Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hradecký - Náhražka mleziva ?

Existuje výrobce kravského mleziva ? Slyšel jsem, že ano, ale nic jiného nevím. Díky za info.

Standa - Re: Náhražka mleziva ?

Hezký den, pane Hradecký,

v zahraničí kolostrální náhražky existují, ale u nás jsem neměl čest je objevit. Čímže neříkám, že nemohou být na trhu. Je potřeba, ale rozlišit mlezivovou náhražku od mlezivového doplňku. Mlezivová náhražka musí mít dostatek imunoglobulinů, aby připravený nápoj měl min. 75 g /litr protilátek. Ovšem nikdy není nic lepšího než kvalitní čerstvé, nebo rozmrazené vysoce jakostní mlezivo!!!
Mlezivový doplněk je užíván jako doplněk k méně kvalitnímu mlezivu (tedy snažíte se teleti, jehněti, kůzleti vysoké dávky protilátek v mlezivu). V našich chovech se často používá např. pasta Kolostran, nebo Kolostran pulvis - sáček se sušeným mlezivovým doplňkem, Cotosan Plus od Sana aj. Dalším takovým doplňkem na bázi vaječné hmoty je např. Imugard - dává se v obdobích s častějším výskytem průjmových onemocnění.
Pokud budete hledat mlezivo, pak je dobré se podívat ve svém okolí, zda-li tam není chov, kde by se dalo získat (zakoupit) např. hluboce zmrazené mlezivo. Někteří chovatelé jej i nabízejí pomocí webových stránek. Určitě je ale dobré mít také přehled o zdravotním stavu chovu, ze kterého by jste si mlezivo bral.
Závěr mého doporučení - vždy preferujte čerstvé nebo hluboce zmrazené, vysoce jakostní (zkontrolované) mlezivo od krávy. Náhražky a doplňky volte až v případě, kdy nejsou zdroje nativního mleziva.
Zdravím Standa

Marcela - Říje kozy

Dobrý den Stando, od července máme dvouletou kozičku, která 1.června porodila své první dvě kůzlátka. Chtěli by jsme ji nechat připustit, sledujeme zda neprojevuje příznaky říje, ale stále nic. Dá se prosím nějak říje podpořit ?? Děkuji za radu

Standa - Re: Říje kozy

Hezký den, Marcelo,

říje u koz je ovlivněná délkou světelného dne, výživou a také případným sáním kůzlat. Hlavní sezóna připouštění je už skoro u konce a nevím, jak dlouho jste sledovala u kozy říje. Možná to chtělo vyhledat kozla a zkusit, jestli by nedošlo k reakci na jeho přítomnost a pach. Další variantou je počkat do jarního období, kdy se u některých koz říje objevuje. Asi nejspolehlivější je, kdyby jste nechala vyšetřit kozu veterinářem (posouzení zdravotního stavu, kondice, případně vyšetření - jestli nejsou např. cysty na vaječnících). Zdravím Standa

J. Míchal - Suché bradvavice na struku i vemínku u kozy.

Prosím o radu jak je léčit. Vetelinář mi říkal, že se stratí sami, a že je to virového půcvodu. Moc se mi to nezdá, raději bych jí pomohl, ale navím jak. Díky za odpověď.

Standa - Re: Suché bradvavice na struku i vemínku u kozy.

Hezký den, Michale,

nejsem profesí veterinární lékař, takže všechny vaše otázky by měly být směřovány k vašemu veterináři, případně si zajistit konzultaci jiného veterináře. Suché bradavice mohou způsobeny např. pappilomavirem. Bradavice jsou nevzhledné, často jsou různé velikosti (malé velikosti hrášku až velikost fazole) a mohou být jak na struku, tak i na mléčné žláze. Problémy mohou být při dojení, pokud dochází k poškození těchto "bradavic". U tohoto typu "bradavic" je pravdou, jak říká váš veterinární lékař, že časem ustoupí (cca 4 měsíce až rok).
Držím pěsti, aby vše jak začalo, tak i ustoupilo. Standa

J. Míchal - Re: Re: Suché bradvavice na struku i vemínku u kozy.

Díky za podporu. Už jsem na to ale přišel. Použil jsem mastný krém z obsahem měsíčku lékařského. Strup co měla na struku a bolel jí při dojení změknul a sloupnul se. I ostatní bradavičky po tomto krému změkly a zdá se že se také vyloupnou. Myslel jsem, že mi poradí i někdo ze čtenářů vašich stránek, ale asi ten problém nemají. I přesto jsem napsal svou zkušenost. Ale jsem rád, že jsem je našel a mám možnost se svěřit, nebo se poučit. Díky za to pane Stando.

Miluše - ovce kamerunské

Děkuji za odpověď,pročetla jsem všechny vaše dotazy,odpovědi a načerpala mnoho zkušeností.Ano tráva byla přerostlá nebylo počasí.Víte ono s těmi veterináři je to špatné.Každý se dnes specializuje na pejsky a najít odborníka je problém.Náš vet.nám na jaře odčervil ovečky injekčně a pak se potvrdila tasemnice u jehničky a on mi jen řekl,no na tasemnici to nebylo.A zase nic.To jsme museli schánět sami.Máme jen 5 oveček a beránka.Máme je rádi a všem vzkazuji,že kdo si pořídí živé sekačky,tak ať počítá s tím,že zvířátkům bude muset přes zimu něco vracet.Kdo nemá lásku ke zvířatům,nechť si raděj zaplatí posečení.Vážim si vaší trpělivosti s pozdravem Miluše

venun - prase - cukrová řepa

Dobrý den,
mám laický dotaz ohledně krmení selete 35-40kg cukrovou řepou,( zatím spařený šrot, pečivo, brambor) je lépe řepu pouze nastrouhat, nebo je nutné vařit do měkka na rozšťouchání? děkuji za radu

Standa - Re: prase - cukrová řepa

Hezký den, Venune,

co se týče krmení, tak tradiční venkovská míchanice - šlichta jest vařené brambory, šrot, zbytky (nezaplísněné pečivo, mléko, syrovátka, zelenina aj.). případně čerstvé kopřivy (přepařené horkou vodou). Co se týče řepy, tak dávala se doma prasatům řepa syrová, krouhaná, a to buď do vědra před zalitím horkou vodou. Někdo doma ale společně s brambory vařil i řepu. Do šlichty - polévky se dával také přídavek Plastinu, nebo Roboranu. Kozí mléko se dávalo pro zajištění přísunu kvalitní bílkoviny.
Určitě doporučuji krouhat. S cukrovkou bych byl trochu opatrnější (obsah živin) v krmení, a to před polocurkovkou nebo krmnou řepou. Jde o zpestření krmné dávky, nikoliv o hlavní komponenty. Zdravím Standa

Miluše 20.11.2012 - ovce kamerunské

Dobrý den ,týden krmim jehničku z dvojčet mlékem od krávy jsrsyky,teď po3 h.,v noci přestávka.Kdy ji můžu nabídnout první šrot s minerály, (nutrimix)zatím již olizuje trošku liz.Dále kdy ji mohu prvně odčervit,jestli je to jako u štěňat po 14 dnech. zatím je stejně životaschopná jako ta druhá.Déle mám prosbu,proč naše zmlsané ovečky nechtěji dlouhé tvrdší seno z našich lučních zahrad pěkně sušené.Otava je měkččí tu smlsnou.Děkuji za odpověď

Standa - Re: ovce kamerunské

Hezký den, Miluško,

co se týče "příkrmu", tak bych se přikláněl k jadrnému krmivu, a to opět ke starteru nebo krmné směsi pro jehňata. Pozvolna od cca 14 dní. Co se týče přídavku vitamínů, tak zde bych byl asi opatrný. Pokud budete používat krmnou směs nebo starter pro jehňata, pak je vše již součástí a není potřeba cokoliv přidávat. Samozřejmě je možné jehněti předkládat také od cca 14 dní seno, pokud budete mít odchov extenzivní.
Co se týče odčervení jehňat, pak je to na poradě s vašim veterinářem, protože není kam spěchat a hlavně je potřeba vědět proti čemu je chcete odčervit (cca 6 týden) - měla by jste znát na základě laboratorního vyšetření výkalů, jaké parazity vaše ovce mají. Přípravků, je mnoho a některé působí na tu, jiné na onu skupinu červů. Odčervování na slepo je hloupostí!! a může často jít o vyhozené peníze.
Určitě zde není spojitost s odčervováním psů.Významnější je zajištění injekční aplikace např. preperátu s obsahem selenu a vitamínů, jako prevence svalové dystrofie /do 2. týdne věku/.
Co se týče sena, tak to bych musel vědět, abych mohl říci, proč nechtějí ono delší a tvrdé seno. Ovce sama pozná, které seno je pro ní dobré. Pokud je seno ze zahrady dlouhé a tvrdé, pak je otázkou, kdy jste jej sekala (pokud před květem bylin, ale hlavně před květem - metáním trav, pak by mělo být kvalitní). Pokud ale byly trávy po odkvětu, pak je jeho kvalita výrazně horší a je i hůře stravitelné. Další věcí může být např. jeho zaplísnění apod. To je ale otázka pro zkušeného chovatele nebo veterináře, který může krmiva na místě posoudit. Od stolu se toto nedá.
Určitě vám doporučuji se spojit s veterinářem a probrat plán odčervení, podání selenu a případné vakcinace ovcí.
Zdravím Standa

bobeš - boláky na kozím vemínku

Dobrý den,
mé koze Zdeně se dnes osypalo vemínko i se struky boláky (puchýřky).co by mohlo být příčinou? Děkuju za odpověď!

Standa - Re: boláky na kozím vemínku

Zdravím vás, Bobši,

jak jsem již mnohokrát napsal, nejsem veterinární lékař. Váš dotaz směřujte na veterináře ve vašem okolí, je to ostatně i vaše zákonná chovatelská povinnost. Příčin může být mnoho, od výživy, až po virovou infekci, parazity apod. Netroufám si vůbec odhadovat o co může ve vašem případě jít.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Martina - PŘÍKRM PRO TELE

Dobrý den pane Stando, chci se vás zeptat kolikátý den čí týden začít přikrmovat tele a čím.
chtěli by jsme užívat mléko od naší kravky, ale býček vše vypije sám. Narodil se 8.11.12 Kravka dá cca 12 l mléka.
Moc děkuji za odpověď s pozdravem Martina

Standa - Re: PŘÍKRM PRO TELE

Hezký den, Martino,

váš býček je již 3. týdny starý, proto na "příkrm" je již nejvyšší čas. Určitě chcete získávat mléko pro vlastní potřebu, proto by býček neměl mít možnost od krávy sát. Dojte tedy krávu 2x denně s tím, nejlépe v intervalu 10 až 12 hod. Předpokládám, že býček dosud sál tzv. "ad-libitum" - neomezeně - mnohokrát denně. Vhodné by bylo jeho oddělení od krávy - a jeho řízené napájení, tj. 2 až 3x denně s tím, že dávka by se měla pohybovat mezi cca 5 až 8 kg na den (rozdělení do 2 až 3 dávek).
Jako doplňkové krmivo bych vám doporučil koupit si startérovou výživu (její princip a význam je popsán v sekci chovu skotu - odchov telat). Jedním z mnoha výrobců kvalitního starteru jsou např. Zea Sedmihorky. Podmínkou je pak nabídnout býčkovi i vědro s vodou (vědro se starterem + vědro s vodou). Vodu dávejte nejdříve za půl hodiny po napojení mlékem (mléko, nebo mléčnou krmnou směsí), aby nedocházelo k zatékání vody do slezu, ale do bachoru (20 až 25 min. po napojení mlékem je ještě částečně uzavřen čecobachorový splav, kudy teleti teče mléko do žaludku, ten po ukončení napájení se opět otevírá a tekutiny jdou následně nikoliv do slezu, ale do bachoru, kam spolu s nemléčnými krmivy patří :).
Výrobců starteru na internetu najdete mnoho. Jestli budete či nebudete zkrmovat býčkovi seno je na vašem úsudku, ale dává se až později, někdy v průběhu odchovu, někdy až po odstavu. Tele by ale nemělo přijímat podestýlku (je potřeba si býčka všímat a raději mu nabídnout seno - jesle, závěsné sítě, do kterých se seno dává). Snad vám takto stručná odpověď stačí. Co se týče ještě délky napájení, pak v intenzivních chovech je uskutečňován: a) zkrácený odstav od mléka - v cca 8 týdnech, b) tradiční - v cca 12 týdnech. Důležitý je ale příkrm telete jadrnými krmivy a senem. Tele musí přejít z mláděte závislého na mléčné výživě do fáze závislosti na rostlinných krmivech.
Zdravím Standa

Jiřina - dojení kozičky

Hezký den Stando
s přítelem jsme dostali roční kozičku a nyní se jí pokoušíme s přítelem rozdojit na mlíčko. Moc se nám ale zatím nedaří a na mléko to moc nevypadá. Chtěla bych se zeptat, jestli se časem podaří nebo ne. Jsme začátečníci a každá rada nám pomůže. Díky

Standa - Re: dojení kozičky

Hezký den, Jiřino,
to co popisujete ve svém článku bych slušně nazval za "čuňárnu" a ukázku hrubé neznalosti chovu koz.
Laktaci resp. produkci mléka má vždy předcházet porod. Což se u vaší kozičky nestalo.
Má rada je tedy, aby jste přestala okamžitě kozičku rozdojovat. Dojením mléčné žlázy, která není připravená na produkci mléka si zaděláváte na problém zvaný mastitida - zánět mléčné žlázy.
Víte jsou dva druhy lidí, kteří mají hospodářská zvířata. První jsou chovatelé, kteří o zvířatech mají znalosti, umí se učit, čtou, jsou ve svazech a spolcích. Druhou kategorií jsou držitelé, ti si koupí zvíře a pak tápou s jejich chovem, dělají černou plemenitbu, nemají zvířata označená apod.
Zdravím a věřím, že tento článek byl jediný "úlet" ve vašem chovu koz.
Standa

Lucie - Re: dojení kozičky

Dobrý den,
ať přítel zkusí rozdojit Vás, bude stejně úspěšný a bude Vám to stejně bolestivé jako té kozičce!!! Savci spouští svou produkci mléka po porodu(nebo krátce před). Není porod, není mléko.

Martina - Dojení krávy po porodu

Dobrý den, pane Stando, našla jsem vaše stránky a tak se chci zeptat. Včera nám porodila kráva zdravého býčka. Po porodu, když bylo tele schopné stát, jsem ho přistrčila k vemenu a krásně se chytlo, chvilku sálo, asi za necelé dvě hodiny jsem to šla zkusit znovu, ale tele nemělo žádný zájem, i přes veškeré pokusy, potom však samo šlo a přisálo se znovu, ale opět jen tak málo. Ptám se tedy, kolik by mělo tele po porodu vypít 1,2 a 3 den. a zda máme krávu oddojit , či počkat až třetí den, jak jsem se téměř všude dočetla. Kravka má dost nabouchané vemeno a tak mám strach aby nedostala zánět nebo aby tele nemělo malý přísun mleziva.