Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: chov nutrií

Hezký den, Evo,

chov nutrií je u nás jakousi velmi okrajovou záležitostí. U podnikatelského záměru je potřeba mít jasno, komu, v jakém objemu a za jakých situací bude možno dodávat nutrií maso (včetně koncovky zpeněžování kožky). Určitě bych se v tomto směru zaměřil na restaurační sítě ve větších městech, neřknu-li ve velkoměstech.
Určitě chov nutrií považuji za specializaci, která má zase šanci najít svou cílovou skupinu.
Jak jsem napsal výše, je potřeba si udělat analýzu možností (odběratelskou základnu), také si udělat kalkulaci nákladů a mít trochu představu o realizaci (sezónní, celoroční produkce, porážková hmotnost cca 4 kg apod., legislativní rámec - je rozdíl mezi prodejem ze dvora a intenzivním chovem - případným velkochovem).
Zdravím Standa

Eva - Re: Re: chov nutrií

Dobrý den děkuji moc za odpověď

Standa - Re: Re: Re: chov nutrií

Není zač Evo,
v poslední části příspěvku mělo být napsáno 4 kg jatečně upraveného těla - porážková hmotnost u nutrií může být více. Jinak vedlejším produktem v chovu nutrií bude kožka, jejíž cena se dnes u výkupců pohybuje mezi 70 až 100 Kč. Zdravím Standa

jara - Obilí

Zdravím Stando! Jaký máte názor na zkrmování tzv. pařených zrnin? Je to lepší, horší, nebo k ničemu? Někde jsem to četl, že je to dobré pro nutrie, někde zase pro prasata, a tak by mě zajímalo jestli se tento způsob dá použít i dalších hospodářských zvířat například koz. Děkuji za reakci

Standa - Re: Obilí

Zdravím, Járo,

paření zrnin (případně vaření) se dělalo dříve, kdy ne každý měl doma šrotovník. Obecně prvním důvodem je změkčení onoho zrna (lepší pro rozmělnění zrna a lepší využití jeho obsahu), dalším důvodem vaření a paření byla inaktivace klíčení plevelů, které byly v zrninách běžně přítomny (zkrmovány byly výmlatky různé kvality). Pokud nemáte šrotovník, pak paření (nebo čisté máčení a nakličování zrnin) je jednou z metod jak zlepšit využitelnost zrnin.
Paření brambor má za cíl inaktivaci solaninu, který se vyskytuje v nazelenalých bramborách (plus se dává kmín, jehož silice mají také význam) a navíc touto úpravou dochází k přeměně škrobu v nich obsaženým - mazovatění a lepší stravitelnosti.
Zdravím Standa

Miroslav - Prosím o radu

Dobrý den prosím o radu,chci v nejbližší době připouštet moji prasničku,je to kříženka a neni moc velká proto nevím jaké zvolit plemeno,chci inseminovat.Které plemenu bude nejvhodněnjší ? Pietran,Landrasse,Bílé ušlechtile? zaslechl jsem že Pietran je menšího vzrustu,je to pravda.Děkuji za odpověd.

Standa - Re: Prosím o radu

Hezký den, Mirku,

v příspěvku píšete, že doma chováte kříženku... ale jakou? Jakých plemen? Kolik je její žívá hmotnost, nebo jaký je odhad hmotnosti třeba podle páskové míry? Pro inseminaci je podstatná vždy hmotnost prasničky.., a to před věkem, který je relativním a doplňkovým údajem. Co se týče tělesného rámce kanců, tak Pietraine je spíše středního tělesného rámce, stejně jako někteří kanci plemene Hampshire.
Pietraine je plemeno s vyšší stresovým potenciálem. Určitě u dobře vyvinuté prasničky lze použít nejen čistá plemena, ale i hybridní linie kanců z inseminační stanice.
Zdravím Standa

Miroslav - Re: Re: Prosím o radu

No je to kříženka asi všeho,je v ní část vietnamce25%,část divočáka 50% a část landrasse 25%,odhaduju jí něco kolem 60 kg což je na divočáka krásná váha,chtěl jsem zvolit poprvé to nejmenší plemeno,aby je bezproblémů uživila.Dá se tedy sehnat sperma od kříženců?Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Re: Re: Prosím o radu

Zdravím,

jestli jde o křížence vietnamského, divočáka apod. pak doporučuji prasničku porazit!!! a udělat zabíjačku. Tohle není kříženka, ale "przněnka" a křížení tohoto typu je chovatelský diletantismus. Křížení s divočákem je mj. zakázáno a může to majitele stát pár desítek tisíc na pokutách.
Křížení tohoto typu nepodporuji a dál se k tomuto nebudu vyjadřovat. Standa

Miroslav - Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Tak pardon jestli jsem vás naštval,s chovem začínam,a slyšel jsem že tyto kříženci jsou nenároční na chov.Později bych chtěl zkusit přeštické černostrakaté,ale nevím kde se daji sehnat,v okolí jsem je nesehnal.Děkuji.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Prosím o radu

Zdravím, Mirku,

naštvaný nejsem, jen mám pocit, že chov prasat se dnes zaměňuje s něčím co nepatří ani do zoologické zahrady.. Myslím, že lidé podléhají "modním" trendům, a domnívají se, že kříženci různých kadeřavých zvířat, divočáka, vietnamského prasete je spasí a pořídí si zvíře, které nepotřebuje "údržbu". Definice nenáročného prasete neznám.
Tomuto se vyhýbám a myslím si, že chov prasat má svá pravidla a ta by měla být ctěna. Navíc křížení "všeho" se "vším" může přinést více škody než užitku (např. v podobě vzniku genetických vad, přenosu chorob hlavně z divočáka apod.). Takové chovatelství se pak může projevit i vznikem škody (porušení zákona, přenos chorob při prodeji jinému chovateli apod.), a to pak již zábava není..
Zdravím Standa

Lukáš - Kde seženu

Dobrý den pořád říkáte něco o chování přeštických černostrakatých prasat,nejdříve jsem je chtěl,ale bohužel buď křížence nebo vubec k sehnání nejsou,a když se oběví někde inzerát tak je to strašně daleko a a bůh ví jestli je to přeštický,či Hempshirské,či nějaký paskvil jak říkáte,existuje nějaká chovná stanice čistě černostrakoušů? PS: na internetu je asi 3krát tolik informací o mangalici než o našem černostrakoušovi!! Pak se diví že je to dneska na každém rohu.A černostrakaté pomálu vymizelo.
Děkuji za odpověd.

Standa - Re: Kde seženu

Hezký den , Lukáši,

určitě se vše dá v dnešní době zjistit, protože součástí nákupu zvířat je také předání dokumentů, které potvrzují původ zvířat (v těchto dokumentech je uvedená plemenná příslušnost, datum narození apod.). Pokud jde o nákup přeštického černostrakatého prasete, pak víte, že vznikly stránky klubu chovatelů přeštíka, které spravují kolegové z oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí. Nevím odkud jste, ale pokud napíšete Dr. Václavkové, které je jednou z osob, které garantují chov přeštíka, pak Vám jistě dá kontakt na chovatele, kteří skutečně chovají toto plemeno (vaclavkova.eva@vuzv.cz)
Zdravím Standa

Daniel - kastrace a řezáky

Dobrý večer prosím o radu mám tři kanečky křížence větnamské a divoké prase jsou jim tři měsíce. Yačínají na sebe být zlé peruse koušouse. Tři dotazy jak je vykastrovat, je nutné jim odstranit řezáky a u obojího jak a mohu to provést sám. děkuji

Standa - Re: kastrace a řezáky

Zdravím,

nevím, jestli je dotaz skutečný, nebo žiji v době, kdy každý chová křížence vietnamského prasete a divokého prasete, což je ilegální plemenitba. Zvláštní je, že mi došlo v průběhu 14 dní 9 emailů s dotazy na tyto křížence.. Budiž. Kastraci smí uskutečnit veterinární technik a veterinární lékař. Obraťte se prosím na ně. V žádném případě tyto úkony nedělejte sám - šlo by o týrání zvířat.
Zdravím Standa

DAN - Re: Re: kastrace a řezáky

DĚKUJI ZA INFORMACI VYSVĚTLÍM KOUPILY JSME KANADSKÉ PASTEVECKÉ PRASE V DOBRÉ VIŘE ŽE TO EXISTUJE NAKONEC NAS VŠICHNI PŘESVĚDČILZ ŽE JE TO VIETNAMEC KŘÍŽEN S DIVOČÁKEM MÁME PÁREK. TAK ŘEŠÍM NAŠE VLASTNÍ MLADÉ. DĚKUJI YA INFORMACI MZSLEL JSEM KASTROVAT TŘEBA KASTRAČNÍMI KUMIČKAMI A NA ŘEZÁKY NĚKDE PRODÁVALI JAKÉSI KLEŠTĚ. DAN

Standa - Re: Re: Re: kastrace a řezáky

Hezký den,

podle Vašeho příspěvku jste se stal obětí podvodu a musím konstatovat, že nejste bohužel první. Někteří podnikavci v oblasti chovu nenáročných a "pastevních" prasat jsou v poslední době velmi akční. V tom případě by má míra trpělivosti byla blízká nule a rozmýšlel bych se nad trestním oznámením (uvedení v omyl, podvod) a nebo zlehka dal podnět na Plemenářskou inspekci, která by si v tomto případě věděla rady s černou plemenitbou.
Co se týče kastrace, tak nejrozšířenější je chirirgucká kastrace veterinárním lékařem. Gumičky se používají u kozlů a beranů, kde varlata jsou uložena v šourku (jiné anatomické uložení varlat je ale u kanců - zde se gumičky nedají aplikovat). U zubů je potřeba mít zkušenosti a taktéž by toto měl dělat veterinární technik nebo spíše lékař (lze udělat zákrok při uspání kance při současné kastraci).
Pokud máte zájem o chov prasat, pak by nemuselo být špatnou volbou právě přeštické prase.
Zdravím Standa

Dan - Re: Re: Re: Re: kastrace a řezáky

Dobrý den Stando proč zrovna přeštické prase? Děkuji moc za odpověď pána co nám prodal ,,Kanadský páreček,, nechám. Uvidíme jak se povedou mladý. vzhledem k tomu, že jsou neprodejné tak uvidíme v 6-7měsích jakou budou mít váhu a jak bude chutnat maso. Do minulého týdne byly na volno s ovcema. Krmení hlavně na seně, občas nějaké zbytky a dvakrát v týdnu po 20ti rohlíkách. Takže celkem levné krmení. Jsou jim 3měsíce a váži nějmenší 18Kg a největší 26kg.

Mirka - Připouštění

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně připouštění vepřového. Máme kance, který nechce připouštět, dá se říct, že se svinky bojí. Má váhu 170kg a stáří je 10 měsíců. Nevíme,jestli ubrat krmení, nebo co s ním máme dělat.

Přečdem děkuji za odpověď.

Standa - Re: Připouštění

Hezký den, Mirko,

o vašem kanci píšete velmi málo informací. Používání kance v přirozené plemenitbě by mělo předcházet také jeho navykání na "skok". Tj. u mladých kanečků, kteří byli uznání do plemenitby se začíná prasničkami, protože poměr mezi kanečkem a prasnicí bývá někdy problémem pro uskutečnění jeho "skoku" (kaneček není schopen naskočit na prasnici, velké zatížení zadních končetin aj.).
Z mé praxe v porodně prasat a jalovárně se mladým kancům pomáhalo při jejich skoku a případně se pomáhalo se zavedením pyje do pochvy u prasniček (silné gumové rukavice). Výživa samozřejmě dělá velké divy, zvláště je problém u překrmených kanců, u kanců, kteří nemají dobré zadní končetiny. Z chovu se i vyřazují kanci, kteří mají nízké libido.
Zdravím Standa