Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Ustajeni skotu

Standa,5. 9. 2012 10:04

Hezký den, Petře,

návrh na zákaz vazného ustájení byl v EU několikrát řešen, ovšem bez rozhodnutí jestli ano nebo ne. Problémem je, že nejen v ČR (cca 11 % chovaných krav), ale i Rakousku, Slovensku, Německu, Francii apod. někteří chovatelé mají skot ustájen tzv. "na vazno". Nemyslím si proto, že by EU rozhodla v této záležitosti dříve než v roce 2015, protože zvláště u našich východních sousedů funguje dostatečná lobby.
I v pravidlech pro Eko zemědělství je vyjímka, umožňující vazný chov, pokud bude podle příslušných pravidel kombinován s možností přístupu zvířat na pastvinu - výběh.
Samozřejmě, že volné ustájení má nespornou výhodu - volný pohyb, možnost projevovat své chování, sociální kontakt apod.
Pokud budou mít krávy možnost být v průběhu dne na pastvině, pak jedině dobře.
Zdravím Standa

Třezalka

Zdenek Klima,30. 8. 2012 11:57

Při pročítáni diskuze jsem si všiml, že jste se zmínil o třezalce. Mám na pastvině poměrně velké množství třezalky, které se ovce vyhýbají. Předpokládal jsem, že později až nebude tolik růst tráva ji ovce spasou, muže jim to přivodit nějaké konplikace? Bylo by lepší třezalku odstranit?
Děkuji.

Re: Třezalka

Standa,5. 9. 2012 9:55

Hezký den, pane Klíma
k Vašemu druhému dotazu - třezalce.
Pokud je jí velké zastoupení v pastevním porostu a byla by přijíma ovcemi, pak zde jisté riziko zdravotních potíží je. Třezalka obsahuje látku hyperecin. Jde o fotosenzibilační látku, která se pozřením třezalky dostává do krevního oběhu a odtud putuje krevním řečištěm až do cév sliznic a kůže (silné překrvení v těchto oblastech). Pokud je navíc zvíře vystaveno slunečnímu záření (důležitá je UV složka slunečního záření), dochází k vysoké citlivosti kůže (zvláště míst bez pigmentace a v místech nechráněné srstí - vemeno, mulec, oblast očí, vulva apod.). Zvířata jsou neklidná, "drbou se", postižená místa je svědí, pálí apod. - při "drbání" hrozí riziko následné infekce místa. Pokud se již něco takového vyskytne, pak povolat veterináře, zvíře umístit na několik dní mimo dosah slunečního záření a vyloučit příjem krmiva, kde by třezalka byla.
U lidí , kteří pijí třezalkový odvaru v kombinaci s pobytem na slunci může docházet k silnému podráždění kůže - zarudnutí, svědění, silné pálení - pokožka je citlivější na sluneční záření - puchýře, popáleniny.
Jinak třezalka se používá v přírodním léčitelství na uklidnění, deprese, spánek apod. Dříve se díky červenému barvivu používala také na barvení tkanin.
Určitě by to chtělo výskyt třezalky na pastvině omezit.
Zdravím Standa

Ovce-paznehty-nemoci

Zdeněk Klíma,30. 8. 2012 7:14

Dobrý den, jedna z mých ovcí kulhá a mezi paznehty má mokvavou trhlinku na obou zadních nohách. Mohl byste mi poradit zbůsob léčby.Děkuji

Re: Ovce-paznehty-nemoci

Standa,5. 9. 2012 9:29

Hezký den, pan Klíma,

ovci resp. všechny ovce nechte prohlédnout veterinárním lékařem. To co popisujete by mohlo ukazovat na nakažlivé kulhání ovcí. Samozřejmě může jít ale i o jiné onemocnění (vředové choroby apod.). Základem bude prohlédnutí paznehtů, jejich ošetření - úprava paznehtu a odstranění případných nekrotických částí aj. V případě nakažlivého kulhání se dále aplikují antibiotika a také se doporučuje koupel končetin (10 % roztoky modré a zelené skalice, roztoky formaldehydu apod.).
Pokud již jedna ovce kulhá, pak určitě nechte prohlédnout všechny ovce, a to veterinářem.
Jako prevence nakažlivého kulhání se v chovech podává vakcína Footvax.
Zdravím Standa

nutrie

ZDENA,23. 8. 2012 20:46

Muze se skotna samica parit. Jak poznam ze je skotna.Dekuji za odpoved.

Re: nutrie

Standa,27. 8. 2012 20:23

Hezký den Zdeno,

u nutrií je reprodukční cyklus obdobný jako u králíků. Vajíčka jsou ovulovaná až po páření. Páření v době předpokládané březosti může být signálem, že: buď došlo k nepodařenému oplodnění, nebo došlo k embryonální mortalitě - odúmrti zárodků (špatná výživa, stresové situace, konflikty mezi zvířaty). Březí nutrie obvykle není ochotná se znovu pářit a samce odhání.
Jak se pozná, jestli nutrie je nebo není březí. Jde to ztěžka, ale jde. Jedním ze signálů je, že se po 25 až 32 dnech znovu nepáří. Dalším znakem je zvětšování mléčných bradavek, které nejsou na břiše, ale jsou umístěny na boku (obvykle 3 až 4 páry). Zkušení chovatelé dělají vyšetření pohmatem břicha, nejdříve po 6 týdnů předpokládané doby březosti, kdy se nutrie opatrně chytne za ocas a nechá se opřít pouze předními končetinami o podložku a rukou se velmi opatrně vyšetřuje břicho - velmi jemným pohmatem lze cítit uzlíky nebo řetízky.

Zdravím Standa

Musí se beránek před porážkou kastrovat?

Milotová Michaela,8. 8. 2012 21:57

Dobrý den,čtu na vašich stránkách,že nejlepší jehněčí získáme od 4 až 6 měsíčních jehňat.Měli jsme v plánu porážet až budou mít jehňata deset měsíců,máme to raději uspíšit?Máme ovečky poprvé a s masem nemáme zkušenosti.Máme i beránka,vyplatí se ho nechat před porážkou vykastrovat?Je pak maso chutnější?Předem děkuji za odpověď s pozdravem Milotová

Re: Musí se beránek před porážkou kastrovat?

Standa,27. 8. 2012 20:05

Hezký den, paní Milotová,

maso beránků má trochu výraznější chuť než u jehniček. Myslím si, že než věk, je vždy rozhodující jejích růst resp. živá hmotnost. Porážka bývá vždy záležitostí chovatelů a nikdy se nestřetnete s jednoznačným doporučením. S přibývajícím věkem se ale u beránků ukládá tuk. Porážková hmotnost mezi 32 až 38 kg je optimální, některá plemena, nebo kříženci mají i kolem 45 kg živé hmotnosti, velmi dobrou kvalitu masa.
Co se týče kastrování, tak to bych považoval za zbytečnou věc. Obvykle se kastrují mladí beránci, poté kastraci chirurgicky uskutečňuje veterinář.
Zdravím Standa
PS. omlouvám se za pozdní odpověď, omylem byla přehlédnuta :(

Kamarád

Ivan,13. 8. 2012 9:51

Dobrý den, jaký je nejlepší kamarád pro hucula? děkuji

Re: Kamarád

Standa,27. 8. 2012 19:48

Hezký den, Ivane,
nejlepší kamarád pro vašeho koně bude asi opět kůň. Zdravím Standa

odloučení od kůzlete

alena,19. 8. 2012 3:49

Dobrý den Stando,chtěla jsem se zeptat jestli je možné,že koza teskní po 5měsíčním kůzleti.Je to 3 dny co jsme kůzle prodali a koza nemá chut k jidlu ani do života,má smutné oči a měla i průjem,což se už zlepšuje.úplně sama nezůstala,je se třemi ovcemi .děkuji za odpověď.Alena

Re: odloučení od kůzlete

Standa,25. 8. 2012 9:51

Hezký den Aleno,
tesknění po kůzleti u koz bývá. Vždy je dobré chovat dvě zvířata stejného druhu. Určitě nežravost nepodceňovat, stejně jako průjem. Standa

nutrie

ZDENA,23. 8. 2012 20:50

Muze se skotna samica parit. Jak poznam ze je skotna.Dekuji za odpoved.

Bulky na kozách

Radka,27. 7. 2012 8:28

Dobrý den.Přec cca 2 měsíci se udělala búrské koze na rameni bulka.Bylo to jako pingpongový míček pod kůží.Považovala jsem to za absces a nijak jsem to neřešila.Vpořádku dozrál,olysal z chlupů,praskl a zahojil se.Jenže pak se bílé koze udělala podobná bulka na čelisti,vzápětí bůrce na druhém rameni a už roste búrčině dceři pod krkem.Měla jsem tu i pana vetrináře,ale nic mi neporadil.Že to bývá třeba po bodnutí hmyzem,ale jsou to spíš ojedinělé případy.V takovém množství v jednom stádě mu to taky přišlo divné.Mám 6 koz,kozla a ovečku s beránkem.
Je možné,že mi tady létá něco infikovaného,nebo je to příznak nějaké nemoci?Preventivně jsem je odčervila Helmigalem,protože někdo mi poradil,že to může být z červů,ale bez výsledku.Kozy jsou jinak spokojené a žádné jiné příznakyy nemají.

Re: Bulky na kozách

Standa,2. 8. 2012 12:29

Hezký den Radko,

opět musím konstatovat, že jsem veterinář. Určitě by šlo udělat veterinářem punkci a zaslat na rozbor, který by mohl říci co je tam za infekci.
Pokud by jste měla fotografie, které by šly zaslat, pak bych mohl oslovit kamarády veterináře. V souvislosti s tímto je potřeba se podívat, jestli třeba nebude příčina i v krmení - není na pastvině třeba třezalka? Zdravím Standa

Re: Re: Bulky na kozách

Standa,2. 8. 2012 12:52

PS. štípance po hmyzu určitě mohou být jednou z příčin, doporučuji repelenty. V předchozích příspěvcích jsem uváděl recept na bylinkové preparáty, které lze doma udělat. Standa

onluva

Standa,13. 8. 2012 20:22

NEJSEM veterinář .. omluva za překlep

Re: Bulky na kozách

Standa,13. 8. 2012 8:46

Zdravím Radko,
nechal bych udělat rozbor výkalů koz, jestli odčervení bylo správně nastavené. Podle výsledků bych pak volil cílené odčervení.
Zdravím Standa

Re: Bulky na kozách

Standa,16. 8. 2012 21:30

Hezký den Radko,
po Vašem dotazu se "roztrhnul" pytel s dotazy na bulky v oblasti spodní čelisti u koz. Obvykle je mi napsáno, že je to přisuzováno štípnutí hmyzu. Trochu jsem pátral po zahraničních webech, takže pár informací jsem našel.
Abscesy v oblasti tváře a žuchvy
- ostré předměty, trny keřů, ostnatý drát aj.
- problémy s třením stoliček - poranění vnitřní části tváře
- záněty stoliček
- aktinomyóza - hnisavé abscesy měkkých tkání krku a hlavy - odběr hnisu a jeho vyšetření ve veterinárním ústavu,
- pseudotuberkulóza - Kaseózní lymfadenitida - Pokud absces praskne, pak je riziko rozšíření infekce - bakterie na ostatní kozy obrovské. Obvykle se dá původce izolovat z odebraného vzorku abscesu. Léčba je penicilinem, doporučuje se ale kozy vyřadit ze stáda.
další možné příčiny otoků hlavy, krku u koz
- cysty slinných žláz
- kozí artritida a encefalitida - virové onemocnění
- smíšené infekce doprovázené otoky lymfatických uzlin
- rakovina mízních uzlin - lymfosarkom
- Bottlejaw (angl.) - parazitární problém v chovu - parazité, kokcidioza aj.
- poruchy štítné žlázy.

V přehledu jsem napsal varianty, které jsem vyčetl v zahraniční literatuře a na web stránkách. Rozhodující je postup Vašeho veterinárního lékaře.
Variant možných otoků je více než dost.
Moc držím pěsti! Dejte v případě nějakého pokroku vědět. Jakékoliv informace budu vítat.
Zdravím. Standa