Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: chov

Standa,19. 9. 2012 21:49

Hezký den, paní Filipiová,
abych se mohl k záměru vyjadřovat, musel bych mít k dispozici Váš podnikatelský záměr, resp. zpracovaný projekt. Myšlenka je sice pěkná, ale musí být podrobně rozpracovaná - podnikání vers. doplňková činnost, zaměstnanci - znalost problematiky, jejich kvalifikace, ustájení a skladovací kapacity, výměra půdy a pastvin, jaké plodiny budete pěstovat, jaká krmiva budete mít k dispozici, jak budete mít zajištěno uskladnění hnoje, co budete získávat za produkty - jatečný skot, mléko apod., chovaná plemena, představa o možnostech získání dotacím, znalost legislativy - veterinární zákon, zákon o zemědělství, o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, stavební zákon, zákon na ochranu vod apod.
Pokud budete mít projekt, pak se na něj mohu podívat a říci svůj názor. Bohužel takto obecně to nelze. Jde jen o myšlenku.
Zdravím Standa

mléčná užitkovost křížence

luboš neuman,24. 9. 2012 1:00

Dobrý den.Mám možnost koupit tele-jalovičku.Matka je 50%Jerseyka,otec Gaskoň.Nechci jalovičku vysloveně na maso a po jejím otelení si ji chci ponechat jako kravku na mléko. Vím,že užitkovost nebude odpovídat Jerseyskému skotu.Přesto by mne zajímal Váš odhad mléčné užitkovosti u této kříženky za období laktace.Děkuji za Váš názor.

Re: mléčná užitkovost křížence

Standa,24. 9. 2012 19:59

Hezký den Luboši,

užitkovost za laktaci bych viděl u kříženky mezi 3 až 4 tisíci litry mléka. Ovšem odhad je jedna věc a realita druhá. Velmi významná bude ve vašem případě výživa. Na jakou produkci mléka bude postavena. Zdravím Standa

chov kravky

miluska Wegschmiedova,20. 9. 2012 18:50

Dobry den,chtela bych si na jare poridit kravku jak musi mit velky box na ustajeni -jeho rozmery.Moc dekuji a zdravim Wegschmiedova

Re: chov kravky

Standa,24. 9. 2012 19:50

Hezký den, Miluško,

co se týče velikosti kotce, tak se počítá okolo 10 m2 na krávu. Lepší je větší kotec, zvláště pokud bude kotec jak pro ustájení, tak i pro porod krávy. Tady je lépe např. 3 x 4 m2, ještě lépe 4 x 4 m2. Zdravím Standa

Připouštění krávy

Marek,15. 9. 2012 10:11

Dobrý den Stando,
chtěl bych se zeptat do jakého stáří se muže připouštět kráva. Mám možnost koupit 1O let starou krávu i s teletem ( tele 5 měsíců) za výhodnou cenu a zajímá mě jestli jí můžu ještě připustit. Je masného plemene a porod byl bez problémový a mléka má také dost. Zatím ještě udajně se ještě nedostavila říje, tak ta se nechá vyvolat.
Děkuji Marek.

Re: Připouštění krávy

Standa,15. 9. 2012 17:07

Hezký den Marku,
využití krávy v chovu z pohledu reprodukce je do cca 13 až 15 let. Pokud kráva je zdravá, kojí své tele a nejsou u ní jakékoliv jiné problémy, pak je možné jí zapustit. Ovšem nejde už o žádnou "mladici" a s tím je potřeba počítat. Pokud odchováte jalovičku, pak může krávu nahradit v chovu.
Zdravím Standa
PS: kupujte pouze zvířata se známým původem a doklady.

Odstranění rohů

Marcela Paulasová,11. 9. 2012 11:45

Dobrý den, chováme na školním pozemku 3 dvouleté kozy. V poslední době 2 z nich začaly trkat a tak bychom jim vzhledem k bezpečnosti dětí rádi nechali odstranit rohy. Jak složité je odstranění veterinářem? Bývají komplikace? Slyšela jsem také o odstranění pomocí kastračních kroužků. co o tom soudíte?
Předem děkuji za rady.. Marcela Paulasová

Re: Odstranění rohů

Standa,15. 9. 2012 9:40

Hezký den, Marcelo,
odstranění rohů u koz, jak sama píšete je v otázkou veterinárního lékaře. Základna rohu resp. jeho báze je u koz větší, a to v porovnání např. s telaty. U odstraňování rohů je na volbě veterináře, jakou metodu zvolí (lokální znecitlivění, celková anestezie). Co se týče kroužků, pak velmi častým problémem při jejich nesprávném použití je růst deformovaného rohu. Musí se to zkrátka umět. Vhodnější je v případě růstu rohů jejich odborné odstranění veterinárním technikem nebo veterinářem, a to pomocí kauterizace.
Zdravím Standa

Ovce

Libor,9. 9. 2012 19:11

Dobrý den možná trochu stupidní dotaz ale přesto..Masné plemeno ovce musím dojit?.. Děkuji za odpověd

Re: Ovce

Standa,15. 9. 2012 9:30

Hezký den, Libore,

ovce masného užitkového směru se nedojí. Mléko slouží pouze pro potřeby jehňat. Zdravím Standa

koza

jana,8. 9. 2012 12:23

Dobrý den,chtela jsem se zeptat od ktereho věku muže koza dávat mléko?
děkuji

Re: koza

Standa,15. 9. 2012 9:29

Hezký den,
koza dává mléko až po porodu. Kozička se zapouští vždy podle toho, jestli dosahuje požadované hmotnosti, min. 28 kg, lépe 30 až 35 kg. Tedy věk není vůbec směrodatný, ale živá hmotnost, která předurčuje bezproblémové donošení kůzlat.
Zdravím Standa

Pastvina a chlév pro ovce a kozy

Jana Vaňkoví,27. 8. 2012 18:29

Dobrý den,můžete mi prosím poradit nějaký kvalitní přípravek na dezinfekci chlévů a pastvin kde jsou ovce a kozy? Na veterině mi poradili abych pastvinu i chlév postríkala vápnem.... My bychom raději nějaky kvalitní přípravek. Děkuji za radu, s pozdravem Vaňková.

Re: Pastvina a chlév pro ovce a kozy

Standa,5. 9. 2012 10:38

Hezký den, paní Vaňková,

obraťte se prosím na mou kolegyni Dr. Malou, která se zabývá chovem ovcí a má podstatně více zkušenosti s asanací stájí a pastvin. Ta by Vám mohla poradit, které přípravky zvolit.
mala.gabriela(@)vuzv.cz

U pastvin někdy stačí asanace pastviny prostřednictvím posečení nedopasků a např. aplikace kainitu, vápnění apod.

zde je článek Dr. Malé a doc. Nováka
http://www.agroweb.cz/Zasady-asanace-v-chovech-ovci__s260x32038.html

Březí koza?

Caky,4. 9. 2012 15:45

Dobrý den Stando moje otázka zní může být koza březí s beranem?

Re: Březí koza?

Standa,5. 9. 2012 10:33

Zdravím,

koza se může pářit s beranem. Pravědpodobnost, že se narodí živé mládě je ale mizivá (problémy s oplozením vajíčka, problémy s vývojem zárodku, potraty, deformace apod.). Jeden z posledních hybridů, o kterém vím se narodil v roce 2000 v Botswaně - dostal přezdívku násilník. Protože ovce má 54 a koza 60 chromozomů, má tento hybrid 57 chromozomů a je tedy neplodný.
Zdravím Standa

Kozlík po úrazu nohy

Babková,31. 8. 2012 21:07

Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu, mám čtyřměsíčního 100% anglonubijského kozlíka a po úrazu zadní nohy, kterou měl v sádře, začal tu druhou, zdravou, vytáčet kyčlí i kolenem ven, protože celo váhu těla drží na té noze, veterinář ho naočkoval na minerály, dal calcium, a prý má chodit, aby se mu udělaly svaly, ale nezlepšuje se to, děkuji za odpověď Babková

Re: Kozlík po úrazu nohy

Standa,5. 9. 2012 10:12

Hezký den, paní Babková,

NEJSEM veterinárním lékařem, proto se k Vašemu příspěvku nemohu jakkoliv vyjadřovat. Určitě máte možnost ale kontaktovat jiného veterinárního lékaře, který Vám řekne svůj pohled na věc - konzultace a také odpovědět na otázku, jaká je prognóza.
Můj osobní pohled je takový, že pokud dojde k takovéto situaci je potřeba si rozmyslet, jestli má cenu odchovávat zvíře (opakování zlomeniny, následný vadný postoj, problémy s pohybem, náklady na léčbu apod. - vše je s ?), které mělo zlomeninu, nebo je lepší jej odporazit. Prognózu, podle které by jste se měla rozhodnout by Vám měl říci veterinář.
Zdravím Standa

Ustajeni skotu

Petr,30. 8. 2012 20:03

Dobrý vecer,
chci zacit podnikat v chovu dojenho skotu ( stav do 20 kusů) proto se chci optat jak je to s ustajenim pro chov skotu mam prozatim jenom vazne mam hlavne na mysli od roku 2013 jestli musim predelavat na volne ustajeni. Chlev je prostorny svetly a kravy budou chodit na pastvinu. Dekuji