Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: mléčná užitkovost křížence

Hezký den Luboši,

užitkovost za laktaci bych viděl u kříženky mezi 3 až 4 tisíci litry mléka. Ovšem odhad je jedna věc a realita druhá. Velmi významná bude ve vašem případě výživa. Na jakou produkci mléka bude postavena. Zdravím Standa

miluska Wegschmiedova - chov kravky

Dobry den,chtela bych si na jare poridit kravku jak musi mit velky box na ustajeni -jeho rozmery.Moc dekuji a zdravim Wegschmiedova

Standa - Re: chov kravky

Hezký den, Miluško,

co se týče velikosti kotce, tak se počítá okolo 10 m2 na krávu. Lepší je větší kotec, zvláště pokud bude kotec jak pro ustájení, tak i pro porod krávy. Tady je lépe např. 3 x 4 m2, ještě lépe 4 x 4 m2. Zdravím Standa

Marek - Připouštění krávy

Dobrý den Stando,
chtěl bych se zeptat do jakého stáří se muže připouštět kráva. Mám možnost koupit 1O let starou krávu i s teletem ( tele 5 měsíců) za výhodnou cenu a zajímá mě jestli jí můžu ještě připustit. Je masného plemene a porod byl bez problémový a mléka má také dost. Zatím ještě udajně se ještě nedostavila říje, tak ta se nechá vyvolat.
Děkuji Marek.

Standa - Re: Připouštění krávy

Hezký den Marku,
využití krávy v chovu z pohledu reprodukce je do cca 13 až 15 let. Pokud kráva je zdravá, kojí své tele a nejsou u ní jakékoliv jiné problémy, pak je možné jí zapustit. Ovšem nejde už o žádnou "mladici" a s tím je potřeba počítat. Pokud odchováte jalovičku, pak může krávu nahradit v chovu.
Zdravím Standa
PS: kupujte pouze zvířata se známým původem a doklady.

Marcela Paulasová - Odstranění rohů

Dobrý den, chováme na školním pozemku 3 dvouleté kozy. V poslední době 2 z nich začaly trkat a tak bychom jim vzhledem k bezpečnosti dětí rádi nechali odstranit rohy. Jak složité je odstranění veterinářem? Bývají komplikace? Slyšela jsem také o odstranění pomocí kastračních kroužků. co o tom soudíte?
Předem děkuji za rady.. Marcela Paulasová

Standa - Re: Odstranění rohů

Hezký den, Marcelo,
odstranění rohů u koz, jak sama píšete je v otázkou veterinárního lékaře. Základna rohu resp. jeho báze je u koz větší, a to v porovnání např. s telaty. U odstraňování rohů je na volbě veterináře, jakou metodu zvolí (lokální znecitlivění, celková anestezie). Co se týče kroužků, pak velmi častým problémem při jejich nesprávném použití je růst deformovaného rohu. Musí se to zkrátka umět. Vhodnější je v případě růstu rohů jejich odborné odstranění veterinárním technikem nebo veterinářem, a to pomocí kauterizace.
Zdravím Standa

Libor - Ovce

Dobrý den možná trochu stupidní dotaz ale přesto..Masné plemeno ovce musím dojit?.. Děkuji za odpověd

Standa - Re: Ovce

Hezký den, Libore,

ovce masného užitkového směru se nedojí. Mléko slouží pouze pro potřeby jehňat. Zdravím Standa

jana - koza

Dobrý den,chtela jsem se zeptat od ktereho věku muže koza dávat mléko?
děkuji

Standa - Re: koza

Hezký den,
koza dává mléko až po porodu. Kozička se zapouští vždy podle toho, jestli dosahuje požadované hmotnosti, min. 28 kg, lépe 30 až 35 kg. Tedy věk není vůbec směrodatný, ale živá hmotnost, která předurčuje bezproblémové donošení kůzlat.
Zdravím Standa

Jana Vaňkoví - Pastvina a chlév pro ovce a kozy

Dobrý den,můžete mi prosím poradit nějaký kvalitní přípravek na dezinfekci chlévů a pastvin kde jsou ovce a kozy? Na veterině mi poradili abych pastvinu i chlév postríkala vápnem.... My bychom raději nějaky kvalitní přípravek. Děkuji za radu, s pozdravem Vaňková.

Standa - Re: Pastvina a chlév pro ovce a kozy

Hezký den, paní Vaňková,

obraťte se prosím na mou kolegyni Dr. Malou, která se zabývá chovem ovcí a má podstatně více zkušenosti s asanací stájí a pastvin. Ta by Vám mohla poradit, které přípravky zvolit.
mala.gabriela(@)vuzv.cz

U pastvin někdy stačí asanace pastviny prostřednictvím posečení nedopasků a např. aplikace kainitu, vápnění apod.

zde je článek Dr. Malé a doc. Nováka
http://www.agroweb.cz/Zasady-asanace-v-chovech-ovci__s260x32038.html

Caky - Březí koza?

Dobrý den Stando moje otázka zní může být koza březí s beranem?

Standa - Re: Březí koza?

Zdravím,

koza se může pářit s beranem. Pravědpodobnost, že se narodí živé mládě je ale mizivá (problémy s oplozením vajíčka, problémy s vývojem zárodku, potraty, deformace apod.). Jeden z posledních hybridů, o kterém vím se narodil v roce 2000 v Botswaně - dostal přezdívku násilník. Protože ovce má 54 a koza 60 chromozomů, má tento hybrid 57 chromozomů a je tedy neplodný.
Zdravím Standa

Babková - Kozlík po úrazu nohy

Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu, mám čtyřměsíčního 100% anglonubijského kozlíka a po úrazu zadní nohy, kterou měl v sádře, začal tu druhou, zdravou, vytáčet kyčlí i kolenem ven, protože celo váhu těla drží na té noze, veterinář ho naočkoval na minerály, dal calcium, a prý má chodit, aby se mu udělaly svaly, ale nezlepšuje se to, děkuji za odpověď Babková

Standa - Re: Kozlík po úrazu nohy

Hezký den, paní Babková,

NEJSEM veterinárním lékařem, proto se k Vašemu příspěvku nemohu jakkoliv vyjadřovat. Určitě máte možnost ale kontaktovat jiného veterinárního lékaře, který Vám řekne svůj pohled na věc - konzultace a také odpovědět na otázku, jaká je prognóza.
Můj osobní pohled je takový, že pokud dojde k takovéto situaci je potřeba si rozmyslet, jestli má cenu odchovávat zvíře (opakování zlomeniny, následný vadný postoj, problémy s pohybem, náklady na léčbu apod. - vše je s ?), které mělo zlomeninu, nebo je lepší jej odporazit. Prognózu, podle které by jste se měla rozhodnout by Vám měl říci veterinář.
Zdravím Standa

Petr - Ustajeni skotu

Dobrý vecer,
chci zacit podnikat v chovu dojenho skotu ( stav do 20 kusů) proto se chci optat jak je to s ustajenim pro chov skotu mam prozatim jenom vazne mam hlavne na mysli od roku 2013 jestli musim predelavat na volne ustajeni. Chlev je prostorny svetly a kravy budou chodit na pastvinu. Dekuji

Standa - Re: Ustajeni skotu

Hezký den, Petře,

návrh na zákaz vazného ustájení byl v EU několikrát řešen, ovšem bez rozhodnutí jestli ano nebo ne. Problémem je, že nejen v ČR (cca 11 % chovaných krav), ale i Rakousku, Slovensku, Německu, Francii apod. někteří chovatelé mají skot ustájen tzv. "na vazno". Nemyslím si proto, že by EU rozhodla v této záležitosti dříve než v roce 2015, protože zvláště u našich východních sousedů funguje dostatečná lobby.
I v pravidlech pro Eko zemědělství je vyjímka, umožňující vazný chov, pokud bude podle příslušných pravidel kombinován s možností přístupu zvířat na pastvinu - výběh.
Samozřejmě, že volné ustájení má nespornou výhodu - volný pohyb, možnost projevovat své chování, sociální kontakt apod.
Pokud budou mít krávy možnost být v průběhu dne na pastvině, pak jedině dobře.
Zdravím Standa

Zdenek Klima - Třezalka

Při pročítáni diskuze jsem si všiml, že jste se zmínil o třezalce. Mám na pastvině poměrně velké množství třezalky, které se ovce vyhýbají. Předpokládal jsem, že později až nebude tolik růst tráva ji ovce spasou, muže jim to přivodit nějaké konplikace? Bylo by lepší třezalku odstranit?
Děkuji.