Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Barbora Mrázová - Prosba

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila, zda byste mi neporadil s těmito otázkami.
Mám zjistit jak se nazývá doba mezi březostí a porodem krávy, dále, co to jsou jaterní pochody u hospodářských zvířat a jaké jsou kravské kvóty a jednotky a poslední jaké období je u zvířete dosaženo ukončením růstu kostry.
Už jsem zoufalá a nevím si rady. Byla bych Vám moc vděčná. Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Barbora Mrázová

Standa - Re: Prosba

Hezký den, Barboro,

k vašim dotazům
1) doba mezi březostí a porodem - jde o graviditu (období od jednoho porodu - otelení- do druhého se nazývá mezidobí; období od otelení do následného zabřeznutí - service perioda; počet dnů od otelení do první inseminace - inseminační interval)
2) jaterní funkce - tvorba a sekrece žluče - metabolismus tuků; regulace vnitřního prostředí - metabolismus bílkovin, cukrů, tuků, vody, inaktivace hormonů a působků - kortikoidy, adrenalin, estrogeny apod.,; ukládání látek - v játrech se ukládají tuky a glykogen, jako zdroj energie; v játrech může být shormážděno až 20 % veškeré krve organismu; detoxikační funkce jater - detoxikace škodlivin, jedů, metabolitů v organismu.
3) informace ke kvótám naleznete např. zde
http://www.szif.cz/irj/portal/anonymous/komodity/zv/01/01
4) ukončení růstu kostry - jde o tělesnou dospělost .

Snad to takto stačí. Zdravím Standa

Monika Chochelová - Vánoce

Milý Stando,přeji Vám klidné a pohodové prožití vánočních svátků.
Hlavně ať se nám ve zdraví vrátíte :-)
Moc Vám děkuji za tyto stránky a za to že nám tak pomáháte,jste vyjímečný člověk.
S pozdravem Monika

Standa - Re: Vánoce

Hezký den, Moniko,

moc děkuji za pěkné přání a přeji Vám, Vašim blízkým a Všem návštěvníkům stránek hodně zdraví, štěstí a pohody v tomto roce. Standa

cheap beats by dr dre sale - cheap beats by dre best buy

<a href="http://www.cheapbeatsbydredrs.com">beats by dre for cheap</a> cheapbeatsbydredrs.com <a href="http://www.cheapbeatsbydredrs.com">buy cheap beats</a>

Standa - VÁNOCE

VÁŽENÍ NÁVŠTĚVNÍCI, PŘEJI VŠEM KRÁSNÉ VÁNOCE. OD 17. DO 29. NEBUDU V BLÍZKOSTI INTERNETU. POKUD BY KDOKOLIV NĚCO POTŘEBOVAL, PAK LZE ZAVOLAT. S POZDRAVEM STANDA

Petr - ustajeni skotu

dobry den,
chtel bych zacit s chovem dojneho skotu kulnu kterou, chci predelat na chlev tak potrebuje jenom male upravi na vaznou staj je to mozne vzhledek k legislative CR staj je do 20 kusu a kubaturu by splnovala.

Standa - Re: ustajeni skotu

Hezký den, Petře,
určitě bude dobré se na dotaz zeptat okresní nebo krajskou veterinární správu, které by měly být změny v chovu, případně jeho zahájení ohlášeny. Uršitě je potřeba vědět, jestli kůlna spadá do kategorie ohlášení, nebo na úpravy bude potřeba stavební povolení (to vám řeknou na stavebním odboru příslušného obecního nebo městského úřadu).
Pokud půjdete do chovu skotu, tak by to chtělo nákresy, případně si udělat celý koncept chovu (ustájení, odkliz mrvy, skladování hnoje apod.). Předejte tak případným problémům, které v současnosti, a to hlavně u složišť hnoje a hnojišť bývají.
Co se týče vazného ustájení, tak se podívejte do přílohy vyhlášky 208/2004 Sb. - o minimálních standardech na ochranu hospodářských zvířat. Jsou to minimální požadavky, které musíte splnit. Co se týče ustájení, pak stavební zákon, kde jsou max. 2 strany věnovány ustájení. Jako poslední bych doporučil zákon na ochranu zvířat proti týrání - přečíst.
Moc zdravím. Standa

Jirka - Časný odstav jehňat

Dobý den,mám dotaz potřebuji směs ČOJ1 pro jehňata ale na ekofarmu kde se dá sehnat tato směs nevíte o nějakém kontaktu?Předem děkuji Jirka

Standa - Re: Časný odstav jehňat

Hezký den, Jirko,

startérové krmivo jehňata v kvalitě bio nabízí např. VK-Drcman (vkdrcman.cz),
Mikrop ČEbín - mikrop ovis eco star (mikrop.cz), iframix (iframix.cz).

Zdravím Standa

květa - teleni krav

u nas z porodny odvažime tele už po čtyřech hodinach po porodu telata pak dostavaji hned druhy den chřipku a prujem v čem je chyba

Standa - Re: teleni krav

Hezký den, Květo,
časné oddělení telete od krávy je v souladu s doporučeními pro chovy dojeného skotu. Rozhodující je v souvislosti s průjmy: vedení porodu (prostředí porodny, čistota porodního kotce), poporodní ošetření telat, včasné napojení dostatečným množstvím kvalitního mleziva, případně podání preparátu, které podporují zdraví telat (vitamíny, preparáty s obsahem prospěšných střevní bakteriálních kmenů apod.).
Pokud máte v rané fázi odchovu problémy, pak je nutná sounáležitost s veterinářem (rozbory výkalů - zjištění příčiny - např. infekce E. coli aj.).
V příspěvku bohužel nepíšete, jaké je krmení telat. Průjmy mohou být v dalších dnech v důsledku dietetické chyby - např. krmení mléčnou krmnou směsí, zánětlivým mlékem apod. Problém by bylo potřeba více rozepsat. Klíčová je ale spolupráce s veterinářem (veterináři), kteří by měli identifikovat příčinu průjmu (kontrola čistoty nádob, možnost navržení vakcinace matek před otelením - protilátky proti infekcím pak kráva předává telete po porodu mlezivem, zavedení tzv. ochranné léčby mlezivem - působení imunoglobulinů proti patogenům u telat starších 24 hod, kde již protilátky neprostupují střevní sliznicí apod.).
Zdravím Standa

Martina - uchobnění-zapsání AN kozy do PK

Dobrý den,
Mam dotaz ohledně možnosti zapsat kozy An do PK. Jedna je na holanských známkách, druhá bez ušních známek. Doklady ke kozám nemám žádné. Holanská by měla být 100%, druhá 75%. Jaký je další postup po označení, zaregistrování na hospodářství? Kozy by měly být březí. Před tím než se okozlí by se měl zavolat šlechtitel svazu, a poté kontrola užitkovosti? Prosím o radu jaký je postup. Děkuji Martina

J. Míchal - Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

http://www.cmsch.cz/cz/ na této adrese najdete vše potřebné k zahájení i k evidenci vašeho začínajícího chovu. Já jsem také tak začínal. Přeji hodně chovatelských úspěchů.

J. Míchal - Re: Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

http://www.cmsch.cz/ správná adresa je tato. Za chybu se omlouvám.

Martina - Re: Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

Díky za radu.Myslím že tyhle stránky mam naštudované dost, ale odpovědi na mé níže položené otázky jsem tam jaksi nenašla-proto jsem vznesla dotaz sem.Nejsem začínající chovatel,ale s tímto jsem se ještě nesetkala:-)

Standa - Re: uchobnění-zapsání AN kozy do PK

Pěkný den, Martino,

nejlepší cestou bude, pokud se spojíte s předsedou plemenné knihy koz Ing. Konrádem. Kontaktujte ho ve středu - tel. 284 680 019.
Pokud nemáte ani od jedné průkaz o původu, pak je to dost vážný problém . Domluvte se s Ing. Konrádem, který je v problematice šlechtění koz a kontroly užitkovosti jeden z nejvíce erudovaných v ČR. S pozdravem Standa

květoslava 12345678 - teleni krav

u nas z porodny odvaŽIME TELATA JIŽ ZA ČTYŘI HODINY PO OTELENI DRUHY DEN MAJI CHŘIPKU A PRUJEM ČIM TO MUZE BYT

Milan Koncky - Chov Koz.

Dobry den,V dubnu letosniho roku jsem zapocal s chovem koz.V rijnu mi hynul prvni kus pred deseti dny uhynul dalsi koza a v cera mi uhynul mlady pul rocni kozlik.Kazdy kus jsem vykuchchal a prohledi vnitrnosti a zistil jsem ze kazdy s uhynulych koz melo zvetseny zlucnik nekoik ktrat nasobne.Chci se zeptat zda se jedna o nejakopu nemoc a nebo nejakou otravu?Budu rad kdys mi odpovite na muj dotaz.Na e.mail.:koncky@seznam.cz Predem vam moc dekuji M.Koncky.

Standa - Re: Chov Koz.

Hezký den, Milane,

je pěkné, že jste "vykuchal" uhynulé kozy, ale tuto věc měl udělat kvalifikovaný veterinární lékař, případně lékař veterinárního ústavu, který vám mohl dát odpověď co bylo příčinou úhynu. Také mohly být uskutečněny rozbory (parazitologie, mirkobiologie, toxikologie aj.). Vůbec mi nepřísluší soudit co bylo skutečnou příčinou úhynů. Těžko se to ale už nyní dozvíte a odpověď na otázku vám nikdo z čista jasna nedá. Pokud máte ještě nějaká zvířata, pak začněte spolupracovat s veterinářem! Standa