něho zapomnělo dostával prostor dovoz " různého kadeřavého, pastevního a vůbec úžasného čehosi"
(reklamně krásně zbarvené) na úkor skutečné kvality , kterou máme doma... Těší mě, že skupina vzdělaných z VÚŽV se odhodlala ke kroku tak říkajíc od země pomoci znovu obnovit nebo alespoň zvýšit počty přeštičáků v naší zemi. Děkuji předem, za Vaše znalosti, které předáváte nám obyčejným chovatelů a farmářům. Těším se na informace z chovů a přeji Vám hodně štěstí a výdrž (Marta)

Re: Přeštické

Standa,20. 1. 2013 14:34

Hezký den, Marto,

děkuji za vyjádření podpory a poděkování. Věřím, že stránky o přeštíkovi se v brzké době tzv. "rozjedou" a bude na nich mnoho informací o chovu tohoto našeho národního "zlata". Moc zdravím a ještě jednou za vyjádřenou podporu děkuji. Standa

sůl do vody

Roman Rákosník,17. 1. 2013 15:51

Dobrý den,
četl jsem v jednom příspěvku zde, že byste nedoporučoval sůl do vody na pití, jde mi o ovce, kozy a koně. Proč to není dobré řešení v zimě proti zamrznutí vody na pastvině, a jaké to má následky, podává li se slaná voda? Je lepší nechat zvířata jíst sníh, než podávat slanou vodu, pokud chovatel není sto zajistit stálý přísun čisté vody a zamrzá příliš rychle?
Díky a mějte se fajn.