Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Bulky na kozách

Standa,2. 8. 2012 12:52

PS. štípance po hmyzu určitě mohou být jednou z příčin, doporučuji repelenty. V předchozích příspěvcích jsem uváděl recept na bylinkové preparáty, které lze doma udělat. Standa

onluva

Standa,13. 8. 2012 20:22

NEJSEM veterinář .. omluva za překlep

Re: Bulky na kozách

Standa,13. 8. 2012 8:46

Zdravím Radko,
nechal bych udělat rozbor výkalů koz, jestli odčervení bylo správně nastavené. Podle výsledků bych pak volil cílené odčervení.
Zdravím Standa

Re: Bulky na kozách

Standa,16. 8. 2012 21:30

Hezký den Radko,
po Vašem dotazu se "roztrhnul" pytel s dotazy na bulky v oblasti spodní čelisti u koz. Obvykle je mi napsáno, že je to přisuzováno štípnutí hmyzu. Trochu jsem pátral po zahraničních webech, takže pár informací jsem našel.
Abscesy v oblasti tváře a žuchvy
- ostré předměty, trny keřů, ostnatý drát aj.
- problémy s třením stoliček - poranění vnitřní části tváře
- záněty stoliček
- aktinomyóza - hnisavé abscesy měkkých tkání krku a hlavy - odběr hnisu a jeho vyšetření ve veterinárním ústavu,
- pseudotuberkulóza - Kaseózní lymfadenitida - Pokud absces praskne, pak je riziko rozšíření infekce - bakterie na ostatní kozy obrovské. Obvykle se dá původce izolovat z odebraného vzorku abscesu. Léčba je penicilinem, doporučuje se ale kozy vyřadit ze stáda.
další možné příčiny otoků hlavy, krku u koz
- cysty slinných žláz
- kozí artritida a encefalitida - virové onemocnění
- smíšené infekce doprovázené otoky lymfatických uzlin
- rakovina mízních uzlin - lymfosarkom
- Bottlejaw (angl.) - parazitární problém v chovu - parazité, kokcidioza aj.
- poruchy štítné žlázy.

V přehledu jsem napsal varianty, které jsem vyčetl v zahraniční literatuře a na web stránkách. Rozhodující je postup Vašeho veterinárního lékaře.
Variant možných otoků je více než dost.
Moc držím pěsti! Dejte v případě nějakého pokroku vědět. Jakékoliv informace budu vítat.
Zdravím. Standa

označení v uších

zdenka ,11. 8. 2012 8:40

dobrý den chtěla bych se zetpat.červena nebo ružova naušnice u skotu znamená byká nebo je to označení plemene?děkuji

Re: označení v uších

Standa,13. 8. 2012 9:48

Zdravím Vás, Zdenko,

červená nebo růžová ušní známka se používá pro býčky a býky, žlutá barva pro jaloivičky a krávy. Plemena se podle barev nerozdělují.
Zdravím Standa

kozlík

Karla,6. 8. 2012 9:32

Zdravím pane Stando.Může být kamerunský kozlík na úvazu? děkuji

Re: kozlík

Standa,13. 8. 2012 9:47

Hezký den, Karlo,

uvázání kozlíka bych viděl jako velmi okrajovou metodu chovu. Osobně bych uvázání nedoporučoval, raději vyšší oplocenku pastviny - případně výběh (pár metrů čtverečních). Kmarunské kozy jsou přeci jen zvířata velmi temperamentní.
Standa

Dezinfekce

Karolína,5. 8. 2012 14:48

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší dezinfekce kýblů, které používáme na mléko pro telata a jaký máte názor na léčbu homeopatiky u telat.Děkuji K.

Re: Dezinfekce

Standa,13. 8. 2012 9:44

Zdravím Karolíno,
nevím, jaký způsob napájení telat používáte. Obecné zásady jsou:
• nádoby na napájení a veškeré jejich komponenty musí být umývané po každém krmení,
• vyplachování zbytků mléka musí být vždy nejprve studenou vodou (při použití horké vody se zejména bílkoviny sráží a ulpívají na stěnách vědra) ,
• po vypláchnutí nádoby vodou by se měl použít čistící prostředek – saponát, saponát s desinfekční přísadou,
• veškeré části je nezbytné mechanicky umýt (hadříkem, kartáčem – hadičky, cucáky apod.),
• před uložením nádob ještě jednou vědra s cucákem řádně opláchnout vlažnou vodou,
• uložit nádoby a „cucáky“ na čisté místo (místa pro uložení nádob pravidelně myjeme).
Používání desinfekčních prostředků v týdenních, ale i kratších termínech lze jen doporučit, a to zvláště tam, kde jsou problémy s chorobami respiračního a zažívacího traktu. Zvýšené požadavky na čištění věnujeme hadičkám a vnitřním plochám „cucáků“. Pravidelná kontrola poškození „cucáků“ a výměna těch, které jsou rozkousané nebo popraskané by měla být automatická. „cucáky“ napojené na hadičku, které jsou upevněny do dřevěné podložky v čelní konstrukci boxů jsou systémem, kde nároky na pravidelnou hygienu jsou podstatně vyšší (zvláště pravidelná očista hadiček a dřevené podložky).
Dnes již existují na trhu vědra s dudlíky - "cucáky", které se vyměňují každému teleti (bajonetový závit).
Pokud je omezený počet věder (s pevným uložením "cucáku"), pak po každém teleti je dobré tato umýt.
Co se týče homeopatik, tak s nimi nemám žádné praktické zkušenosti. Můj postoj je proto neutrální. Čemu ale určitě fandím je používání rostlinných léčiv.
Zdravím Standa

alergie na mléko

elenn,4. 8. 2012 21:09

Dobrý den, nevim jestli se tento dotaz sem patří , p. Stando mám 2 děti které jsou alergické na kravské mléko ( intolerace laktozy), chtěla bych si pořídit dojnou kozičku na mléko, ale nevím zda je to tomto případě vhodné. Mohl byste mi prosím poradit.Děkuji s pozdravem

Re: alergie na mléko

Standa,13. 8. 2012 9:37

Hezký den Elenn,

nejsem si jistý, že na Váš dotaz jsem schopen kvalifikovaně odpovědět. Intolerance na laktozu je obtížnější řešit, a to v porovnání s intolerancí na bílkovinu kravského mléka.
Kozí mléko, stejně jako ostatní mléka přeci jen laktózu obsahuje. Její obsah se dá snížit použitím např. mléčných kultur, ale redukce bývá obvykle v rozsahu 20 až 30 %. Podle informací, které mám je výrazně menší obsah laktózy v případě přirodních sýrů, kde vedlejším produktem výroby je syrovátka, kam se při výrobě sýra laktóza dostává.
Určitě je dobré dbát na doporučení Vašeho dětského lékaře - specialisty.
Zdravím Standa

Koze samo vyteká mlieko

Monika,24. 7. 2012 10:18

Dobrý deň, poprosila by som o radu. Našej koze - dobrá dojka v druhej latácii-cca od 3-4mesiaca po druhom okotení poobede keď má vemeno dosť plné samo vyteká mlieko, našla som pod ňou viac krát kaluž mlieka, prípadne mokré brucho, pokiaľ ju okolo 14-15h neoddojím tak jej vytečie aj vyše litra mlieka. Vyteká hlavne z jedného struku, ktorý má od malička väčší. Ďakujem za radu.

Re: Koze samo vyteká mlieko

Sranda,26. 7. 2012 9:55

Hezký den, Moniko,
spontánní odtok mléka - tzv. mléčná inkontinence někdy bývá u velmi dobrých a snadno dojitelných koz. Příčina může být vrozená vada (nedostatečnost strukového svěrače) nebo tato může vzniknout např. poraněním, pohmožděním struku. Ač tak či tak, máte dvě možnosti. Buď kozu vyřadit z chovu (je zde předpoklad, že se toto bude s postupujícím věkem a dalšími laktacemi zhoršovat), nebo jí pravidelněji dojit (tj. třeba 3x denně). Strukové ucpávky se u koz nepoužívají, navíc při jejich použování je nutné dodržovat velmi přísnou hygienu.
Zdravím Standa

Re: Re: Koze samo vyteká mlieko

Monika,29. 7. 2012 14:18

Ďakujem za odpoveď, je to dobrá dojka takže ak nechceme prichádzať o mlieko, musíme dojiť aj na obed. Peknú nedeľu prajem :)

Re: Re: Re: Koze samo vyteká mlieko

Standa,2. 8. 2012 11:32

Moniko,
dejte vědět, jak to koze pomáhá. Zajímá mne to. Zdraví moc. Standa Staněk

Re: Re: Re: Re: Koze samo vyteká mlieko

Monika,11. 8. 2012 8:36

Dobrý deň, tak pokiaľ kozičku dojíme 3x denne mlieko nevyteká, aspoň sme si to nevšimli a mlieko nechýba :) Ono sa to stávalo vždy poobede keď už ho mala zasa dosť plné a keď si ľahla a na struk bol tlak tak sa mlieko uvoľňovalo/mala mokré brucho a kalužku pod sebou/. Inak ona sa vždy strašne dobre dojila, ten "sverač" iste nefunguje tak ako má a ten struk mala aj vždy väčší. Teraz na druhej laktácii dáva 4-4.5l, pokiaľ dojíme aj na obed, inak jej odtiekol vždy minimálne liter. Majte sa pekne a ďakujem:)

Odstavení kůzlete

Marcela,30. 7. 2012 20:42

Zdravím Vás Stando, chtěla bych Vás poprosit o radu, jakým způsobem odstavit kůzle. Koupili jsme si roční kozu i s jejím letošním kůzlátkem, které se narodilo 1.června a nevím, kdy a hlavně jakým způsobem kůzle odstavit. Jsou spolu na pastvě, kozu oddojuji, ale většinu mléka spořádá ještě stále malá. Děkuji za radu, Marcela

Re: Odstavení kůzlete

Standa,2. 8. 2012 12:05

Zdravím Marcelo,
to podstatné jste nenapsala. Chcete kozu dojit nebo ne? pokud ne, pak nechte kůzle sát, pokud ano, pak jej budete muset postupně oddělovat od matky, např. přes noc. Poté se dá interval prodlužovat. Bez oddělení budete kozu pouze dodojovat a produkce mléka pro vás nebude valná. Zdravím Standa

OVCE

Daša,1. 8. 2012 10:13

Mám ovečku která je tlustá,zachránila jsem jí od řezníka ale nevím co dál,nalévá se jí vemínko,sotva chodí vypadá to že bude mít mladé.nevím jak jí krmit,jen se pase nic jí nedávám,když byla tak tlustá myslela jsem že mladé mít nemůže,bojím se že přestane chodit