Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zuzanahodulikova@seznam.cz - dotaz

Dobrý den,koupiliy jsme čtyřletou kozu kterou máme týden a dojili jsme litr mléka denně protože neměla letos kuzlata budeme ji ted připouštět ale ale problém který mám je že včera když jsme ji podojili tak jsme zjistili že v mléce je krev tak nevím jestli je to začínající zánět nic jinýho mě nenapadá proto proto prosím o radu .Děkuji předem.

Standa - Re: dotaz

Hezký den, Zuzano,

pokud je krev v mléce, tak to chce konzultaci na místě s veterinářem. Bohužel soudit tzv. od stolu nemohu. Chybí mi zde základní informace a) kdy se koza okotila b) čím kozu krmíte a jestli je připravena na zapuštění c) kolik mléka skutečně nadojíte.
Krev v mléce může mít několik příčin - zánět, nevhodný způsob dojení a traumatizace struku s možností prasknutí cévy apod.
Je na zváženou, jestli není již čas kozu přestat dojit.. do nekonečna to přeci jen nejde a mléčná žláza potřebuje také čas na regeneraci. Určitě se obraťte na vašeho veterináře, aby posoudil a zvolil strategii případné léčby nebo možného zaprahnutí. Zdravím Standa

jakub - ovce

Musi se dojit kombinovana plemena ovci?

Standa - Re: ovce

Hezký den, Jakube,

kombinovaná plemena ovcí se nedojí. Mléko slouží pro potřeby jehňat. Zdravím Standa

Míra - ovce a kozy

Dobrý den, mám drobný dotaz. Mám berana a kozičky, je možné aby beran kozy oplodnil.

Standa - Re: ovce a kozy

Zdravím, Míro,
podívejte se na stranu 2 v odkazech (dolní lišta s čísly). Tam jsem na dotaz podobného typu již odpovídal. Zdravím Standa

Monika Chochelová - Chov zvířat

Dobrý den Stando,moc Vám děkuji za tyto stránky.Nechápu kde berete tu trpělivost.
Prosím vás lidi,nepořizujte si zvířata když o se o ně neumíte postarat!!!Buďte soudní!!!Neubližujte jim,dejte se radši na kytičky nebo sbírání známek

Standa - Re: Chov zvířat

Zdravím, Moniko,
vážím si Vaší podpory a zdravím Vás! Standa

zdenek - rada

kdy zacina byt kanecci plodni

standa - Re: rada

Hezký den, Zdenku,
pohlavní aktivita u kanečků je mezi 3 a 4 měsícem, první ejakulace je mezi 4 až 5 měsícem. Zdravím Standa

andrea - registrace

chtěla jsem se zeptat zda někdo nevíte jestli musí byt koza kamerunská registrována?koupila jsem dvě kůzlata bez známky a soused říkal že to jen tak chovat nemůžu.děkují za odpověď

Standa - Re: registrace

Hezký den, Andreo,

informace, které hledáte jsou v sekci POVINNOSTI CHOVATELE, REGISTRACE CHOVŮ, EVIDENCE
Povinnost se vztahuje na všechna plemena ovcí, koz, skotu apod.

ZDravím Standa

Ája - pseudotuberkuloza ovcí

dobrý večer
nejprve velký dík za vaši poradnu a rady zde uvedené. protože už nevím kde hledat rozhodla jsem se napsat sem a doufat v odpově´d. chovám ovečky dojené VF a lacaune taky mám jersey krávy a hafany. v rámci všeobecné vzdělanosti bych se ráda dozvěděla něco o pseudotuberkuloze ovcí - příznaky, průběh onemocnění, lečba a jak v případě podezření postupovat, jaké vyšetření ajak se provádí? na internetu nemůžu nic najít a bohužel se mi ještě v našem regionu nepodařil najít "ovčí" veterinář abych se zeptala jeho. Můžete mi prosím poradit nebo dát odkaz kde hledat? moc děkuji za váš čas a info.

Standa - Re: pseudotuberkuloza ovcí

Pěkný den, Ájo,

informací, které by se týkaly pseudotuberkulózy u ovcí v našich podmínkách příliš není, takže jsem zalovil v zahraniční veterinární literatuře.
Pseudotuberkuloza – kaseózní lymfadenitida, bývá způsobena Corynebacterií pseudotuberculosis (gram pozitivní tyčinka- dusičnan negativní skupina u koz a ovcí). Jde o chronické a opakující se onemocnění. Do těla se dostávají bakterie neporušenou, ale i porušenou kůží a sliznicemi. Ty se dále šíří v organismu prostřednictvím krevního řečiště nebo lymfou. Počáteční infekce může být bez příznaků. Někdy se u ovcí a koz ale objevují horečka, nechutenství, chudokrevnost aj. Typické pro toto onemocnění jsou hnisavé záněty mízních uzlin - hlava, krk, oblast nad vemenem. Tyto pak mohou vytvořit píštěle, kterými na povrch vytéká nakažlivý – vysoce infekční - hnisavý sekret. Ložisko se na stejném místě objevuje opakovaně. Mimo tyto uzliny, které jsou hmatatelné, se zánětlivá ložiska mohou objevovat také např. v oblasti plic a jater. Méně časté příznaky jsou také kaseózní bronchopneumonie, artritidy, potraty, zánětlivá ložiska na centrální nervové soustavě – zánětlivá ložiska hypofýzy, záněty páteře, které vedou k ochrnutí ovcí. Zřídka dochází k zánětům mléčné žláze – mastitidě. U beranů i kozlů mohou být postiženy tříselné uzliny, vedoucí ke krátkodobé neplodnosti. S pokračujícím věkem se množství ložisek zvyšuje. Výše popsané příznaky jsou typické pro dospělá zvířata s tím, že až 40 % stáda obvykle má povrchové abscesy (krk, hlava). Ložiska jsou různé velikosti a vyplňuje je zeleno-žlutý nebo bílý hnis. U ovcí se uvádí, že ložisko připomíná cibuli – na průřezu jsou viditelné vrstvy. U koz je obsah obvykle měkčí a pastovitý.
Diagnostika spočívá v mikrobiologickém vyšetření ložisek, kdy při odběru se dbá, aby nedošlo ke kontaminaci vzorku jinými mikroorganismy. Vyšetření je dobré, aby se rozlišili případní jiní původci onemocnění – vyvolávající také záněty mízních uzlin (arcanobacterie, stafylokoky, pasteurella, fusobacterium). Testy jsou založeny na stanovení protilátek proti exotoxinu fosfolipázy D.
Přestože jsou bakterie citlivé na antibiotika (penicilin), bývá léčba často neúspěšná, protože se tyto těžko dostávají přes vrstvy abscesu – zánětlivého ložiska (horší průnik a účinnost v ložisku). Při chirurgickém ošetření – odstranění, dochází k často k jejich opakování na tom samém místě. Doporučeno je, aby se zvířata vyřazovala ze stáda. Pokud jsou chovatelsky cenná, pak je potřeba rány řádně ošetřit, aplikovat antibiotika a hlavně dbát na velmi vysokou osobní hygienu (přenos na ostatní zvířata apod.). Postižená zvířata se stříhají jako poslední (nutná průběžná desinfekce ran, nůžek, strojků apod. – např. jodové preperáty). Nutné je oddělení (izolace) zvířat s příznaky od těch bez příznaků.
Existuje v zahraničí (u nás bohužel nevím) vakcinační program proti pseudoTBC. Ale ani ten není spásný (opakované očkování každé 4 a 6 měsíců). Doporučené je proto serologické vyšetření nakoupených zvířat a také jejich případná izolace před včleněním do stáda. Do chovu bývá infekce zavlečena: dopravními prostředky jiných chovatelů, použitým nářadím, kontaminovaným krmivem, stříhacími strojky střihačů ovcí – přenos mezi chovy. Při využívání komerčních střihačů je dobré dbát na pravidla - desinfikované holínky a desinfikované pomůcky pro stříhání, čistý oděv. Nemoc se po zavlečení do stáda obvykle objevuje do 1 až 3 měsíců.

Zdravím Standa

Anna - ovce

Dobrý den,
prosím o radu.Mám na spásání ovečku (narozenou březen 2012) a berana (narozenýho leden 2012). Jak poznám zda bude mít ovečka jehně ?
Předem děkuji za odpověď.

Standa - Re: ovce

Hezký den, Anno,
nejlépe je se domluvit s veterinárním technikem, nebo s jiným odborným pracovníkem, který by u jehničky udělal ultrazvuk. Věřím, že beránek je plemenný a nedošlo ve vašem případě k předčasnému zapuštění jehničky. Standa

Lucie Filipová - chov

Dobrý den,od jara příštího roku bych ráda začala podnik v oblasti chovu zvířat. Můj záměr je z počátku koupit cca 50ks telat-jaloviček a k tomu několik kusů dojných krav. k tomu asi dvacet kusů ovcí a dvacet kusů krůt. Mohu poprosit o váš názor k tomuto záměru,případně o jakoukoliv radu,zda se vůbec v dnešní době vyplatí v tomto podnikat?
Děkuji a přeji hezký den

Standa - Re: chov

Hezký den, paní Filipiová,
abych se mohl k záměru vyjadřovat, musel bych mít k dispozici Váš podnikatelský záměr, resp. zpracovaný projekt. Myšlenka je sice pěkná, ale musí být podrobně rozpracovaná - podnikání vers. doplňková činnost, zaměstnanci - znalost problematiky, jejich kvalifikace, ustájení a skladovací kapacity, výměra půdy a pastvin, jaké plodiny budete pěstovat, jaká krmiva budete mít k dispozici, jak budete mít zajištěno uskladnění hnoje, co budete získávat za produkty - jatečný skot, mléko apod., chovaná plemena, představa o možnostech získání dotacím, znalost legislativy - veterinární zákon, zákon o zemědělství, o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, stavební zákon, zákon na ochranu vod apod.
Pokud budete mít projekt, pak se na něj mohu podívat a říci svůj názor. Bohužel takto obecně to nelze. Jde jen o myšlenku.
Zdravím Standa

luboš neuman - mléčná užitkovost křížence

Dobrý den.Mám možnost koupit tele-jalovičku.Matka je 50%Jerseyka,otec Gaskoň.Nechci jalovičku vysloveně na maso a po jejím otelení si ji chci ponechat jako kravku na mléko. Vím,že užitkovost nebude odpovídat Jerseyskému skotu.Přesto by mne zajímal Váš odhad mléčné užitkovosti u této kříženky za období laktace.Děkuji za Váš názor.

Standa - Re: mléčná užitkovost křížence

Hezký den Luboši,

užitkovost za laktaci bych viděl u kříženky mezi 3 až 4 tisíci litry mléka. Ovšem odhad je jedna věc a realita druhá. Velmi významná bude ve vašem případě výživa. Na jakou produkci mléka bude postavena. Zdravím Standa