Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Časný odstav jehňat

Standa,7. 12. 2012 15:31

Hezký den, Jirko,

startérové krmivo jehňata v kvalitě bio nabízí např. VK-Drcman (vkdrcman.cz),
Mikrop ČEbín - mikrop ovis eco star (mikrop.cz), iframix (iframix.cz).

Zdravím Standa

teleni krav

květa,5. 12. 2012 20:27

u nas z porodny odvažime tele už po čtyřech hodinach po porodu telata pak dostavaji hned druhy den chřipku a prujem v čem je chyba

Re: teleni krav

Standa,7. 12. 2012 15:21

Hezký den, Květo,
časné oddělení telete od krávy je v souladu s doporučeními pro chovy dojeného skotu. Rozhodující je v souvislosti s průjmy: vedení porodu (prostředí porodny, čistota porodního kotce), poporodní ošetření telat, včasné napojení dostatečným množstvím kvalitního mleziva, případně podání preparátu, které podporují zdraví telat (vitamíny, preparáty s obsahem prospěšných střevní bakteriálních kmenů apod.).
Pokud máte v rané fázi odchovu problémy, pak je nutná sounáležitost s veterinářem (rozbory výkalů - zjištění příčiny - např. infekce E. coli aj.).
V příspěvku bohužel nepíšete, jaké je krmení telat. Průjmy mohou být v dalších dnech v důsledku dietetické chyby - např. krmení mléčnou krmnou směsí, zánětlivým mlékem apod. Problém by bylo potřeba více rozepsat. Klíčová je ale spolupráce s veterinářem (veterináři), kteří by měli identifikovat příčinu průjmu (kontrola čistoty nádob, možnost navržení vakcinace matek před otelením - protilátky proti infekcím pak kráva předává telete po porodu mlezivem, zavedení tzv. ochranné léčby mlezivem - působení imunoglobulinů proti patogenům u telat starších 24 hod, kde již protilátky neprostupují střevní sliznicí apod.).
Zdravím Standa

uchobnění-zapsání AN kozy do PK

Martina,2. 12. 2012 19:54

Dobrý den,
Mam dotaz ohledně možnosti zapsat kozy An do PK. Jedna je na holanských známkách, druhá bez ušních známek. Doklady ke kozám nemám žádné. Holanská by měla být 100%, druhá 75%. Jaký je další postup po označení, zaregistrování na hospodářství? Kozy by měly být březí. Před tím než se okozlí by se měl zavolat šlechtitel svazu, a poté kontrola užitkovosti? Prosím o radu jaký je postup. Děkuji Martina

Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

J. Míchal,3. 12. 2012 12:27

http://www.cmsch.cz/cz/ na této adrese najdete vše potřebné k zahájení i k evidenci vašeho začínajícího chovu. Já jsem také tak začínal. Přeji hodně chovatelských úspěchů.

Re: Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

J. Míchal,3. 12. 2012 12:31

http://www.cmsch.cz/ správná adresa je tato. Za chybu se omlouvám.

Re: Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

Martina,4. 12. 2012 17:21

Díky za radu.Myslím že tyhle stránky mam naštudované dost, ale odpovědi na mé níže položené otázky jsem tam jaksi nenašla-proto jsem vznesla dotaz sem.Nejsem začínající chovatel,ale s tímto jsem se ještě nesetkala:-)

Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

Standa,7. 12. 2012 15:14

Pěkný den, Martino,

nejlepší cestou bude, pokud se spojíte s předsedou plemenné knihy koz Ing. Konrádem. Kontaktujte ho ve středu - tel. 284 680 019.
Pokud nemáte ani od jedné průkaz o původu, pak je to dost vážný problém . Domluvte se s Ing. Konrádem, který je v problematice šlechtění koz a kontroly užitkovosti jeden z nejvíce erudovaných v ČR. S pozdravem Standa

teleni krav

květoslava 12345678,5. 12. 2012 20:37

u nas z porodny odvaŽIME TELATA JIŽ ZA ČTYŘI HODINY PO OTELENI DRUHY DEN MAJI CHŘIPKU A PRUJEM ČIM TO MUZE BYT

Chov Koz.

Milan Koncky,27. 11. 2012 12:12

Dobry den,V dubnu letosniho roku jsem zapocal s chovem koz.V rijnu mi hynul prvni kus pred deseti dny uhynul dalsi koza a v cera mi uhynul mlady pul rocni kozlik.Kazdy kus jsem vykuchchal a prohledi vnitrnosti a zistil jsem ze kazdy s uhynulych koz melo zvetseny zlucnik nekoik ktrat nasobne.Chci se zeptat zda se jedna o nejakopu nemoc a nebo nejakou otravu?Budu rad kdys mi odpovite na muj dotaz.Na e.mail.:koncky@seznam.cz Predem vam moc dekuji M.Koncky.

Re: Chov Koz.

Standa,2. 12. 2012 16:17

Hezký den, Milane,

je pěkné, že jste "vykuchal" uhynulé kozy, ale tuto věc měl udělat kvalifikovaný veterinární lékař, případně lékař veterinárního ústavu, který vám mohl dát odpověď co bylo příčinou úhynu. Také mohly být uskutečněny rozbory (parazitologie, mirkobiologie, toxikologie aj.). Vůbec mi nepřísluší soudit co bylo skutečnou příčinou úhynů. Těžko se to ale už nyní dozvíte a odpověď na otázku vám nikdo z čista jasna nedá. Pokud máte ještě nějaká zvířata, pak začněte spolupracovat s veterinářem! Standa

Náhražka mleziva ?

Hradecký,26. 11. 2012 22:47

Existuje výrobce kravského mleziva ? Slyšel jsem, že ano, ale nic jiného nevím. Díky za info.

Re: Náhražka mleziva ?

Standa,2. 12. 2012 16:11

Hezký den, pane Hradecký,

v zahraničí kolostrální náhražky existují, ale u nás jsem neměl čest je objevit. Čímže neříkám, že nemohou být na trhu. Je potřeba, ale rozlišit mlezivovou náhražku od mlezivového doplňku. Mlezivová náhražka musí mít dostatek imunoglobulinů, aby připravený nápoj měl min. 75 g /litr protilátek. Ovšem nikdy není nic lepšího než kvalitní čerstvé, nebo rozmrazené vysoce jakostní mlezivo!!!
Mlezivový doplněk je užíván jako doplněk k méně kvalitnímu mlezivu (tedy snažíte se teleti, jehněti, kůzleti vysoké dávky protilátek v mlezivu). V našich chovech se často používá např. pasta Kolostran, nebo Kolostran pulvis - sáček se sušeným mlezivovým doplňkem, Cotosan Plus od Sana aj. Dalším takovým doplňkem na bázi vaječné hmoty je např. Imugard - dává se v obdobích s častějším výskytem průjmových onemocnění.
Pokud budete hledat mlezivo, pak je dobré se podívat ve svém okolí, zda-li tam není chov, kde by se dalo získat (zakoupit) např. hluboce zmrazené mlezivo. Někteří chovatelé jej i nabízejí pomocí webových stránek. Určitě je ale dobré mít také přehled o zdravotním stavu chovu, ze kterého by jste si mlezivo bral.
Závěr mého doporučení - vždy preferujte čerstvé nebo hluboce zmrazené, vysoce jakostní (zkontrolované) mlezivo od krávy. Náhražky a doplňky volte až v případě, kdy nejsou zdroje nativního mleziva.
Zdravím Standa

Říje kozy

Marcela,26. 11. 2012 14:57

Dobrý den Stando, od července máme dvouletou kozičku, která 1.června porodila své první dvě kůzlátka. Chtěli by jsme ji nechat připustit, sledujeme zda neprojevuje příznaky říje, ale stále nic. Dá se prosím nějak říje podpořit ?? Děkuji za radu

Re: Říje kozy

Standa,2. 12. 2012 15:53

Hezký den, Marcelo,

říje u koz je ovlivněná délkou světelného dne, výživou a také případným sáním kůzlat. Hlavní sezóna připouštění je už skoro u konce a nevím, jak dlouho jste sledovala u kozy říje. Možná to chtělo vyhledat kozla a zkusit, jestli by nedošlo k reakci na jeho přítomnost a pach. Další variantou je počkat do jarního období, kdy se u některých koz říje objevuje. Asi nejspolehlivější je, kdyby jste nechala vyšetřit kozu veterinářem (posouzení zdravotního stavu, kondice, případně vyšetření - jestli nejsou např. cysty na vaječnících). Zdravím Standa

Suché bradvavice na struku i vemínku u kozy.

J. Míchal,11. 11. 2012 9:54

Prosím o radu jak je léčit. Vetelinář mi říkal, že se stratí sami, a že je to virového půcvodu. Moc se mi to nezdá, raději bych jí pomohl, ale navím jak. Díky za odpověď.

Re: Suché bradvavice na struku i vemínku u kozy.

Standa,22. 11. 2012 19:04

Hezký den, Michale,

nejsem profesí veterinární lékař, takže všechny vaše otázky by měly být směřovány k vašemu veterináři, případně si zajistit konzultaci jiného veterináře. Suché bradavice mohou způsobeny např. pappilomavirem. Bradavice jsou nevzhledné, často jsou různé velikosti (malé velikosti hrášku až velikost fazole) a mohou být jak na struku, tak i na mléčné žláze. Problémy mohou být při dojení, pokud dochází k poškození těchto "bradavic". U tohoto typu "bradavic" je pravdou, jak říká váš veterinární lékař, že časem ustoupí (cca 4 měsíce až rok).
Držím pěsti, aby vše jak začalo, tak i ustoupilo. Standa

Re: Re: Suché bradvavice na struku i vemínku u kozy.

J. Míchal,25. 11. 2012 19:10

Díky za podporu. Už jsem na to ale přišel. Použil jsem mastný krém z obsahem měsíčku lékařského. Strup co měla na struku a bolel jí při dojení změknul a sloupnul se. I ostatní bradavičky po tomto krému změkly a zdá se že se také vyloupnou. Myslel jsem, že mi poradí i někdo ze čtenářů vašich stránek, ale asi ten problém nemají. I přesto jsem napsal svou zkušenost. Ale jsem rád, že jsem je našel a mám možnost se svěřit, nebo se poučit. Díky za to pane Stando.

ovce kamerunské

Miluše,22. 11. 2012 23:03

Děkuji za odpověď,pročetla jsem všechny vaše dotazy,odpovědi a načerpala mnoho zkušeností.Ano tráva byla přerostlá nebylo počasí.Víte ono s těmi veterináři je to špatné.Každý se dnes specializuje na pejsky a najít odborníka je problém.Náš vet.nám na jaře odčervil ovečky injekčně a pak se potvrdila tasemnice u jehničky a on mi jen řekl,no na tasemnici to nebylo.A zase nic.To jsme museli schánět sami.Máme jen 5 oveček a beránka.Máme je rádi a všem vzkazuji,že kdo si pořídí živé sekačky,tak ať počítá s tím,že zvířátkům bude muset přes zimu něco vracet.Kdo nemá lásku ke zvířatům,nechť si raděj zaplatí posečení.Vážim si vaší trpělivosti s pozdravem Miluše

prase - cukrová řepa

venun,20. 11. 2012 19:55

Dobrý den,
mám laický dotaz ohledně krmení selete 35-40kg cukrovou řepou,( zatím spařený šrot, pečivo, brambor) je lépe řepu pouze nastrouhat, nebo je nutné vařit do měkka na rozšťouchání? děkuji za radu