Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: jesle

Standa,19. 10. 2012 19:04

Hezký den, Jirko,

co se týče mého názoru, tak neznám dispozice stáje ani její vnitřní uspořádání. Znám chovy dojených ovcí, kde se používají mobilní kotce, které jsou sestavovány pro období bahnění a tvoření menších skupin, kde je lepší přehlednost v sezóně bahnění. Nikdy nemohu říkat, že tato technologie je špatná a jiná je lepší. rozhodující je, jací lidem jsou kolem zvířat. Určitě skupinový kotec pro 20 ovcí má výhodu v tom, že při kontrolách hodnotíte menší skupinu bahnic - přehlednost . Pokud obahněnou ovcí po porodu přesunete do choulu, pak prima. Co se týče jeslí, tak jejich šířka 3 m je nejspíše nastavena na poměr 1:1,5, tedy cca 15 cm na jedno zvíře. Rozhodující zde bude četnost krmení, aby jesle byly stále plné!
U krmných stolů je optimální šířka krmného místa na ovci cca 35 až 40 cm v závislosti na plemeni. Rozhodující bude výška umístění ovcí, aby mohlo být seno ovcemi přijímano bezproblémů (tím by se minimalizovalo "šplhání" ovcí po kotcové konstrukci). U ovcí cca 70 cm nad úrovní stání předních končetin. Pokud budou jesle umístěny výše, pak je v místech krmiště dobré více podestlat. Nevím, jak máte řešeno napájení ovcí a zakládání jadrného krmiva - žlaby? Tam je již potřeba mít dostatečnou šířku, aby mohly všechny ovce dostat svou dávku jádra.
Co se týče hluboká podestýlka x záněty mléčné žlázy, tak bude zálěžet na četnosti, množství a kvalitě podestýlky. Pro lepší hygienický standard lze podestýlku pravidelně alkalizovat jemně mletým vápencem, nebo používat jiné preparáty (např. přípravky na bázi oxidu křemíku aj.).
Technologii jako celek nemohu hodnotit, protože úsudek bych si udělal až v daném chovu - na místě (dispozice stáje, velikosti kotců, prostředí, rozměry a provedení kotcových zábran apod.).
Pokud by jste měl zájem, pak specialistkou na faremní chovy ovcí, zejména dojených plemen ovcí, je má kolegyně Dr. Malá - email. mala.gabriela@vuzv.cz
Držím pěsti Vaší práci. Chovu ovcí Zdar!

Ovce

Jirka,16. 10. 2012 8:23

Dobrý den,od maličkajsem vyrůstal v Ovčácké rodině a nakonec jsem se stím vyučil a pracoval několik let u oveček než nás systém celé zemědělství za par korun prodal a nyní za těžké peníze kupuje zubožené zvířata.nyní k věci dostala se mi nabídka opět pracovat u oveček a pást když jsem dorazil a vyděl zvířata stáří 0,7 měsíců stará o váze cca15kg a rok a půl stará o váze do 30kg tak jsem nevěřil vlastním očím.Zjistil jsem že ovečky se předemnou pásli 4měsíce po 2hodinách deně a jinak dostávali seno slámu a mačkaný oves bohužel vše na zem nevlastní jesle.Začal jsem se ovečkám věnovat bohužel i když jde o plemeno Valaška a Šumavka po pár dnech jsem zjistil že má pastva 6 až7h deně je pro zvířata unavná a hlavně deně jsme nachodili cca 4km zvířata zklidnila a byla spokojená ale nastal problém asi 10den kdy uhynulo asi 6ks zvířat lékař jedno zvíře otevřel a poslal na pitvu na místě řekl že zvířata netraví že jim zůstalo veškeré zelené krmení v žaludku ale o nadmutí nešlo.Z pitvi přišlo že provdě podobně šlo o otravu rostlinou Tys tento keř se zde nachazí ale je mi divné že by najednou zrovna u ovcí které ho okusují deně došlo k tak vekému zvratu .Dle mého jsou zvířata za 10dnů unavená a nezvládají tak velký a rychlý přechod.Prosím je možné že by šlo o tuto otravu??? Děkuji Jirka

Re: Ovce

Standa,19. 10. 2012 16:59

Hezký den, Jirko,

máte zajímavý dotaz, který by ale měl být položen spíše veterinárnímu specialistovi - toxikologovi (např. dobré jsou stránky Veterinární toxikologické databáze, kde lze položit i Váš dotaz https://cit.vfu.cz/vettox/question.php?action=add&cat=27&lng=cz ).
Co se týče tisu, pak tento keř v sobě obsahuje několik jedovatých látek, takový koktail, ale především taxin. Ten působí na nervovou soustavu, cévy a srdce (zástava srdce), dýchací aparát (zástava dechu). Po pozření tisu ovcí nebo kozou dochází k trávicím potížím, podráždění trávicícho traktu, kolikám apod. Možná se i při pitvě tyto v předžaludku našly.
Hmotnost ovcí, kterou popisujete je nízká - předpokládám, že jste měl na mysli 0,7 roku (tedy 9 měsíční). U půl až třičtvrtě ročních o min 6 až 10 kg. U Valašky je zapouštěcí hmotnost cca 30 až 32 kg v 18 měsících.
Systém nemohu hodnotit, chov jsem neviděl a pravidla, která tam jsou nastavená také neznám. Určitě se shodneme, že delší doba pastvy by ovcím (jehnicím) určitě prospěla a pokud na to možnosti jsou, pak je jistě co zlepšovat (pastva, systém péče o zdraví - odčervování, výživu apod.).
Nevím, jak máte v chovu vyřešeno napájení ovcí.
Jak jsem psal v úvodu - pokud Vás otravy zajímají, pak napiště na výše uvedený odkaz, na který budou odpovídat veterinární specialisté. Zdravím Standa
PS: otrava tisem je dle mého soudu možná.. otázkou je, jak byly jehnice a ovce navykány na pastvu, jaká byla krmiva ve stáji apod. Je zde mnoho proměnných, které mohou stát za úhynem ovcí.. špatná kondice ovcí? nekvalitní pastva? otrava? krmiva ve stáji? ..

dotaz

zuzanahodulikova@seznam.cz,14. 10. 2012 12:43

Dobrý den,koupiliy jsme čtyřletou kozu kterou máme týden a dojili jsme litr mléka denně protože neměla letos kuzlata budeme ji ted připouštět ale ale problém který mám je že včera když jsme ji podojili tak jsme zjistili že v mléce je krev tak nevím jestli je to začínající zánět nic jinýho mě nenapadá proto proto prosím o radu .Děkuji předem.

Re: dotaz

Standa,15. 10. 2012 20:12

Hezký den, Zuzano,

pokud je krev v mléce, tak to chce konzultaci na místě s veterinářem. Bohužel soudit tzv. od stolu nemohu. Chybí mi zde základní informace a) kdy se koza okotila b) čím kozu krmíte a jestli je připravena na zapuštění c) kolik mléka skutečně nadojíte.
Krev v mléce může mít několik příčin - zánět, nevhodný způsob dojení a traumatizace struku s možností prasknutí cévy apod.
Je na zváženou, jestli není již čas kozu přestat dojit.. do nekonečna to přeci jen nejde a mléčná žláza potřebuje také čas na regeneraci. Určitě se obraťte na vašeho veterináře, aby posoudil a zvolil strategii případné léčby nebo možného zaprahnutí. Zdravím Standa

ovce

jakub,12. 10. 2012 18:52

Musi se dojit kombinovana plemena ovci?

Re: ovce

Standa,13. 10. 2012 14:10

Hezký den, Jakube,

kombinovaná plemena ovcí se nedojí. Mléko slouží pro potřeby jehňat. Zdravím Standa

ovce a kozy

Míra,5. 10. 2012 19:38

Dobrý den, mám drobný dotaz. Mám berana a kozičky, je možné aby beran kozy oplodnil.

Re: ovce a kozy

Standa,6. 10. 2012 21:40

Zdravím, Míro,
podívejte se na stranu 2 v odkazech (dolní lišta s čísly). Tam jsem na dotaz podobného typu již odpovídal. Zdravím Standa

Chov zvířat

Monika Chochelová,1. 10. 2012 9:44

Dobrý den Stando,moc Vám děkuji za tyto stránky.Nechápu kde berete tu trpělivost.
Prosím vás lidi,nepořizujte si zvířata když o se o ně neumíte postarat!!!Buďte soudní!!!Neubližujte jim,dejte se radši na kytičky nebo sbírání známek

Re: Chov zvířat

Standa,6. 10. 2012 21:39

Zdravím, Moniko,
vážím si Vaší podpory a zdravím Vás! Standa

rada

zdenek,27. 9. 2012 15:10

kdy zacina byt kanecci plodni

Re: rada

standa,6. 10. 2012 21:36

Hezký den, Zdenku,
pohlavní aktivita u kanečků je mezi 3 a 4 měsícem, první ejakulace je mezi 4 až 5 měsícem. Zdravím Standa

registrace

andrea,26. 9. 2012 9:12

chtěla jsem se zeptat zda někdo nevíte jestli musí byt koza kamerunská registrována?koupila jsem dvě kůzlata bez známky a soused říkal že to jen tak chovat nemůžu.děkují za odpověď

Re: registrace

Standa,6. 10. 2012 21:24

Hezký den, Andreo,

informace, které hledáte jsou v sekci POVINNOSTI CHOVATELE, REGISTRACE CHOVŮ, EVIDENCE
Povinnost se vztahuje na všechna plemena ovcí, koz, skotu apod.

ZDravím Standa

pseudotuberkuloza ovcí

Ája,24. 9. 2012 22:03

dobrý večer
nejprve velký dík za vaši poradnu a rady zde uvedené. protože už nevím kde hledat rozhodla jsem se napsat sem a doufat v odpově´d. chovám ovečky dojené VF a lacaune taky mám jersey krávy a hafany. v rámci všeobecné vzdělanosti bych se ráda dozvěděla něco o pseudotuberkuloze ovcí - příznaky, průběh onemocnění, lečba a jak v případě podezření postupovat, jaké vyšetření ajak se provádí? na internetu nemůžu nic najít a bohužel se mi ještě v našem regionu nepodařil najít "ovčí" veterinář abych se zeptala jeho. Můžete mi prosím poradit nebo dát odkaz kde hledat? moc děkuji za váš čas a info.

Re: pseudotuberkuloza ovcí

Standa,6. 10. 2012 21:22

Pěkný den, Ájo,

informací, které by se týkaly pseudotuberkulózy u ovcí v našich podmínkách příliš není, takže jsem zalovil v zahraniční veterinární literatuře.
Pseudotuberkuloza – kaseózní lymfadenitida, bývá způsobena Corynebacterií pseudotuberculosis (gram pozitivní tyčinka- dusičnan negativní skupina u koz a ovcí). Jde o chronické a opakující se onemocnění. Do těla se dostávají bakterie neporušenou, ale i porušenou kůží a sliznicemi. Ty se dále šíří v organismu prostřednictvím krevního řečiště nebo lymfou. Počáteční infekce může být bez příznaků. Někdy se u ovcí a koz ale objevují horečka, nechutenství, chudokrevnost aj. Typické pro toto onemocnění jsou hnisavé záněty mízních uzlin - hlava, krk, oblast nad vemenem. Tyto pak mohou vytvořit píštěle, kterými na povrch vytéká nakažlivý – vysoce infekční - hnisavý sekret. Ložisko se na stejném místě objevuje opakovaně. Mimo tyto uzliny, které jsou hmatatelné, se zánětlivá ložiska mohou objevovat také např. v oblasti plic a jater. Méně časté příznaky jsou také kaseózní bronchopneumonie, artritidy, potraty, zánětlivá ložiska na centrální nervové soustavě – zánětlivá ložiska hypofýzy, záněty páteře, které vedou k ochrnutí ovcí. Zřídka dochází k zánětům mléčné žláze – mastitidě. U beranů i kozlů mohou být postiženy tříselné uzliny, vedoucí ke krátkodobé neplodnosti. S pokračujícím věkem se množství ložisek zvyšuje. Výše popsané příznaky jsou typické pro dospělá zvířata s tím, že až 40 % stáda obvykle má povrchové abscesy (krk, hlava). Ložiska jsou různé velikosti a vyplňuje je zeleno-žlutý nebo bílý hnis. U ovcí se uvádí, že ložisko připomíná cibuli – na průřezu jsou viditelné vrstvy. U koz je obsah obvykle měkčí a pastovitý.
Diagnostika spočívá v mikrobiologickém vyšetření ložisek, kdy při odběru se dbá, aby nedošlo ke kontaminaci vzorku jinými mikroorganismy. Vyšetření je dobré, aby se rozlišili případní jiní původci onemocnění – vyvolávající také záněty mízních uzlin (arcanobacterie, stafylokoky, pasteurella, fusobacterium). Testy jsou založeny na stanovení protilátek proti exotoxinu fosfolipázy D.
Přestože jsou bakterie citlivé na antibiotika (penicilin), bývá léčba často neúspěšná, protože se tyto těžko dostávají přes vrstvy abscesu – zánětlivého ložiska (horší průnik a účinnost v ložisku). Při chirurgickém ošetření – odstranění, dochází k často k jejich opakování na tom samém místě. Doporučeno je, aby se zvířata vyřazovala ze stáda. Pokud jsou chovatelsky cenná, pak je potřeba rány řádně ošetřit, aplikovat antibiotika a hlavně dbát na velmi vysokou osobní hygienu (přenos na ostatní zvířata apod.). Postižená zvířata se stříhají jako poslední (nutná průběžná desinfekce ran, nůžek, strojků apod. – např. jodové preperáty). Nutné je oddělení (izolace) zvířat s příznaky od těch bez příznaků.
Existuje v zahraničí (u nás bohužel nevím) vakcinační program proti pseudoTBC. Ale ani ten není spásný (opakované očkování každé 4 a 6 měsíců). Doporučené je proto serologické vyšetření nakoupených zvířat a také jejich případná izolace před včleněním do stáda. Do chovu bývá infekce zavlečena: dopravními prostředky jiných chovatelů, použitým nářadím, kontaminovaným krmivem, stříhacími strojky střihačů ovcí – přenos mezi chovy. Při využívání komerčních střihačů je dobré dbát na pravidla - desinfikované holínky a desinfikované pomůcky pro stříhání, čistý oděv. Nemoc se po zavlečení do stáda obvykle objevuje do 1 až 3 měsíců.

Zdravím Standa

ovce

Anna,24. 9. 2012 9:58

Dobrý den,
prosím o radu.Mám na spásání ovečku (narozenou březen 2012) a berana (narozenýho leden 2012). Jak poznám zda bude mít ovečka jehně ?
Předem děkuji za odpověď.

Re: ovce

Standa,24. 9. 2012 20:01

Hezký den, Anno,
nejlépe je se domluvit s veterinárním technikem, nebo s jiným odborným pracovníkem, který by u jehničky udělal ultrazvuk. Věřím, že beránek je plemenný a nedošlo ve vašem případě k předčasnému zapuštění jehničky. Standa

chov

Lucie Filipová,18. 9. 2012 14:06

Dobrý den,od jara příštího roku bych ráda začala podnik v oblasti chovu zvířat. Můj záměr je z počátku koupit cca 50ks telat-jaloviček a k tomu několik kusů dojných krav. k tomu asi dvacet kusů ovcí a dvacet kusů krůt. Mohu poprosit o váš názor k tomuto záměru,případně o jakoukoliv radu,zda se vůbec v dnešní době vyplatí v tomto podnikat?
Děkuji a přeji hezký den