Jdi na obsah Jdi na menu
 


POHLAVNÍ ORGÁNY SAMIC

8. 1. 2009

POHLAVNÍ ORGÁNY SAMIC HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT

 

Funkcí pohlavních orgánu samic je tvorba pohlavních buněk a pohlavních hormonů. Neméně důležitou úlohou mají v tvorbě prostředí pro vznik a vývoj zárodku a následně i plodu.

 

Pohlavní orgány jsou u samic tvořeny:

 

  • vaječníky (ovarium) - jak již název napovídá, jde o orgán, kde se nachází vajíčka, tedy samičí pohlavní buňky. Se zárodečnými vaječnými buňkami se samička již rodí a po dosažení pohlavní dospělosti se postupně některé z nich vyvíjí, v tzv. Graafových folikulech, kde dozrávají. V době ovulace tento folikul praská a na povrchu vzniká žluté tělísko.

 

  • vejcovody (tuba uterina) - jsou úzké trubičky, které kolem vaječníku tvoří tzv. nálevku vejcovodu. Úlohou nálevky vejcovodu je zachytit uvolněné vajíčko z vejcovodu, které dále putuje vejcovodem. Zde, přibližně v horní 1/3 vejcovodu dochází k oplození vajíčka spermiemi. Vejcovodem putuje jak oplozené, tak i neoplozené vajíčko směrem do dělohy - je posunováno drobnými řasinkami (vajíčko samo o sobě nemá orgán pohybu). 

 

  • dělohou (uterus) - utváření dělohy se druh od druhu liší. Po oplození vajíčka dochází v děloze k jeho uhnízdění, kterému předchází migrace - putování vajíčka. Poté, co se vajíčko uhnízdí je vyživováno a začíná jeho vývoj v embryo a následně plod. Sliznice děložní stěny obsahuje hrbolky - tzv. karunkuly, které jsou důležité pro spojení s placentou - je na nich upevněna placenta, která má spojnice, kterým říkáme kotyledony (skot). 

 

  • děložním krčkem (cervix uteri) -  děložní krček tvoří přechod mezi dělohou a pochvou. Jeho účelem je chránit prostředí dělohy před případným vnikem infekce. Děložní krček se otvírá pouze v době říje a při porodu. Výběžek vyčnívajícího děložního krčku do pochvy nazýváme děložní čípek. 

 

  • pochvou (vagina) - je zevnitř ohraničena děložním krčkem - čípkem a zevně pak poševní předsíní Ústí do ní močová trubice. 

 

  • poševní předsíň - se nachází mezi pochvou a vulvou. V poševní předsíni je umístěn poštěváček a také zde jsou obsaženy hlenové žlázky, které při dráždění předsíně produkují hlen, který usnadňuje páření. 

 

  •  ochodem (vulva) - je zevním genitálem a má obvykle tvar obrácené kapky. Sledování změn ochodu je jedním z chovatelských postupů kontroly říje. V době říje dochází k zvětšování ochodu a jeho silnému prokrvení - z bledě červené až na výrazně černou. 

 

 

Ovulace  

je děj, při kterém dochází k prasknutí Graafova folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

 

spontánní ovulaci - má většina hospodářských zvířat. Jedná se o proces, kdy k uvolnění vajíčka dochází v období říje, a to bez závislosti na páření. Ovulační cyklus je u většiny zvířat v 21 denním cyklu. 

 

provokovanou ovulaci - má kočka a králice. K uvolnění vajíčka dochází až po vlastním pářícím aktu.

 

 

ceske-budejovice1-273.jpg